Ιταλία Νότιος Ιταλία, Σικελία, Ελληνόφωνα χωριά

Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια στη Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων και έχω ως εργασία να οργανώσω ένα ταξιδιωτικό πακέτο (υποθετικό) 10ημερο για 2 ζευγάρια τον Ιούνιο τα οποία θέλουν να επισκεφτούν τη Νότιο Ιταλία και Σικελία. Θέλουν να αποκτήσουν μια σφαιρική εικόνα του πολιτισμού αυτής της περιοχής, να μάθουν τα έθιμα, την ιστορία κτλ. Να επισκεφτούν και τα κυριότερα ελληνόφωνα χωριά της περιοχής αφιερώνοντας αρκετό χρόνο σε αυτά. Εγώ δεν έχω ιδέα από Νότιο Ιταλία και ούτε από πακέτα! Θέλω να μου πείτε όσοι γνωρίζετε ένα δρομολόγιο που να καλύπτει τις ανάγκες αυτών των ζευγαριών (και ένα εναλλακτικό σενάριο χρειάζεται) καθώς και το κόστος στο περίπου. Δεν υπάρχει δέσμευση σε μεταφορικό μέσο. Μπορούμε να υποθέσουμε ότι ταξιδεύουν με οτιδήποτε. Θέλω τις γνώμες σας που βολεύει να γίνουν οι διανυκτερεύσεις ώστε να δουν όσα περισσότερα μπορούν, από που μπορώ να εκτυπώσω έναν χάρτη της περιοχής αυτής καθώς και τα αξιοθέατα και μουσεία που δεν πρέπει να χάσουν! Γενικά, θέλω έναν μπούσουλα για να δω από που θα αρχίσω να το ψάχνω... Σας ευχαριστώ πολύ! :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χαίρετε!
Αν θέλεις να βρεις πληροφορίες για όλα αυτά που παραθέτεις στα ζητούμενα (δηλαδή για όλη σου την εργασία) μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση (πάνω δεξιά) με λέξεις-κλειδιά
Συγκεκριμένα μπορείς να διαβάσεις από εδώ: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=21
και εδώ: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=21
και βέβαια να γκουγκλάρεις ανελέητα. Καλό διάβασμα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Παντως στο πακετο σου εφοσον εστιαζεσαι σε ελληνοφωνα χωρια και Σικελια ασε εκτος τα ελληνοφωνα κοντα στο Lecce. Επισκεφθηκαμε καποια απο αυτα και ειναι επιεικως αδιαφορα παροτι η περιοχη εχει υπεροχες πολεις. Καλυτερα εστιασου στα της Καλαβριας που γειτνιαζουν με τη Σικελια για τα οποια ομως δεν εχω πληροφοριες. Για Σικελια μπορουν να δωσουν βοηθεια μελη που γνωριζουν πολυ καλα τη περιοχη. Εγω ειχα αρκεστει σε 10ημερο ταξιδι με νοικιασμενο αμαξι και μπορω να μεταφερω μονο εντυπωσεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια στη Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων και έχω ως εργασία να οργανώσω ένα ταξιδιωτικό πακέτο (υποθετικό) 10ημερο για 2 ζευγάρια τον Ιούνιο τα οποία θέλουν να επισκεφτούν τη Νότιο Ιταλία και Σικελία. Θέλουν να αποκτήσουν μια σφαιρική εικόνα του πολιτισμού αυτής της περιοχής, να μάθουν τα έθιμα, την ιστορία κτλ. Να επισκεφτούν και τα κυριότερα ελληνόφωνα χωριά της περιοχής αφιερώνοντας αρκετό χρόνο σε αυτά. Εγώ δεν έχω ιδέα από Νότιο Ιταλία και ούτε από πακέτα! Θέλω να μου πείτε όσοι γνωρίζετε ένα δρομολόγιο που να καλύπτει τις ανάγκες αυτών των ζευγαριών (και ένα εναλλακτικό σενάριο χρειάζεται) καθώς και το κόστος στο περίπου. Δεν υπάρχει δέσμευση σε μεταφορικό μέσο. Μπορούμε να υποθέσουμε ότι ταξιδεύουν με οτιδήποτε. Θέλω τις γνώμες σας που βολεύει να γίνουν οι διανυκτερεύσεις ώστε να δουν όσα περισσότερα μπορούν, από που μπορώ να εκτυπώσω έναν χάρτη της περιοχής αυτής καθώς και τα αξιοθέατα και μουσεία που δεν πρέπει να χάσουν! Γενικά, θέλω έναν μπούσουλα για να δω από που θα αρχίσω να το ψάχνω... Σας ευχαριστώ πολύ! :)

Σχεδιάζω αυτήν την εποχή ένα ταξίδι προς τα εκεί.
Ναπολη - Ματερα- Λέτσε- Ελληνόφωνα- Ακτή Αμάλφι- Νάπολη.
9 ημέρες
Άν σε ενδιαφέρει να σου γράψω αναλυτικά.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Μόλις γύρισε η κόρη μου από εξαήμερη σχολική εκδρομή (με πρακτορείο, ακτοπλοϊκώς, 320 το άτομο σε δίκλινο με ημιδιατροφή). Ήταν όλη μέρα στο πούλμαν, παράδειγμα προς αποφυγή το βλέπω, πάντως παραθέτω το πρόγραμμα που έχω μπροστά μου, να αρχίσεις από κάπου
1η μέρα Αθήνα-Πάτρα και πλοίο για Μπρίντεζι, διανυκτέρευση εν πλω
2η μέρα Από Μπρίντεζι για Κατάνια με ενδιάμεσες στάσεις Τάραντα και Μεταπόντιο. Πέρασμα από πορθμείο Βίλλα ΣανΤζοβάνι-Μεσσίνα
3η μέρα Κατάνια, "Συρακούσα", νησάκι Ορτυγίας, Αίτνα, Ταορμίνα
4η μέρα Αναχώρηση για Λέτσε, περιήγηση Lecce, διαμονή Galatina
5η μέρα Ελληνόφωνα Απουλίας, στη Στερνατία υποδοχή από τους κατοίκους με γρεκάνικα τραγούδια (και ελληνικά τραγούδια απ' τα δικά μας παιδιά). Άλμπερομπέλλο και μετά Μπρίντεζι, απόπλους, διανυκτέρευση εν πλω
6η μέρα Πάτρα-Αθήνα

Προς mods: Γιατί στην topic starter βλέπω "Μηνύματα 0"??
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Προς mods: Γιατί στην topic starter βλέπω "Μηνύματα 0"??
Τα μηνύματα που γράφονται σε οποιοδήποτε νήμα στο social forum, δεν προσμετρώνται στα μηνύματα σας! Η νηματοθέτης δεν έχει γράψει πουθενά αλλού εκτός από εδώ, οπότε δεν της έχει χρεωθεί κανένα μήνυμα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom