Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Εάν πετάτε στις 27.4 ώρα 17.00, HAV-SKG μέσο SVO, τότε ναι θα είμαστε μαζί
Αυτό ακριβώς

Εμείς έχουμε 19 μέρες στη διάθεσή μας, 17 καθαρές. Ένα πρόχειρο πρόγραμμα είναι:
1. Αβάνα 5 μέρες (η μία στη Santa Maria για μπάνιο με το τουριστικό λεωφορείο με 5 cuc.
2. Vinales 3 μέρες (η μία το tour που κάνει το εκεί τουριστικό λεωφορείο με 5 cuc και η άλλη Cayo Jutias με εκδρομή που διοργανώνουν από το Vinales με κόστος 25 cuc).
3. Trinidad 4 μέρες (μία μέρα στο Cienfuegos με Viazul και μία μέρα Playa Ancon, που έχει και για κει ένα λεωφορείο με 1 cuc νομίζω).
4. Varadero 4 μέρες
5. Αβάνα και πάλι για όσες μέρες μείνουν μέχρι την αναχώρηση.

Το ψάχνουμε για 3 μέρες να πάμε είτε στο Cayo Largo είτε στο Cayo Santa Maria, αλλά προς το παρόν δεν φαίνεται φως στο τούνελ, γιατί είτε είναι ολόκληρη περιπέτεια να πας είτε σου κοστίζει ο κούκος αηδόνι. Δυστυχώς αυτά τα μέρη είναι "φτιαγμένα" για τους Καναδούς κλπ. που πάνε με απευθείας πτήσεις για να μείνουν 4-5 μέρες σε AI. Όποιος ταξιδεύει ανεξάρτητα, όπως εμείς, δύσκολα έχει πρόσβαση εκεί. Πάντως, μια απόπειρα θα την κάνουμε όταν πάμε εκεί. Αν βρούμε κάποιο τρόπο για Cayo Largo από Αβάνα για 3 μέρες σε καλή τιμή ή από Trinidad για Cayo Santa Maria, θα την κάνουμε τη βόλτα κατά κει
 
Last edited by a moderator:

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
είχα κάνει κράτηση για μονοήμερη εκδρομή στο Βινιάλες από ένα πρακτορείο μέσα σε ένα ξενοδοχείο στην Αβάνα αλλά ποτέ δεν πήγα. κόστιζε 59 cuc . περίμενα 2 ώρες να έρθουν να με παραλάβουν αλλά ποτέ δεν ήρθαν. μετά από πολλές προσπάθειες μου απάντησαν στο τηλέφωνο. μου είπαν οτι ακυρώθηκε η εκδρομή λόγω βλάβης του λεωφορείου. δεν το πολυπιστεψα
Ωχ…τι άσχημη εμπειρία…. Πες αν θέλεις το όνομα του πρακτορείου να μην κλείσω με αυτούς γιατί η ημερήσια στο Βινιαλες με ενδιαφέρει και εμένα.

ελπίζω να βοήθησα σε κάτι
Με βοήθησες να αποφασίσω να μην διανυκτερεύσω στο Σιενφουέγος , αλλά να πάω ημερήσια από το Τρινιδάδ

Εμείς έχουμε 19 μέρες στη διάθεσή μας, 17 καθαρές. Ένα πρόχειρο πρόγραμμα είναι...
ωραίο πρόγραμμα, καλά να περάσετε
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Το ψάχνουμε για 3 μέρες να πάμε είτε στο Cayo Largo είτε στο Cayo Santa Maria, αλλά προς το παρόν δεν φαίνεται φως στο τούνελ, γιατί είτε είναι ολόκληρη περιπέτεια να πας είτε σου κοστίζει ο κούκος αηδόνι. Δυστυχώς αυτά τα μέρη είναι "φτιαγμένα" για τους Καναδούς κλπ. που πάνε με απευθείας πτήσεις για να μείνουν 4-5 μέρες σε AI. Όποιος ταξιδεύει ανεξάρτητα, όπως εμείς, δύσκολα έχει πρόσβαση εκεί. Πάντως, μια απόπειρα θα την κάνουμε όταν πάμε εκεί. Αν βρούμε κάποιο τρόπο για Cayo Largo από Αβάνα για 3 μέρες σε καλή τιμή ή από Trinidad για Cayo Santa Maria, θα την κάνουμε τη βόλτα κατά κει

Για Cayo Largo οργανωμένη διήμερη κλείσαμε απο το ξενοδοχείο 180 cuc. Έχει αεροπορικό εισητήριο και διαμονή. Σε παίρνουν απο το ξενοδοχείο και σε φέρνουν πίσω. Είναι ακριβό αλλά δεν μπορείς να πας αλλιώς. Είναι πολύ ωραία.
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
Ωχ…τι άσχημη εμπειρία…. Πες αν θέλεις το όνομα του πρακτορείου να μην κλείσω με αυτούς γιατί η ημερήσια στο Βινιαλες με ενδιαφέρει και εμένα.

Για Βινιάλες είχα κλείσει με το πρακτορείο San Cristobal. Ισως να ήταν μεμονωμένο περιστατικό.
1 tip για το αεροδρόμιο της Αβανας για οσους ταξιδευουν μόνοι. αν δεν θελετε να ξοδέψετε 20-25 cuc για το ταξι μέχρι την πόλη, μπορείτε να μοιραστείτε μεταφορικό με άλλους μεσα απο το www.travelrepublic.co.uk με μόνο 6 λιρες αγγλιας την διαδρομη.
στην αφιξη σε περιμένουν με το όνομα σου.
εγω ημουν τυχερος. τόσο και στην άφιξη όσο και στην αναχωρηση απο το ξενοδοχείο για το αεροδρόμιο δεν υπήρχαν αλλοι επιβατες και έτσι και στις δύο διαδρομες με παρελαβε ιδιωτικό ταξί μόνο για μένα. μου στοιχισε 12 λιρες αντι 40-50 cuc αν έπερνα κανονικο ταξί.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και κάποια Casa στην Αβάνα. Δύο άντρες θα είμαστε. Θα θέλαμε να έχει WC και να είναι ανεξάρτητη, δηλαδή να μην είναι δωμάτιο μέσα σε σπίτι οικογένειας. @@Yorgos έχω διαβάσει ότι προτείνεις στο Vedado, αλλά εγώ έλεγα για Centro, για να είμαι ανάμεσα σε Vedado και την παλιά πόλη και να μετακινούμαι με τα πόδια. Προτιμώ να περπατάω. Αλλά Veddado - Παλιά πόλη πρέπει να είναι μακριά.
Εξαρτάται για το τι το θέλετε το διαμέρισμα. Αν είναι για να δέχεστε επισκέψεις, ξεχάστε το Centro, είναι "καμμένο" μαπό το Τμήμα Ηθών (lacra) και καμία "επίσκεψη" δε θα δεχθεί να πάει εκεί γιατί ένα τετράγωνο πριν ή μετά θα την μπουζουριάσουν. Εάν το θέμα σας δεν είναι οι "επισκέψεις" αλλά το να είστε κοντά στα αξιοθέατα, τότε η Παλιά Πόλη έχει πιο πολύ τουριστικό ενδιαφέρον (και πρήξιμο) και το Βεδάδο την πραγματική ζωή: ανθρώπους κανονικούς, που δε ζουν από τον τουρισμό και δε στα πρήζουν, μαγαζιά, νυχτερινή ζωή, το πιο πολυσύχναστο κομμάτι της παραλιακής, ωραίες γειτονιές για περπάτημα και ναι, ορισμένα από τα διαμαντάκια-μουσεία, όχι τα 2-3 που πάνε όλοι. Και για βόλτες είναι πραγματικά πανέμορφα. Δεν έχω μαζί μου ατζέντες και τηλέφωνα, αλλά αν η @KIKI έχει το τηλέφωνο του Κρίστιαν ας σας το στείλει με πμ, για Βεδάδο είναι αστέρι. Για παλιά πόλη έχει κάτι πολύ ωραία διαμερισματάκια, αλλά δεν έχω μαζί μου τα τηλέφωνα και τα μέιλ. Κάντε όμως μια αναζήτηση για casas Cuba entrada independiente" και θα δείτε.

Τέλος διάβασα ότι έχει δύο τουριστικά λεωφορείο CubaTour hop on/hop off, ένα μέσα στην πόλη και ένα που πάει μέχρι Santa Maria με 5 cuc. Ισχύει;
Ισχύει. Κι αυτό για τη Σάντα Μαρία με 5 κούκια return είναι καραευκαιρία. Το άλλο δεν το συμπαθώ διότι περιμένεις κάτω από τον ήλιο πότε θα έρθει, για πολλές στάσεις το βρίσκω λίγο ταλαιπωρία, αν και ο άλλος φίλος έγραψε πως τον βολεύει, οπότε ακούστε κι αυτόν. Το της Σάντα Μαρία είναι μια κι έξω, το παίρνεις και φτάνεις σχετικά σύντομα και πάμφθηνα.


Κάποια πληροφορία για τα πούρα- από πού τα παίρνω, ποια να προτιμήσω, ποιο είναι το κόστος τους?

Άεπιρες μάρκες, κόστη, ποιότητες, είναι σα να πηγαίνεις κάποιος στη Γαλλία και να σου λέει "κρασιά έχει, τι να πάρω;". Μπες σε ένα κατάστημα και ρώτα. Επειδή θα έχεις χρόνο για χάσιμο, κάντο στο αεροδρόμιο στην επιστροφή. Όσα πωλούνται εκτός καταστημάτων είναι κατά 99% μούφες, δυστυχώς ακόμη και ορισμένα εντός καταστημάτων...

μου ειπαν οτι ακυρωθηκε η εκδρομη λογω βλαβης του λεωφορείου. δεν το πολυπιστεψα. μου εδωσαν πισω τα λεφτα μου αλλα το αποθημενο να παω στο Βινιάλες μου έμεινε. δυστυχως δεν είχα αλλη μέρα για να πάω. καλυτερα αν έχετε ελευθερες μέρες να πάτε να μείνετε εκεί. το κόστος θα είναι μικρότερο.
Λυπηρό αλλά σύνηθες το φαινόμενο και να φανταστείς ότι το San Cristobal είναι και από τα νυκοκοιρεμένα. Το πρόβλημα είναι πως όλα τα πρακτορεία είναι κρατικά (το συγκεκριμένο ανήκει στο Δήμο της Αβάνας οπότε είναι κάπως ... λιγότερο κρατικό) και τα λεωφορεία δεν είναι δικά τους, παρά ανήκουν στη μία και μοναδική μονοπωλιακή δημοσιοϋπαλληλίστικη εταιρειάρα Transtur, που στα κουβανέζικα σημαίνει μπουρδέλο. ΔΕΝ έχει ευθύνη το πρακτορείο αν χαλάσει το λεωφορείο, αν ο οδηγός δεν έρθει, αν σε ξεχάσανε, αν σε κλάσανε ή αν πήγανε να τα πιούνε ή να πηδήξουν (συνήθως αυτό είναι το θέμα κι όχι με αυτή τη σειρά απαραίτητα). Με όποιο πρακτορείο και να κλείσεις, είσαι έρμαιο της Transtur και της φοβερής της οργάνωσης, δηλαδή κάνε το σταυρό σου να σε θυμηθούν, να έρθουν, να μην έχει χάσει ο οδηγός τα κλειδιά σε κανένα μαμήσι, να μην ξέχασε το κουπόνι του για τα καύσιμα κλπ κλπ.

Τέλος πάντων, το Βινιάλες για να το φχαριστηθείς, πρέπει να πας να μείνεις τουλάχιστον ένα βράδυ. Αλλιώς, ειδικά σε αυτά τα τουρ που μαζεύουν κόσμο από 30 ξενοδοχεία και τα λένε σε 3 γλώσσες, κάνουν 30' να ανεβοκατέβουν σε κάθε στάση, μόνο για φωτογραφία είναι. Κάντε στον εαυτό σας τη χάρη και νοικιάστε ένα αμάξι ή πάρτε έναν ταζιτζή να σας πάει ή πάρτε μια Βιασούλ (αργεί... αν είναι για ένα βράδυ δεν το προτείνω). Να πάτε, να φάτε όμορφα (στις κδρομές αυτές σχεδόν όλοι πάνω στα 2 πιο σάπια εστιατόρια), να κάνετε ιππασία, να το δείτε το βράδυ, να το χαρείτε το ξημέρωμα, να δείτε και το χωριό που είναι όμορφο και στην εκδρομή δε σε αφήνουν ούτε τρία λεπτά. Είναι όνειρο το μέρος και ο κόσμος καμία σχέση με της Αβάνας: ειλικρινείς άνθρωποι, αγαθοί, εργατικοί, παρότι έχουν τόσο τουρισμό, είανι αξιοθαύμαστοι.

Για το Σιενφουέγος: δύσκολα το βλέπεις στην ξεπέτα. Έχει πολύ ωραίο κάστρο (και διασχίζεις τον κόλπο με τη δύση του ηλίου στην επιστροφή, πανέμορφα), καλό φαγητό, ωραία νυχτερινή ζωή αν είστε ΠΣ, έξοζη αρχιτεκτονική, καλό κόσμο, πολύ ωραίο βοτανικό κήπο, εξαιρετικές βόλτες, μέχρι και το νεκροταφείο είναι ενδιαφέρον, αν θέλετε να κολυμπήσετε με δελφίναι επίσης είναι πολύ φτηνότερο από άλλες επιλογές, εμένα μου αρέσει πολύ. Και να πάτε σε μια παράσταση στο Thomas Terry, φο-βε-ρό θέατρο πραγματικά.

Αν μένετε Βεδάδο ή όπου αλλού στην Αβάνα, η εντός πόλης μετακίνηση είναι όλη κι όλη κάτω από μισό ευρώ με almendrones (εμπειριάρα) και 0,02 ευρώ με λεωφορείο, όλα όλο το 24ωρο, ρωτήστε τον ιδιοκτήτη του σπιτιού να σας πει πώς.

Για Κάγιο Λαργκο ναι, μόνο με οργανωμένη. Για μένα μίνιμουμ 2 νύχτες, αλλιώς πολλή ταλαιπωρία με τα πήγαιν' έλα για ένα βράδυ μόνο. Μόνο αν είστε ζευγάρι, για 2 φίλους δεν έχει τίποτε πλην παραλίας, ούτε ντόπιους, ούτε ζωή, ούτε τίποτες, είναι για να πας για ζουζουνίσματα, αραλίκι, ματσα μούτσες και ντερλίκωμα.
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Για Cayo Largo οργανωμένη διήμερη κλείσαμε απο το ξενοδοχείο 180 cuc. Έχει αεροπορικό εισητήριο και διαμονή. Σε παίρνουν απο το ξενοδοχείο και σε φέρνουν πίσω. Είναι ακριβό αλλά δεν μπορείς να πας αλλιώς. Είναι πολύ ωραία.
Όταν λες διήμερη; Ένα βράδυ διανυχτέρευση ή δύο;

η Παλιά Πόλη έχει πιο πολύ τουριστικό ενδιαφέρον (και πρήξιμο) και το Βεδάδο την πραγματική ζωή
Το θέμα δεν είναι οι "επισκέψεις". Το θέμα είναι να κυκλοφορούμε με τα πόδια. 3 μέρες ουσιαστικά θα μείνουμε στην Αβάνα. Από το Vedado θα περάσουμε μια βόλτα για τα εκεί αξιοθέατα και λογικά τον υπόλοιπο καιρό θα είμαστε στην παλιά πόλη. Ε, να μην έχουμε όλη την ώρα πήγαινε έλα Vedado - Παλιά πόλη.
Τέλος πάντων, για casa στο Vedado έχω διαβάσει για γύρω από το Πάρκο Copellia. Καλά είναι εκεί; Πόση ώρα είναι μέχρι την παλιά πόλη με τα πόδια από κει; Μισάωρο ή παραπάνω;
Για το βράδυ από ότι έχω καταλάβει, η νυχτερινή ζωή είναι καλύτερα στο Vedado. Φαντάζομαι έχει λιγότερους τουρίστες. Τα μπαράκια κλπ. είναι εκεί κοντά στο Πάρκο Copellia;
 
Last edited by a moderator:

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Η Viazul μου έκανε τελικά το χατήρι! Νέο δρομολόγιο από Trinidad για Remedios - Cayo Las Brunas - Cayo Enchenachos - Cayo Santa Maria με 20 cuc :clap:
@Yorgos θυμάμαι μου είχες πει ότι δεν έχει casas εκεί. Μόνο ξενοδοχεία. Έχει κάποιο που να είναι σε καλή τιμή; Ένα φυσιολογικό όχι 5άστερα ΑΙ. Και από που, πώς θα το κλείσουμε; Μπορούμε από κάποιο τουριστικό γραφείο ή ξενοδοχείο στο Τρινιδάδ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το θέμα δεν είναι οι "επισκέψεις". Το θέμα είναι να κυκλοφορούμε με τα πόδια. 3 μέρες ουσιαστικά θα μείνουμε στην Αβάνα. Από το Vedado θα περάσουμε μια βόλτα για τα εκεί αξιοθέατα και λογικά τον υπόλοιπο καιρό θα είμαστε στην παλιά πόλη
Noμίζω ότι αξιολογείτε λάθος τον αριθμό των αξιοθεάτων. Προσωπικά θα περνούσα από την παλιά πόλη μια γύρα να δω τα αξιοθέατα και θα έμενα στο Βεδάδο, αυτό εννοούσα. Τέλος πάντων κι αυτό που λέτε δεν είναι παράλογο. Αυτό που είναι παράλογο είναι να περιμένεις να κάνεις με τα πόδια το κέντρο της Αβάνας. Δεν είναι σαν το ιστορικό κέντρο της Αθήνας ή της Ρώμης είναι πολύ μεγαλύτερο. Κέντρο Αβάνας θεωρείται όλη η περιοχή από την άκρη του Βεδάδο μέχρι το λιμάνι, μιλάμε για 12-14χλμ απόσταση, γεμάτο με ιστορικά κτίρια, μουσεία κλπ. Όπου και να μείνετε, δε γίνεται να το καλύψετε με τα πόδια. Αν ξιολογήσετε ότι από τα αξιοθέατα σας ενδιαφέρουν περισσότερο τα της παλιάς πόλης, τότε μένετε εκεί, αν νομίζετε ότι προτιμάτε αυτά του Βεδάδο, τότε εκεί. Αλλά οι αποστάσεις είναι τέτοιες που δε σας σώζει ούτε το να μείνετε στο Σέντρο, το εύρος είναι απλά τεράστιο.


Τέλος πάντων, για casa στο Vedado έχω διαβάσει για γύρω από το Πάρκο Copellia. Καλά είναι εκεί; Πόση ώρα είναι μέχρι την παλιά πόλη με τα πόδια από κει; Μισάωρο ή παραπάνω;
Προτιμώ άλλα κομμάτια, αλλά είναι το κέντρο της πόλης, ναι. Είναι περίπου μια ώρα μετα πόδια μέχρι την Παλιά Πλατεία. Χωρίς να χαζεύετε, ζωρίς να κοιτάτε, να σταματάτε, να βγάζετε φωτό κλπ...αδύνατον σε τέτοια πόλη.
https://www.google.com.au/maps/dir/...8a30fd!2m2!1d-82.384307!2d23.139753!3e2?hl=en


Για το βράδυ από ότι έχω καταλάβει, η νυχτερινή ζωή είναι καλύτερα στο Vedado. Φαντάζομαι έχει λιγότερους τουρίστες. Τα μπαράκια κλπ. είναι εκεί κοντά στο Πάρκο Copellia;
Δεν υπάρχει ένα μέρος που να έχει πολλά μπαράκια, εκτός από τον έναν τουριστικότατο δρόμο στην Παλιά Πόλη όπου πάνε οι Αγγλάρες να τους παίξουν τη Γκουανταμέρα και κλείνουν όλα...τα μεσάνυχτα, δηλαδή πριν ανοίξουν τα "πραγματικά" κλαμπ. Αν περιμένεις να βρεις ένα μέρος στο Βεδάδο που να έχει πολλά μπαράκια κλπ, δεν είναι έτσι. Θες ταξί από το ένα κλαμπ/μπαράκι στο άλλο, μιλάμε για αποστάσεις εύκολα 6-8-10 χλμ μεταξύ τους. Η μπαρότσαρκα που προτείνω εγώ ανάλογα με την ημέρα της εβδομάδας είναι μίνιμουμ για 3 κλαμπ 28χλμ δρόμος. Almendrones ή για τους πιο φραγκάτους, ταξί. Είναι μεγάλες οι αποστάσεις...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Viazul μου έκανε τελικά το χατήρι! Νέο δρομολόγιο από Trinidad για Remedios - Cayo Las Brunas - Cayo Enchenachos - Cayo Santa Maria με 20 cuc :clap:
Αλληλούια, 6 χρόνια το παλεύουμε να τους πείσουμε. Αν βάλουν και shuttle από το αεροδρόμιο...

θυμάμαι μου είχες πει ότι δεν έχει casas εκεί. Μόνο ξενοδοχεία. Έχει κάποιο που να είναι σε καλή τιμή; Ένα φυσιολογικό όχι 5άστερα ΑΙ.
Όλα ΑΙ είναι. Μπορείτε όμως να μείνετε πάμφθηνα στο πανέμορφο Ρεμέδιος σε κάποιο σπίτι και να πηγαίνετε στην παραλία με τη Βιασούλ. Έτσι κι αλλιώς το μόνο που αξίζει η παραλία είναι.
Και από που, πώς θα το κλείσουμε; Μπορούμε από κάποιο τουριστικό γραφείο ή ξενοδοχείο στο Τρινιδάδ;
Αν επιμένετε να κλείσετε ξενοδοχείο, τότε το κάνετε μέσα από οποιοδήποτε τουριστικό γραφείο ξενοδοχείου σε οποιαδήποτε πόλη της Κούβας.
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Μπορείτε όμως να μείνετε πάμφθηνα στο πανέμορφο Ρεμέδιος σε κάποιο σπίτι και να πηγαίνετε στην παραλία με τη Βιασούλ.
Γιώργο δεν βολεύει αυτό, γιατί έχει ένα δρομολόγιο τη μέρα. Φτάνει στη 1.30 στο Cayo Santa Maria και επιστρέφει αμέσως. Δεν έχεις τη δυνατότητα να πας το πρωί από Remedios και να γυρίσεις απόγευμα

Γιώργο, από ένα πρακτορείο στην Ελλάδα μου είχαν πει για το hotel 4* Memories paraiso Azul all inclusive ως καλό και οικονομικό. Έχεις κάποια γνώμη;
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο, από ένα πρακτορείο στην Ελλάδα μου είχαν πει για το hotel 4* Memories paraiso Azul all inclusive ως καλό και οικονομικό. Έχεις κάποια γνώμη;
Δεν το γνωρίζω, δεν ξέρω καν σε ποια πόλη είναι.
Γιώργο δεν βολεύει αυτό, γιατί έχει ένα δρομολόγιο τη μέρα. Φτάνει στη 1.30 στο Cayo Santa Maria και επιστρέφει αμέσως. Δεν έχεις τη δυνατότητα να πας το πρωί από Remedios και να γυρίσεις απόγευμα
Μπορείτε να πάρετε αυτό και να γυρίσετε με ταξί. αν και το να πάτε 1.30 η ώρα που βαράει ο ήλιος δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος. Εγώ είχα νοικιάσει μηχανάκι από τη Σάντα Κλάρα, σε μια άλλη περίπτωση βρήκαμε ένα παλικάρι από το Ρεμέδιος που μας πήγε με το αμάξι του μόνο και μόνο για να του πληρώσουμε τη βενζίνη και μάλλον θα οργανώνουν κι εκδρομές από τα 3 ξενοδοχειάκια του Ρεμέδιος.
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Δεν το γνωρίζω, δεν ξέρω καν σε ποια πόλη είναι
Στο Cayo Santa Maria

Με το νόμισμα τι έχει γίνει τελικά; Υπάρχει ακόμα CUP και CUC; Διαβάζω ότι τα CUC καταργούνται ή καταργήθηκαν και θα υπάρχουν μόνο τα εθνικά CUP ως μόνο νόμισμα.
Και μια που μιλάμε για κουκιά, πού αλλάζουμε χρήμα με καλύτερη ισοτιμία - χαμηλότερη προμήθεια;
Διαβάζω ότι υπάρχει προμήθεια 8% στο ευρώ.
Στις επαρχιακές πόλεις (Βινιάλες-Τρινιδάδ κλπ.) έχει να αλλάξεις χρήμα ή καλύτερα να φορτώσεις από την Αβάνα;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom