Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
τελικά μάλλον θυμήθηκα, την ημερομηνία αυτή την έχει στη πρόσοψη και πιθανότατα είναι η ημερομηνία κτίσεως. Μάλλον πρέπει να πιούμε καφέ εκεί για να το εξακριβώσουμε, αν κάποιος θυμάται ας πει γιατί πολύ προβληματίστηκα...
Σωστός!!μου κίνησες την περιέργεια..και καθώς έψαξα την ιστοσελίδα του βλέπω στην ταμπέλα του"Δέντρο στο μπάρ",αμέσως από κάτω γράφει 18 99(ε προφανώς η ημερομηνία κτίσεως,όπως το είπες)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
12.003
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
ρε άι από δω νιάνιαρο!
(για δες την απάντηση της romantic woman)
Ποιος μεγαλος κι απ' το δεντρο; Για πες μας καμμια ιστορια απο τους Ολυμπιακους της Αθηνας (τους πρωτους) που τους εζησες (αν και εβρισκομενος σε αλλο κρατος) ή απο τον πολεμο του 1897.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ποιος μεγαλος κι απ' το δεντρο; Για πες μας καμμια ιστορια απο τους Ολυμπιακους της Αθηνας (τους πρωτους) που τους εζησες (αν και εβρισκομενος σε αλλο κρατος) ή απο τον πολεμο του 1897.
Εκτός από διακοσίων ετών πρέπει να είμαι και κουφός γιατί στο συγκεκριμένο κτήριο πριν πολλά χρόνια (πόσα άραγε?) λειτουργούσε η σχολή κωφάλαλων. Τώρα απλώς σε κουφαίνει η μουσική από τις πρόβες και τα λάιβ. (τι έψαξα και βρήκα ο άνθρωπος).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πωπω ευχαριστω!! Θρυλικη οντως!!
Αχ, καλή μου, μην ακούς τους ... "νέους", κανένα "μπαγιάτη" πρέπει να ρωτήσεις για να πάρεις σωστή απάντηση: Λοιπόν το μαγαζί λεγόταν "Μπαντιέρα" μετά! Προηγούμενα λεγόταν "Αθήρι". Ήταν restaurant-bar, από τα καλά της πόλης, με καλό φαγητό και σχεδόν πλήρη λίστα κρασιών (όσες ετικέτες υπήρχαν τότε...). Πρώτο μισό της δεκαετίας του '90, εποχή της ευμάρειας, τότε που οι αντίστοιχοι χώροι φύτρωναν σαν μανιτάρια στην πόλη...

Το αγαπημένο μας τότε, ωστόσο, ήταν το "Φως εν σκότει" στην Αρετσού (με πολύ καλό σεφ και καθαρά ποτά αλλά και... για ... "ειδικούς" λόγους...;) ).
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
άντε φανερώθηκαν και οι ηλικίες με την ερώτηση της vario:haha:
βεβαια κι εκείνη σαν Bandiera το θυμήθηκε..
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.413
Likes
7.744
Oντως "Bandiera" το θυμαμαι… αρα? αρα? ο babaduma ειναι πιο μεγαλος απο μενα!!! :p
Επισης, δεν πηγαινα για φαγητο τοτε σε διακεκριμενα εστιατορια, φοιτητρια ημουνα… 5 ωρες στο ιδιο μαγαζι με μια μπυρα...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Babaduma αν έχεις όρεξη και χρόνο κάνε ένα απντέιτ στα φαγάδικα του κέντρου, θα χρειαστούν, Εκείνο το ρώσικο που σου άρεσε υπάρχει ακόμη? τι άλλο παίζει?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Αχ, καλή μου, μην ακούς τους ... "νέους", κανένα "μπαγιάτη" πρέπει να ρωτήσεις για να πάρεις σωστή απάντηση: Λοιπόν το μαγαζί λεγόταν "Μπαντιέρα" μετά! Προηγούμενα λεγόταν "Αθήρι". Ήταν restaurant-bar, από τα καλά της πόλης, με καλό φαγητό και σχεδόν πλήρη λίστα κρασιών (όσες ετικέτες υπήρχαν τότε...). Πρώτο μισό της δεκαετίας του '90, εποχή της ευμάρειας, τότε που οι αντίστοιχοι χώροι φύτρωναν σαν μανιτάρια στην πόλη...

Το αγαπημένο μας τότε, ωστόσο, ήταν το "Φως εν σκότει" στην Αρετσού (με πολύ καλό σεφ και καθαρά ποτά αλλά και... για ... "ειδικούς" λόγους...;) ).
Λογικά δεν θα πρέπει να έχει σχέση με το Αθήρι της Αθήνας(πρέπει να άνοιξε πρίν 10 χρόνια περίπου).

Ενημερωτικά και της Αθήνας έχει πολύ καλό φαγητό.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Oντως "Bandiera" το θυμαμαι… αρα? αρα? ο babaduma ειναι πιο μεγαλος απο μενα!!! :p
Επισης, δεν πηγαινα για φαγητο τοτε σε διακεκριμενα εστιατορια, φοιτητρια ημουνα… 5 ωρες στο ιδιο μαγαζι με μια μπυρα...
Πως αντέχετε 5 ώρες με μια μπύρα ... μπράβο εγώ πάλι να πω την αμαρτία κοντεύω το ανάποδο αμα διψώ κιόλας καλοκαίρι θέλω 5 μπύρες σε μια ώρα και βλέπουμε....:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom