Συντριβή αεροσκάφους με 148 επιβαίνοντες στη νότια Γαλλία

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Andreas Lubits ο Γερμανός πραγματοποίησε την επιθυμία του να τον γράψει η ιστορία. Να γίνει ένας «Ναπολέων». Όπως οραματιζόταν ο Ρασκόλνικωφ στο «Έγκλημα κα Τιμωρία» που τσεκούρωσε τη γριά τοκογλύφο (δύο γριές του έτυχαν) για να ξεριζώσει τα μιαρά στοιχεία της κοινωνίας…. Όμως ο Lubits πήρε μαζί του στο θάνατο μωρά, μαθητές και αθώους. Σαν γνήσιος Γερμανός ακολούθησε τη μέθοδο των πρόσφατων προγόνων του που τα ονόματα τους γράφτηκαν στην ιστορία εξ αιτίας των θαλάμων των αερίων και των φουγάρων. Υπήρξε πολίτης μια δυτικής κοινωνίας προοδευμένης υποτίθεται, αλλά ανταγωνιστικής, ατομικιστικής όπου έχει υποβαθμιστεί η έννοια της οικογένειας, της φιλίας, της παρέας, την απουσία αυτού …που σου ημερεύει τα πάθη και σε κάνει να είσαι αυτάρκης με αυτά που έχεις, με αποτέλεσμα να δημιουργεί πολίτες με ψυχολογικά προβλήματα, κατάθλιψη, και αύξηση αυτοκτονιών στις καλύτερες ηλικίες του ανθρώπου μεταξύ 15-26 ετών σύμφωνα με τα στατιστικά του ευρωπαϊκού τύπου.
 
Last edited by a moderator:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Μόνο σε εμένα δεν αρέσει αυτό που συμβαίνει στα media όσον αφορά τον Lubitz? Μέχρι και για τη σεξουαλικότητά του μιλήσανε. Έχω μάθει να μην κατηγορώ ανθρώπους αν δεν ξέρω με βεβαιότητα τι έχει πραγματικά συμβεί. Και ο συγκεκριμένος δεν είναι καν εδώ για να υπερασπισθεί τον εαυτό του...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Σαν γνήσιος Γερμανός ακολούθησε τη μέθοδο των πρόσφατων προγόνων του .......
Καλό θα ηταν να αποφευγουμε τα στερεοτυπα, τα τσουβαλιασματα, τις γενικευσεις, και τις ταμπέλες γιατί με αυτόν τον τρόπο καλλιεργουμε τον σπόρο της αρνησης της ατομικής προσωπικοτητας, θρέφουμε την μισαλλοδοξία, πολεμάμε τον αυτοπροσδιορισμό, και γενικότερα βάλουμε εναντίον της ελευθερης βούλησης, διχάζουμε τους ανθρώπους και τους κατηγοριοποιούμε, ενώ ταυτοχρονα διαχωρίζουμε -υπουλα και φασιστικα- τους ανθρωπους σε ομαδες με γνώμονα και κριτηριο, το έθνος ,την θρησκεια το φύλο, τις σεξουαλικες προτιμήσεις , τις πολιτικες πεποιθήσεις κλπ..
Επίσης η ιστορία ενός λαού είναι συλλογική, ΠΟΤΕ ατομική.
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Καλό θα ηταν να αποφευγουμε τα στερεοτυπα, τα τσουβαλιασματα, τις γενικευσεις, και τις ταμπέλες γιατί με αυτόν τον τρόπο καλλιεργουμε τον σπόρο της αρνησης της ατομικής προσωπικοτητας, θρέφουμε την μισαλλοδοξία, πολεμάμε τον αυτοπροσδιορισμό, και γενικότερα βάλουμε εναντίον της ελευθερης βούλησης, διχάζουμε τους ανθρώπους και τους κατηγοριοποιούμε, ενώ ταυτοχρονα διαχωρίζουμε -υπουλα και φασιστικα- τους ανθρωπους σε ομαδες με γνώμονα και κριτηριο, το έθνος ,την θρησκεια το φύλο, τις σεξουαλικες προτιμήσεις , τις πολιτικες πεποιθήσεις κλπ..
Επίσης η ιστορία ενός λαού είναι συλλογική, ΠΟΤΕ ατομική.
Να βάλω λάικ ή κάνεις πλάκα?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Προσπαθω να ειμαι αντικειμενική καλέ μου. Ακόμα και με τους Γερμανους
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Αυτή η σατανική σκέψη που έγινε πράξη, θαρρώ κατά 99% δεν θα την έκανε ένας Ευρωπαίος της Μεσογείου. Ιταλός, Ισπανός κ.α.

συμπληρώνω : όσο τρελός και να είναι. Τον λόγο τον ξέρουμε...
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Σαν γνήσιος Γερμανός ακολούθησε τη μέθοδο των πρόσφατων προγόνων του που τα ονόματα τους γράφτηκαν στην ιστορία εξ αιτίας των θαλάμων των αερίων και των φουγάρων.
Καπετάνιε θαρρώ ότι είσαι λίγο άδικος.Κάποιοι είμαστε παντρεμένοι με γερμανίδες,
κάποιες κυρίες του φόρουμ είναι παντρεμένες με γερμανούς και αυτή οι γενίκευση ενδεχομένως να στεναχωρεί ή και να πληγώνει.
Τι θα πρέπει να πω στην πχ.πεθερά μου που είναι γνήσια γερμανίδα πρόσεχε μην ακολουθήσεις την μέθοδο των προγόνων σου;Τι θα πρέπει να πω στην αδερφή της που είναι καρπός βιασμού Ρώσων στρατιωτών;Εσύ είσαι τυχερή γιατί δεν είσαι γνήσια γερμανίδα αλλά Ρώσων ορθοδόξων.Τι θα πρέπει να πω στην κόρη μου και στον γυιό μου;Τυχεροί εσείς δεν είστε γνήσιοι γερμανοί αλλά ταυτόχρονα άτυχοι γιατί δεν είστε
μεσόγειοι 100%
Αυτή η σατανική σκέψη που έγινε πράξη, θαρρώ κατά 99% δεν θα την έκανε ένας Ευρωπαίος της Μεσογείου. Ιταλός, Ισπανός κ.α.
Δυστυχώς η τρέλα δεν έχει εθνικότητα.
Με όλη μου την αγάπη κάπτεν και συγνώμη για το οφ τόπικ
υγ
Λες να χωρίσω την γυναίκα μου και να γλυτώσουμε απ'όλα τ'άλλα; :haha:
Απ'την άλλη που να βρίσκω άλλη. :)
Προσφορά από γνήσιες Ελληνίδες (έστω μεσόγειες)μόνο με πμ. :):)
 
Last edited:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Παναγιώτη από το 1850 ίσως και νωρίτερα μεγάλα ονόματα της ευρωπαϊκής λογοτεχνίας είχαν προβλέψει τον κατήφορο που οδηγούνταν η δυτική κοινωνία, (όχι οικονομία, πολιτισμός πρόοδος αλλά ανθρώπινες σχέσεις κοινωνικότητα κλπ). Απ αυτούς που θυμάμαι αυτή τη στιγμή: Ο πιο παλιός ο Μπωντλαίρ εξαπέλυε φοβερούς λιβέλους εναντίον της Παρισινής κοινωνίας και πήγε Κάιρο και Ινδία όπου γνώρισε τον άνθρωπο... ο Αντρέ Ζιντ το 1930+ σιχάθηκε τη το σκληρό καπιταλισμό της Ευρώπης έγραφε ύπνους για τον νέο άνθρωπο της Σοβ. Ένωσης (μέχρι που την επισκέφτηκε άλλαξε γνώμη αλλά από πολιτική άποψη), ο Όσκαρ Γουάιλντ έβριζε Αμερική και Ευρώπη, και έγραφε ύμνους για τον Έλληνα και την Ελληνίδα του 1939, κ.α. Σήμερα ξένοι κοινωνιολόγοι το επιβεβαιώνουν. Μάλιστα κάποιος Γερμανός ψυχαναλυτής, γράφοντας για τη κατάθλιψη που πιάνει τις μεγάλες ηλικίες στη χώρα του, είπε ότι στη Ελλάδα όσο υπάρχει ελληνικό καφενείο σπάνια ηλικιωμένος να πάθει κατάθλιψη και μοναξιά. προχτές άρθρο από ξένο τύπο γαλλικό ή γερμανικό μου θύμισαν τα παραπάνω. έγραφε : "Το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοκτονιών στην Ευρώπη είναι μεταξύ των ηλικιών 15-26 ετών, και μάλιστα έχει ανέβει τα τελευταία χρόνια.
Μήπως το χρήμα, η δόξα, η ευμάρεια δεν φτάνουν και δεν μπορούν να αγοράσουν αυτό που χρειάζεται ο άνθρωπος; Πίσω από κάθε σχεδόν αυτοκτονία επώνυμου, υπάρχει μπανιέρα και χάπια κατάθλιψης. Το βλέπουμε συχνά και σαν να το πήρε σήμερα το μάτι μου για γιο δισεκατομυριούχου.
όσο για τους γνωστούς σου, Αλίμονο!! δεν είναι όλοι μέσα στον ντουρβά, υπάρχουν εξαιρέσεις κι εξ άλλου έχουν εσένα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom