Περού ΠΕΡΟΥ στην χώρα των Ίνκας

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Για τα αεροπορικά είμαι σίγουρη...
Δεν εννοώ τα διεθνή, εκεί - αν είσαι τυχερός - μπορεί να βρεις εισιτήριο με τελικό κόστος κάτω απ' το χιλιάρικο. Μιλάω για τις εσωτερικές πτήσεις, όπου καμμία δεν είναι κάτω από κατοστάρικο (και πολλές, πολύ περισσότερα) - το one way. Και μεταξύ τους οι εταιρίες έχουν πολύ μικρές διαφορές.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Βρε σαν την Ινδία έχει;;;;; χαχαχαχαχαχα!!! Περού - Γιαννα 1-0!!!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.561
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Είναι δυνατόν να είναι τόσο ακριβή η είσοδος στον αρχαιολογικό χώρο όπως και οι μετακινήσεις;; έπαθα πλάκα!!!!

Γενικά ότι έχει σχέση με τον τουρισμό είναι πολύ ακριβό. Εγώ το πάλευα να βρω τον πιο φτηνό τρόπο πολύ καιρό. Το ακριβότερο απ όλα είναι το τραίνο., είναι όμως μονόδρομος γιατί ένα τμήμα της διαδρομής δεν έχει δρόμο, παρά μόνο ράγες.

Δεν εννοώ τα διεθνή, εκεί - αν είσαι τυχερός - μπορεί να βρεις εισιτήριο με τελικό κόστος κάτω απ' το χιλιάρικο. Μιλάω για τις εσωτερικές πτήσεις, όπου καμμία δεν είναι κάτω από κατοστάρικο (και πολλές, πολύ περισσότερα) - το one way. Και μεταξύ τους οι εταιρίες έχουν πολύ μικρές διαφορές.

Το εσωτερικό Κούσκο- Λίμα το πληρώσαμε 108ε . Ο πράκτορας στο Κούσκο μου είπε ότι είναι εξαιρετική τιμή.
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Το εσωτερικό Κούσκο- Λίμα το πληρώσαμε 108ε . Ο πράκτορας στο Κούσκο μου είπε ότι είναι εξαιρετική τιμή.
Αυτή η διαδρομή είναι από τις φτηνότερες (πιθανόν λόγω κίνησης και ανταγωνισμού). Αυτή τη στιγμή η τιμή είναι στα $116, δηλαδή περίπου όσο το πλήρωσες κι εσύ (το one way πάντα).
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
τωρα ανακαλυψα την ιστορια σου και την απολαμβανω !
Χαιρομαι που τα καταφερες και πηγες σε αυτη την τόσο ενδιαφερουσα χωρα !
περιμενω τη συνεχεια ...
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.561
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Για τα αεροπορικά είμαι σίγουρη, το ξέρω για το Μεξικό που το κυνηγάω τόσα χρόνια και ακόμα δεν τα κατάφερα... Αλλά για τα υπόλοιπα;;; Μια περιουσία χρειάζεται για να τα δεις όλα αυτά!! Ίσως τα είχα διαφορετικά στο μυαλό μου πιστεύοντας ότι είναι σχετικά οικονομική χώρα!
Το μόνο οικονομικό στο Περού είναι το φαγητό. Είναι πάμφθηνο. Τα πιό λίγα χρήματα τα ξοδέψαμε στο φαγητό.
 

V_C

Member
Μηνύματα
54
Likes
281
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Καλημέρα, πραγματικά υπέροχη η ιστορία, όνειρο ζωής το Περού, αν θα μπορούσες θα ήθελα μια εικόνα του κόστους για το σύνολο του ταξιδιού.
Ευχαριστώ και πάλι για τις όμορφες εικόνες που μας δημιουργείς
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Εξαιρετική και αναλυτικότατη περιγραφή.Αν το αποφασίσω να πάω Περού δε θα πάρω ταξιδιωτικό οδηγό μαζί, απλά θα εκτυπώσω την ιστορία σου.Να είσαι καλά και να κάνεις πολλά πολλά ταξίδια!
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Μπραβο Aspa !!! Πολυ ωραια η περιγραφη σου , πολυ χρησιμες και λεπτομερεις οι πληροφοριες σου !!!Ενα υπεροχο ταξιδι ..ειναι στα σχεδια μου....αλλα πολυ φοβαμαι τις παρενεργειες του υψομετρου.....δεν ξερω ποτε θα το τολμησω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπράβο για την ιστορία, συνέχισε.

Οι τιμές των αρχαιολογικών χώρων πάντως, αυτήν την τάση έχουν. Ο κάθε ναός στην Αίγυπτο από κανά δεκάρι ευρώ, συχνά και 12 και 15 (και λογικά θα δεις διάφορους κάθε μέρα), στην Πέτρα πια 70€ το εισιτήριο, στο Νησί του Πάσχα από τα 10$ πετάχτηκαν στα 80$ και πάει λέγοντας.

Για τα καταλύματα, το (εξαιρετικό) φαγητό, τις αστικές συγκοινωνίες και τα ταξί, θεωρώ πως είναι πάμφθηνα. Οι πτήσεις όντως, στην καλύτερη παίζουν στο κατοστάρικο, αλλά ας μην ξεχνάμε
α) το βιοτικό επίπεδο των Περουβιανών έχει ανέβει πολύ τα τελευταία 10 χρόνια, η χώρα είναι αγνώριστη για όσους τη γνωρίσαμε προ 20ετίας. Πλέον πετάνε και οι Περουβιανοί και μάλιστα συνέχεια, αφού το αντέχει το πορτοφόλι τους και φυσικά οι εταιρείες βαράνε στο κεφάλι
β) ο δεύτερος λόγος που βαράνε είναι οι εξαιρετικά κουραστικές, χρονοβόρες και δαπανηρές εναλλακτικές. Ας πούμε η εναλλακτική του να μην πετάξεις από τη Λίμα στην Καχαμάρκα είναι να πάρεις λεωφορείο για καμιά 12αριά ώρες. ΟΚ, κάνει 100 ευρώ, δηλαδή τα διπλά από όσο το Αθήνα-Θεσ/κη, λογικό είναι, διπλά χιλιόμετρα είναι. Μη συγκρίνουμε τις πτήσεις εντός ΠΕρού με τις εντός Ελλάδας: άλλες αποστάσεις άλλες εναλλακτικές. Χώρια ότι με το ευρώ στα τάρταρα μας βγαίνουν και 20-25% ακριβότερα απ' ό,τι λίγους μήνες νωρίτερα (κοινώς αυτά τα 100 ευρώ θα ήταν 85). To Λίμα-Κούσκο για το οποίο συζητάτε είναι 15 ώρες με το αμάξι για 1.100 χλμ. Είναι 2,5 φορές το Αθήνα-Θεσ/κη, δεν είναι "α στην ίδια χώρα είναι, δίπλα" και πρέπει ναπεράσεις κοτζάμ Άνδεις.

Τώρα, μια RyanAirPeruδε θα μας κακόπεφτε... αλλά δεδομένων των αποστάσεων δεν είναι και εξωφρενικές οι τιμές των αεροπορικών.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.561
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Μπράβο για την ιστορία, συνέχισε.

Οι τιμές των αρχαιολογικών χώρων πάντως, αυτήν την τάση έχουν. Ο κάθε ναός στην Αίγυπτο από κανά δεκάρι ευρώ, συχνά και 12 και 15 (και λογικά θα δεις διάφορους κάθε μέρα), στην Πέτρα πια 70€ το εισιτήριο, στο Νησί του Πάσχα από τα 10$ πετάχτηκαν στα 80$ και πάει λέγοντας.

Για τα καταλύματα, το (εξαιρετικό) φαγητό, τις αστικές συγκοινωνίες και τα ταξί, θεωρώ πως είναι πάμφθηνα. Οι πτήσεις όντως, στην καλύτερη παίζουν στο κατοστάρικο, αλλά ας μην ξεχνάμε
α) το βιοτικό επίπεδο των Περουβιανών έχει ανέβει πολύ τα τελευταία 10 χρόνια, η χώρα είναι αγνώριστη για όσους τη γνωρίσαμε προ 20ετίας. Πλέον πετάνε και οι Περουβιανοί και μάλιστα συνέχεια, αφού το αντέχει το πορτοφόλι τους και φυσικά οι εταιρείες βαράνε στο κεφάλι
β) ο δεύτερος λόγος που βαράνε είναι οι εξαιρετικά κουραστικές, χρονοβόρες και δαπανηρές εναλλακτικές. Ας πούμε η εναλλακτική του να μην πετάξεις από τη Λίμα στην Καχαμάρκα είναι να πάρεις λεωφορείο για καμιά 12αριά ώρες. ΟΚ, κάνει 100 ευρώ, δηλαδή τα διπλά από όσο το Αθήνα-Θεσ/κη, λογικό είναι, διπλά χιλιόμετρα είναι. Μη συγκρίνουμε τις πτήσεις εντός ΠΕρού με τις εντός Ελλάδας: άλλες αποστάσεις άλλες εναλλακτικές. Χώρια ότι με το ευρώ στα τάρταρα μας βγαίνουν και 20-25% ακριβότερα απ' ό,τι λίγους μήνες νωρίτερα (κοινώς αυτά τα 100 ευρώ θα ήταν 85). To Λίμα-Κούσκο για το οποίο συζητάτε είναι 15 ώρες με το αμάξι για 1.100 χλμ. Είναι 2,5 φορές το Αθήνα-Θεσ/κη, δεν είναι "α στην ίδια χώρα είναι, δίπλα" και πρέπει ναπεράσεις κοτζάμ Άνδεις.

Τώρα, μια RyanAirPeruδε θα μας κακόπεφτε... αλλά δεδομένων των αποστάσεων δεν είναι και εξωφρενικές οι τιμές των αεροπορικών.


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η βοήθεια σου για αυτό το ταξίδι ήταν πολύτιμη.
Συμφωνώ γιαυτά που λες. Τα ξενοδοχεία, το φαγητό, τα ταξί πολύ φτηνά.
Παντού πηγαίναμε με ταξί. Πόσα θες για να το κάνεις αυτό στην Ευρώπη ?
Εγώ χαίρομαι πολύ για το ταξίδι και νομίζω ότι 2100ε που πήγε είναι πολύ καλά.

Καλημέρα, πραγματικά υπέροχη η ιστορία, όνειρο ζωής το Περού, αν θα μπορούσες θα ήθελα μια εικόνα του κόστους για το σύνολο του ταξιδιού.
Ευχαριστώ και πάλι για τις όμορφες εικόνες που μας δημιουργείς



Θα γράψω αναλύτικά. Περίπου 2100ε.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom