Βόρεια Κορέα Ημερολόγια απο την Πιονγκ Γιανγκ

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Τι ωραία που γράφεις! Θέλουμε κι άλλο ημερολόγιο!!! Και μια ερώτηση. Είναι στα αλήθεια οι δρόμοι και οι πλατείες τις Πιονγκ Γιανγκ τόσο έρημοι όσο φαίνονται στις φωτογραφίες;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.802
Ειμαι φαν της γραφης σου, σε παρακολουθω κι εκτος φορουμ αλλα χαιρομαι ιδιαιτερα που το φορουμ θα εμπλουτιστει με δικα σου ποστς!! :)
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κοσμος ολος!
Τι ωραία που γράφεις! Θέλουμε κι άλλο ημερολόγιο!!! Και μια ερώτηση. Είναι στα αλήθεια οι δρόμοι και οι πλατείες τις Πιονγκ Γιανγκ τόσο έρημοι όσο φαίνονται στις φωτογραφίες;
Η φωτογραφια τραβηχτηκε χειμωνα και καθημερινη-λογικο να μην εχει πολύ κοσμο. Γενικα οι δρομοι δεν ειχαν κινηση αλλα δεν ηταν και αδειοι. Εχω φωτογραφια με αδειο δρομο τελειως και αν την βαλω θα πουνε ολοι οντως η ΠΓ είναι ερημη -όμως αν εξηγησω ποτε και τι ωρα τραβηχτηκε η φωτο αλλαζει αμεσως η αποψη. Το θέμα είναι ότι μπορεις αναλογα τη φωτογραφια να πεις και ότι θελεις για τη ΒΚ, ποιος εχει παει να σε αντικρουσει;
Οι δρομοι δεν είναι ερημοι-στην Πιονγκ Γιανγκ είχαμε και λιγο traffick καποιες φορες! Οι εθνικες οδοι είναι πολύ πιο άδειες επειδή δεν μετακινουνται σε επαρχίες. Στις πολεις μεσα δεν είναι ερημια παντως. Οι πλατειες είναι αναλογα. Πχ ο κοσμος στην πλατεια Κιμ Ιλ Σουνγκ παει συνηθως μονο όταν εχουν εκδηλώσεις. Τα απογεύματα πανε παιδια και κανουν roller skates. Οι κατοικοι της Πιονγκ Γιανγκ για τις βολτες τους πανε στο ποταμι, στις οχθες του ποταμου, γυρω από το μνημειο της Τζουτσε, στην πλατεια που βρισκεται το Κεντρικο Θεατρο και στις παιδικες χαρες και στα παρκα. Δεν θα τους δεις δηλαδή να κάθονται στην πλατεια. Αν όμως δεν το ξερεις αυτό και δεις φωτογραφια θα πεις ότι δεν βγαινουν ποτε.

Επισης να διευκρινισω η φωτογραφια του γιου μου δεν είναι από την πλατεία. Είναι από το λογο που βρίσκονται τα δυο αγαλματα. Εναι σε κεντρικο σημειο της πολης αλλα εκει πανω οι ανθρωποι πανε μονο για προσκυνημα. Αφηνουν λουλούδια και φευγουν. Από κατω εχει ένα αλσος και εκει κάθονται.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Σε ευχαριστούμε για τις διευκρινίσεις σου, που βάζουν τα πράγματα στη θέση τους. Αναφερόμουν γενικά σε φωτογραφίες και λήψεις που βλέπουμε σε δυτικά ΜΜΕ και παρουσιάζουν πάντα μια πόλη άδεια με ότι συνειρμούς αυτό συνεπάγεται (καταπιεστικό καθεστώς, οι άνθρωποι δεν είναι ελεύθεροι, δεν έχουν λεφτά κλπ.)
Περιμένουμε και άλλες εντυπώσεις από την άγνωστη ΠΓ!!!
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Εγώ θα ήθελα μόλις βγει το βιβλίο να μας ενημερώσεις.
Γράφεις πολύ ωραία.
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κοσμος ολος!
Εχω γραψει πολλα άρθρα στα αγγλικα για τη Βορεια Κορεα. Το πιο πορσφατο ήταν ένα που μου ζητησε η Huffington Post UK -ομολογω ότι δεν είναι το καλυτερο (επειδή βαριομουν εκανα μια συρραφη από οσα εχω γραψει στο Al Jazeera αι αλλου) αλλα σας βαζω το λινκ εδώ επειδή εχω ωραιες φωτογραφιες

http://www.huffingtonpost.co.uk/fra...-korea-pyongyang_b_6944592.html?utm_hp_ref=uk

Εάν θελετε να δειτε και τα υπολοιπα τα πιο σοβαρα που εχω γραψει για τη χωρα πειτε μου να βαλω λινκ
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Εγω να πω απλα πως δεν χορταινω να διαβαζω για την ΒΚ και μαλιστα με τη ματια ενος ανθρωπου εντος των τειχων. Αλυπητα βομβαρδισε μας με εικονες και κειμενα
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Γραφεις απλα κ κατανοητα κ ετσι μπορουμε να καταλαβουμε καποια πραματα για μια χωρα, οπου το μονο που ξερουμε ειναι ο ηγετης Κιμ με το κουρεμα του κ τις δολοπλοκιες του. Συνεχισε το ημερολογιο σε παρακαλω , σε παρακολουθω με αμειωτο ενδιαφερον!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Οι δρομοι δεν είναι ερημοι-στην Πιονγκ Γιανγκ είχαμε και λιγο traffick καποιες φορες! Οι εθνικες οδοι είναι πολύ πιο άδειες επειδή δεν μετακινουνται σε επαρχίες. Στις πολεις μεσα δεν είναι ερημια παντως.
Η εικόνα που εγώ αποκόμισα πάντως, κατά την πολύ συντομη επίσκεψή μου, δε συμφωνεί με τα παραπάνω. Ναι, σίγουρα οι πόλεις δεν είναι τόσο άδειες όσο οι εθνικές οδοί, αλλά δε λες ότι έχει και κίνηση....




[url=https://flic.kr/p/p2Gqmq]


(Το σχόλιο μου δεν αφορά τίποτε άλλο πέρα από το συγκεκριμένο απόσπασμα - στα περισσότερα και η δική μου εικόνα - ως επισκέπτη, φυσικά, και όχι ως κατοίκου - συμφωνεί).[/url]
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.993
Likes
12.059
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Η εικόνα που εγώ αποκόμισα πάντως, κατά την πολύ συντομη επίσκεψή μου, δε συμφωνεί με τα παραπάνω. Ναι, σίγουρα οι πόλεις δεν είναι τόσο άδειες όσο οι εθνικές οδοί, αλλά δε λες ότι έχει και κίνηση....






(Το σχόλιο μου δεν αφορά τίποτε άλλο πέρα από το συγκεκριμένο απόσπασμα - στα περισσότερα και η δική μου εικόνα - ως επισκέπτη, φυσικά, και όχι ως κατοίκου - συμφωνεί).
Στην προτελευταια απο τις φωτογραφιες που παραθετεις υπαρχει τροχονομος. Γινεται λοιπον αντιληπτο πως υπηρχε κινηση, ο τροχονομος εκανε σωστα τη δουλεια του και το προβλημα λυθηκε!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom