Σκόπελος Σκοπελος

bohemian

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστρία
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες.
θα γράψω κι εγώ όταν επιστρέψω τις δικές μου εντυπώσεις.
έχω ενθουσιαστεί...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Να σας ρωτήσω κι εγωωωώ;; Κι εμείς Σκόπελο θα πάμε σε λίγες μέρες και ήθελα γνώμες για ξενοδοχεία..Φυσικά τα περισσότερα είναι κλεισμένα, αλλά βρήκα στο Prince Stafylos. Έχει πάει κανείς; Αξίζει;
 

sarek

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
Αν και σίγουρα έχεις πάει και έχεις γυρίσει, θα πω την άποψή μου για όποιον μελλοντικά έχει τις ίδιες απορίες.

-Ποιά από τα απομακρυσμένα ξωκκλήσια γύρω από τη Χώρα αξίζει πραγματικά να δω;
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω. Είναι τόσα πολλά! Νομίζω ότι επιβάλλεται να πας μια βόλτα στον πολιούχο του νησιού, τον Άγιο Ρηγίνο που είναι και κοντά στην χώρα. Επίσης, έχει φανταστική θέα από την Αγ. Βαρβάρα.
-Η πρόσβαση στα Σεντούκια είναι δύσκολη; Χρειάζεται αρκετό περπάτημα από το σημείο που αφήνουμε το αυτοκίνητο; Να προτιμήσουμε απογευματάκι;
Πολύς χωματόδρομος και ελλιπής σήμανση για το πόσο μακριά και πού ακριβώς είναι. Στο γυρισμό, τυχαία ακολούθησα άλλο δρόμο που δεν είχε τόσο χώμα και ήταν καλύτερα. Το περπάτημα (περίπου 1000 μέτρα) έχει την δυσκολία ότι γίνεται σε ανηφόρα και σε βράχια ως επί το πλείστον. Εγώ πήγα μεσημέρι σε όχι πολύ ζεστή μέρα χωρίς πρόβλημα. Η θέα ανταμείβει πάντως με το παραπάνω!
-Το καλύτερο μέρος για να δοκιμάσουμε την περίφημη Σκοπελίτικη πίτα;
Στον "Μιχάλη" μέσα στην χώρα, στα στενά. Δαγκωτό!
-Προτεινόμενα μέρη για φαγητό, ποτό κτλ εκτός του Περιβολιού που σίγουρα θα επισκεπτούμε στη Χώρα και της ταβέρνας Ανατολή που θα ακούσουμε ρεμπέτικα από τον Γιώργο Ξηντάρη;
"Κληματαριά" όπου το κατσίκι με το δαμάσκηνο τα σπάει. Πολύ καλός και ο "Εγγλέζος".
-Τα καλύτερα σημεία του νησιού για να δούμε την Ανατολή και τη Δύση (καθότι ρομαντικό ταξίδι);
Νομίζω ότι για την ανατολή ενδείκνυται το ομώνυμο σημείο στη χώρα. Όσο για τη δύση, ακούγεται ότι είναι όμορφα στον Πάνορμο. Εγώ πάντως έπαθα πλάκα στην Αρμενόπετρα, πραγματικά υπέροχο ηλιοβασίλεμα! Γενικά πιστεύω ότι από Πάνορμο μέχρι πάνω στο Λουτράκι όλες οι τοποθεσίες ενδείκνυνται.
-Υπάρχει τρόπος να φτάσουμε στην παραλία Σάρρες δίπλα στην Χώρα χωρίς φουσκωτό;
Δεν νομίζω, αλλά αν ξέρει κανείς, ας μας πει!
 

cloud13

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Thailand
Καλησπέρα σε όλους..!. Φέτος αποφασίσαμε εγώ και τη κοπελα μου να πάμε Σκόπελο μιας και έχουμε ακούσει τόσα πολλά για αυτό το καταπράσινο νησί των Σποράδων.. Το μόνο αρνητικό που άκουσα για την Σκόπελο είναι οι πολύ ακριβές τιμές της στο φαγητό, στους καφέδες και στα ποτά και θα ήθελα τη βοήθεια σας για το αν είναι αλήθεια.. Επιπλέον οποιδήποτε άλλη πληροφορία και συμβουλή θα μπορούσατε να μας δώσετε για να γίνουν οι διακοπές ακόμα πιο τέλειες θα ήταν ευπρόσδεκτες..!.. Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων..

edit η κοπελα μου γραφει και εξ ονοματος μου :)
 

cloud13

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Thailand
Αααααααααα το πιο σημαντικό από όλα.. Ενδιαφερόμαστε να νοικιάσουμε γουρούνες από το να πάρουμε αυτοκίνητο για την μετακίνησή μας στο νησί αλλά οι ενοικιάσεις εκεί από οτι έχς ψάξει μέσω διαδικτύου είναι αρκετά τσιμπημένες..!.. Καμία πρόταση???.???
 

Alice21

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
παιδια πηγατε τλκ σκοπελο? οι τιμες στο φαγητο πως ειναι εν τελει?
 

strada

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπέρα,έχω κλείσει στουντιο για Σκόπελο 3-13 Αυγούστου κι έκανα και μια αναζητηςη για τα ακτοπλοϊκά από Αγ.Κωνςταντινο.τα φθηνότερα που βρήκα είναι 224 για 2 ενήλικες,ένα βρέφος και αυτοκίνητο με επιστροφή.οσοι έχετε ταξιδέψει πρόσφατα τη βρίσκετε καλή τιμή;και με δεδομένο ότι έχουμε ακόμη καιρό μέχρι τότε,μήπως να μην τα κλείσω από τώρα;θα ανέβουν πολύ οι τιμές σε κανένα δίμηνο για παράδειγμα;
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλησπέρα,έχω κλείσει στουντιο για Σκόπελο 3-13 Αυγούστου κι έκανα και μια αναζητηςη για τα ακτοπλοϊκά από Αγ.Κωνςταντινο.τα φθηνότερα που βρήκα είναι 224 για 2 ενήλικες,ένα βρέφος και αυτοκίνητο με επιστροφή.οσοι έχετε ταξιδέψει πρόσφατα τη βρίσκετε καλή τιμή;και με δεδομένο ότι έχουμε ακόμη καιρό μέχρι τότε,μήπως να μην τα κλείσω από τώρα;θα ανέβουν πολύ οι τιμές σε κανένα δίμηνο για παράδειγμα;
Δεν ξέρω να σου πω για τις τιμές από Αγ. Κωνσταντίνο, αλλά άκου μία ενδιαφέρουσα ιδέα:
Υπάρχει ακτοπλοϊκή γραμμή Κύμη Ευβοίας --> Σκόπελος.
Φεύγει Τρίτη 4/8 όμως από Κύμη στις 10:00 και φτάνει Σκόπελο 13:05.
Για να επιστρέψεις έχει την Πέ 13/08 στις 13:25 και Κύμη φτάνει 16:30.
Το δρομολόγιο γίνεται από την Skyros Shipping S.A.
ΤΙΜΗ --> 2 ενήλικες * 24,00€ + 1 αυτοκίνητο με επιστροφή (2*45,00€) = 138,00 € ΜΟΝΟ.
Η διαδρομή για λιμάνι Κύμης είναι περίπου 2,5 ώρες (ήτοι +50 λεπτά από ότι από άγιο Κωνσταντίνο), αλλά το ταξίδι με το πλοίο είναι είναι 3 ώρες (ήτοι - 1 ώρα και ένα τέταρο από Αγ. Κωνσταντίνο.
Με λίγα λόγια παρα πολύ πιο φτηνά, πιο γρήγορα, φτάνεις ανθρώπινη ώρα χωρίς να έχεις χάσει όλη την ημέρα, φεύγεις από εκεί ανθρώπινη ώρα, λιγότερες ώρες σε πλοίο (με βρέφος), λιγότερα διόδια (θα πληρώσεις μόνο Κιούρκα σε αντίθεση με Αγ, Κωνσταντίνο που θα πληρώσεις και Θήβα και Τραγάνα) και στο γυρισμό προλαβαίνεις να κάνεις και μία βόλτα σε μία περιοχή της Ελλάδος που μπορεί να μην είχες πατήσει ποτέ.
Μειονεκτήματα --> Πρέπει να φύγεις μία ημέρα πιοιο μετά και η διαδρομή από Χαλκίδα έως Κύμη έχει στροφές.

Για λέπτομέρειες ότι θέλεις.....
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλησπέρα,έχω κλείσει στουντιο για Σκόπελο 3-13 Αυγούστου κι έκανα και μια αναζητηςη για τα ακτοπλοϊκά από Αγ.Κωνςταντινο.τα φθηνότερα που βρήκα είναι 224 για 2 ενήλικες,ένα βρέφος και αυτοκίνητο με επιστροφή.οσοι έχετε ταξιδέψει πρόσφατα τη βρίσκετε καλή τιμή;και με δεδομένο ότι έχουμε ακόμη καιρό μέχρι τότε,μήπως να μην τα κλείσω από τώρα;θα ανέβουν πολύ οι τιμές σε κανένα δίμηνο για παράδειγμα;
http://www.sne.gr/home.php?page=42
 

strada

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
σ'ευχαριστω πολυ για την προταση,ειναι οντως ενδιαφερουσα αλλα για συγκεκριμενους λογους μπορουμε να αναχωρησουμε μονο απο Αγ.Κωνσταντινο. και παλι ευχαριστω για τον κοπο σου
 

Revol

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Παιδια ξερει κανεις πως ειναι η Σκοπελος μεσα Αυγουστου?Ειναι πηχτρα στον κοσμο οπως στις κυκλαδες ή πιο ηρεμα πραγματα?γιατι φετος μας τα χαλασε η δουλεια με τις αδειες και φοβαμαι οτι θα παω στη σκοπελο και δεν θα μπορω να χαρω ουτε τη θαλασσα με την πολυκοσμια..Οποιος ξερει ας με διαφωτισει!:xalara:
 

zampeiros22

Member
Μηνύματα
80
Likes
1
Σκέφτομαι και εγώ για Σκόπελο αλλά μετά τις 20 Αυγούστου που θα παω θα έχει κόσμο ή θα βρούμε ένα ερημικό νησί?Που βολεύει να μένει κανείς έχοντας αμάξι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom