Eurovision 2015

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ηχορύπανση σε σχέση με τι; Με την κλασσική μουσική, με τις ραπολαικες μόδες; Τη μπαλάντα που στείλαμε; Τα βιολιά ή τα τραγούδια του Σάκη;
Το γεγονός πως δεν μπορούμε ν΄ακούσουμε ένα τραγούδι ανεξάρτητο από το μουσικό το ύφος δεν το κάνει αυτόματα ηχορύπανση και χωρίς ρυθμό.
Για ΜΕΝΑ είναι ηχορύπανση και επειδή δεν είμαι μουσικός δεν μπορώ να εντοπίσω τις όποιες ''αρετές'' έχει. Άλλωστε για μένα η ίδια η πανκ μουσική είναι ηχορύπανση.
Το Hard Rock Hallelujah ας πούμε μου άρεσε. Είναι τραγούδι με ρυθμό αρχή μέση και τέλος και δεν με ενόχλησε η φασαρία που έκανε ούτε η άγρια βραχνή φωνή. Το φετινό τους δεν το θεωρώ καν τραγούδι.
Μένω στην επιθυμία, τον στόχο την διάθεση αυτών των ανθρώπων και μπράβο. Μέχρι εκεί.

Πολυ δυσκολα θα χασει η Ιταλια την πρωτια.
χμ δεν ξέρω. Οκ το τραγούδι στα δικά μου αυτιά είναι αριστούργημα και το ατού της είναι τα τρια νέα παιδιά που το τραγουδούν. Αλλά ίσως για eurovision παρα είναι ποιοτικό. Βέβαια δεν είναι η κλασική όπερα αλλά περισσότερο μπαλάντα που σε κάποια σημεία το κάνουν οπερετικό οι ερμηνείες των τενόρων και του βαρύτονου.
Νομίζω μετά το euphoria είναι οτι καλύτερο έχουμε ακούσει στην eurovision.
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Άλλωστε για μένα η ίδια η πανκ μουσική είναι ηχορύπανση.
Μερικά παραδείγματα, ελπίζω να τ΄ακούσεις(μπορεί και να τα ξέρεις κιόλας), με τα οποία θα τα καταλάβεις πως το πανκ δεν είναι ηχορύπανση.

Rancid - "Time Bomb"

The Offspring - Self Esteem Live at ROCK AM RING 2008 HD

blink-182 - First Date


 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Τα συγκεκριμένα ουδεμία σχέση με το τραγούδι της Φινλανδίας. Αυτά ναι είναι τραγούδια;)
Πάντως με εξαίρεση το Hard Rock Hallelujah το συγκεκριμένο είδος δεν είναι ευρείας αποδοχής στη eurovision. Δεν είμαι κατά να υπάρχει και αυτό το είδος παντως.
Και μιας και το ανέφερα:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
@giannismits τα συγκεκριμένα τραγούδια είναι από πανκ συγκροτήματα. Επίσης δεν είναι τυχαίο που το τραγούδι των Lordi άρεσε μόνο στο ''κοινό'' της eurovision και πουθενά αλλού. Τέλος πάντων είναι μεγάλη κουβέντα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@giannismits τα συγκεκριμένα τραγούδια είναι από πανκ συγκροτήματα. Επίσης δεν είναι τυχαίο που το τραγούδι των Lordi άρεσε μόνο στο ''κοινό'' της eurovision και πουθενά αλλού. Τέλος πάντων είναι μεγάλη κουβέντα.
Εγώ αυτό που ήθελα να πω είναι πως αυτό το είδος μουσικής στον διαγωνισμό τουλάχιστον δεν πέτυχε ποτέ όσοι το έστειλαν παρά μονάχα οι Λόρντι που νίκησαν κι όλας. Και μεγάλο ρόλο έπαιξε κυρίως η αμφιλεγόμενη εμφάνιση των τεράτων εκτός από το συμπαθητικό τους τραγούδι!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Η Αυστραλία έχει επιλέξει τραγούδι? Γιουροβιζιονολόγοι ξέρετε?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
O κύριος Guy Sebastian θα πάει μαλαισιανής καταγωγής. Αλλά το τραγούδι δεν ανακοινώθηκε ακόμα;)
Κάτι μου θυμίζει αυτό το παιδί, μήπως είχε πάει παλιά σε american ή australian idol?

Edit: τον βρήκα, όντως είχε κερδίσει το australian idol το 2003. Τα έβλεπα όλα τα idol τότε..
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πείτε ότι θετε για το διαγωνισμό, η νορβηγική συμμετοχή είναι απλά εξαιρετική!

 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το όνομα της τραγουδίστιρας από τη Λευκορωσία το πρόσεξε κανείς;

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom