Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mouratha

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρίκιος
έχετε να προτείνετε κάποιο;
θα δώσουμε που θα δώσουμε 700-800 ευρώ απ'ότι φαίνεται, μην είναι και σε άκυρο σημείο ή να βρωμάει.. :-(
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Locanda cavanella, 3 λεπτα απο τ ην piazza san marco,ενα μικρο bed and breakfast, με την πιο μικρη αιθουσα πρωινου που εχεις δει ποτε σου, με απλα αλλα γουστοζικα διακοσμημενα δωματια, με επιπλα εποχης. Εχει λιγα δωματια, ειναι το πιο φτηνο ξενοδοχειο που θα βρεις στο κεντρο της Βενετιας, πραγματικα εισαι διπλα σε ολα. Οταν λεω φτηνο εννοω γυρω στα 130 ευρω τη βραδια, οταν τα υπολοιπα ειχαν απο 200 ευρω και ανω. Δες το και αν σε ενδιαφερει στειλε τους mail για διαθεσιμοτητα και τιμες.Α και δεν βρωμαει!
 

mouratha

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρίκιος
Locanda cavanella, 3 λεπτα απο τ ην piazza san marco,ενα μικρο bed and breakfast, με την πιο μικρη αιθουσα πρωινου που εχεις δει ποτε σου, με απλα αλλα γουστοζικα διακοσμημενα δωματια, με επιπλα εποχης. Εχει λιγα δωματια, ειναι το πιο φτηνο ξενοδοχειο που θα βρεις στο κεντρο της Βενετιας, πραγματικα εισαι διπλα σε ολα. Οταν λεω φτηνο εννοω γυρω στα 130 ευρω τη βραδια, οταν τα υπολοιπα ειχαν απο 200 ευρω και ανω. Δες το και αν σε ενδιαφερει στειλε τους mail για διαθεσιμοτητα και τιμες.Α και δεν βρωμαει!
Estet τους έστειλα email αλλά δεν εχουν απαντήσει ακόμη! Ευχαριστώ@
Τελικά έκανα μια κράτηση στο lanterna di marco polo με 660 ευρώ
http://www.booking.com/hotel/it/lanterna-di-marco-polo.el.html
και σκέφτηκα και την εναλλακτική να μείνουμε βράδυ Δευτερας στο Μέστρε και Τρίτη πρωι να πάμε Βενετία, απ'όπου και θα φύγουμε Παρασκευή ξημερώματα.
Αξίχει λέτε να το κάνω έτσι??:rolleyes:
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Estet τους έστειλα email αλλά δεν εχουν απαντήσει ακόμη! Ευχαριστώ@
Τελικά έκανα μια κράτηση στο lanterna di marco polo με 660 ευρώ
http://www.booking.com/hotel/it/lanterna-di-marco-polo.el.html
και σκέφτηκα και την εναλλακτική να μείνουμε βράδυ Δευτερας στο Μέστρε και Τρίτη πρωι να πάμε Βενετία, απ'όπου και θα φύγουμε Παρασκευή ξημερώματα.
Αξίχει λέτε να το κάνω έτσι??:rolleyes:
Δεν περιμένεις λίγο ακόμα μήπως σου απαντήσουν; Στο λέω γιατί και εγώ είχα πάρει απάντηση μετά από 2 ημέρες, δεν ξέρω βέβαια πόσος χρόνος έχει περάσει από τότε που έστειλες το mail.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Estet τους έστειλα email αλλά δεν εχουν απαντήσει ακόμη! Ευχαριστώ@
Τελικά έκανα μια κράτηση στο lanterna di marco polo με 660 ευρώ
http://www.booking.com/hotel/it/lanterna-di-marco-polo.el.html
και σκέφτηκα και την εναλλακτική να μείνουμε βράδυ Δευτερας στο Μέστρε και Τρίτη πρωι να πάμε Βενετία, απ'όπου και θα φύγουμε Παρασκευή ξημερώματα.
Αξίχει λέτε να το κάνω έτσι??:rolleyes:
Αφού σκέφτεστε για μια διαμονή Μέστρε, γιατί δεν το κάνετε ανάποδα; Εννοώ γιατί δεν μένετε τελευταία νύχτα στο Μέστρε; Τι ώρα πετάτε;
 

mouratha

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρίκιος
Αφού σκέφτεστε για μια διαμονή Μέστρε, γιατί δεν το κάνετε ανάποδα; Εννοώ γιατί δεν μένετε τελευταία νύχτα στο Μέστρε; Τι ώρα πετάτε;
Φτάνουμε 22:20 Δευτέρα βράδυ και πετάμε 6:30 το πρωί της Παρασκευής.
Σκεφτόμουν Δευτέρα και Πέμπτη να μείνουμε Μέστρε για να είμαστε κοντά, αλλά γιατί να αλλάξουμε τρεις φορές ξενοδοχείο???? o_O

Δεν περιμένεις λίγο ακόμα μήπως σου απαντήσουν; Στο λέω γιατί και εγώ είχα πάρει απάντηση μετά από 2 ημέρες, δεν ξέρω βέβαια πόσος χρόνος έχει περάσει από τότε που έστειλες το mail.
Θα περιμένω. Εχω κανει κράτηση που μπορώ να ακυρώσω έως και 2 ημέρες πριν! Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα βγάλει προσφορά κάτι καλύτερο!
Παρόλο όμως που έχω και 2 μήνες μπροστά μου, φαίνεται να έχει για τότε 50% πληρότητα!!
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Φτάνουμε 22:20 Δευτέρα βράδυ και πετάμε 6:30 το πρωί της Παρασκευής.
Σκεφτόμουν Δευτέρα και Πέμπτη να μείνουμε Μέστρε για να είμαστε κοντά, αλλά γιατί να αλλάξουμε τρεις φορές ξενοδοχείο???? o_O
Έχεις ψάξει καθόλου τους τρόπους μετάβασης στο αεροδρόμιο; Πετάτε πολύ νωρίς. Κοίταξα πολύ γρήγορα και είδα ότι το νωρίτερο που μπορείτε να βρεθείτε εκεί με τα ΜΜΜ και συγκεκριμένα με βαπορέτο (μπλε γραμμή) είναι 05:10, αν ξεκινήσετε από S. Marco. Επίσης αν πάρετε λεωφορείο από Βενετία (νο 5) μπορεί να φτάσετε και νωρίτερα. Από Μέστρε δεν βρήκα τίποτα, για νωρίς. Ψάξε εδώ τις εναλλακτικές σας και μετά αποφάσισε για τα ξενοδοχεία. Η άλλη σας λύση είναι το ταξί.
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Προσωπικά θα πρότεινα το best western στο Μεστρε. Δίνει την δυνατότητα μεταφοράς από/πρός αεροδρόμιο , είναι αξιόπιστο και οικονομικό.Και δεν θα ταλαιπωρείσαι βραδιάτικα στα σοκάκια της πόλης ψάχνοντας.
Βέβαια κατι κερδίζεις και κατι χάνεις...Οπότε κάμποση από την φυσιογνωμία της πόλης το βράδυ γιοκ...:(
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Καλησπέρα, έχω κι εγώ κάποιες απορίες για τη Βενετία. Έχουμε κανονίσει με το σύζυγό να πάμε 30/4 - 03/5 με ryanair. Από ότι είδα υπάρχει σύνδεση με το αεροδρόμιο του Τρεβιζο με λεωφορείο μέχρι το Μεστρε κ μετά τρένο μέχρι τη Βενετία. κάνω λάθος ή υπάρχει καλύτερος/γρηγορότερος τροπος για να μετακινηθουμε;
Έπειτα έχω μπει στο site που λέτε παραπάνω για τα εισητηρια κ τα δρομολόγια των ΜΜΜ. Για να πάμε στο Μπουρανο πρέπει να βγάλουμε έξτρα εισητηρια για τις γραμμές που πάνε κ στο Μάρκο Πόλο ή καλύπτει κ το ACTV 24ωρο; μου προτείνετε να βγάλω τώρα από το ίντερνετ τα εισητηρια (πχ είναι πιο οικονομικα) ή από εκεί κατευθείαν; υπάρχουν κιόσκια στις στάσεις των βαπορετων που μπορούμε να τα αγοράσουμε;
Τέλος, μου προτείνετε τα εισητηρια για τις εισόδους στα βασικά αξιοθέατα να τα βγάλω από το ίντερνετ ή από εκεί; αξίζει να βγάλουμε κάποιες από τις τουριστικες κάρτες;
Ελπιζω να μη σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Ελπιζω να μη σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου!
Σαββατοκύριακο μην κάνεις ερωτήσεις γιατί οι περισσότεροι λείπουν. :D
Από Δευτέρα θα απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Τα εισιτήρια του actv καλύπτουν όλες τις διαδρομές εκτός αεροδρομίου και φυσικά και τη μετάβαση στο Burano.
Εισιτήρια στα αξιοθέατα απο Ίντερνετ, οι ουρές εκεί ειναι μεγάλες και φαντάζομαι πως Πρωτομαγιά θα γίνεται της κακομοίρας. Οι τουριστικές κάρτες πρέπει να δεις αν ταιριάζουν με τα ενδιαφέροντα σου. Εγώ δεν τις προτίμησα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom