Μια γνωμη χρειαζομαι

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Εμένα η Αλιτάλια είναι η αγαπημένη μου! Από NewYork για Μιλάνο μου αλλάξανε θέση στη bussiness για να είμαι πιο άνετα (λόγω ύψους). Από Τόκιο μπήκα σε 3 αεροπλάνα (Τόκιο-Μιλάνο-Ρώμη-Αθήνα) και δεν το πίστευα όταν είδα τη βαλίτσα μου να βγαίνει από τις πρώτες στον ιμάντα! Ειδικά εσείς που πετάτε απευθείας και δεν αλλάζετε αεροπλάνα δεν έχετε φόβο απώλειας αποσκευής. Having said that, για τόσο σύντομο ταξίδι και εφόσον η Αλιτάλια δεν έχει προσφορές (που έχει συχνότατα) προτείνω low cost. Τα στανταρ ασφαλείας ίδια είναι. Τα αεροπλάνα ίδια είναι.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω αυτούς που λένε πως δεν πετάνε με Alitalia, αλλά πετάνε μια χαρά με Ryanair και άλλες low cost!!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω αυτούς που λένε πως δεν πετάνε με Alitalia, αλλά πετάνε μια χαρά με Ryanair και άλλες low cost!!!
Μα δεν χρειάζεται φίλε μου να φορτωθείς στη πλάτη σου τα προβλήματα των άλλων και να τους καταλάβεις, δεν είσαι ο θεός!
Τα προβλήματα που είχαμε με την αλιτάλια έχουν αναλυθεί πολύ, κανένας δεν είπε όμως ότι δεν θα πετάξει μαζί της σε περίπτωση που τον βολεύει.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Μα δεν χρειάζεται φίλε μου να φορτωθείς στη πλάτη σου τα προβλήματα των άλλων και να τους καταλάβεις, δεν είσαι ο θεός!
Δεν φορτώνομαι κανένα πρόβλημα, αφού όπως λες και συ είναι πρόβλημα των άλλων...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω αυτούς που λένε πως δεν πετάνε με Alitalia, αλλά πετάνε μια χαρά με Ryanair και άλλες low cost!!!
Γιατί τι πρόβλημα υπάρχει αν κάποιος προτιμάει την easyjet ή την ryanair σε σχέση με την(κάθε) alitalia; Αν και νομίζω πως αυτό θα γίνεται καθαρά με οικονομικά κριτήρια, εκτός από αυτούς που πετάν για κάποιους ειδικούς λόγους μίλια π.χ .
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Γιατί τι πρόβλημα υπάρχει αν κάποιος προτιμάει την easyjet ή την ryanair σε σχέση με την(κάθε) alitalia; Αν και νομίζω πως αυτό θα γίνεται καθαρά με οικονομικά κριτήρια, εκτός από αυτούς που πετάν για κάποιους ειδικούς λόγους μίλια π.χ .
Είπα εγώ ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
Εγώ είπα απλά ότι δεν συμφωνώ με αυτό.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Δεν είναι σαφές αυτό που λέω :
Δεν καταλαβαίνω πως κάποιος αποφεύγει μια regular εταιρία, γιατί μπορεί να χαθεί η βαλίτσα του (λες και πάντα χάνεται η βαλίτσα ή σε άλλη εταιρία δεν μπορεί να χαθεί)
και προτιμά μια low cost εταιρία η οποία θα προσγειωθεί σε ένα πιο μακρινό αεροδρόμιο από τον προορισμό του ή που θα τον χρεώσει υπέρογκα πέναλτι σε περίπτωση που ξεχάσει να τυπώσει την κάρτα επιβίβασης κλπ.
Καταλαβαίνω βέβαια πως υπάρχει το δέλεαρ της χαμηλής τιμής, εκεί και μόνο συμφωνώ και δεν κατηγορώ κάποιον που πετάει με low cost.
Απλώς αν είχα να επιλέξω (χωρίς οικονομικά κριτήρια) ανάμεσα σε μια LC και μια regular, θα επέλεγα τη δεύτερη...
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
...η οποία θα προσγειωθεί σε ένα πιο μακρινό αεροδρόμιο από τον προορισμό του ή που θα τον χρεώσει υπέρογκα πέναλτι σε περίπτωση που ξεχάσει να τυπώσει την κάρτα επιβίβασης κλπ.
Καταλαβαίνω βέβαια πως υπάρχει το δέλεαρ της χαμηλής τιμής, εκεί και μόνο συμφωνώ και δεν κατηγορώ κάποιον που πετάει με low cost.
Απλώς αν είχα να επιλέξω (χωρίς οικονομικά κριτήρια) ανάμεσα σε μια LC και μια regular, θα επέλεγα τη δεύτερη...
Βεβαια, στην περιπτωση της Ρωμης, το αεροδρομιο της LC ειναι πιο βολικο και κοντινο απο το αεροδρομιο της regular...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βεβαια, στην περιπτωση της Ρωμης, το αεροδρομιο της LC ειναι πιο βολικο και κοντινο απο το αεροδρομιο της regular...
Αν και το θεμα αφορα ταξιδι στη Ρωμη, οπως το θετεις ειναι σχετικο.αν μενεις δυτικα προς Βατικανο, Τραστεβερε ειναι αβολο. Δεν υπαρχει απευθειας τραινο αρα αυξανεται η ταλαιπωρια, εχει πολυ κοσμο στις ωρες αιχμης με ατελειωτες ουρες και τελος για οσους εχουν ανταποκρισεις ειναι ενα ακυρο αεροδρομιο. Δεν θα ειναι τυχαιο που η ραιαν εχει μεταφερει πολλες πτησεις της..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom