Ιταλία Τοσκάνη φύση

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Δες και αυτο, εμας μας βόλεωε πολύ η τοποθεσία, ηταν και πολύ κοντα στην Σιένα και καταλληλο για εξορμησεις. Δες και φωτοφραφίες, το πρωινό και η εξυπηρέτηση ήταν απιστευτα http://www.tripadvisor.com/Hotel_Re...Breakfast_Il_Ceppo-Monteriggioni_Tuscany.html
Φαίνεται φανταστικό!! Όπως το θέλω, και άσε που το πρωινό μοιάζει νοστιμότατο!!
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Φαίνεται φανταστικό!! Όπως το θέλω, και άσε που το πρωινό μοιάζει νοστιμότατο!!
Ηταν εξαιρετική η επιλογή, είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο φυσικά και γυρίσαμε όλη την περιοχή. Το πρωινό κάθε μέρα ηταν μια έκπληξη, μέχρι και κρασί μας έβγαζε, όπως θα δεις και στις φωτο μου στο tripadvisor.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Εννούσα για την Ryanair... Της Aegean είναι τουλάχιστον διπλάσια τα εισητήρια.



Makisg λες να το συνδιάσω με ένα ωραιότατο διημεράκι Θεσσαλονίκη ?? :p
Επειδη μας διαβαζουν αρκετοι και δεν ταξιδευουν ολοι μονο με Ryanair, καλο ειναι να λεμε οτι υπαρχουν δρομολογια και απο Αθηνα και μαλιστα σε ικανοποιητικρς τιμες. Παει και η volotea Πιζα απ ευθειας και μαλιστα πιο ακριβα νομιζω
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Λοιπόν έκλεισα τα αεροπορικά!! (Αθήνα-Ρώμη & Μιλάνο-Αθήνα)
8 διανυκτερεύσεις ! Ακούω γνώμες για το πρόγραμμα

1ημέρα: Αεροδρόμιο Ρώμης – Περούτζια με ενδιάμεσες στάσεις Pitigliano, Sorano, Orvieto, Montefalco, Aσίζι. (Το ξέρω είναι πολλά αλλά πρώτη μέρα λέω να φορτσάρουμε λίγο) (Διανυκτέρευση Περούτζια)

2η μέρα: Περούτζια – LagoTrasimeno– Montepulciano– Pienza–Montalcino (Διανυκτέρευση Montalcino??)*

3η μέρα: Siena– Monteriggioni– Volterra– SanGimignano
(Διανυκτέρευση San Gimignano ή Siena)


4η μέρα: Siena (περιήγηση στην πόλη). Ίσως και μικρή εκδρομή στο Arezzo και επιστροφή πάλι Σιένα. (Διανυκτέρευση Σιένα)

5η μέρα: Siena– Χωριά Chianti (Gaiole, Radda, Castellina, Chianti, Greve) – Φλωρεντία (Διανυκτέρευση Φλωρεντία)**

6η μέρα: Φλωρεντία (περιήγηση στην πόλη) (Διανυκτέρευση Φλωρεντία)

7η μέρα: Φλωρεντία – Prato– Pistoia–Lucca–Pisa– Φλωρεντία (Διανυκτέρευση Φλωρεντία)

8η μέρα: Φλωρεντία – Μπολόνια (Διανυκτέρευση Μπολόνια)

9η μέρα: Μπολόνια – Αεροδρόμιο Bergamo για επιστοφή


*Στάση σε οινοποιείο μάλλον στο Montalcino

** Στάση σε οινοποιείο σε κάποιο χωριό Chianti


Είμαι ανοιχτή σε προτάσεις/ διορθώσεις! :D:D

Όταν λέω διανυκτέρευση Σιένα δεν εννοώ απαραίτητα μέσα στην πόλη αλλά μάλλον σε κάποιο αγροτουριστικό στην ευρύτερη περιοχή.
Επίσης μπορώ να θυσιάσω την μια μέρα της Φλωρεντίας δεδομένου ότι η Φλωρεντία είναι από μόνη της ένα άλλο ταξίδι με τα μουσεία της και με τα όλα της και σε αυτό το ταξίδι το focus είναι τα πιο μικρά χωριά και η φύση.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Λοιπόν έκλεισα τα αεροπορικά!! (Αθήνα-Ρώμη & Μιλάνο-Αθήνα)
8 διανυκτερεύσεις ! Ακούω γνώμες για το πρόγραμμα

1ημέρα: Αεροδρόμιο Ρώμης – Περούτζια με ενδιάμεσες στάσεις Pitigliano, Sorano, Orvieto, Montefalco, Aσίζι. (Το ξέρω είναι πολλά αλλά πρώτη μέρα λέω να φορτσάρουμε λίγο) (Διανυκτέρευση Περούτζια)

2η μέρα: Περούτζια – LagoTrasimeno– Montepulciano– Pienza–Montalcino (Διανυκτέρευση Montalcino??)*

3η μέρα: Siena– Monteriggioni– Volterra– SanGimignano
(Διανυκτέρευση San Gimignano ή Siena)


4η μέρα: Siena (περιήγηση στην πόλη). Ίσως και μικρή εκδρομή στο Arezzo και επιστροφή πάλι Σιένα. (Διανυκτέρευση Σιένα)

5η μέρα: Siena– Χωριά Chianti (Gaiole, Radda, Castellina, Chianti, Greve) – Φλωρεντία (Διανυκτέρευση Φλωρεντία)**

6η μέρα: Φλωρεντία (περιήγηση στην πόλη) (Διανυκτέρευση Φλωρεντία)

7η μέρα: Φλωρεντία – Prato– Pistoia–Lucca–Pisa– Φλωρεντία (Διανυκτέρευση Φλωρεντία)

8η μέρα: Φλωρεντία – Μπολόνια (Διανυκτέρευση Μπολόνια)

9η μέρα: Μπολόνια – Αεροδρόμιο Bergamo για επιστοφή


*Στάση σε οινοποιείο μάλλον στο Montalcino

** Στάση σε οινοποιείο σε κάποιο χωριό Chianti


Είμαι ανοιχτή σε προτάσεις/ διορθώσεις! :D:D

Όταν λέω διανυκτέρευση Σιένα δεν εννοώ απαραίτητα μέσα στην πόλη αλλά μάλλον σε κάποιο αγροτουριστικό στην ευρύτερη περιοχή.
Επίσης μπορώ να θυσιάσω την μια μέρα της Φλωρεντίας δεδομένου ότι η Φλωρεντία είναι από μόνη της ένα άλλο ταξίδι με τα μουσεία της και με τα όλα της και σε αυτό το ταξίδι το focus είναι τα πιο μικρά χωριά και η φύση.
Έχεις υπολογίσει περίπου χιλιόμετρα ανά ημέρα? Μου φαίνεται κάπως φορτωμένο ειδικά η πρωτη μέρα. Να υπολογίσεις ότι θέλεις και κάποιον χρόνο μπες-βγες στις πόλεις. Στα περισσότερα χωριά, αφήνεις το αυτοκίνητο στο παρκινγκ στην είσοδο της πόλης και έπειτα πας με τα πόδια.
Επίσης μου φαίνεται λίγο μπερδεμένη η σειρά...μπες στο Michellin maps και κάνε ενα πλάνο ώστε να αποφύγεις τα μπρος πίσω.
Στο Montalcino αξιζει να πας σε οινοποιείο, γιατί μόνο σε αυτή την περιοχή φτιάχνεται το γνωστο brunello. Σαν χωριό μου άρεσε, μικρούλι αλλά γραφικό, αλλά δυστυχώς δεν ειχα πολύ χρόνο γιατί ειχαμε προγραματισει την ξενάγηση.

Την Μπολόνια την ειχα βάλει και εγώ στο πρόγραμμα και με συμβούλευσαν εδώ να την βγάλω...μαλλον ειχαν δικιο!

Επίσης στην έβδομη μέρα έχεις βάλει πολλά...εγώ διανυκτερευσα στην Λούκα και μου άρεσε πολύ!

Στο Greve υπάρχει στην πλατεία του χωριού http://www.falorni.it/#&panel1-3
Που μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα κρασιά με αλλαντικά που σου κόβουν εκεινη την ωρα. Φορτωνεις μια κάρτα με ένα ποσό και διαλέεις διαφορα κρασιά, σε όση ποσότητα θέλεις & χρεωνεσαι ανάλογα.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
χώς δεν ειχα πολύ χρόν
Έχεις υπολογίσει περίπου χιλιόμετρα ανά ημέρα? Μου φαίνεται κάπως φορτωμένο ειδικά η πρωτη μέρα. Να υπολογίσεις ότι θέλεις και κάποιον χρόνο μπες-βγες στις πόλεις. Στα περισσότερα χωριά, αφήνεις το αυτοκίνητο στο παρκινγκ στην είσοδο της πόλης και έπειτα πας με τα πόδια.
Επίσης μου φαίνεται λίγο μπερδεμένη η σειρά...μπες στο Michellin maps και κάνε ενα πλάνο ώστε να αποφύγεις τα μπρος πίσω.
Στο Montalcino αξιζει να πας σε οινοποιείο, γιατί μόνο σε αυτή την περιοχή φτιάχνεται το γνωστο brunello. Σαν χωριό μου άρεσε, μικρούλι αλλά γραφικό, αλλά δυστυχώς δεν ειχα πολύ χρόνο γιατί ειχαμε προγραματισει την ξενάγηση.

Την Μπολόνια την ειχα βάλει και εγώ στο πρόγραμμα και με συμβούλευσαν εδώ να την βγάλω...μαλλον ειχαν δικιο!

Επίσης στην έβδομη μέρα έχεις βάλει πολλά...εγώ διανυκτερευσα στην Λούκα και μου άρεσε πολύ!

Στο Greve υπάρχει στην πλατεία του χωριού http://www.falorni.it/#&panel1-3
Που μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα κρασιά με αλλαντικά που σου κόβουν εκεινη την ωρα. Φορτωνεις μια κάρτα με ένα ποσό και διαλέεις διαφορα κρασιά, σε όση ποσότητα θέλεις & χρεωνεσαι ανάλογα.
Έχεις πολύ δίκιο για την πρώτη μέρα. Το βλέπω κ εγώ ότι είναι υπερβολικό.. Είναι 355χλμ. Κατά τα άλλα οι άλλες μέρες είναι οκ. Είναι γύρω στα 100-140 χλμ,. κάθε μέρα που τα βρίσκω εφικτά. Τα έχω βάλει και στο michellin!!

Για την Μπολόνια γιατί το λες αυτό? Δεν είναι όμορφη ή είναι λιγο πιο μακριά? Την έβαλα κιόλας για να σπάσω την απόσταση μέχρι το Μιλάνο..

Σε σχέση με τα κρασιά και τα αλλαντικά .....είναι σα να τα γεύομαι ήδη!! :clap:
Σε ευχαριστώ!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Βασικά το πρόβλημα δεν είναι νομίζω μόνο τα χιλιόμετρα, αλλά και το πλήθος προορισμών.
Για τις υπόλοιπες μέρες περίπου 120χλμ ειχα βάλει και εγώ και ήταν οκ, ξεκούραστα.
Μπολόνια δεν πήγα τελικά, απλά και μόνο με τα υπόλοιπα μου φάνηκε τόσο πλήρες το πρόγραμμα που νομίζω θα μας κούραζε.
Βέβαια και εγώ στην αρχή είχα βάλει αρκετές στάσεις ανά ημέρα, οπότε βλέποντας & κρίνοντας το τροποποιουσαμε το πρόγραμμα αναλόγως & τελικά αφαίρεσα αρκετά μέρη.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Μμμμ ναι.. δίκιο έχεις! Είναι που με πιάνει μια μανία και νομίζω ότι θα προλάβω να τα δω όλα!... Βλέποντας κ κάνοντας...! :)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Μμμμ ναι.. δίκιο έχεις! Είναι που με πιάνει μια μανία και νομίζω ότι θα προλάβω να τα δω όλα!... Βλέποντας κ κάνοντας...! :)
νομίζω ότι είναι υπερβολικά πολλά.....η Τοσκάνη ειναι ιδανική για χαλάρωση , μην την σκοτώσεις ...μην βιαστείς.....διάλεξε λιγότερα και απολαυσέ το!
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
νομίζω ότι είναι υπερβολικά πολλά.....η Τοσκάνη ειναι ιδανική για χαλάρωση , μην την σκοτώσεις ...μην βιαστείς.....διάλεξε λιγότερα και απολαυσέ το!
Δηλαδή σου φαίνονται όλες οι μέρες φορτωμένες? Δεν είμαι και της πολλής χαλάρωσης να σου πω την αλήθεια!... Με πιάνουν τύψεις ότι υπάρχουν τόσα που με περιμένουν να τα δω... Βέβαια, αν είναι τόσο όμορφα που να θέλω να αράξω απλά θα αρχίσω να παραλείπω προορισμούς... Σαν γενικό πλάνο σου φαίνονται καλά ομαδοποιημένα ή όχι ?
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Δηλαδή σου φαίνονται όλες οι μέρες φορτωμένες? Δεν είμαι και της πολλής χαλάρωσης να σου πω την αλήθεια!... Με πιάνουν τύψεις ότι υπάρχουν τόσα που με περιμένουν να τα δω... Βέβαια, αν είναι τόσο όμορφα που να θέλω να αράξω απλά θα αρχίσω να παραλείπω προορισμούς... Σαν γενικό πλάνο σου φαίνονται καλά ομαδοποιημένα ή όχι ?
Νομίζω καταρχήν οτι πρέπει να αφήσεις έξω την Φλωρεντία και την Μπολόνια.
Επίσης στο viamichelin να κοιτάζεις όχι μόνο τα χιλιόμετρα αλλα και την διάρκεια,οι δρόμοι είναι επαρχιακοί ,με στροφές.Υπολόγισε πάρκινγκ,περπάτημα...

Εγώ ας πούμε αφιέρωσα στο Pitiglano 1 ολόκληρη μέρα μαζι με το μπάνιο στις θερμές πηγές saturnia http://www.discovertuscany.com/maremma/thermal-baths-of-saturnia.html
Στη Σιένα επίσης 2 μέρες μαζί με την επισκεψη στο Rapolano Terme http://www.termesangiovanni.it/en/index.html.
Στη υπέροχη Λούκα έμεινα 2 νύχτες και δεν τη χόρτασα....Για την Πίζα υπολόγιζε ένα γεμάτο 3ωρο.Στο San Gimignano μισή μέρα και δεν ήθελα να φύγω....
Βλέπεις η ώρα περνάει χωρίς να το καταλάβεις .......γι αυτό θα σου πρότεινα να έχεις ως στόχο 3 μικρά χωριουδάκια και φυσικά την Λούκα και την Σιένα χωρίς τίποτα αλλο ενδιάμεσα.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Α μάλιστα... Δεν ήξερα καν την ύπαρξη λουτρών o_O Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια... έτσι όπως το βλέπω ίσως έπρεπε να είχα κλείσει την επιστροφή από Ρώμη κ όχι από Μιλάνο ή διαφορετικά έπρεπε να είχα κλείσει 2 βδομάδες για να δω όλα όσα θέλω... Τις ώρες μετάβασης τις έχω δει και είναι οκ. Αυτό που δεν έχω υπολογίσει σίγουρα είναι το ενδεχόμενο να μ' αρέσει ένα μέρος και να μην θέλω να φύγω μέσα στο 2ωρο που έχω υπολογίσει να του αφιερώσω.. Θα αναθεωρήσω το πλάνο μου έτσι όπως το βλέπω... Ευχαριστώ :):)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom