Γαλλία 3 μερες στη Eurodisney ή ενα παιδικο ονειρο εγινε πραγματικοτητα

Μηνύματα
16
Likes
2
....αυτο ακριβως σκεφτομαι να κανουμε...εξαλλου μια η αλλη ερχεται σε χρηματα..νομιζα οτι το cheyenne ειναι μεσα στο παρκο..αλλα οκ αφου ειναι τοσο κοντα...οι τιμες που βλεπω στα site της eurodisneyπεριλαμβανουν κ εισιτηρια εισοδου..
Τα ξενοδοχεια στο παρισι ειναι απλησιαστα..σκεφτομαι για διαμερισμα αλλα κολλαω στο θεμα καθαριοτητας (αν θα εχει καθαρα σεντονια πετσετες κλπ)
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ακομα και στο τορσυ να μεινεις οπως καναμε το πρωτο βραδυ το οποιο ειναι δεκα λεπτα με το μετρο απο τα παρκα και το τετρακλινο εχει 70 ευρω αν προσθεσεις και 280 ευρω τα εισητηρια βγαινει ακριβοτερα απο το να μεινεις σε ξενοδοχειο της ντισνευ. Ψαξε για πακετο με ημιδιατροφη.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Καλημέρα. Αρα εσύ προτείνεις καλύτερα σε ξενοδοχείο εκτός ?
π.χ. για 5 ημέρες/4 νύκτες τι θα πρότεινες για διαμονή (4 άτομα οικογένεια) και από ποιο site εξωτερικού κοιτούσες για τιμές/προσφορές με τα εισητήρια/διατροφή?
Ευχαριστώ.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οταν εκλεισα εγω εβγαινε πιο φτηνα να μεινεις εντος. Δωσαμε 880 ευρω το τετρακλινο με ημιδιατροφη και τα εισιτηρια για τρεις μερες.Τωρα αν βρεις εισιτηρια σε προσφορα συγκρινε ττο με το ενδεχομενο να μεινεις εκτος κ κρινεις. Για ξενοδοχειο στη ντισνευ κοιτας απο τα επισημα sites της eurodisney μονο που εχε υποψιν οτι εχουν τελειως διαφορετικες τιμες κ προσφορες το καθενα. Εγω εκλεισα απο το αγγλικο γιατι εδινε δωρεαν ημιδιατροφη.

Το ξενοδοχειο που μειναμε εκτος το πρωτο βραδυ το εκλεισα απο το booking. Αναγκαστικα μειναμε ενα βραδυ εκτος γιατι φτασαμε βραδυ.
 
Μηνύματα
16
Likes
2
Καλημέρα. Αρα εσύ προτείνεις καλύτερα σε ξενοδοχείο εκτός ?
π.χ. για 5 ημέρες/4 νύκτες τι θα πρότεινες για διαμονή (4 άτομα οικογένεια) και από ποιο site εξωτερικού κοιτούσες για τιμές/προσφορές με τα εισητήρια/διατροφή?
Ευχαριστώ.
Καλημερα φιλε...και εμεις 4μελη οικογενεια και παμε παρισι την επομενη βδομαδα (πρωτα ο θεος)!! Τις 3 πρωτες μερες παμε eurodisney και εκλεισα στο santa fe στο eurovillage.. τις επομενες 4 εκλεισα σε αυτο το ξενοδοχειο http://hotelrez-mobile.com/a182459/mobile.htm?language=en μεσω booking 485 euro τα 4 βραδια ...αφου το ειχα κλεισει ηδη το εβγαλε και με το πρωινο μαζι στην ιδια τιμη..Η βοηθεια της νικολετας05 ηταν υπερπολυτιμη ...οσο πιο κοντα στο κεντρο τοσο πιο ακριβα τα ξενοδοχεια..βρηκα λοιπον ενα που να ειναι 50 μετρα απο σταθμο μετρο..ειναι στα ανατολικα της πολης και για να καταλαβεις για να φτασεις στον πυργο αιφελ που ειναι στην δυτικη πλευρα χρειαζεσαι περιπου 25-35 λεπτα με το μετρο..ακομη δεν εχω βγαλει προγραμμα επισκεψεων και αν καποιπς εχει ενα καλο ειμαι γεματος αυτια..
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Καλά να περάσετε.
Εγώ ετοιμάζομαι για καλοκαίρι αλλά ψάχνω από τώρα. Πολύτιμη θα ήταν η βοήθεια σου μετά το ταξίδι και απότα ξενοδοχεία αλλά γενικά και το τι βρήκες καλό και τι όχι.
Επίσης στο santa fe πόσο έκλεισες το δωμάτιο? Είχα μέσα κάποια προσφορά π.χ. φαγητό, εισητήρια κ.λ.π.?
 
Μηνύματα
16
Likes
2
Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι τα εισητηρια εισοδου στη ντισνευ ειναι το πιο ακριβο κομματι του ταξιδιου.. για να καταλαβεις τα εισητηρια μονο κοστιζουν 543 ευρω 4 ατομα για 2+1 μερα..μαζι με τη διαμονη στο σαντα φε πληρωσα 1080 ευρω..απο οτι ειδα εχει να κανει με τη ζητηση αναλογα την εποχη γιατι για τελος απριλη εβρισκα τα ιδια με 830 ευρω..αλλα ποιος παει τελος απριλη... γενικα αν θελεις να κλεισεις νωρις δωσε προτεραιοτητα στα ξενοδοχεια ντισνευ.. ενα μηνα πριν ειχαν γεμισει..ενω στο παρισι εχεις πολλες εναλλακτικες να πας λιγο πιο εξω με λιγοτερα χρηματα..απλα να εχεις κοντα το μετρο... κατεβασε στο κινητο σου την εφαρμογη visit paris by metro... με εχει βοηθησει παρα πολυ στο σχεδισμο ...και φυσικα ρωτα και την νικολετα05 με βοηθησε περισσοτερο...;-)

Ξεχασα να αναφερω στη eurodisney ειναι με πρωινο υο ξενοδοχειο...
 
Last edited by a moderator:

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γειά σας! Έχω 2 μέρες που ψάχνω στο forum πληροφορίες σχετικά με την Eurodisney, αλλά βλέπω κυρίως επιλογές πολλόων ημερών και διαμονής.
Μπορεί κάποιος/α να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με ημερήσια εκδρομή από το Παρίσι;
Συμφέρει να κλείσουμε εισιτήρια από ίντερνετ ή είναι το ίδο εκεί; Ένα πάρκο ή προλαβαίνουμε και τα δυο σε μια μέρα; Η στάση του μετρό είναι μακριά από την είσοδο του Πάρκου; (Ένας από την παρέα έχει ένα μικρό κινητικό πρόβλημα και δεν μπορεί να περπατά σε ανηφόρες ή πολύ μεγάλες αποστάσεις).
Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία, θα μας είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.129
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γειά σας! Έχω 2 μέρες που ψάχνω στο forum πληροφορίες σχετικά με την Eurodisney, αλλά βλέπω κυρίως επιλογές πολλόων ημερών και διαμονής.
Μπορεί κάποιος/α να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με ημερήσια εκδρομή από το Παρίσι;
Συμφέρει να κλείσουμε εισιτήρια από ίντερνετ ή είναι το ίδο εκεί; Ένα πάρκο ή προλαβαίνουμε και τα δυο σε μια μέρα; Η στάση του μετρό είναι μακριά από την είσοδο του Πάρκου; (Ένας από την παρέα έχει ένα μικρό κινητικό πρόβλημα και δεν μπορεί να περπατά σε ανηφόρες ή πολύ μεγάλες αποστάσεις).
Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία, θα μας είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Συμφερει να κλεισετε τα εισιτηρια online αν βρειτε καποια προσφορα. Κοιτα το site των fnac.
Ενα παρκο σε μια μερα ειναι αρκετο, εκτος κι αν βρειτε προσφορα εισιτηρια με δωρεαν ή με μικρη διαφορα τιμης για το δευτερο παρκο.
Ο σταθμος του RER (δεν ειναι μετρο) ειναι ακριβως εξω απο το παρκο. Δεν θα ταλαιπωρηθει ο φιλος.
 
Μηνύματα
16
Likes
2
Σε ευχαριστώ πολύ! :)
Φιλε μου το ενα παρκο θα το δεις σε μια μερα μονο με επιλογη θεαματων...ολο το παρκο ντισνευ με ολα τα θεαματα δεν μπορεις να το δεις σε μια μερα... και παλι θα εξαρτηθει απο τις ουρες που θα βρεις για το ποσα θα προλαβεις.. κατσε και στοχοποιησε αυτα που θελεις να δεις συμφωνα με ηλικιακά κριτηρια κι εισαι οκ.. το ιδιο ισχυει και για το στουντιο ντισνευ το οποιο αν κ ειναι μικροτερο κλεινει νωριτερα οποτε και εδω δεν προλαβαινεις να τα δεις ολα...
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω, αποφασίσαμε να πάμε και εμείς οικογενειακώς στο παρίσι.
1. Μεταξύ οκτωβρίου-νοεμβρίου πότε είναι καλύτερα?
2. Υπάρχουν κάποιες ημερομηνίες εκεί το παραπάνω διάστημα, που υπάρχει κάτι το ξεχωριστό?
3. Για διανομή μέσα στην Eurodisney, που, πόσες ημέρες φτάνουν (3?) και ποιος είναι ο ποιό οικονομικός τρόπος να κλείσουμε?
4. Για το υπόλοιπο 4 ημέρες εκτός, μπορείτε να προτείνετε κάποιο ξενοδοχείο με πρωινό, σχετικά κοντά στο κέντρο?
5. Κάρτα για μουσεία για 4 ημέρες μόνο για τους ενήλικες, συμφέρει?
6. Υπάρχει κάρτα 7-ήμερη για το μετρό/λεωφορεία? Τι άλλο προτείνετε?
7. Οποιο σχόλιο/παρατήρηση θα ήταν καλοδεχούμενο.
Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom