Μετακινήσεις στο Παρίσι- navigo ή Paris visite?

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.661
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Όπως διαβασα ολες τις παραπανω συμβουλες συμφερει να παρω την navigo 1-5 ζωνες για να με καλυψει για όλα. Το ερωτημα μου είναι αν εχω καποιο πρόβλημα να την χρησιμοποιησω όταν φτασω Τεταρτη μεχρι το Σαββατο γιατι καπου διαβασα ότι δεν μπορω να την παρω ενδιάμεσα στην εβδομαδα ????
Μπορείς να την αγοράσεις οποιαδήποτε μέρα θέλεις. Απλά "χάνεις" κάποιες μέρες που ισχύει η κάρτα σου (ισχύει από Δευτέρα μέχρι Κυριακή).
 

efipoly

Member
Μηνύματα
103
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτο
Μπορείς να την αγοράσεις οποιαδήποτε μέρα θέλεις. Απλά "χάνεις" κάποιες μέρες που ισχύει η κάρτα σου (ισχύει από Δευτέρα μέχρι Κυριακή).
σ' ευχαριστω οπως ειδα και με αυτες τις μερες που θα τη χρησιμοποιησω παλι συμφερει συνολικα
αεροδρομιο-παρισι-αεροδρομιο και disneyland
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Αυτήν την κάρτα navigo τη βγάζεις όταν πας Γαλλία έχοντας φώτο μαζί σου (ας πούμε στο αεροδρόμιο με το που φθάσεις) ή μπορείς να τη βγάλεις και on line από Ελλάδα και να είσαι έτοιμος?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.661
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Αυτήν την κάρτα navigo τη βγάζεις όταν πας Γαλλία έχοντας φώτο μαζί σου (ας πούμε στο αεροδρόμιο με το που φθάσεις) ή μπορείς να τη βγάλεις και on line από Ελλάδα και να είσαι έτοιμος?
Έχει ένα γραφείο δίπλα στη είσοδο του RER στο αεροδρόμιο και από εκεί την αγόρασα εγώ. Δε γνωρίζω αν μπορείς να την αγοράσεις on line.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε o,τι αφορά τις ημέρες για τη χρήση της navigo διάβασα σε ένα αγγλόφωνο μπλογκ το εξής: μπορείς να φορτίσεις την κάρτα navigo με ζώνες μέχρι την Τετάρτη . Αυτό βέβαια με κάθε επιφύλαξη, ισως εγώ να έχασα κάπου την μετάφραση.

Edit: άκυρο, καθώς εδώ λέει ότι πωλείται έως Πέμπτη βράδυ

http://mobile.dudamobile.com/site/parisbytrain?url=http://parisbytrain.com/tag/navigo-pass/
 
Last edited:

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
καλημέρα σας! θα βρισκόμαστε στο Παρίσι 3 με 12 Μαρτίου! δλδ Τρίτη φτάνουμε και αναχωρούμε Πέμπτη! Η σκέψη μας είναι να βγάλουμε την navigo από τρίτη που θα φτάσουμε μέχρι Κυριακή που ισχύει και τις υπόλοιπες μέρες με δεκάδες ή μεμονωμένα εισιτήρια! Είμαστε κάτω από 26 οπότε και την paris visite να βγάζαμε δεν θα μας ωφελούσε σε εκπτώσεις κτλ (άσε που είναι και αρκετά πιο ακριβή)
Πιστεύετε θα μας σύμφερε κάτι άλλο??? Έχουμε προγραμματίσει τις μακρινές διαδρομές δλδ disneyland Βερσαλλίες να τις κάνουμε μέχρι την Κυριακή που θα ισχύει η κάρτα...!
Θα μένουμε στα λίγα μέτρα από την στάση pyramides ..αρκετά κεντρικά θα έλεγα οπότε θα έχουμε και πολύ ποδαράτο :)

καλημέρα και ευχαριστώ!
 

efipoly

Member
Μηνύματα
103
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτο
Εγω παντως τη NAVIGO εβγαλα και ημουν ικανοποιημενη. Αν προκειται να πας DISNEYLAND φροντισε να βγαλεις 3 μερες νωριτερα τα εισητηρια στο FNAC γιατι εχεις τρελη εκπτωση... τωρα δεν ξερω αν εχεις παιδια κοντα κλπ...
 

antzy

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Εγω παντως τη NAVIGO εβγαλα και ημουν ικανοποιημενη. Αν προκειται να πας DISNEYLAND φροντισε να βγαλεις 3 μερες νωριτερα τα εισητηρια στο FNAC γιατι εχεις τρελη εκπτωση... τωρα δεν ξερω αν εχεις παιδια κοντα κλπ...
Γεια σας!
θα ήθελα να ρωτήσω πόσο περίπου βρήκατε τα εισιτήρια για disneyland στο fnac? για να συγκρίνω λίγο με τις τιμές που βρίσκω τώρα, μιας και θα ταξιδέψω σε λιγότερο από ένα μήνα!
σας ευχαριστώ!
 

efipoly

Member
Μηνύματα
103
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτο
Γεια σας!
θα ήθελα να ρωτήσω πόσο περίπου βρήκατε τα εισιτήρια για disneyland στο fnac? για να συγκρίνω λίγο με τις τιμές που βρίσκω τώρα, μιας και θα ταξιδέψω σε λιγότερο από ένα μήνα!
σας ευχαριστώ!
δεν θυμαμαι ειχα ταξιδεψει περσυ το Μαιο. Το μονο σιγουρο είναι ότι υπηρχε μεγαλη εκπτωση, νομιζω σχεδόν τα μισα από το κανονικο των 74,00?? που πληρωσα/εισητηριο , γιατι απευθύνεται σε Γαλλους , δεν το κανουν γνωστο στους τουρίστες. Χρειαζεται απλα να δηλωσεις ακριβωσ την μερα που θα πας και να βγαλεις εισητηριο για τη συγκεκριμενη μερα. Πηγα το προηγουμενο βραδυ στο fnac πριν παω την επομενη στη disneyland και εκει μου ειπαν ότι επρεπε να βγαλω το εισητηριο τουλάχιστον 3 ημερες πριν την επισκεψη μου. Googlαρε λιγο το σημειο αυτό....μειωμενη τιμη εισητηριου....ή μπες στο site του fnac .. καπου θα το βρεις. Επισης αν σκοπευεις να πας μουσειου Λουβρου βγαλε εκει εισητηρια και πραγματικα θα γλυτώσεις μεγαληηηηηη ουραααα.
 

antzy

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
δεν θυμαμαι ειχα ταξιδεψει περσυ το Μαιο. Το μονο σιγουρο είναι ότι υπηρχε μεγαλη εκπτωση, νομιζω σχεδόν τα μισα από το κανονικο των 74,00?? που πληρωσα/εισητηριο , γιατι απευθύνεται σε Γαλλους , δεν το κανουν γνωστο στους τουρίστες. Χρειαζεται απλα να δηλωσεις ακριβωσ την μερα που θα πας και να βγαλεις εισητηριο για τη συγκεκριμενη μερα. Πηγα το προηγουμενο βραδυ στο fnac πριν παω την επομενη στη disneyland και εκει μου ειπαν ότι επρεπε να βγαλω το εισητηριο τουλάχιστον 3 ημερες πριν την επισκεψη μου. Googlαρε λιγο το σημειο αυτό....μειωμενη τιμη εισητηριου....ή μπες στο site του fnac .. καπου θα το βρεις. Επισης αν σκοπευεις να πας μουσειου Λουβρου βγαλε εκει εισητηρια και πραγματικα θα γλυτώσεις μεγαληηηηηη ουραααα.
σε ευχαριστω πολυ!!! ναι σκοπευω να κλεισω τα εισιτηρια για ολα τα αξιοθεατα που γινεται μεσω ιντερνετ!
καλο σκ!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Εγώ που θα βρίσκομαι Παρίσι Τετάρτη απόγευμα - Κυριακή απόγευμα, και θα μετακινούμαι μόνο στο κέντρο με μετρό (+ πηγαινέλα αεροδρόμιο). Συμφέρει πολύ περισσότερο η εβδομαδιαία Νavigo 1-5 (35,40 Ε), παρά η Paris Visite 1-5 (61,25 E).
Έτσι δεν είναι?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εγώ που θα βρίσκομαι Παρίσι Τετάρτη απόγευμα - Κυριακή απόγευμα, και θα μετακινούμαι μόνο στο κέντρο με μετρό (+ πηγαινέλα αεροδρόμιο). Συμφέρει πολύ περισσότερο η εβδομαδιαία Νavigo 1-5 (35,40 Ε), παρά η Paris Visite 1-5 (61,25 E).
Έτσι δεν είναι?
Εσυ τι λες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom