Στοιχειωμένα μέρη

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Εχετε επισκεφθεί ποτέ «στοιχειωμένα μέρη» ?
Καί δεν εννοώ μόνο με την «υπερφυσική» ιδιότητα τού χώρου. Εννοώ μέρη πού έχουν «βαριά ατμόσφαιρα» . Χώρους με ματωμένη ιστορία. Χώρους πού σού προκαλούν δέος, φόβο καί έντονα συναισθήματα.
Κάποια από αυτά πού επισκέφθηκα, με στοιχειώνουν ακόμα:
- Αουσβιτς : Θεωρώ ότι είναι το πιό τρομακτικό μέρος πού γνώρισα. Δεν ξέρω αν με θεωρήσετε υπερβολική ή μυθομανή, αλλά ένοιωθα ακόμη καί την μυρωδιά, ιδίως όταν μπήκα στούς φούρνους.
- Καπέλα ντος Οσους, στην Εβορα της Πορτογαλίας. Ενα παρεκκλήσι χτισμένο με τα οστά καί τα κρανία 5000 ατόμων. Αλλοι λένε πώς είναι τα οστά μοναχών, άλλοι από θύματα της χολέρας.
- Μακρόνησος. Τόπος εξορίας καί νύν κρανίου τόπος. Το μνημείο τού Εξόριστου στο νησί καί αυτό της Μητέρας του από την απέναντι πλευρά, στο λιμάνι τού Λαυρίου, σιωπηλοί μάρτυρες της αιματοβαμμένης του ιστορίας.
- Πύργος τού Λονδίνου: Τα στενά κελιά των φυλακών, με τα χαραγμένα ονόματα, τις ημερομηνίες ακόμη καί τα ίχνη της παλάμης.
Εσείς, τί είδατε?
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εχετε επισκεφθεί ποτέ «στοιχειωμένα μέρη» ?
Καί δεν εννοώ μόνο με την «υπερφυσική» ιδιότητα τού χώρου. Εννοώ μέρη πού έχουν «βαριά ατμόσφαιρα» . Χώρους με ματωμένη ιστορία. Χώρους πού σού προκαλούν δέος, φόβο καί έντονα συναισθήματα.
Κάποια από αυτά πού επισκέφθηκα, με στοιχειώνουν ακόμα:
- Αουσβιτς : Θεωρώ ότι είναι το πιό τρομακτικό μέρος πού γνώρισα. Δεν ξέρω αν με θεωρήσετε υπερβολική ή μυθομανή, αλλά ένοιωθα ακόμη καί την μυρωδιά, ιδίως όταν μπήκα στούς φούρνους.
- Καπέλα ντος Οσους, στην Εβορα της Πορτογαλίας. Ενα παρεκκλήσι χτισμένο με τα οστά καί τα κρανία 5000 ατόμων. Αλλοι λένε πώς είναι τα οστά μοναχών, άλλοι από θύματα της χολέρας.
- Μακρόνησος. Τόπος εξορίας καί νύν κρανίου τόπος. Το μνημείο τού Εξόριστου στο νησί καί αυτό της Μητέρας του από την απέναντι πλευρά, στο λιμάνι τού Λαυρίου, σιωπηλοί μάρτυρες της αιματοβαμμένης του ιστορίας.
- Πύργος τού Λονδίνου: Τα στενά κελιά των φυλακών, με τα χαραγμένα ονόματα, τις ημερομηνίες ακόμη καί τα ίχνη της παλάμης.
Εσείς, τί είδατε?
Αγαπητή kalove όχι μόνο έχω επισκεφθεί στοιχειωμένες περιοχές αλλά είδα (όλο το γκρούπ το είδε) και φάντασμα...εάν το αντέχεις, να σου γράψω λεπτομέρειες.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
επρεπε να ειχες ήδη ξεκινήσει!!
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Λοιπον, λοιπόν? Θέλω κάθε ανατριχιαστική λεπτομέρεια!!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
κι εγώ.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
...λοιπόν...μας πηγαίνουν όλους τους "γκρουπαριστούς" σε ένα στοιχειωμένο μεσαιωνικό πύργο, όπου έζησαν σχιζοφρενείς δολοφόνοι, παραμορφωμένοι άνθρωποι, η αδρεναλίνη στα ύψη, η αγωνία στο κόκκινο...μεσάνυχτα...ομίχλη αδιαπέραστη, αναρωτιόμαστε, είμαστε τόσο δυνατοί για να αντέξουμε?...και ξαφνικά...βλέπουμε κάτι που δεν το είχαμε φανταστεί ποτέ!!!μια ανακοίνωση που έγραφε...Πρωταπριλιάααα!!!!:haha::haha::clap:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
φτου σκουλικομυρμιγκοτρυπα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom