Μετανάστης στην Αγγλία

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ευχομαι να σας πανε ολα καλα και να μπορεσετε συντομα να βρειτε δουλεια... :)
Να μας γραφετε τα νεα σας....
 
Μηνύματα
0
Likes
0
φιλε m-stam δεν εχω ακομη τηλεφωνο φυσικα στο τσεστερ αλλά αν θες οταν πλησιαζει ο καιρος στειλε ενα μυνημα εδω κ να στο δωσω τοτε...
κ οι υπολοιποι μην ζηλευετε γιατι η Ελλαδα ηδη αρχισε να μου λειπει..οχι το ζοφερο κλιμα στην οικονομια και στην εργασια αλλά η ανθρωπινη σχεση που δεν νομιζω οτι θα την βρω εξω κ μαλιστα τωρα που λογω της κρισης εχουμε ερθει πιο κοντα με τον αγνωστο μεχρι τωρα συνανθρωπο μας....

Αγαπητέ κύριε Νικόλα

Θα ήθελα να σας υποβάλλω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με μετακόμιση στην Αγγλία.

Θα μπορούσατε να μου στείλετε το email σας?

Ευχαριστώ
 

ANNALOYR

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Kαλή σας ημέρα. Λόγω της οικονομικής κατάστασης στην Ελλάδα, σκέφτομαι την μετεγκατάστασή μου στο Λονδίνο μαζί με τη 13 χρονη κόρη μου. Ψάχνοντας για ελληνικό σχολείο βρήκα να υπάρχει στο Greenwood οπότε εκεί θα πρέπει να είναι είναι και το διαμέρισμα που θα βρω.
Τώρα σχετικά με τα διαμερίσματα. Ότι έχω ψάξει στο internet εκτός του ότι είναι πανάκριβο έχουν συνήθως shared κουζίνα και μπάνιο. Κάτι που δεν θέλω. Επίσης δεν δέχονται και σκυλιά. (Έχω ένα μεγαλούτσικο). Αποφάσισα να απευθυνθώ σε μεσίτες αλλά διαβάζω ότι είναι λίγο ανεξέλεγκτη η κατάσταση μαζί τους. Ζητάνε extra χρεώσεις κ.λ.π. Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω βοήθεια στο συμβόλαιο γιατί από ότι διαβάζω υπάρχουν ψιλά γράμματα....
Η δεύτερη βοήθεια που θέλω είναι σχετικά με τα χαρτιά που θα χρειαστώ. Ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για άδεια εργασίας, παραμονής και υγειονομική περίθαλψη;

Επίσης ψάχνω για δουλειά. Κατά προτίμηση σε ελληνικό εστιατόριο, σαν υπάλληλος supermarket ή και σαν coffee maker. Μήπως ξέρετε κάτι;

και το τελευταίο. Πείτε μου γενικά για τη ζωή εκεί. Ποιός είναι ο βασικός μισθός. Το σύστημα φορολόγησης. Είναι η ζωή ακριβή εκεί; Με άλλα λόγια αν παίρνω τον βασικό και χρειάζομαι στην καλύτερη περίπτωση 500 λίρες για σπίτι, θα μπορώ να ανταπεξέλθω στα υπόλοιπα έξοδα; Γκάζι, νερό, δημοτικοί φόροι, φαγητό;
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Kαλή σας ημέρα. Λόγω της οικονομικής κατάστασης στην Ελλάδα, σκέφτομαι την μετεγκατάστασή μου στο Λονδίνο μαζί με τη 13 χρονη κόρη μου. Ψάχνοντας για ελληνικό σχολείο βρήκα να υπάρχει στο Greenwood οπότε εκεί θα πρέπει να είναι είναι και το διαμέρισμα που θα βρω.
Τώρα σχετικά με τα διαμερίσματα. Ότι έχω ψάξει στο internet εκτός του ότι είναι πανάκριβο έχουν συνήθως shared κουζίνα και μπάνιο. Κάτι που δεν θέλω. Επίσης δεν δέχονται και σκυλιά. (Έχω ένα μεγαλούτσικο). Αποφάσισα να απευθυνθώ σε μεσίτες αλλά διαβάζω ότι είναι λίγο ανεξέλεγκτη η κατάσταση μαζί τους. Ζητάνε extra χρεώσεις κ.λ.π. Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω βοήθεια στο συμβόλαιο γιατί από ότι διαβάζω υπάρχουν ψιλά γράμματα....
Η δεύτερη βοήθεια που θέλω είναι σχετικά με τα χαρτιά που θα χρειαστώ. Ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για άδεια εργασίας, παραμονής και υγειονομική περίθαλψη;

Επίσης ψάχνω για δουλειά. Κατά προτίμηση σε ελληνικό εστιατόριο, σαν υπάλληλος supermarket ή και σαν coffee maker. Μήπως ξέρετε κάτι;

και το τελευταίο. Πείτε μου γενικά για τη ζωή εκεί. Ποιός είναι ο βασικός μισθός. Το σύστημα φορολόγησης. Είναι η ζωή ακριβή εκεί; Με άλλα λόγια αν παίρνω τον βασικό και χρειάζομαι στην καλύτερη περίπτωση 500 λίρες για σπίτι, θα μπορώ να ανταπεξέλθω στα υπόλοιπα έξοδα; Γκάζι, νερό, δημοτικοί φόροι, φαγητό;
Φίλη μου, αν και δεν εργάζομαι στην Αγγλία, από φίλους μου που βρίσκονται εκεί, θα έλεγα πως δεν είναι και εύκολα τα πράγματα... Σπίτι μπορεί να μην σου νοικιάζουν αν δεν έχεις ήδη βρει δουλειά ή δεν βάλεις κάποιον εγγυητή.
Θεωρώ επίσης πως το κόστος διαμονής σε συνάρτηση με μισθό κάποιας δουλειάς σαν αυτή που αναφέρεις θα είναι πολύ υψηλό, δεν ξέρω δηλαδή αν θα τα βγάζεις πέρα...
Βέβαια ας μην σε απογοητεύω, απλώς θέλει οργάνωση και σκέψη, από την στιγμή που φεύγεις μάλιστα και με ένα παιδί...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Πρωτα βρισκουμε δουλεια,μετα σπιτι και μετα ολα τα αλλα.Αν δεν βρεις δουλεια και σπιτι σε τι ωφελει το σχολειο?Οσους γνωριζω που ζουν και δουλευουν Αγγλια,ολοι μοιραζοντε σπιτια η διαμερισματα εκτος απο ζευγαρια που δουλευουν και οι 2.Θα πρεπει να ριξεις αρκετα τα στανταρ σου,δουλειες σε εστιατορια κλπ δεν πληρωνουν αρκετα για αυτα που ζητας.Αλλωστε μεταναστης θα πας,οχι για τουρισμο..σου ευχομαι καλη τυχη..
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
καλημερα στο forum! θα ηθελα την πολύτιμη βοηθειά σας σχετικά με την αποφασή μας να παμε λονδινο για καποια χρόνια.. σιγα σιγα ξεκιναω το ψαξιμο σπιτιου αλλα πραγματικά δεν ξερω απο που να ξεκινησω.
κατ αρχην σε ποια ζωνη/ προαστιο να κοιταξω?? θα ηθελα καπου με νορμαλ τιμες, εχω κ 2 μικρα παιδακια..
δεν ξερω, ισως κοντα σε ελληνικα σχολεια?
αν με βοηθουσατε απο που να ξεκινησω θα σας ημουν ευγνωμων.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
νορμαλ τιμες κ λονδινο ειναι εννοιες που δεν συμπεφτουν οσο κ αν θες να τις ξεχειλωσεις.
αν γινονταν αυτο θα ημουν ηδη κατοικος λονδινου κ πανευτυχης :innocent:
το πρωτο θεμα το καλυψατε?δουλεια...
καλυτερα να παει πρωτα ο ενας για να βρει δουλεια κ μετα να ακολουθησει η οικογενεια.
στην περιπτωση παντως που ανηκετε στην φυλη των .......εισοδηματιών θα σου προτεινα το woodgreen ειναι γεματο απο ελληνες κ κυπριους σε βαθμο κακουργηματος :haha:
κινηθειτε γρηγορα γιατι η μ.βρετανια θα ζησει το

:confused:
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
ποιος νοημων με 2 μικρα παιδια παει σε αλλη χωρα χωρις πριν να εχει καλυψει το θεμα δουλειας????
ο συζηγος θα παει μονος του κ μετα απο ενα διαστημα(κατα το οποιο θα εχει βρει το σπιτι ) θα παμε κ εμεις..
ευτυχως υπαρχουν αρκετες πληροφοριες στο φορουμ απο αλλα παιδια, χρονο να τις διαβασω πρεπει να βρω!
 
Last edited:

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
νομιζω οτι σε βοηθησα λεγοντας σου να στραφεις στο woodgreen μιας κ εχει τεραστια ελληνικη κοινοτητα κ μενουν κ οικογενειες εκει.
στο camden εχει επισης ελληνες αλλα δεν το προτεινω για οικογενεια.
επειδη το λονδινο ειναι τεραστιο οπως ξερεις, αναγκαστικα αν θες τα παιδια να βλεπουν τον μπαμπα τους μεσα στη μερα θα πρεπει να μεινεις κοντα στη δουλεια του, σε ποια ζωνη ειναι;
ειναι πολλοι που ξεκινανε με high expectations κ πεφτουν απο τ συννεφα.
π.χ παιρνουν 2000 λιρες και νομιζουν οτι ειναι αρκετα για να ζησει κανεις οικογενεια.το λονδινο ειναι αφοπλιστηκα ακριβο.
εφοσον βρηκε δουλεια θα τον βοηθησει η εταιρεια στα πρωτα βηματα ετσι γινεται συνηθως καθως χωρις νιν και δουλεια δε σου νοικιαζουν σπιτι με τιποτα.
οσο για το brexit σε 2 χρονια θα ακριβυνουν ολα πιστευω..θα πεσει κ η λιρα στο 1.10 περιπου πιστευω,
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
καλημερα στο forum! θα ηθελα την πολύτιμη βοηθειά σας σχετικά με την αποφασή μας να παμε λονδινο για καποια χρόνια.. σιγα σιγα ξεκιναω το ψαξιμο σπιτιου αλλα πραγματικά δεν ξερω απο που να ξεκινησω.
κατ αρχην σε ποια ζωνη/ προαστιο να κοιταξω?? θα ηθελα καπου με νορμαλ τιμες, εχω κ 2 μικρα παιδακια..
δεν ξερω, ισως κοντα σε ελληνικα σχολεια?
αν με βοηθουσατε απο που να ξεκινησω θα σας ημουν ευγνωμων.
Το ελληνικό σχολείο στο Λονδίνο είναι στην περιοχή acton,εκεί εχω συγγενείς καί μένουν πολύ κοντά επειδή έχουν δύο μικρά παιδιά και βολεύει πάρα πολύ,η περιόχη είναι καλή αλλά το ενοίκιο δέν είναι φθηνό,γύρω στις 1500 λίρες.
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Σας ευχαριστώ παιδιά. Μέχρι την άνοιξη που λέμε να φύγουμε έχω χρόνο να το ψάξω καλά και μέσα από το φόρουμ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom