Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Παίδες, έτσι στα ξαφνικά κ επειδή μας τη βάρεσε, κλείσαμε χθες για Πόλη κ φεύγουμε Τετάρτη.
Δεν έχουμε ιδέα για τίποτα σχεδόν, δεν είχαμε καθόλου χρόνο να οργανωθούμε κ προσπαθώ να συνθέσω παζλ απο τα κατεβατά σας.

Δυστυχώς κλείσαμε στο παραένα ένα απλό πολύ ξενοδοχείο το Golden Galata στη Μπεήογλου, γιατί ήταν απο τα λίγα που βρίσκαμε στο budget μας.

Αν κάποιος έχει με απλο κ συνοπτικό τρόπο να μας δώσει μερικές κατευθύνσεις , δε θα το αρνηθώ :p :p

Σας ευχαριστώ.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Πολλά κ αν κ κρατάω σημειώσεις, επειδή σε μια μέρα πρέπει να τα μάθω όλα, σε όσο χρόνο διαθέτω, έπαθα ένα μικρό Overdose................ κουρκούτιανα.

Πασχαλιάτικα έθιμα, γίνονται μόνο στο πατριαρχίο ? Κ αν ξέρετε ημέρες κ ώρες θα ήταν χρήσιμο .
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
  • Οικουμενικό Πατριαρχείο
  • Μεγάλη Πέμπτη 9/04/2015: Όρθρος 08.00 – Εσπερινός 17.30

  • Μεγάλη Παρασκευή 10/04/2015: Όρθρος: 08.00 – Αποκαθήλωση: και περιφορά Επιταφίου: 18.00

  • Μέγα Σάββατο 11/04/2015: Εσπερινός: 09.00 Ανάσταση: 23.00

  • Κυριακή Πάσχα 12/04/2015: Εσπερινός Αναστάσεως: 10.00

  • Δευτέρα Πάσχα 13/04/2015: Θεία Λειτουργία : 08.30
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
1000 ευχαριστώ. Αλλα λόγο του πιεσμένου κ του λίγο του χρόνου μου κ των πολλών που πρέπει να γίνουν, έχασα λίγο τη μπάλα. Γι αυτό κ ζήτησα τη βοήθεια σας :D
 

Anna21

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Καλημέρα σας, υπολογίζουμε τον Σεπτεμβρη να κανουμε ένα ταξίδι στην Κωσταντινουπολη για λιγες ημερες οικογενειακως με τα παιδια.. Είναι ένα ταξιδι ζωης για εμενα και θα ηθελα πολύ καποιες συμβουλες από οσους εχουν παει στην Πολη..
και ξεκινω....
1. Που να μεινουμε? Θα μου αρεσε πολύ να μεινουμε στην παλια πολη .. ονειρευμαι να ξυπνω το πρωι και να πινω τον καφε μου καπου κοντα στην Αγια Σοφία.. Δεν με ενδιαφερει καθολου να δω τα καινουρια εμπορικα καταστήματα και την σημερινη Τουρκια της πλατειας Ταξιμ.
2. Τurkish Airlines... Pegasus.. ή Aegean ???? Ποια προτείνετε? Θα ταξιδέψουμε για πρώτη φορα με αεροπλανο εγω και τα παιδια !!
3. Κατά την γνωμη σας είναι κατι που πρεπει να προσεξω ιδιαίτερα εκει?
Ευχαριστω πολύ!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
1. Που να μεινουμε? Θα μου αρεσε πολύ να μεινουμε στην παλια πολη .. ονειρευμαι να ξυπνω το πρωι και να πινω τον καφε μου καπου κοντα στην Αγια Σοφία.. Δεν με ενδιαφερει καθολου να δω τα καινουρια εμπορικα καταστήματα και την σημερινη Τουρκια της πλατειας Ταξιμ.
2. Τurkish Airlines... Pegasus.. ή Aegean ???? Ποια προτείνετε? Θα ταξιδέψουμε για πρώτη φορα με αεροπλανο εγω και τα παιδια !!
3. Κατά την γνωμη σας είναι κατι που πρεπει να προσεξω ιδιαίτερα εκει?
Για το πρώτο και το τρίτο θα βρεις κυριολεκτικά "άπειρες" επιλογές, προτάσεις, συμβουλές στο forum, όρεξη να έχεις να διαβάσεις...
Για το δεύτερο, ουσιαστικά όποια εταιρία σου βγει πιο οικονομική, κατά σειρά προτίμησης Turkish, Aegean, Pegasus, με τη σημείωση ότι η Pegasus είναι low cost (με ότι αυτό συνεπάγεται) και πετάει στο αεροδρόμιο Sabiha Gokcen, το οποίο είναι στην Ασιατική πλευρά και βολεύει κυρίως αυτούς που επιλέγουν να μείνουν στο Kadikoy, στο Uskudar κλπ. που βρίσκονται σε αυτήν την πλευρά της Πόλης...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Εγω παλι θα σου προτεινα,με θερμη την Aegean....
Για διαμονη,διαβασε το παρον θεμα,που γραφεις και θα δεις επιλογες,οπως επισης με "αναζητηση"θα βρεις πολλα...http://www.travelstories.gr/community/forums/Ασία.22/?prefix_id=51
Τι εννοεις,να προσεξεις ιδιαιτερα;....το εχω ξαναβαλει αυτο,ριξε μια ματια στην παραγραφο stay safe και ριξε μια ματια γενικα στις πληροφοριες...http://wikitravel.org/en/Istanbul
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εγώ θα σου πρότεινα με όποια βρεις καλύτερη τιμή, με την υποσημείωση πως η φθηνή τιμή που βλέπεις με την aegean δεν έχεις αποσκευη.

Το sabiha μια χαρά είναι, έχει από εκεί λεωφορεία τα οποία σε αφήνουν στην ταξίμ.
http://www.havatas.com
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Που να μεινουμε? Θα μου αρεσε πολύ να μεινουμε στην παλια πολη ..
Καλημέρα...εννοείται ότι θα μείνεις στην παλιά πόλη, βέβαια και εδώ ισχύει το
όσο απομακρύνεσαι από το κέντρο (Αγία Σοφία, Μπλε Τζαμί) οι τιμές πέφτουν, πρέπει να το ψάξεις.
. Τurkish Airlines... Pegasus.. ή aegean ???? Ποια προτείνετε?
Εγώ θα σου πρότεινα να επιλέξεις εταιρεία με πρωινή αναχώρηση και βραδινή επιστροφή και δεδομένου της ολιγόωρης πτήσης, να κερδίσεις 2 ημέρες.
Κατά την γνωμη σας είναι κατι που πρεπει να προσεξω ιδιαίτερα εκει?
Επειδή μερικοί λένε ότι η τούρκικη κουζίνα είναι λίγο βαριά (προσωπικά τα θεωρώ φήμες αν και μετά την τρίτη μερίδα ένιωθα ένα βάρος!)και λόγω των παιδιών, σημείωσε στην ατζέντα σου 1-2 πιτσαρίες.
Αφιέρωσε χρόνο για να διαβάσεις σχετικά θέματα στο φόρουμ και ένα είναι σίγουρο...η Πόλη θα σας μαγέψει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom