Τσεχική Δημοκρατία Πληροφοριες για μετακινηση απο Πραγα προς Δρεσδη

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Το είχα ψάξει παλαιότερα γι' αυτό το δρομολόγιο, νομίζω ότι δεν επιτρέπουν όλες οι εταιρείες ενοικίασης είσοδο στην Τσεχία. Jose δεν είναι πολλά τα χιλιόμετρα αξίζει λες οικονομικά (βενζίνες, διόδια κλπ);

hmmm λες να μην αξίζει ? είναι 400km + 400 = 800 πήγαινε έλα βερολίνο prague, 3.5-4 ώρες διαδρομή!!
έχει διόδια η γερμανία? ξέρω ότι δεν έχει...
βενζίνες ok no prob
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
hmmm λες να μην αξίζει ? είναι 400km + 400 = 800 πήγαινε έλα βερολίνο prague, 3.5-4 ώρες διαδρομή!!
έχει διόδια η γερμανία? ξέρω ότι δεν έχει...
βενζίνες ok no prob
δε έχει διόδια, μπαίνεις στην Autobahn κι πας σφαίρα
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
σωστα-μονο στην είσοδο τις τσεχίας από γερμανία γίνονται έργα για 30x περίπου και έχει μπέρδεμα και καθυστέρηση λίγο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
να ρωτήσω k εγώ κάτι μιας k έχω ήδη κλείσει εισιτήρια για βερολίνο...
θέλω να κατεβω πράγα από βερολίνο, θα νοικιάσω αυτοκίνητο μάλλον με hertz... δεν ρώτησα ακόμα εκεί, αλλα γνωρίζει κανεις εάν έχω πρόβλημα να περάσω τα σύνορα γερμανίας τσεχίας με τo ενοικιαζόμενο ??? καταρχάς υπάρχουν σύνορα? περνάω ανενόχλητα ? ( ξέρω μονο ότι η τσεχία είναι στις χώρες schegen!! )

οποιος τo έχει κάνει ας μου πει... ευχαριστω
Εξαρταται απο την πολιτικη της εταιριας εννοικιασης που θα επιλεξεις. Λογικα δε θα εχεις προβλημα, αλλα πρεπει να ρωτησεις (μπορει πχ να υπαρχει extra χρεωση για την ασφαλιση).
Συνοριακοι ελεγχοι μεταξυ Γερμανιας και Τσεχιας φυσικα και ΔΕΝ υπαρχουν.

Sent from my LG-P500 using Tapatalk
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ας επαναφερω το θεμα για να προσθεσω τις δικες μου προσφατες εμπειριες.Το δρομολογιο Δρεσδη-Πραγα ειναι δημοφιλες και γι αυτο πολλες εταιρειες λεωφορειων εκτελουν δρομολογια,μεταξυ αλλων η flixbus,η orangeways κλπ.Αρχικα σκεφτομουν να κλεισω με τη flixbus στην τιμη των 18 ευρω τα δυο ατομα,τελικα εκλεισα 1 μηνα πριν το ταξιδι με την orangeways στα 28 ευρω γιατι με βολευαν πιο πολυ οι ωρες.Δυο μερες πριν τη συγκεκριμενη μερα με ειδοποιουν οτι δεν θα γινει το δρομολογιο.Σημειωτεον οτι την ιδια μερα πετουσα απο Πραγα για Αθηνα.Τελικα βρηκα εισιτηριο με το τρενο,λεγεται Europa special στα 38 ευρω.Οι τιμες ειναι ολες για 2 ατομα oneway.H διαδρομη ειναι ωραιοτατη και κραταει 2,5 ωρες.
Παρεμπιπτοντως να τονισω οτι δυστυχως οι περισσοτεροι βλεπουν τη Δρεσδη ως προορισμο μονοημερης εκδρομης απο Πραγα η Βερολινο.Η πολη βεβαια ειναι αρκετα βαρια με τα μπαροκ κτηρια της αλλα εχει πολλα να δωσει στον επισκεπτη.Και μονο η Πινακοθηκη και τα υπολοιπα μουσεια στο Zwinger θελουν το χρονο τους. Απο την αλλη,η Δρεσδη αποτελει εξοχη βαση για εκδρομες στην πανεμορφη φυση της Σαξονικης Ελβετιας,στην ιστορικη και ζωντανη Λειψια,στο εντυπωσιακο καστρο Morizburg και στις κουκλιστικες πολεις Meissen,Bautzen και Gorliz.
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
106
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Από Πράγα για Δρέση θα πρέπει να πάω στον κεντρικό σταθμό τρένων 'η μήπως υπάρχει δρομολόγιο και από το αεροδρόμιο απευθείας; Σκέφτομαι να φύγω για Δρέσδη με το που φτάσω Πράγα! Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom