Μπιρες του κοσμου

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
1. ΜΟΝΑΧΟ

1m1.JPG

Τι άλλο εκτός από μια Weissbier;

1m2.jpg

Μονάχου συνέχεια: Μονόλιτρο ποτήρι HB.

1m6.JPG

Μονάχου συνέχεια: Ιταλοί που είχαμε γνωριστεί προ 5λέπτου μας χαιρετάνε με τα μονόλιτρα ποτήρια, στο μπιργκάρντεν του αγγλικού κήπου.

2.ΒΕΡΟΛΙΝΟ

4b1.JPG

Μπυροποδήλατο στο Βερολίνο !

3. ΔΡΕΣΔΗ

5d1.JPG

Η Radeberger η οποία παράγεται στην περιοχή της Δρέσδης, κοσμεί τον όμορφο σιδηροδρομικό σταθμό της πόλης.

4. ΜΑΔΡΙΤΗ

14507-1398267508-d54c30621b550f269998b8f12a281bbc.jpg

Μπυροποδήλατο και στη Μαδρίτη !

(έπεται συνέχεια - ανταποκρίσεις από Πράγα, όπου έχω γράψει τις ιστορίες μπυροποσίας από δεξαμενές, ανταποκρίσεις από Βέλγιο για να καταλάβουμε και λίγο αλκοόλ κλπ)
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ

5. ΠΡΑΓΑ

6p1.JPG

Pilsen Urkuel από δεξαμενή. Ούτε σε πειράζει, ούτε σε φουσκώνει.

6p2.JPG

Δεξαμενή. Διακρίνονται οι σωληνώσεις οι οποίες καταλήγουν σε κάθε τραπέζι.

6p3.JPG

Το κάθε τραπέζι έχει κάνουλες, μετρητή και το σύστημα για την ψύξη των ποτηριών.

6p4.JPG

Βάζεις όση μπύρα θες, όποτε θες.


6p5.JPG

Ο μετρητής γράφει.

6p6.JPG

Πράγας συνέχεια. Μπυραρία με πάνω από 30 κάνουλες.

6p7.JPG

Πράγας συνέχεια. Μπυραρία με φωτιστικά ποτήρια μπύρας.

6. ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ

2a1.JPG

Στο Άμστερνταμ και η Amstel είναι ποιοτική μπύρα (όπως και η Heineken).

7. ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ

ΡΟΥΜΑΝΙΑ 2014 020.JPG

Μπύρα Ciuc αφιλτράριστη. Εγγύηση. (συγγνώμη για την ποιότητα της φωτογραφίας, η ώρα ήταν πολύ περασμένη, ήταν σκοτάδι και δεν είχα και την καλή μου μηχανή).

8. ΛΙΛ

ΛΙΛ1.JPG

Στη Λιλ συναντάς μπύρες παρόμοιες με αυτές του Βελγίου.

ΛΙΛ2.JPG

Εντύπωση μου έκανε ότι στους πίνακες αναγράφονταν οι βαθμοί αλκοόλ.

9. ΜΠΡΙΖ

MP1.JPG

BEERWALL

MP2.JPG

BEERWALL

MP3.JPG

BEERWALL

MP4.JPG

Η τοπική μπύρα της Μπριζ brugse zot. με φόντο το κανάλι

MP5.JPG

μπυροβέσπα !

10. ΑΜΒΕΡΣΑ

ΑΜΒΕΡΣΑ3.JPG


ΑΜΒΕΡΣΑ4.JPG


ΑΜΒΕΡΣΑ5.JPG


ΑΜΒΕΡΣΑ6.JPG


ΑΜΒΕΡΣΑ9.JPG


11. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΒΡΥΞΕΛΛΩΝ

ΑΕΡΒΡ1.JPG


ΑΕΡΒΡ2.JPG


12. ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

cop.JPG

υπέροχη δίλιτρη απαστερίωτη μπύρα

13. ΤΕΛ ΑΒΙΒ

ΙΣΡΑΗΛ 2014 086.JPG

Μπύρα Goldstar

ΙΣΡΑΗΛ 2014 170.JPG

Μην ξεγελάει το ποτήρι και αυτή goldstar είναι.

14. ΠΕΚΙΝΟ

pek1.JPG


pek2.JPG
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλού. Την ανακάλυψα τυχαία στον ΑΒ


Περιοχή: Δροσιά Εύβοιας
Συστατικά: Βύνη κριθαριού, Λυκίσκος, Μαγιά.
Τύπος μπύρας: Pilsner, Αφιλτράριστη, Απαστερίωτη
Χρώμα: Ξανθό θολό
Περιεχόμενο: 750 ml.
Αλκοόλ: 4,5 %
Ενδιαφέρουσα γεύση μιας και είναι Pilsner που τις προτιμώ από τις Lager. Την θεωρώ όμως ακριβή (αν θυμάμαι καλά κάπου 6 ευρών τα 750ml) και too much το μπουκάλι (ούτε κρασί να περιείχε.

Αντιθέτως πτωχή σε συσκευασία αλλά πολυαγαπημένη μου πλέον

Φρέσκια, απαστερίωτη pilsner «Ζέος» (5% αλκοόλ), σε πλαστικό μπουκάλι του ενός λίτρου. Ο αφρός της πλούσιος, το χρώμα της κεχριμπαρένιο και θολό, δυνατή μεστή ελαφρά πικρή (ως pilsner) γεύση. Η μπίρα -προϊόν μιας πολύ μικρής ζυθοποιίας στον Ίναχο Αργολίδας- έχει μικρή ημερομηνία λήξης, καθότι δεν έχει υποστεί παστερίωση. Tην ψωνίζω από το μινι μαρκετ της γειτονιάς (κάπου 3+ ευρώ το 1 λίτρο). 'Εχει και μαύρη απαστερίωτη που δεν με ενθουσίασε.

Αγαπάμε και στηρίζουμε τις μικροζυθοποιίες της πατρίδας μας όταν έχουν ενδιαφέρουσες προτάσεις.
 

Christos1980

Member
Μηνύματα
43
Likes
75
Συμφωνω απολυτα με το "Αγαπάμε και στηρίζουμε τις μικροζυθοποιίες της πατρίδας μας όταν έχουν ενδιαφέρουσες προτάσεις."

Οτι βρισκεις ανεβασε το να μαθαινουμε.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Διάθεση υπάρχει. Το προβλημα είναι ότι πολλές μικροζυθοποιείες διαθέτουν τα προϊόντα τους σε ιδιαίτερα τσιμπημένες τιμές για συστηματική κατανάλωση
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πάντως το παράπονό μου είναι όταν ακόμα κι Ασιατικές ή Αφρικάνικες χώρες λανσάρουν στο εγχώριο εμπόριο κυρίως δικά τους προϊόντα γιατί εμείς εξακολουθούμε να λειτουργούμε σαν παράρτημα των πολυεθνικών στα εστιατόρια και τα μπαρ;
Αφήνοντας κατά μέρος τις Lager ευρείας κυκλοφορίας προσωπικά πέρα από την ΖΕΟΣ που είναι η σταθερή επιλογή μου, εναλλάσομαι με τις αξιοπρεπέστατες προτάσεις της ΒΕΡΓΙΝΑ σε weissbier και Red που είναι και φθηνότερες από τις αντίστοιχες εισαγώμενες (με επιστρεφόμενη φιάλη...).
Ατυχώς πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις όπως η Septem, Πειραϊκή, Volkan είναι ακριβές για συστηματική και γενναία κατανάλωση (>2 ευρώ το μπουκάλι των 330 ml η τελευταία)
Εδώ διάβασα ένα ενδιαφέρον άρθρο ψάχνοντας για την ΒΕΡΓΙΝΑ
http://www.iefimerida.gr/news/88268...ενδύσει-στην-ελλάδα-10-εκατ-ευρώ-και-να-φτιάξ
Έτσι νοείται ανάπτυξη σ'αυτή τη χώρα; Με τόσα εκατομμύρια τουρίστες που αρκετοί μπυρομπεκροπινουν από το πρωί θα έπρεπε οι ελληνικές ζυθοποιείες να κάνουν χρυσές δουλειές.
Νομίζω πρέπει να μαζευτούμε να κάνουμε ένα blind test μπύρας. Αφού δεν κόβουμε που δεν κόβουμε πίτα τουλάχιστον ας τα πιούμε....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.196
Και η ΝΗΣΟΣ(Τήνος) έχει ενδιαφέρουσα γεύση όπως και πολλές άλλες μικρές.Το θέμα είναι η τιμή τους.Αναγνωρίζω και καταλαβαίνω τις προσπάθειες των μικρών(όπως και στα κρασιά) αλλά πρέπει να προσέξουν περισσότερο το θέμα τιμής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom