Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με το νόμισμα τι έχει γίνει τελικά; Υπάρχει ακόμα CUP και CUC;
Ναι.

Διαβάζω ότι τα CUC καταργούνται ή καταργήθηκαν και θα υπάρχουν μόνο τα εθνικά CUP ως μόνο νόμισμα.
Ίσως... μια μέρα.

Και μια που μιλάμε για κουκιά, πού αλλάζουμε χρήμα με καλύτερη ισοτιμία - χαμηλότερη προμήθεια;
Δεν υπάρχει προμήθεια. Πάνω-κάτω παντού το ίδιο αλλάζεις μιλάμε για διαφορές της τάξης του 0,1%, πιο πολύ σου στοιχίζει το ταξί για να πας σε άλλο ανταλλακτήριο.

Διαβάζω ότι υπάρχει προμήθεια 8% στο ευρώ.
Όχι βέβαια.
Στις επαρχιακές πόλεις (Βινιάλες-Τρινιδάδ κλπ.) έχει να αλλάξεις χρήμα ή καλύτερα να φορτώσεις από την Αβάνα;
Και στο τελευταίο χωριό. Άλλωστε στα ιδια ανταλλακτήρια πάνε και οι κουβανοί για να ανταλλάξουν τα χρήματά τους καθημερινα απο κουκια σε κούπια.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Όταν λες διήμερη; Ένα βράδυ διανυχτέρευση ή δύο;
Μία διανυκτέρευση. Η θάλασσα εκεί είναι πολύ ωραία. Τα ξενοδοχεία είναι all inclusive, όλη μέρα τρώς και πίνεις, δεν έχει τίποτα άλλο να κάνεις.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: DrG

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Μία διανυκτέρευση
Αχ, μία διανυκτέρευση, τι να προλάβεις να δεις; Πού να πρωτοπάς; Paraiso? Sirena?

Δεν υπάρχει προμήθεια. Πάνω-κάτω παντού το ίδιο αλλάζεις μιλάμε για διαφορές της τάξης του 0,1%, πιο πολύ σου στοιχίζει το ταξί για να πας σε άλλο ανταλλακτήριο.
Cadecas σημαίνει ανταλλακτήριο; Και να υποθέσω καλύτερα να αλλάζεις σε ανταλλακτήριο παρά σε τράπεζα ή ξενοδοχείο, έτσι; Μάλλον αυτά που διάβασα για προμήθειες πρέπει να ισχύουν σε τράπεζες και ξενοδοχεία. Με το ανταλλακτήριο στο αεροδρόμιο τι ισχύει; Να αλλάξουμε εκεί ή δεν συμφέρει σε σχέση με την πόλη; Κάτι δολλάρια που έχω, να τα πάρω μαζί μου; Τα δέχονται οι Κουβανοί (π.χ. ο ταξιτζής που θα μας πάει αεροδρόμιο - Αβάνα) αντί για κουκιά;
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αχ, μία διανυκτέρευση, τι να προλάβεις να δεις; Πού να πρωτοπάς; Paraiso? Sirena?
Τις βλέπεις και σε μια μέρα αυτές, δίπλα είναι αλλα΄μέχρι να φτάσεις, να καθυστερήσει η πτήση, να περάσεις έλεγχο, 2 ώρες για τσεκιν στο ξενοδοχείο ε ναι, θες και δεύτερη ημέρα να αράξεις.

Cadecas σημαίνει ανταλλακτήριο;
Ναι.



Και να υποθέσω καλύτερα να αλλάζεις σε ανταλλακτήριο παρά σε τράπεζα ή ξενοδοχείο, έτσι;
Μα και οι τράπεζες και τα ξενοδοχεία μεσα cadecas έχουν.


Μάλλον αυτά που διάβασα για προμήθειες πρέπει να ισχύουν σε τράπεζες και ξενοδοχεία
απλά δεν ισχύει, απαγορεύεται η προμήθεια στην αλλαγή συναλλάγματος δια νόμου.

.
Με το ανταλλακτήριο στο αεροδρόμιο τι ισχύει; Να αλλάξουμε εκεί ή δεν συμφέρει σε σχέση με την πόλη;
Cadeca εδώ, cadeca κι εκεί.

Κάτι δολλάρια που έχω, να τα πάρω μαζί μου; Τα δέχονται οι Κουβανοί (π.χ. ο ταξιτζής που θα μας πάει αεροδρόμιο - Αβάνα) αντί για κουκιά;
Όσο τα δέχονται και οι Έλληνες ταξιτζήδες.
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Όσο τα δέχονται και οι Έλληνες ταξιτζήδες.
Χαχαχα, Γιώργο οι απαντήσεις σου, πέρα από χρηστικές, είναι και απολαυστικές! Χαίρομαι να σε διαβάζω!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαβάζω ότι υπάρχει προμήθεια 8% στο ευρώ.
Όχι βέβαια.
Kάτσε γιατί εδώ ήμουν ανακριβής:
Προμήθεια στο ευρώ δεν υπάρχει, υπάρχει penalty στο δολάριο.
Προμήθειες δεν υπάρχουν σε καμία CADECA, ούτε σε αυτές του αεροδρομίου, ούτε σε αυτές του δρομου, ούτε και στα ξενοδοχεία. Μερικά ξενοδοχεία όμως, μη έχοντας CADECA αλλάζουν χρήματα... μόνα τους. Δεν επιτρέπεται κανονικά αλλά το κάνουν και μερικά σε χρεώνουν κι ό,τι νομίσει ο ρεσεψιονίστ ανάλογα με το πόσο θύμα σε κόβει. Κυρίως μιλάμε για εκτός Αβάνας (στην Αβάνα έτσι κι αλλιώς σχεδόν όλα έχουν μέσα CADECA), αλλά έχε το νου σου.
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
OK. Αγαπάμε Cadeca! Όπου δεν έχει Cadeca, από μακριά κι αγαπημένοι!
Μπορείς σε παρακαλώ να μου απαντήσεις και σε κάτι που ρώτησα στο άλλο θέμα (Cayos και παραλίες της Κούβας), σχετικά με Cayo Santa Maria κλπ., για να μην επαναλαμβάνω το ερώτημα και σε αυτό το ποστ;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Προμήθεια δεν θυμάμαι πουθενά για ευρώ σε πέσος, αλλά στο τέλος όταν μας έμειναν περίπου 50 πέσος, για να τα μετατρέψουμε σε ευρώ μας ζήτησαν προμήθεια. Γύρω στα 10 ευρώ βγήκε. Μιλάμε για το ξενοδοχείο στο Βαραδέρο, το Melia Varadero.
 

dimic

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα,

Καθώς ανακάλυψα αργά το φόρουμ του travelstories θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα τα παιδιά που γνωρίζουν καλά την χώρα (Γιώργο, Κική κτλ).

Θα ταξιδέψουμε στην Κούβα την επόμενη εβδομάδα και σκοπεύουμε να επισκεφτούμε Αβάνα, Βινιαλες, Σιεν Φουεγος, Τρινιδαδ, Σαντα κλαρα, Καμαγουει και Καγιο Γκιγερμο.
  1. Το viazul δεν έχει εισιτήρια για τις ημερομηνίες που θέλουμε για τις διαδρομές:
    1. Αβάνα-Βινιαλες (εχει μονο 1 θεση-ειμαστε 2. να την κλεισω μηπως ακυρωθει καμια αλλη; )
    2. Βινιάλες- Σιεν Φουεγος (και εδω έχει μονο 1 θεση :( )
    3. Τρινιδαδ-Καγιο Γκιγερμο (ξερω εχει viazul μεχρι Ciego de Avila άλλα ούτε μέχρι εκεί δεν έχει εισιτήριο. από Moron είπε ο Γιώργος σε άλλο τοπικ ότι μπορείς να νοικιάσεις μηχανάκι. από Ciego de Avila μπορείς; με βαλίτσες δεν ξέρω αν αξίζει. το ταξί πόσο θα κοστίσει;)
    4. Καγιο Γκιγερμο-Σιεγο δε Αβιλα
    5. Υπάρχει άλλος τρόπος μετακίνησης για τις παραπάνω διαδρομές (εκτός από ταξί;); Έχει νόημα να πηγαίνουμε στο viazul πριν ξεκινήσει το κάθε δρομολόγιο περιμένοντας καμιά ακύρωση;
  2. Θέλουμε να πάμε απο το Σιεν Φουεγος μια εκδρομή στην χερσόνησο Σαπάτα. Ξέρει κανείς πως μπορούμε να πάμε;
  3. Από Αβάνα στην Σορόα πάει κάποιο λεοφωρείο;
  4. Αντάπτορα για ρεύμα χρειαζόμαστε;
Ευχαριστώ!
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα σου απαντήσω στο πιο δύσκολο. (αγωνία)

Αντάπτορα δεν χρειάζεσαι.

Στα υπόλοιπα ας απαντήσουν οι....μικροί.:haha:
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Όταν λες ότι δεν έχει εισιτήρια; Μπήκες στο site της viazul να κλείσεις και σου λέει ότι είναι γεμάτα;
Για Βινιάλες πάνε και βανάκια της cubataxi με τιμή 3 cuc παραπάνω από το Viazul. Και έρχονται και σε παίρνουν από εκεί που μένες. Επίσης έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι τα βανάκια αυτά (ή άλλα) μπορείς να τα κλείσεις από ξενοδοχεία, όπως π.χ. το Ινγλατέρα.
Από Βινιάλες για Σιενφουέγκος πιθανόν να πηγαίνουν τα ταξί (αν συμπληρώσουν 4 - 5 άτομα) με τιμή αντίστοιχη του Viazul.
Trinidad - Cayo Guillermo δεν έχω δει να υπάρχει δρομολόγιο της Viazul. Για Cayo Santa Maria είδα και αυτό μπήκε πρόσφατα.
Για Ζαπάτα από Σιενφουέγκος, αν εννοείς Guama με τους κροκόδειλους κλπ. πάει η Cubatour με 35 cuc, εφόσον μαζέψει 7 άτομα.
Για Soroa, το Viazul πάει στο Las Terrazas και από εκεί η Soroa πρέπει να είναι σχετικά κοντά.
Όλα τα παραπάνω είναι από πληροφορίες που έχω διαβάσει, μιας και σε 3 μέρες φεύγω για Κούβα.
Πάντως, αυτό το "δεν έχει εισιτήρια" με προβλημάτισε πάρα πολύ!

Αντάπτορα για ρεύμα χρειαζόμαστε
Για αντάπτορα έχω διαβάσει ότι έχουν αμερικάνικες μπρίζες (πλακές και όχι κυλινδρικές), οπότε θέλεις αντάπτορα από αμερικάνικη μπρίζα σε ευρωπαϊκή
 
Last edited by a moderator:

dimic

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ναι προσπαθησα να κλεισω τα εισητιρια online απο viazul και δεν εχει θεσεις για τις ημερομηνιες που θελουμε. για μερικα απο τα δρομολογια που θα χρειαστει να κανουμε εχει αλλα οχι για ολα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom