Ιταλία Italia per sempre

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Κριμα...σκοτωνουν την αγαπη!....αυτα τα χαρτακια....τι ρομαντικο:love0071:(Χιουμορακι!)
Ουτε εγω,πηγα να το δω :D
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Πες μου ότι στο "σπίτι της Ιουλιέτας" δεν είχε παντού στους τοίχους χαρτάκια σε μέγεθος ποστ-ιτ κολλημένα με τσίχλες. Μπλιαχ! :confused: Δεν τα βλέπω στις φωτογραφίες, μακάρι να τα απαγορεύσανε. Για μένα αυτό το αξιοθέατο της Βερόνα ήταν το πλέον αδιάφορο.
Εγω πριν 6 μηνες που ειχα παει ηταν γεματοι οι τοιχοι απο τσιχλες, γραμματα και λουκετα, απλως ειναι αριστερα του εξωτερικου αγαλματος της Ιουλιετας, που στις φωτογραφιες αυτες δεν φαινονται. Μαλιστα ειχα διαβασει και γραμμα απελπισμενης Ελληνιδας (Θεσσαλονικιας).
 

Attachments

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εγω πριν 6 μηνες που ειχα παει ηταν γεματοι οι τοιχοι απο τσιχλες, γραμματα και λουκετα, απλως ειναι αριστερα του εξωτερικου αγαλματος της Ιουλιετας, που στις φωτογραφιες αυτες δεν φαινονται. Μαλιστα ειχα διαβασει και γραμμα απελπισμενης Ελληνιδας (Θεσσαλονικιας).
Nα σου πω την αλήθεια είχε τόσο κόσμο στην αυλή και περισσότερο γύρω απ' το άγαλμα που ο τοίχος σ' εκείνο το σημείο δεν φαινόταν.
Ντάξει, τα λουκέτα έχουν γίνει μάστιγα.:D
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Οταν πηγα εγω,εκει στην εισοδο,μια τεραστιων διαστασεων μεγαλοκοπελλα Κεντρικης Ευρωπης,αγωνιζοταν να ισορροπησει πατωντας στους ωμους εξισου θηριωδους συντροφου,για να γραψει καρδουλες οσο πιο ψηλα γινοταν στον αθλιο τοιχο..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Οταν πηγα εγω,εκει στην εισοδο,μια τεραστιων διαστασεων μεγαλοκοπελλα Κεντρικης Ευρωπης,αγωνιζοταν να ισορροπησει πατωντας στους ωμους εξισου θηριωδους συντροφου,για να γραψει καρδουλες οσο πιο ψηλα γινοταν στον αθλιο τοιχο..
Καλά, κι εμείς αγαπήσαμε αλλά δεν κάναμε έτσι... :haha:
 

Nefeli4

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
emoui, πολύ ωραία η περιγραφή σου, αλλά και οι φωτογραφίες σου! ποια φωτογραφική μηχανή έχεις;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
emoui, πολύ ωραία η περιγραφή σου, αλλά και οι φωτογραφίες σου! ποια φωτογραφική μηχανή έχεις;
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η μηχανή που έχω είναι η Canon EOS 1200D με φακό EF-S 18-55 IS II (δηλαδή μια σχετικά απλή DSLR με βασικό φακό), αλλά κάποιες απ' τις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει είναι απ΄το καινούριο μπλιμπλίκι του άντρα μου το οποίο βγάζει ομολογουμένως πολύ καλές φωτογραφίες. (μπλιμπλίκι=smartphone)

Το σώμα: http://www.canon-europe.com/for_home/product_finder/cameras/digital_slr/eos_1200d/

Ο φακός: http://www.canon-europe.com/for_hom...s/ef_lenses/ef-s/ef-s_18-55mm_f3.5-5.6_is_ii/
 
Last edited:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
"Αν κοιμηθώ νωρίς, θα σηκωθώ νωρίς,
θα ξεκινήσω νωρίς και θα παρκάρω νωρίς..."

Αυτά λέει το άσμα του Λουκιανού, έτσι κι εμείς μετά από έναν αναζωογονητικό ύπνο στην εξοχή παίρνουμε το πρωινό μας πουρνό-πουρνό στην cozy αίθουσα που βρίσκεται στη σοφίτα του ξενώνα. Σήμερα ο καιρός είναι κάπως ψυχρός και μουντός αλλά μάλλον είναι νωρίς ακόμα. Μαζεύουμε την πραμάτεια μας και κινάμε για την τελευταία μας περιήγηση στη Βερόνα, αφού πρώτα τραβήξουμε μερικές φωτογραφίες από το παράθυρο του δωματίου, έτσι για ενθύμιο.

diafores 136.jpg

diafores 137.jpg

diafores 138.jpg


Βρισκόμαστε κιόλας στην Πιάτσα Μπρα όπου βγάζουμε μερικές πρωινές φωτογραφίες πριν μπούμε στη διάσημη Αρένα της Βερόνας, το ρωμαϊκό αμφιθέατρο δηλαδή, το οποίο χτίστηκε το 30μΧ και θεωρείται το σημαντικότερο αξιοθέατο της πόλης. Είναι το τρίτο μεγαλύτερο κι ένα απ' τα πιο καλοδιατηρημένα στο είδος του και ενώ κάποτε εδώ λάμβαναν χώρα οι γνωστές ωμότητες της εποχής τώρα φιλοξενεί το πασίγνωστο ομώνυμο φεστιβάλ όπερας αλλά και πλήθος παραστάσεων από μουσικά κονσέρτα και θεατρικά έργα μέχρι ποπ και ροκ συναυλίες! Φαντάζομαι τους θεατές με την ίδια εξαλλοσύνη που παραληρούσαν τότε παρακολουθώντας τις θηριομαχίες αντίστοιχα θα παραληρούσαν σχεδόν 2000 χρόνια αργότερα με τους Floyd, τους Who και τους Purple! (Τυχερούληδες όσοι τους πρόλαβαν στις δόξες τους ;))

Πληροφορίες για το τουριστικό του πράγματος εδώ: http://www.tourism.verona.it/en/enj...monuments-and-sights/arena-roman-amphitheatre
Και για όσους ενδιαφέρονται για την πνευματική τους καλλιέργεια μπορούν να βρουν το πρόγραμμα των εκδηλώσεων εδώ: http://www.arena.it/en

Β. Ιταλία 2015 118.JPG

Β. Ιταλία 2015 119.JPG


Β. Ιταλία 2015 120.JPG


Β. Ιταλία 2015 142.JPG

Β. Ιταλία 2015 121.JPG


Β. Ιταλία 2015 126.JPG

Β. Ιταλία 2015 127.JPG

Β. Ιταλία 2015 128.JPG

Β. Ιταλία 2015 129.JPG

Β. Ιταλία 2015 130.JPG

Β. Ιταλία 2015 131.JPG

Β. Ιταλία 2015 134.JPG

Β. Ιταλία 2015 138.JPG

Β. Ιταλία 2015 139.JPG

Β. Ιταλία 2015 140.JPG


Εσωτερικά το κτίσμα μάς άφησε παντελώς ασυγκίνητους, εξάλλου όπως βλέπετε γίνονταν και εργασίες συντήρησης και σε συνδυασμό με το κρύο μαζί με κάτι σκόρπιες ψιχάλες ξεπετάξαμε την επίσκεψη με συνοπτικές διαδικασίες. Το δεκάρικο της εισόδου είμαι σίγουρη πως θα το κλαίγαμε αν δεν είχαμε την κάρτα. :p
Να πω πως τους κυριους που απεικονίζονται στην πρώτη φωτο (άγαλμα) και στην τελευταία (προτομή) δεν τους γνωρίζω. :D

Στη συνέχεια κάναμε μια βολτίτσα στα σοκάκια για να καταλήξουμε στο Castelvecchio, το κάστρο της Βερόνας που είναι χτισμένο στις όχθες του ποταμού Άντιτζε.

Β. Ιταλία 2015 143.JPG

Β. Ιταλία 2015 146.JPG

Β. Ιταλία 2015 147.JPG


Τελικά έχω μεγάλη αδυναμία στα κάστρα γι' αυτό και δε θα μπορούσα να μην το επισκεφτώ. Αγκαζάρω λοιπόν τον καλό μου και μπαίνουμε στον περίβολο του κάστρου. Θαυμάζουμε το περίτεχνο κτίσμα και κατευθυνόμαστε στην πολύ ιδιαίτερη γέφυρα χτισμένη με κόκκινα τούβλα. Νταξει, οι μηχανές παίρνουν φωτιά! Είναι μοναδική η βόλτα στην Ponte Scaligero!

Β. Ιταλία 2015 148.JPG

Β. Ιταλία 2015 149.JPG

Β. Ιταλία 2015 150.JPG

Β. Ιταλία 2015 151.JPG

Β. Ιταλία 2015 152.JPG


Β. Ιταλία 2015 153.JPG

Β. Ιταλία 2015 154.JPG

Β. Ιταλία 2015 155.JPG

Β. Ιταλία 2015 156.JPG

Β. Ιταλία 2015 157.JPG

Β. Ιταλία 2015 158.JPG


Β. Ιταλία 2015 160.JPG
Β. Ιταλία 2015 161.JPG

Β. Ιταλία 2015 162.JPG

Β. Ιταλία 2015 165.JPG

Β. Ιταλία 2015 166.JPG

Β. Ιταλία 2015 167.JPG

Β. Ιταλία 2015 172.JPG

diafores 140.jpg

diafores 142.jpg

diafores 146.jpg

Β. Ιταλία 2015 173.JPG
Β. Ιταλία 2015 174.JPG
Β. Ιταλία 2015 175.JPG
Β. Ιταλία 2015 177.JPG
Β. Ιταλία 2015 178.JPG
Β. Ιταλία 2015 179.JPG
Β. Ιταλία 2015 180.JPG


Μας αρέσει η όλη φάση κι έτσι αποφασίζουμε να μπούμε και στο εσωτερικό του κάστρου όπου λειτουργεί μουσείο. Χαζεύουμε τα εκθέματα αλλά δεν το πολυκαθυστερούμε διότι η μέρα μας έχει μακρά συνέχεια.
Να έχετε υπόψη σας πως συνολικά (εντός, εκτός κι επι τα αυτά) για αυτήν την επίσκεψη ένα διωράκι το θέλετε. Για μένα το κάστρο με τη γέφυρα είναι το τοπ αξιοθέατο της πόλης, απλά μην το χάσετε!
http://www.tourism.verona.it/en/enj...ure/monuments-and-sights/castelvecchio-museum

Β. Ιταλία 2015 182.JPG
Β. Ιταλία 2015 183.JPG
Β. Ιταλία 2015 185.JPG
Β. Ιταλία 2015 186.JPG
Β. Ιταλία 2015 189.JPG

Β. Ιταλία 2015 190.JPG
Β. Ιταλία 2015 192.JPG
Β. Ιταλία 2015 195.JPG
Β. Ιταλία 2015 198.JPG
Β. Ιταλία 2015 199.JPG
Β. Ιταλία 2015 205.JPG
Β. Ιταλία 2015 207.JPG


Φωτογραφίζουμε την καστρογειτονιά και τα πέριξ και βγαίνουμε πάλι στην κεντρική πλατεία με προορισμό πια το πάρκινγκ. Φτάνοντας στη διπλή αψίδα που είναι σημείο εισόδου-εξόδου στην πλατεία κοντοστεκόμαστε και διαβάζουμε τα λόγια του Σαίπηρ. "Δεν υπάρχει ζωή έξω απ' τα τείχη της Βερόνας..."

Β. Ιταλία 2015 208.JPG


Β. Ιταλία 2015 209.JPG

Β. Ιταλία 2015 210.JPG
Β. Ιταλία 2015 211.JPG

Β. Ιταλία 2015 212.JPG


Β. Ιταλία 2015 213.JPG


Β. Ιταλία 2015 214.JPG

Β. Ιταλία 2015 215.JPG

Β. Ιταλία 2015 217.JPG

So long Verona! So long!
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.669
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Νωρίτερα πόσταρα κατά λάθος τη συνέχεια της ιστορίας χωρίς να έχω τελειώσει το κεφάλαιο αλλά πάτησα αμέσως επεξεργασία και συμπλήρωσα το υπόλοιπο.
Γιατί αλήθεια δεν μπλοκάρεται το ποστ ωστε να μην είναι εμφανές στους υπόλοιπους μέχρι να ολοκληρωθεί η επεξεργασία; Ξέρει κανείς;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Άχαστο Σιρμιόνε

Συλλογιζόμενη τους στίχους που μόλις διάβασα προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής, μάλλον για να απασχολώ το μυαλό μου και να μην σκέφτομαι το γεγονός ότι φεύγω απ' τη Βερόνα χωρίς να έχω δει ούτε μισή εκκλησία. Έστω τον καθεδρικό βρε αδερφέ! Όχι εσωτερικά, ούτε απ' έξω δεν πέρασα! Ποιος; Εγώ! :shock:Ξέρω, είναι σοκαριστικό! :D
(Να τα βλέπουν αυτά μερικές ψυχές που ούτε λίγο ούτε πολύ με έχουν βγάλει θεούσα του φόρουμ :p)

Γι' αυτό σε περίπτωση που προγραμματίσετε μια εξόρμηση προς τα εδώ σας συμβουλεύω να κάνετε δυο διανυκτερεύσεις οπωσδήποτε, ώστε να πάρετε μία γερή δόση της πόλης. Κι αν σας μείνει χρόνος μπορείτε να τον αξιοποιήσετε κάνοντας ράφτινγκ στον ποταμό Adige. Φαντάζομαι θα είναι μια μοναδική εμπειρία! Αν τελικά σκέφτεστε να το τολμήσετε, πληροφορίες θα βρείτε εδώ: http://adigerafting.it/english-page/. Μην διστάσετε να χρησιμοποιήσετε την Verona card ώστε να επωφεληθείτε απ' την έκπτωση που προσφέρει. ;)

Με τούτα και μ' εκείνα δίνουμε στο GPS το όνομα του αμέσως επόμενου μίνι προορισμού. Μίνι διότι δε θα μέναμε για πολύ εκεί. Μονάχα ένα πέρασμα, μια γνωριμία μ' αυτό το απίστευτης γοητείας μέρος. Και το όνομα αυτού: Sirmione (my love!).

Κανα δυο μέρες πριν το ταξίδι έκανα εντατική έρευνα τόσο στο φόρουμ όσο και γενικά στο νετ για τις τελικές λεπτομέρειες και για ένα τελευταίο γενικό "ξεσκόνισμα", ώστε να ετοιμάσω ένα αρχείο με τα χρειαζούμενα, καθώς το ταξίδι είχε οργανωθεί 4-5 μήνες πριν και όσο να πεις η μνήμη μου χρειαζόταν ένα φρεσκάρισμα.
Διαβάζοντας λοιπόν ξανά τις σχετικές ιστορίες και κάποιες πληροφορίες στο φόρουμ πέφτει το μάτι μου σ' ενα ποστ που έλεγε πως επιβάλλεται μια επίσκεψη στο Σιρμιόνε. Είχα υπόψη μου πως η λίμνη Γκάρντα είναι κοντά στη Βερόνα αλλά θεωρούσα πως δεν θα έχουμε αρκετό χρόνο ωστε να την εντάξουμε στο πρόγραμμά μας. Το κατηγορηματικό ύφος του ποστ με οδήγησε στο γκουγκλ να ψάχνω για φωτογραφίες του μέρους. Βλέποντάς τες δεν χρειάστηκε να το κουράσω παραπάνω. Αφού είναι στο δρόμο μας, συμφώνησε και ο σύζυγος, γιατί όχι; Κι έτσι εμβόλιμα -out of the blue που λεν και στο χωριό μου- μπήκε στην ταξιδιωτική μας ζωή αλλά και στην καρδιά μας το Σιρμιόνε.

Σαράντα χιλιόμετρα δυτικά της Βερόνας, στο νότιο άκρο της λίμνης Γκάρντα ξεκινάει μια μικρή χερσόνησος όπου στο τέλος της βρίσκεται αυτή η υπέροχη μεσαιωνική καστροπολιτεία (μάλλον χωριουδάκι θα 'λεγα καλύτερα). Παρκάρουμε λοιπόν (πάντα επί πληρωμή) μερικά μέτρα μακριά απ' το κάστρο και περπατάμε χαζεύοντας τις χλιδάτες πολυκατοικίες.

diafores 190.jpg

diafores 191.jpg


Σε λίγο περνώντας ένα μικρό γεφυράκι μπαίνουμε στο καστροχώρι. Αν δεν ήξερα πως είμαστε σε λίμνη θα έπαιρνα όρκο πως βρισκόμαστε σε κάποιο παραθαλάσσιο θέρετρο. Λογικό αφού η Γκάρντα είναι η μεγαλύτερη λίμνη της Ιταλίας με έκταση 370 τετρ. χιλιόμετρα.

diafores 189.jpg

diafores 185.jpg

diafores 183.jpg


WOW! Το μέρος απλά δεν υπάρχει!
Πρώτο μας μέλημα είναι να κάνουμε μια γύρα για να θαυμάσουμε εξωτερικά το κάστρο αφού μέσα δεν μπορούμε να μπούμε εξαιτίας της κλειστής σιδερένιας πόρτας.

diafores 180.jpg
diafores 174.jpg
diafores 153.jpg
diafores 151.jpg
diafores 148.jpg
diafores 147.jpg


Β. Ιταλία 2015 219.JPG
Β. Ιταλία 2015 220.JPG
Β. Ιταλία 2015 222.JPG
Β. Ιταλία 2015 224.JPG
Β. Ιταλία 2015 225.JPG
Β. Ιταλία 2015 227.JPG
Β. Ιταλία 2015 229.JPG


Απομακρυνόμαστε από το στιβαρό κτίσμα και χωνόμαστε στα καλντερίμια. Δεν χορταίνω να χάνομαι στα σοκάκια με τις καμάρες. Το μέρος είναι αρκετά ζωντανό με τον κόσμο να βολτάρει και να χαίρεται την Κυριακή του σ' αυτόν τον πανέμορφο τόπο. Φαίνεται πολύ κλασάτο θέρετρο και υποψιάζομαι πως οι τιμές εδώ θα τσιμπάνε αρκετά. Είναι οπωσδήποτε πολύ τουριστικό και φαντάζομαι πως το καλοκαίρι θα γίνεται κόλαση. Οπότε είμαστε πολύ τυχεροί που έχει μεν κόσμο αλλά χωρίς να καταντάει ενοχλητικό και κουραστικό.
Β. Ιταλία 2015 231.JPG
Β. Ιταλία 2015 233.JPG
Β. Ιταλία 2015 234.JPG
Β. Ιταλία 2015 235.JPG
Β. Ιταλία 2015 237.JPG
Β. Ιταλία 2015 238.JPG
Β. Ιταλία 2015 240.JPG
Β. Ιταλία 2015 242.JPG
Β. Ιταλία 2015 244.JPG
Β. Ιταλία 2015 246.JPG
Β. Ιταλία 2015 247.JPG

Β. Ιταλία 2015 249.JPG


Ένα coffee break επιβάλλεται. Επιλέγουμε να καθίσουμε στην πλατεία ωστε να πιούμε το καφεδάκι μας απολαμβάνοντας τη θέα προς τη λίμνη.

diafores 158.jpg
diafores 159.jpg


diafores 160.jpg
diafores 161.jpg
diafores 163.jpg
diafores 164.jpg
diafores 167.jpg
diafores 169.jpg
diafores 170.jpg


Πριν αναχωρήσουμε από το Σιρμιόνε δεν παραλείπουμε να πάρουμε ένα παγωτάκι στο χέρι για να γλυκάνει τον αποχωρισμό.
Το μόνο που έχω να πω είναι πως οι λάτρεις τέτοιων ταξιδιών (road trip στις ευρωπαϊκές επαρχίες) όχι μόνο θα γουστάρουν το Σιρμιόνε αλλά θα ψαχτούν να γνωρίσουν κι άλλα παραλίμνια χωριά της λίμνης Γκάρντα καθώς φαίνεται πως η περιοχή έχει πολύ ψωμί! Σπεύσατε πριν την έλευση της high season!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom