Αυστρία Βιέννη - Τόση ομορφιά!!!

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
και λιγο καθυστερημενα συνεχιζω...
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Ήρθε η ώρα του γυρισμού λέμε. Χαζέψαμε λίγο ακόμα το όμορφα πάρκο και τα ζωάκια του αποχαιρετήσαμε την καμαρωτή λεοπάρδαλη και περπατήσαμε ανάμεσα στα ομορφοκουρεμένα δέντρα που λες και τα είχαν κουρέψει με την ψηλή και με μέτρο. Πραγματικά τα έχουν προσεγμένα και κλαδεμένα με τόση ακρίβεια που τα κοιτάς με περιέργεια αλλά και με θαυμασμό για την τόση περιποίηση. Περάσαμε και από ένα πανέμορφο θερμοκήπιο ( νομίζω πως ήταν:D ) δεν μπήκαμε μέσα αλλά φαινόταν υπέροχο και από απέξω.
DSCN0240.JPG

Φτάσαμε στη έξοδο και στη στάση του μετρό ( είναι πολύ κοντά ) και σε πέντε, δέκα λεπτάκια είμαστε στην στάση karlskirche για να δούμε τον καθεδρικό να περάσουμε από το κτίριο της απόσχισης ( το κτίριο με τα χρυσά όπως έλεγα εγώ :D ) . Υπέροχος ο καθεδρικός! Από μακριά ξεχωρίζει ο γαλαζοπράσινος τρούλος του και η κολόνα με τις διάφορες απεικονίσεις.

DSCN0243.JPG

DSCN0246.JPG


Το κτίριο της απόσχισης ήταν λίγο σε ένα άκυρο σημείο :confused: χα χα, θέλω να πω ότι ήταν μέσα στο δρόμο και χανόταν. Παρόλα αυτά εμείς μία ματιά στον χρυσό του τρούλο την ρίξαμε κάναμε αααα :rolleyes:!!! και φύγαμε χα χα :haha:. Πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να κάνω αυτό το ααα!! απλά για να νιώσω καλά με τον εαυτό μου που ξεποδαριάζω τον άντρα μου όπου μου έρθει και με αυτού το ααα!!! ανακουφίζομαι χα χα:haha:.

DSCN0248.JPG
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Στο δρόμο καθώς περπατούσαμε παρατήρησε την αρχιτεκτονική των κτιρίων που μου άρεσε πάρα πολύ και γενικώς μου αρέσει ένα μέρος να έχει ένα συγκεκριμένο στυλ. Στη Βιέννη τα περισσότερα κτίρια είχαν μία αυταρχική θα έλεγα σκέψη και μία έτισ πλουσιοπάροχη με χρώματα πριγκιπικά και λεπτομέρειες που σου έκαναν κλικ στο μάτι.Περάσαμε από την συνοικία των μουσείων στα γρήγορα...

DSCN0249.JPG

DSCN0252.JPG

ναιιι όλα τα περάσαμε λίγο στα γρήγορα..γιατί;; Θέλαμε ( ήθελα μάλλον ;) ) να πάμε στη αυτόν τον τέλειο, καταπληκτικό, φανταστικό πεζόδρομο Mariahilfer Strasse. Να πω βέβαια την αλήθεια κάνανε έργα και δεν την ευχαριστηθήκαμε όσο θέλαμε. Αλλά όσοι θέλετε να ψωνίσετε να πάτε προς τα εκεί.Έχει πολύ ωραία μαγαζάκια και με ρούχα και διάφορα γενικώς. Θα έλεγα ότι έχει αγορά και φτηνή και ακριβή. Εγώ πήρα ένα κοντομάνικο με μία νεράιδα τέλειοοο!!! Μάλιστα μου είπαν ότι εκείνη την μέρα το παρέλαβαν. Το πήρα 35 ευρώ, λίγο τσιμπημένο αλλά ποιοτικός είναι τον 35 ευρώ και παραπάνω θα έλεγα! Αυτό ήθελα να πω. Τέλεια ποιότητα. Πήρα και ποιο φτηνά από bercha αλλά καμία σχέση. Ο άντρας μου τι να πάρει τι να πάρει o_O, πάντα του επιμένω να παίρνει κάτι να έχει να θυμάται ότι το πήραμε αποκεί. Τι ήθελα και το είπα, βλέπεις έχει και μαγαζιά με πολύ ωραία εργαλεία και εκεί :confused:. Είδε μια ωραία κασετίνα με διάφορες μύτες για τρυπάνια και διάφορα μέσα μπιχλιμπίδια μου κάνει αααα!!! Σαν το δικό μου το ααα για να ενθουσιαστώ χα χα :D κάνω μμμ :confused: χα χα :haha: δε τρελάθηκα κιόλας, αλλά αφού αυτό σε ευχαριστεί οκ!! ας το πάρουμε. Ήταν σχετικά φτηνή πάντως και με πολλά μέσα γύρο στα 20 ευρώ κόστισε. Έτσι αφού κάναμε πολλές βόλτες πήραμε την κατηφόρα θέλοντας να βγούμε στην granben. Περάσαμε από αυτή την γειτονιά με τα σοκάκια Spitelberg λέγετε. Από σπόντα βρεθήκαμε μπροστά στο μουσείο της Σίσσυς και κάναμε μία παύση να πάρουμε μία ανάσα.

DSCN0256.JPG


DSCN0258.JPG


DSCN0268.JPG
 

Attachments

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Δηλαδή προτείνεις Βιέννη για ψώνια; Γιατί σκεφτόμουν και την Μπρατισλάβα, μήπως βρώ κάτι πιο ασυνήθιστο, ως χώρα του πρώην Ανατολικού Μπλοκ.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δηλαδή προτείνεις Βιέννη για ψώνια; Γιατί σκεφτόμουν και την Μπρατισλάβα, μήπως βρώ κάτι πιο ασυνήθιστο, ως χώρα του πρώην Ανατολικού Μπλοκ.
Σαν τι ψώνια θες να κανεις εσυ μάνα μου στη Μπρατισλάβα ; κανενα γιουγκο ; Τιποτα πορσελάνες Βοημίας ;
ΕΣΥ είσαι πελουσια ! Πήγαινε να δεις κανα Κουάλα ( όχι Λουμπούρ ) στο ζωολογικό κήπο
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Έχει και κεραμικά, βασικά είχε αλλά φαντάζομαι και τώρα θα έχει.Μπορείς να τα βάλεις στο τζάκι στο εξοχικό, όχι σε αυτό στην ύδρα στο άλλο στας ελβετίας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Έχει και κεραμικά, βασικά είχε αλλά φαντάζομαι και τώρα θα έχει.Μπορείς να τα βάλεις στο τζάκι στο εξοχικό, όχι σε αυτό στην ύδρα στο άλλο στας ελβετίας.
Κεραμεικα στην Ελβετια; Και να τα βάλω δίπλα στα Baccarat;;;
Να θυμηθώ να φέρω κανένα κεραμεικο για την παραδουλεύτρα μου από την Θεσσαλικό κάμπο να πετάξει τα ζωγραφισμένα πιάτα απ' το Πήλιο αν είναι....
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εμείς οι πλούσιες δεν έχουμε μαθει να προφέρουμε βαρβαρισμούς όπως το "μπ", το "τζ" κλπ
Λέμε πάντα "πιζάμες", αν με εννοείς...
για αυτό δεν συμπάθησα ποτέ τα πλέιζερ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom