ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Καλημέρα,το μόνο μειονέκτημα που μπορώ να σου βρω (αν θεωρείται μειονέκτημα)είναι ότι ανήκει σε άλλο state που σημαίνει ότι αν αποφασίσεις να πάρεις ταξί θα σου πάρει πολύ περισσότερα χρήματα.(οταν αλλάζουν state εκεί πληρώνεις κάτι σαν διόδιο νομίζω)Κατα τα άλλα μπορεις να πάρεις τρένο αν βολέυει.Δεν νομίζω ότι υστερεί σε κάτι άλλο.Φυσικά αν κάποιος έχει πάει θα σε βοηθήσει καλύτερα.
 

michalis87

Member
Μηνύματα
87
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Πες μας τι τρως να σου πούμε
Γενικά μ' αρέσουν όλες οι κουζίνες αλλά αφού μιλάμε για ΗΠΑ το μυαλό μου πηγαίνει σε αμερικανιές:p .

Π.χ. Που θα φάω το πιο ωραίο burger?
Επίσης έχετε κάποιο μαγαζί να προτείνετε για γλυκά? (π.χ. το ωραιότερο cheesecake)
Πάντος αν υπάρχει κάτι πολύ καλό και σε άλλες κουζίνες μη διστάσετε να προτείνετε:)

Ακόμη ενδιαφέρομε το σάββατο βράδυ που θα βρίσκομαι στο μανχαταν να βγώ για ποτό. κάποιο μέρος ωραίο μπαρ ή κλάμπ.?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.277
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ταξιδέψουμε με τη σύζυγο στη Νέα Υόρκη φέτος τον Ιούλιο από 30/6 έως 14/7 για 14 νύχτες. Μετά από πολύ διάβασμα (όλες τις ιστορίες του site - ταξιδιωτικό οδηγό - ιντερνετ) έφτιαξα το παρακάτω πρόγραμμα για τις ημέρες χωρίς αυτών της άφιξης και της αναχώρησης:
1) Bronx Zoo - Βόλτα Time Sq
2) ESB - Ψώνια (Macy's & 21th Century) - ESB (νύχτα)
3) Liberty & Ellis Island - Battery Park - China Town & Little Italy - Brooklyn Bridge
4) MET - Νότιο Κομμάτι Central Park
5) AMNH - Χάρλεμ - Βόρειο Κομμάτι Central Park
6) Intrepid Museum - Queens (Corona Park) - Roosevelt Island
7) Staten Island Ferry - Financial District - Brooklyn Bridge - Απογευματινός Αγώνας Baseball (Yankee Stadium)
8) Ολοήμερη Αεροπορική Εκδρομή Καταρράκτες Νιαγάρα
9) Coney Island Aquarium - Brooklyn Grand Army Plaza - Top of the Rock
10) Βόλτα Flatiron - Village & High Line
11) πρωινό & απόγευμα ελεύθερο για βόλτες - Θέατρο
12) Cloysters - Fort Tryon Park - Απόγευμα ελεύθερο για βόλτες
13) Woodbury ή Ημερήσια Εκδρομή Φιλαδέλφεια

Ήθελα να ρωτήσω εάν είναι πολύ φορτωμένο?
Έχω ξεχάσει κάτι αξιόλογο να δω ή να κάνω?
Αξίζει να πάμε Governors Island?

Υ.Γ.
Η σύγχρονη τέχνη δεν μας αρέσει και έτσι δεν θα πάμε MOMA & Googenhaim!!!
φαντάζομαι έχετε συμπεριλάβει gospels κυριακή και θα κοιτούσα και καμιά παράσταση με γιούχες στο apollo theatre.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
φαντάζομαι έχετε συμπεριλάβει gospels κυριακή και θα κοιτούσα και καμιά παράσταση με γιούχες στο apollo theatre.
Το πρότεινα στην γυναίκα και δεν θέλει με τίποτα. Επειδή μου έχει κάνει ήδη πολλά χατήρια δεν μπορώ να κάνω κάτι. Δεν ξετρελαινόμουν έτσι και αλλιώς. Από ότι είχα διαβάσει στην Ιστορία σου σας είχε αρέσε πάρα πολύ.....
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
101
Likes
12
Καλήμερα σε όλους.
Μετά από πολύ σκέψη είπαμε για πάμε (4 άτομα/ 2 ζευγαριά) και εμείς στο "μήλο".
Χρόνος τέλος Μαίου. Θα ήθελα τις απόψεις σας για:
Εισητήρια:
Με Turkish airlines στα 650/άτομο. Ακόμα δεν έκλεισα τα εισητήρια και από βλέπω με ενδιάμεση την Ρώμη, αναμονή 2 ωρών με Alitalia πάμε στα 450/άτομο.
Ξενοδοχείο:
1. Hilton Garden inn
2. Elements times west
3. Homewood suites midtown
4. προτάσεις?
Διάρκεια 6 νύκτες με 6.5 πλήρεις μέρες εκεί. Πρόγραμμα ετοιμάζετε και θα το ανεβάσω για ιδέες-παρατηρήσεις-προτάσεις.
Ευχαριστώ.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλήμερα σε όλους.
Μετά από πολύ σκέψη είπαμε για πάμε (4 άτομα/ 2 ζευγαριά) και εμείς στο "μήλο".
Χρόνος τέλος Μαίου. Θα ήθελα τις απόψεις σας για:
Εισητήρια:
Με Turkish airlines στα 650/άτομο. Ακόμα δεν έκλεισα τα εισητήρια και από βλέπω με ενδιάμεση την Ρώμη, αναμονή 2 ωρών με Alitalia πάμε στα 450/άτομο.
Ξενοδοχείο:
1. Hilton Garden inn
2. Elements times west
3. Homewood suites midtown
4. προτάσεις?
Διάρκεια 6 νύκτες με 6.5 πλήρεις μέρες εκεί. Πρόγραμμα ετοιμάζετε και θα το ανεβάσω για ιδέες-παρατηρήσεις-προτάσεις.
Ευχαριστώ.
Η Alitalia είναι από τις τελευταίες μου επιλογές, θα έλεγα να την αποφύγεις!!! (Προσωπική Γνώμη). Όσο αναφορά τις Τούρκικες Αερογραμμές θα έλεγα ότι έχει το καλό με τις δύο αποσκευές και καινούργια αεροσκάφη αλλά έχει 10,5 ώρες συνεχόμενο ταξίδι και πολλές φορές αναμονή στην Κων/πολη.
Το Hilton Garden Inn στη Herald Sq το κοιτούσα και εγω αλλά κλείσαμε τελικά το The Court - A St. Giles Premium Hotel, στην ίδια τιμή με πρωινό, με πολύ μεγάλο δωμάτιο για δεδομένα NYC (24τ.μ.) και δίπλα στον Grand Central Terminal (metro 4.5.6).
Η μόνη πρόταση που έχω γενικά να κάνω είναι ότι οι μέρες είναι λίγες, εμείς θα πάμε για 14 νύχτες και δεν φτάνουν. Δεν μπορείτε να τις κάνετε τουλάχιστον 8-9 τις νύχτες?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.277
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσωπικά γούστα είναι αυτά αλλά θα ξοδέψετε 400€ παραπάνω το ζευγάρι για να πετάξετε με μια εταιρεία προκειμένου να αποφύγετε μια άλλη; Κρίμα δεν είναι; Δεν τα τρώτε καλύτερα σε κανένα εστιατόριο; Σε άλλο ταξίδι; Στο να μείνετε 2 μέρες παραπάνω;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χρόνος τέλος Μαίου.
Με Turkish airlines στα 650/άτομο. Ακόμα δεν έκλεισα τα εισητήρια και από βλέπω με ενδιάμεση την Ρώμη, αναμονή 2 ωρών με Alitalia πάμε στα 450/άτομο.
.
Εγω τετοια τιμη δεν βλεπω αλλα δεν ξερω κ ημερομηνιες. Αν την βρισκεις με Alitalia, μια απο τις 3 καλυτερες εταιρειες για να περασεις Ατλαντικο, καθεσαι κ το συζητας πως θα ταλαιπωρηθεις περισσοτερο? Με τετοια τιμη (οπως και τα 650 για Τοκυο αυγουστιατικα που εγραψα αλλου και το ψαχνουν ακομα...) πρωτα κλεινεις κ μετα ρωτας (για φιλοσοφικη αναζητηση): "εκανα καλα που εκλεισα?"
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Γενικά μ' αρέσουν όλες οι κουζίνες αλλά αφού μιλάμε για ΗΠΑ το μυαλό μου πηγαίνει σε αμερικανιές:p .

Π.χ. Που θα φάω το πιο ωραίο burger?
Επίσης έχετε κάποιο μαγαζί να προτείνετε για γλυκά? (π.χ. το ωραιότερο cheesecake)
Πάντος αν υπάρχει κάτι πολύ καλό και σε άλλες κουζίνες μη διστάσετε να προτείνετε:)

Ακόμη ενδιαφέρομε το σάββατο βράδυ που θα βρίσκομαι στο μανχαταν να βγώ για ποτό. κάποιο μέρος ωραίο μπαρ ή κλάμπ.?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Η απόλυτη αμερικανιά είναι στην Τimes Square πάνω ακριβώς από το BB King Blues, το Dallas BBQ http://www.dallasbbq.com/times-square. Tεράστιες μερίδες φαγητού, τεράστια κοκτέιλ και φυσικά τεράστιες ουρές ειδικά το βράδυ για μπεις!
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
Καλήμερα σε όλους.
Μετά από πολύ σκέψη είπαμε για πάμε (4 άτομα/ 2 ζευγαριά) και εμείς στο "μήλο".
Χρόνος τέλος Μαίου. Θα ήθελα τις απόψεις σας για:
Εισητήρια:
Με Turkish airlines στα 650/άτομο. Ακόμα δεν έκλεισα τα εισητήρια και από βλέπω με ενδιάμεση την Ρώμη, αναμονή 2 ωρών με Alitalia πάμε στα 450/άτομο.
Ξενοδοχείο:
1. Hilton Garden inn
2. Elements times west
3. Homewood suites midtown
4. προτάσεις?
Διάρκεια 6 νύκτες με 6.5 πλήρεις μέρες εκεί. Πρόγραμμα ετοιμάζετε και θα το ανεβάσω για ιδέες-παρατηρήσεις-προτάσεις.
Ευχαριστώ.
προσωπική μου άποψη να πας με την turkish.δεν μας είπες όμως τι αναμονή έχει η turkish στην κωnσταντινουπολη και από πιο αεροδρόμιο της Ελλαδας θα πεταξεις"? ξενοδοχείο εγώ εκλεισα το millenium broadway. τώρα στο booking βλέπω ότι έχει σε καλές τιμές το row και το edison που είναι στην τιμές square.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom