Βιετνάμ Ταϊλάνδη Bangkok-Hanoi Must-see places?

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
http://www.classicstreethotel.com.vn/
κι από μένα. ζήτα δωμάτιο που να μη βλέπει τον κεντρικό. ναι μεν χάνεις από θέα (τα από πίσω είναι νταμάρια) αλλά τουλάχιστον θα έχεις την ησυχία σου
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Όπως στα λένε και οι πιο πάνω. Εμείς, την τελευταία φορά στο Ανόι μείναμε σ' αυτό:

Elite

Αλλά να ξέρεις ότι στο Ανόι, στην παλιά πόλη (και γενικότερα), τα ξενοδοχεία είναι πολύ φτηνότερα από άλλες πόλεις της Ασίας, το επίπεδο παροχών υψηλό και πολύ καθαρά. Μπορείς πολύ εύκολα να βρεις αξιοπρεπέστατο κατάλυμα με 20-25 ευρώ τη βραδυά το δίκλινο με πρωινό.

Για την Μπανγκόκ, η κοντινή στάση του Skytrain είναι ζωτικός κριτήριο επιλογής. Αν είσαι του μπούγιου (το μπούγιο, του μπούγιου), ψάξε για τρύπες εκεί που συσσωρεύονται οι backpackers, πέριξ της Chinatown. Όπου και να μείνεις, όμως, θα φας Pad Thai τουλάχιστον μία φορά εδώ:

Thip Samai

 

mermaid

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ ξανά για τις τόσες χρήσιμες συμβουλές σας.
Από εστιατόρια-street food-μαγαζιά σε Bangkok-Hanoi τί μου προτείνετε;
Κάποιο θησαυρό-μαγαζί/εστιατόριο που ανακαλύψατε;
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Street food στο Ανοι, είναι must. Οπου έβλεπα πολλούς Βιετναμέζους να κάθονται στα πλαςτικα καρεκλάκια καθόμουν και γω κ το φαγητό υπέροχο.

Από εστιατόρια στο Ανοι, το μόνο που έχω να προτινω το οποίο είναι και στυλ "street food " εστιατόριο, είναι το Quan An Ngon,κοντα στο σταθμό του τρένου, το οποίο είχε φοβερό φαγητό.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Από εστιατόρια-street food-μαγαζιά σε Hanoi τί μου προτείνετε;
Κάποιο θησαυρό-μαγαζί/εστιατόριο που ανακαλύψατε;
Κατ' αρχάς, λάβε υπόψη σου ότι οι προτάσεις μου αφορούν επισκέψεις πριν 8 χρόνια περίπου. Αρκετά πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει από τότε (ποιότητα, σέρβις, τιμές). Τούτου δοθέντος:

Την πρώτη φορά, τις πρώτες μέρες, πήγαμε σ' αυτό:

Brother's Cafe

Δεν ήταν απ' τα φτηνότερα, ούτε κι αυτό που είπαμε "αμάν". Ήταν όμως "σιγουράκι" για αρχάριους. Έχει (είχε) μπουφέ που μείωνε τις πιθανότητες αστοχίας. Και γκριλ. Και έτρωγες ό,τι ήθελες, όσο ήθελες, με φιξ τιμή. Κι αν κάτι δεν σου άρεζε, so what. Νομίζω ότι είναι καλό για αρχή - να ψυχανεμιστείς λίγο την κουζίνα.

Για πολύ καλό φαγητό, αυθεντική Βιετναμέζικη κουζίνα, γενναίες μερίδες και πολύ φτηνό γι αυτά που προσφέρει (προσέφερε), το:

Little Hanoi

στην παλιά πόλη, δύσκολα πιστεύω θ' απογοητευτείς.

Και, τέλος, αν είσαι λίγο πιο "περιπετειώδης", δοκίμασε αυτό:

Cha Ca La Vong

Είναι εμπειρία, ούτως ή άλλως, έχει τα θετικά του, έχει και τ' αρνητικά του, ή θα σου αρέσει ή όχι. Εμείς πήγαμε προετοιμασμένοι, ξέραμε τι να περιμένουμε, κάναμε χαβαλέ με τους (ντόπιους) δίπλα, μάθαμε και πράγματα. Τσιμπημένες οι τιμές γι αυτό που προσφέρει (φαγητό). Μας άρεσε, το δοκιμάσαμε αλλά έχει ένα σωρό άλλα για τις επόμενες φορές...

Ε, για αρχή αυτά, καλά είναι. Δοκίμασε και street food που σου λένε, γενικά δεν κινδυνεύεις. Τα πιο "ειδικά" ενδιαφέροντα (κόμπρες, κλπ.) μάλλον δεν σε αφορούν...
 

mermaid

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
υπέροχαα!!!
Από καιρό να φανταστώ ,ζέστη και υγρασία ε;
Πάω και αρχές Μαίου,αρχίζουν οι μουσώνες τότε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom