Γαλλία Lα vie en rose a Dordogne...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Στο Bordeaux κινηθήκατε καθόλου μετά το απόγευμα; Μου φάνηκε ιδιαίτερα επικίνδυνο όταν πέρασα τη γέφυρα και βρέθηκα ανάμεσα σε ομάδες Κούρδων και Πακιστανών (εργάτες στα αμπέλια προφανώς) που έστρεφαν επίμονα το βλέμμα τους πάνω μας και χωρις καθολου άλλους τουριστες στην περιοχη...
Η αλήθεια είναι ότι όπως σε κάθε μεγάλη Γαλλική πόλη έτσι και στο Bordeaux συναντάς αρκετούς οικονομικούς μετανάστες... υπάρχουν μάλιστα γειτονιές στην πόλη που είναι και πλειοψηφία... ιδιαίτερα προβλήματα όμως δεν αντιμετωπίσαμε, εκτός ίσως από μερικές περίεργες ματιές, όπως σωστά περιγράφεις... τις ίδιες όμως ματιές σε παρόμοιες γειτονιές, τις αντιμετωπίζεις πλέον πολύ συχνά και στην Αθήνα ... συμπέρασμα... το Bordeaux σε αυτό το θέμα δεν είναι ούτε παράδεισος ούτε κόλαση... αν έχεις κοινό νου και αποφύγεις ορισμένες γειτονιές, που ούτως ή άλλως δεν έχεις λόγους να επισκεφθείς δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...


Ποσες μερες ηταν το ταξιδι σας;
Το ταξίδι στην συγκεκριμένη περιοχή κράτησε μια βδομάδα, που την θεωρώ και μίνιμουμ για να πάρεις μια καλή γεύση από το μέρος...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.843
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ όμορφη περιοχή.
Μακάρι κάποτε να μπορέσω να την επισκεφτώ.
 
Last edited:

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Είδα την ιστορία σου και μου άρεσε παρα πολυ. Παράκληση για 8 ημέρες Γαλλια με δυο ημέρες ΠΑΡΙΣΙ γιατί εχω ξαναπάει και τις υπόλοιπες στην περιοχη που περιγράφεις,μήπως θα μπορούσες να μου γράψεις τα ωραιοτερα μερη γθα να τα βάλω στην ΕΚΔΡΟΜΗ της παρέας μου. Εξυπακούεται οτι θα βάλω μέσα ALPI και CARCASSONE.Σε ευχαριστω πολυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.629
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom