Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Πηγα και περασα 3-4 ωρες πολυ ωραια στο κεντρο της πολης, ειδα πολλες πλατειες και το κολοσσαιο. Αγχωθηκα γιατι ειχε μεινει ενα λεωφορειο κοντα στο αεροδρομιο και δημιοργηθηκε κινηση και προλαβα στα 10 λεπτα τον ελεγχο. Αξιζε τον κοπο.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Πηγα και περασα 3-4 ωρες πολυ ωραια στο κεντρο της πολης, ειδα πολλες πλατειες και το κολοσσαιο. Αγχωθηκα γιατι ειχε μεινει ενα λεωφορειο κοντα στο αεροδρομιο και δημιοργηθηκε κινηση και προλαβα στα 10 λεπτα τον ελεγχο. Αξιζε τον κοπο.
Αυτα ειναι... :clap::clap::clap:

Ακριβώς, είναι μια low-cost εταιρεία, δεν προσφέρει τα ίδια με μια «κανονική». Από την εμπειρία μου, πάντως, προτιμώ χίλιες φορές την easy jet.
Φαντάζομαι οτι ειναι καθαρα υποκειμενικό το θέμα, αλλα αν θυμαμαι καλά οταν πρωτοπέταξα με την easy ειχα παθει ενα "πολιτισμικο σοκ".
Πολυ "φτηνο" μου φανηκε το αεροπλανο, ηταν πρωτη φορα που εμπαινα σε αεροπλανο που δεν ρυθμιζοταν η θεση του καθισματος...

Δυο χρονια μετα που πετξα με Ryan δεν μου εκανε κατι εντυπωση...

ή δεν εδινε την αίσθηση του "φτηνου", ή ...ειχα συνιθίσει :haha:
 
Last edited by a moderator:

JsOphelia

Member
Μηνύματα
37
Likes
46
Ονειρεμένο Ταξίδι
Northern Lights
Πηγα και περασα 3-4 ωρες πολυ ωραια στο κεντρο της πολης, ειδα πολλες πλατειες και το κολοσσαιο. Αγχωθηκα γιατι ειχε μεινει ενα λεωφορειο κοντα στο αεροδρομιο και δημιοργηθηκε κινηση και προλαβα στα 10 λεπτα τον ελεγχο. Αξιζε τον κοπο.

Μια χαρά σε βρισκω!! Θα ήθελα να το κάνω και εγώ κάτι παρόμοιο, απλα για την φάση και ας μην κάτσω πολλές ώρες!
Πως είναι ο καιρός αυτές τις μέρες εκεί; είχες πάει μόνος ή με φίλους;
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Πριν μερικές μέρες πέταξα για πρώτη φορα με Ryanair Θεσ/κη-Παρίσι (Beavais)-Θεσ/κη και όλα ήταν άψογα!!!οι πτήσεις στην ώρα τους (παρολο που οι καιρικές συνθήκες ήταν δύσκολες), οι αεροσυνοδοί εξυπηρετικοί και φιλικοί, κανένας δεν έλεγξε βάρος και μέγεθος της βαλίτσας ούτε την βάλανε στις ειδικές θήκες.
Γενικώς, αν είσαι σωστά προετοιμασμένος , εχείς εκτυπώσει boarding pass σου, η βαλίτσα έχει σωστές διαστάσεις και βάρος , εχείς και ένα σνακ ή σάντουιτς μαζί σου, δεν έχεις κανένα πρόβλημα!
Ηδη ετοιμάζω το επόμενο μου ταξίδι με την ίδια εταιρεία. Για τους ανθρώπους με περιορισμένο budjet σαν κ'εμένα, η Ryanair είναι σωτηρία!!!
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
659
Πώς μετακινήθηκες από Beauvais προς Παρίσι και πόσο σου κόστισε?
Πριν μερικές μέρες πέταξα για πρώτη φορα με Ryanair Θεσ/κη-Παρίσι (Beavais)-Θεσ/κη και όλα ήταν άψογα!!!οι πτήσεις στην ώρα τους (παρολο που οι καιρικές συνθήκες ήταν δύσκολες), οι αεροσυνοδοί εξυπηρετικοί και φιλικοί, κανένας δεν έλεγξε βάρος και μέγεθος της βαλίτσας ούτε την βάλανε στις ειδικές θήκες.
Γενικώς, αν είσαι σωστά προετοιμασμένος , εχείς εκτυπώσει boarding pass σου, η βαλίτσα έχει σωστές διαστάσεις και βάρος , εχείς και ένα σνακ ή σάντουιτς μαζί σου, δεν έχεις κανένα πρόβλημα!
Ηδη ετοιμάζω το επόμενο μου ταξίδι με την ίδια εταιρεία. Για τους ανθρώπους με περιορισμένο budjet σαν κ'εμένα, η Ryanair είναι σωτηρία!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μηνύματα
9
Likes
5
Καλησπέρα σας. Παρόλο που για πτήσεις εξωτερικού προτιμώ τις κανονικές και όχι τις low cost αεροπορικές εταιρείες, για την Παραμονή της Πρωτοχρονιάς του παρελθόντος έτους είχα αποφασίσει να ταξιδέψω με τη Ryanair για Düsseldorf (Weeze). Ως κάτοικος Αθήνας πρέπει να μεταβώ στη Θεσσαλονίκη και από εκεί να πάρω άλλο αεροπλάνο με ξεχωριστό εισιτήριο. Το αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη για Weeze αναχωρούσε στις 16:00 μμ. Από Αθήνα για Θεσσαλονίκη με την ίδια εταιρεία είχα κλείσει για τις 13:00. Στο Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος είχα φτάσει στις 11:00πμ. Κατά την άφιξή μου μας ανακοίνωσαν πως όλες οι πτήσεις της Ryanair για Θεσσαλονίκη θα καθυστερήσουν λόγω τεχνικής βλάβης. Μου κόπηκαν τα ύπατα. Θα χανα την πτήση από Θεσσαλονίκη. Αναγκάστηκα να πάω επί τόπου στην Aegean να κλείσω εισιτήριο για Θεσσαλονίκη και πιάνοντάς με στην ανάγκη πλήρωσα 167 ευρώ μιας και θα φευγε σε μία ώρα. Έτσι πρόλαβα την πτήση από Θεσσαλονίκη για Weeze. Όπως πληροφορήθηκα εκ των υστέρων η πτήση που είχα προγραμματίσει μέσω Ryanair από Αθήνα για Θεσσαλονίκη πραγματοποιήθηκε στις 16:00, ώρα που πέταξα εγώ από Θεσσαλονίκη για Weeze Χώρια που το αεροπλάνο της Aegean ήταν πιο άνετο και ο πιλότος απογειώθηκε και προσγειώθηκε πολύ καλύτερα. Θύμωσα τόσο πολύ που από τότε πετάω μόνο με Aegean για Düsseldorf για να χω το κεφάλι μου ήσυχο να μη μου ξανασυμβεί. Και ας είναι πιο ακριβό.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Θύμωσα τόσο πολύ που από τότε πετάω μόνο με aegean για Düsseldorf για να χω το κεφάλι μου ήσυχο να μη μου ξανασυμβεί. Και ας είναι πιο ακριβό.
Μπράβο.Και να συνεχίσεις να πετάς με aegean.Κι ας είναι πιο ακριβή.
 
Μηνύματα
9
Likes
5
Όταν στην αλλαγή πτήσης δεν έχει ενιαίο εισιτήριο η Ryanair τι να κάνω; Ή θα πρέπει να πηγαίνω πολλές ώρες πριν Θεσσαλονίκη για να μαι σίγουρος ή να ανεβαίνω Θεσσαλονίκη με το ΚΤΕΛ. Δώρον άδωρον.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.849
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εγω θα θυμωνα με την aegean που μου πουλησε το εισητηριο 167 ευρω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγω θα θυμωνα με την aegean που μου πουλησε το εισητηριο 167 ευρω.
Αδικο για μια τιμια εταιρεια. Να θυμωνεις οταν δεν τηρουν τις υποχρεωσεις τους. Να θυμωνεις οταν η ραιαν ειναι υπαιτιος για τις καθυστερησεις επι του προκειμενου κ δεν κανει τπτ γι αυτο. Και τι να κανει αλλωστε αφου αλλο αεροσκαφος δεν υπαρχει...μην κλεινετε ανταποκρισεις με λοου κοστ.
 
Μηνύματα
9
Likes
5
Εννοείται ότι ακόμα τα κλαίω τα 167 ευρώ αλλά η Aegean έχει τη μικρότερη ευθύνη. Όταν πηγαίνεις την τελευταία ώρα να κλείσεις εισιτήριο είναι λογικό να σε χρεώσει. Και στο κάτω κάτω της γραφής ούτε η Ryanair είχε ευθύνη γιατί εγώ όφειλα να γνωρίζω πως σε τέτοιου είδους πτήσεις τα εισιτήρια ήταν διαφορετικά και ως εκ τούτου εάν υπήρχε πολύωρη καθυστέρηση η μία πτήση έχανα την άλλη. Απλά μου γινε μάθημα να μην την ξαναεπιλέξω σε τέτοιες πτήσεις. Πηγαίνω συχνά στο Bielefeld, αλλά αυτό δεν έχει αεροδρόμιο. Τα πιο κοντινά αεροδρόμια βρίσκονται στο Dortmund, Paderborn και Ανόβερο, πόλεις που βρίσκονται σχετικά κοντά στο Bielefeld, αλλά είναι πολύ μικρά, έχουν πολύ λίγες πτήσεις και συνεργάζονται κυρίως με τη Lufthansa η οποία έχει δηλητηριώδεις τιμές. Έτσι καλούμαι να επιλέξω ανάμεσα στο Düsseldorf με Aegean και στο Weeze με Ryanair, περιοχές που απέχουν από το Bielefeld 180 και 200χλμ αντίστοιχα. Το πιο βολικό είναι με Aegean γιατί και απευθείας πτήση έχει για Düsseldorf και δεν έχεις το άγχος να προλάβεις δεύτερη πτήση με ξεχωριστό εισιτήριο. Όχι ότι θα με πείραζε εάν έκανε και ανταπόκριση με το ίδιο εισιτήριο. Το παράδοξο είναι ότι οι απευθείας πτήσεις της Aegean είναι πιο οικονομικές σε σχέση με εκείνες που έχουν ανταπόκριση. Και επιπλέον εάν επιλέξω την απευθείας πτήση εγκαίρως με 20κιλη αποσκευή μου βγαίνει και φθηνότερα από ότι η Ryanair με 20κιλη αποσκευή και επιλεγμένη θέση. Όμως δεν το συζητώ ότι για πτήσεις εσωτερικού συμφέρει καλύτερα η Ryanair. Να γνωρίζετε ότι η Ryanair έχει απευθείας πτήση από Αθήνα μόνο για Βερολίνο. Για τις υπόλοιπες γερμανικές πόλεις πρέπει να πας Θεσσαλονίκη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom