Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Zafeiroula

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Στη fontana di trevi γίνονται ακόμα εργασίες και δεν έχει νερό, άλλα φαίνεται το σιντριβάνι και μπορεις να πλησιάσεις και να βγάλεις τις φωτογραφίες σου.Γύρισα χθές από Ρώμη.
Επίσης τα μουσεία του Βατικανού την τελευταία Κυριακή του μήνα έχουν ελεύθερη είσοδο και το συστίνω ανεπιφύλακτα! Η ουρά βέβαια ήταν τεράστια αλλά προχωρούσε τόσο γρήγορα που κάναμε μόνο 10-15 λεπτά για να μπούμε μέσα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Νομίζω ότι αυτοί που θα βρεθούν αυτή την περίοδο στην Ρώμη θα είναι πολύ άτυχοι σχετικά με την fontana, με τις σκαλωσιές καλύπτεται ένα μεγάλο μέρος, αλλά για μένα το εντυπωσιακό σε αυτό το συντριβάνι είναι να το δεις σε λειτουργία και να ακούς τον ήχο των νερών...που το χάνεις τώρα μιας και το έχουν αδειάσει
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομίζω ότι αυτοί που θα βρεθούν αυτή την περίοδο στην Ρώμη θα είναι πολύ άτυχοι σχετικά με την fontana, με τις σκαλωσιές καλύπτεται ένα μεγάλο μέρος, αλλά για μένα το εντυπωσιακό σε αυτό το συντριβάνι είναι να το δεις σε λειτουργία και να ακούς τον ήχο των νερών...που το χάνεις τώρα μιας και το έχουν αδειάσει
Γεματη συντριβανια ειναι...θα πας καπου αλλου...μην τα λες τοσο μελο...τωρα δε εχει και Τιβερη με πολυ νερο οπου αντισταθμιζεται επαξια η περιγραφομενη απωλεια της φοντανα..σουρουπο ανοιξης στο lungotevere (με τη grattachecca στο χερι) ειναι ανεπαναληπτο..
Η πολη ειναι ανεξαντλητη, αλιμονο να μιλαμε για ατυχια! Παντα ειναι τυχεροι οσοι πανε, ολο το χρονο κ ολες τις εποχες.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Γεματη συντριβανια ειναι...θα πας καπου αλλου...μην τα λες τοσο μελο...τωρα δε εχει και Τιβερη με πολυ νερο οπου αντισταθμιζεται επαξια η περιγραφομενη απωλεια της φοντανα..σουρουπο ανοιξης στο lungotevere (με τη grattachecca στο χερι) ειναι ανεπαναληπτο..
Η πολη ειναι ανεξαντλητη, αλιμονο να μιλαμε για ατυχια! Παντα ειναι τυχεροι οσοι πανε, ολο το χρονο κ ολες τις εποχες.
Αυτά είναι γούστα ...
Γράφω συγκεκριμένα άτυχοι σχετικά με το συγκεκριμένο αξιοθέατο...που το είδες το μελό?
Έμενα προσωπικά που το έχω πετύχει να λειτουργεί και χωρίς τις σκαλωσιές...αυτή την φορά δεν μου είπε τίποτα ...ενώ το θεωρώ πολύ εντυπωσιακό.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Την οποία βέβαια αρχιτεκτονική δεν νομίζω να μπορείς να την θαυμάσεις με τα 2/3 να καλύπτονται από σκαλωσιά ούτως ή άλλως...
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νταξει θα το αντέξουμε ... Εξάλλου στη Ρωμη δεν πας μονο μια φορα ....
Μαλλον γι αυτο θα ειναι που δεν με ενοχλει καθολου, αντιθετα μου αρεσει να παρακολουθω τις εργασιες λαιβ αλλα και απο το σαιτ και το app τους. Πολυ προχω..χαρη στη Fendi βεβαια..επειτα με την πασαρελλα πλησιαζεις παρα πολυ κοντα που δεν ηταν βεβαια δυνατον πριν. Να γινω αιρετικος και να πω οτι μου αρεσει που "συμμετεχω" σε γεγονος που γινεται καθε 30 χρονια και αν...βεβαια γουστα ειναι αυτα..για τα πιο νορμαλ γουστα υπομονη ως το νοεμβριο. Με τις τιμες των αεροπορικων στα ταρταρα η Ρωμη εγινε πολυ προσιτη, περα απο το hub μας για ολο τον κοσμο πλεον...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
για όσους δεν γουστάρουν να βλέπουν τις σκαλωσιές στην φοντάνα, να πάνε στον λόφο Τζιανίκολο στις 12 παρά και να δουν το κανόνι και να ακούσουν την κανονιά που ρίχνουν στις 12 το μεσημέρι και να απολαύσουν την θέα της Ρώμης από ψηλά χωρίς ....σκαλωσιές.
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Προφανώς έχει άπειρα άλλα πράγματα να κάνεις & να δεις ...και προφανώς όποιος πάει θα το αντέξει...εγώ το ανέφερα σαν γεγονός να το έχει κάποιος υπόψη του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom