Γαλλία Οι Παριζιάνοι / Les parisiens!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Όταν κοιτάς από ψηλά!

Είπαμε το Παρίσι είναι επίπεδο. Μια Μονμάρτη έχει κι αυτή στα 130 μέτρα. Ουάου! Και αφού μόνο αυτός ο λόφος υπάρχει, τα κτίρια είναι αυτά που μπορούν να προσφέρουν θέα του Παρισιού από ψηλά. Θα αρχίσω από κει που έμεινα στο προηγούμενο κεφάλαιο. Tour Eiffel. Ο πύργος του Άιφελ είναι μάλλον η πιο must επιλογή για να δει κάποιος από ψηλά την πόλη. Τρία επίπεδα με το υψηλότερο στα 273 μέτρα. Το πρώτο επίπεδο είναι στα 57 μέτρα από το έδαφος. Επισκεφτήκαμε μόνο το πρώτο επίπεδο για οικονομία χρόνου, χρημάτων και ενδιαφέροντος. Η ουρά στο εκδοτήριο για το ασανσέρ φυσικά ήταν τεράστια, ενώ στο εκδοτήριο για τις σκάλες η αναμονή ήταν κάπου 10 λεπτά.

Η τιμή για τις σκάλες κοστίζει 5€ μέχρι τον 2ο όροφο. Εμείς πήγαμε μόνο στον πρώτο. Η τιμή για ανάβαση με το ασανσέρ κοστίζει 9€ για τον 2ο όροφο και 15,50€ μέχρι το τέρμα.

Από κοντά δεν τον λες και χάρμα οφθαλμών ε! Ανεβαίνοντας από τις σκάλες




Ο πρώτος όροφος είναι ίσως το πιο ενδιαφέρων σημείο του πύργου μετά την ανακατασκευή του δαπέδου και την ολοκληρωτική ανακαίνιση του ορόφου. Εκθεσιακός χώρος με σύγχρονη παρουσίαση της ιστορίας του πύργου, ανανεωμένος χώρος για ξεκούραση, με μπουτίκ, περίπτερα και βέβαια το γυάλινο δάπεδο του. Αυτό που κλέβει την παράσταση και έφερε αέρα ανανέωσης στο διάσημο σύμβολο του Παρισιού. Το διαφανές δάπεδο και τα νέα γυάλινα κιγκλιδώματα στον 1ο όροφο προσφέρουν μια εντελώς νέα εμπειρία και μια θέα αν μη τι άλλο εντυπωσιακή. Η αίσθηση είναι μοναδική και νομίζεις ότι περπατάς στο κενό.






Εκθέσεις και παρουσιάσεις




Η μπουτίκ




Και βέβαια η πανοραμική θέα είναι ωραιότατη που με διαύγεια βλέπεις αρκετά χιλιόμετρα μακριά. Η ωραιότερη είναι προς το Trocadero και στο βάθος οι ουρανοξύστες της Défense.



Champ de Mars




Στην κορυφή η Sacré Coeur στον λόφο της Μονμάρτης


Και πάμε Μονμάρτη. Από το μπαλκόνι και τα σκαλιά μπροστά στην εκκλησία Sacré Coeur απλώνεται ένα κατά τη γνώμη μου αδιάφορο πανοραμικό κομμάτι του Παρισιού. Γιατί τρελαίνονται με τη θέα πολλοί δεν το κατάλαβα. Περισσότερο ένα συνονθύλευμα κτιρίων φαίνεται χωρίς κάποια ομορφιά στον ορίζοντα. Ίσως έφταιγε η συννεφιά, ίσως κατά το σούρουπο να είναι πολύ πιο ειδυλλιακά και το κρίνω αυστηρά.





Δωρεάν θέα! Έλα πλάκα κάνεις! Υπάρχει κάτι δωρεάν σ’ αυτή τη πόλη? Κι όμως υπάρχει. Institut du Monde Arabe. Μπήκαμε, ανεβήκαμε στον τελευταίο 6ο όροφο με το ασανσέρ και ορίστε! Μια όμορφη θέα του Σηκουάνα, των γεφυρών, της Παναγίας των Παρισίων στο νησί και η ματιά φτάνει μέχρι τους ουρανοξύστες της Défense. Και όλα αυτά δωρεάν από την ανοιχτή ταράτσα του γυάλινου κτιρίου.






Άλλη μια πολύ όμορφη δωρεάν θέα είναι από την ταράτσα της Galeries Lafayette. Συνδυάστε την επίσκεψη στο εξαίρετο εμπορικό για ψώνια, βόλτα, φαγητό με την θέαση μιας ακόμα όμορφης άποψης του Παρισιού. Απλά ακολουθήστε τις κυλιόμενες σκάλες και φτάστε στο τέλος.





Δύο ακόμα σημεία για θέα από ψηλά είναι στην κορυφή της αψίδας του Θριάμβου (Arc de Triomphe), και από τα κωδωνοστάσια της Notre Dame που απ’ έχω έχω δει η θέα είναι υπέροχη. Όμως δεν τα τιμήσαμε γιατί η ούρα στην Παναγία των Παρισίων ήταν για γέλια κι για κλάματα!

Και αφήνω για το τέλος το καλύτερο. Αναμφισβήτητα την ωραιότερη πανοραμική θέα της πόλης. Μην παραλείψετε να πάτε. Θα σας μαλώσω. Κάθε εραστής της φωτογραφίας πρέπει να πάει εκεί! Tour Montparnasse. Μετρό Montparnasse – Bienvenüe γραμμές 4,6,12 και 13 και εδώ είμαστε.


Οδηγίες και tips προς ναυτιλλόμενους! Για να ανεβείτε στην βεράντα στον τελευταίο όροφο τον 59ο θα πρέπει να πληρώσετε στην είσοδο στο ισόγειο 15€ (γύρω στα 10€ με paris visite). Εμείς όμως προτιμήσαμε κάτι άλλο. Ρωτήσαμε πως θα ανέβουμε στο café-restaurant που βρίσκεται στον 56ο όροφο. Μας υπέδειξαν το σημείο εισόδου και εντελώς δωρεάν ανεβήκαμε. Με την ησυχία μας και μέσα στην ζέστη απολαύσαμε τον καφέ μας και βέβαια το εξαιρετικό πανόραμα που απλώθηκε μπροστά μας από το σούρουπο μέχρι που έπεσε η νύχτα. Ο Πύργος του Άιφελ στο πρώτο πλάνο και στο Backround το Défense με τους ουρανοξύστες του. Αν και τα φώτα από το μπαρ αντανακλούν στα τζάμια με λίγη προσοχή θα βγάλετε καθαρές φωτογραφίες.








 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
χαιρομαι που οι φωτογραφιες και η αφηγηση ερχονται σε πληρη αντιθεση με τις λιγο χλιαρες για το παρισι αποψεις σου.Ειμαι υψοφοβικη(και πετοφοβικη)και δεν υπαρχει περιπτωση να ανεβαινα πουθενα ψηλα.Σ ευχαριστω που μπορεσα να δω πως ειναι απο ψηλα μεσα απο τις υπεροχες φωτογραφιες σου.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Κάθε άλλο!:) Συμφωνώ μαζί σου για το συγκλονιστικότερο, ενδιαφέρον και κοσμοπολίτικο Λονδίνο. Και γω ψηφίζω Λονδίνο. Συμφωνώ ως προς τη μονοτονία (αν και δεν φταίει το Παρίσι που κράτησε αλώβητη την αρχιτεκτονική του ομοιομορφία. Απλά ο Χίτλερ το λάτρευε. Σε αντίθεση με το Λονδίνο που του έριξε μερικές μπόμπες παραπάνω). Διαφωνώ ως προς το ομορφότερο... Το Παρίσι είναι...Παρίσι. Βουδαπέστη, Βουκουρέστι, ακόμα και Κάιρο προσπάθησαν να του μοιάσουν!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Μου φαίνεται έχει καιρό να μπει travel war και βγάζουμε το άχτι μας για ποια πόλη είναι ωραιότερη. Πάντως αν θυμάμαι είχε μπει ένα war γιορτινό Λονδίνο vs γιορτινό Παρίσι....

Για να μην το αδικούμε είναι μεγαλοπρεπέστατο όμως και το Παρίσι. Δεν είναι και....Βρυξέλλες (τις θεωρώ από τις πιο αδιάφορες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες)....

Οι φωτογραφίες σου όμως Γιάννη μου τη μεγαλοπρέπεια και την αρχοντιά του Παρισιού την δείχνουν.....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μου φαίνεται έχει καιρό να μπει travel war και βγάζουμε το άχτι μας για ποια πόλη είναι ωραιότερη. Πάντως αν θυμάμαι είχε μπει ένα war γιορτινό Λονδίνο vs γιορτινό Παρίσι....

Για να μην το αδικούμε είναι μεγαλοπρεπέστατο όμως και το Παρίσι. Δεν είναι και....Βρυξέλλες (τις θεωρώ από τις πιο αδιάφορες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες)....

Οι φωτογραφίες σου όμως Γιάννη μου τη μεγαλοπρέπεια και την αρχοντιά του Παρισιού την δείχνουν.....
Eγώ λέω να βάλουμε ένα war τριολέ που θα περιλαμβάνει Λονδίνο, Παρίσι και Ρώμη να γελάσει κάθε πικραμένος:DΚαι να ξαναζωντανέψει το φόρουμ!

Ε ναι την δείχνουν γιατί κι εγώ σαν τουρίστας κινήθηκα στα καλύτερα και τα πιο ξακουστά τουριστικά σημεία. Λογικό. Ε είναι και η φωτογραφική μου άποψη:p
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Eγώ λέω να βάλουμε ένα war τριολέ που θα περιλαμβάνει Λονδίνο, Παρίσι και Ρώμη να γελάσει κάθε πικραμένος:DΚαι να ξαναζωντανέψει το φόρουμ!
Καλά αν βάλεις τέτοιο war θα γίνει χαμός. Δεν είναι κακή ιδέα. Μόνο που θα είναι σύγκρουση γιγάντων. Δύσκολη απόφαση η επιλογή. Καλά εσύ θα ψηφίσεις Λονδίνο το ξέρουμε από τώρα.;)

Άσε που το Λονδίνο τα συνθλίβει όλα. Δεν είδες πως συνέτριψε το Βερολίνο στο war;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλά αν βάλεις τέτοιο war θα γίνει χαμός. Δεν είναι κακή ιδέα. Μόνο που θα είναι σύγκρουση γιγάντων. Δύσκολη απόφαση η επιλογή. Καλά εσύ θα ψηφίσεις Λονδίνο το ξέρουμε από τώρα.;)

Άσε που το Λονδίνο τα συνθλίβει όλα. Δεν είδες πως συνέτριψε το Βερολίνο στο war;
Ποτέ δεν ξέρεις. Υπάρχουν πολλοί λάτρεις της Ρώμης και του Παρισιού. Αν γινόταν κάτι τέτοιο το ιδανικό θα ήταν βαθμολογία και για τις τρείς με άριστα το 10 ή 20.

Πάντως πόσο διαφορετική είναι η ματιά ενός τουρίστα για οποιαδήποτε πόλη και πως αντιλαμβάνεται την αίσθηση της πόλης αυτός που ζει εκεί.
εκπληκτικές φωτογραφίες ....μπράβο πολύ όμορφα..!!
Merci :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Στο 13ο διαμέρισμα / 13e arrondissement de Paris

Ή αλλιώς Gobelins. Η γειτονιά μας. Αν ξαναπήγαινα στο Παρίσι πάλι θα επέλεγα αυτή την περιοχή για διαμονή για αρκετούς λόγους. Οικονομική, νεανική, εναλλακτική, ασφαλής και συνορεύει με το 5ο διαμέρισμα άρα αρκετά κοντά στο κέντρο. Gobelins, Place d'Italie, Butte-aux-Cailles οι δρόμοι, περιοχές που κινηθήκαμε. Στο 13ο διαμέρισμα βρίσκεται η ασιατική κοινότητα του Παρισιού, το Quartier Asiatique , στα νοτιοανατολικά του διαμερίσματος σε μια περιοχή που περιλαμβάνει πολλά πολυώροφα κτίρια διαμερισμάτων σε μπλοκ πολυκατοικιών που ξεχωρίζουν και φαίνονται από πολλά σημεία. Ας κάνουμε μια βόλτα λοιπόν.

Avenue des Gobelins


Manufacture des Gobelins / Avenue des Gobelins


Place d'Italie



Avenue d'Italie


Η Butte-aux-Cailles είναι από τα μέρη που αγάπησα στο Παρίσι για την μοναδικότητα του. Έχει έναν εναλλακτικό αέρα! Τα πέτρινα κτίρια και η αρχιτεκτονική δεν θυμίζουν τις παλιές μονότονες οικοδομές και περισσότερο μοιάζει με χωριό ή μικρή πόλη αυτή η ξεχωριστή γειτονιά. Η Rue des cinq Diamants είναι ο πιο διάσημος πεζόδρομος της περιοχής και μαζί με τα παράλληλα δρομάκια έχει αρκετά εστιατόρια και μπαράκια. Είναι μια αρκετά νεανική περιοχή που τα βράδια έχει κόσμο, αν και την περίμενα πιο ζωηρή. Τους ζεστούς μήνες μάλλον έχει πολύ περισσότερη ζωντάνια.


Αν κάτι με τράβηξε εδώ είναι τα πολυάριθμα graffiti της περιοχής. Γι’ αυτό και η βόλτα εδώ έχει ουσία και ενδιαφέρων. Τα περισσότερα γκράφιτι τα υπογράφει μια γυναίκα με το ψευδώνυμο Μiss.Τic που μένει στην περιοχή αλλά έχει ζωγραφίσει και άλλες περιοχές του Παρισιού όπως η Μονμάρτη. Τι και αν ξεκίνησε παράνομα και τη συνέλαβαν για καταστροφή ξένης περιουσίας, πλέον είναι αναγνωρισμένη σε όλη τη χώρα ως μια ξεχωριστή καλλιτέχνης που μάλιστα τα διάσημα graffiti της έχουν γίνει και γραμματόσημα. Η περιοχή λοιπόν μου έβγαλε κάτι το καλλιτεχνικό, και όταν κάτι είναι καλλιτεχνικό μπαίνω μπροστά κι εγώ! Ναι να φωτογραφίσω αλλά να φωτογραφηθώ κι εγώ. Πως αλλιώς θα μεγαλώσω τη συλλογή μου σε κάδρα, πορτραίτα, αφίσες!





Και βράδυ…


 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.669
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom