Αγγλική καθημερινότητα, ευτράπελα, ιστορίες

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σε διάβασα μονοκοπανιά και μου έφτιαξες την διάθεση!!! Πολύ ωραία γραφή! Σας εύχομαι τα καλύτερα! :) :) :)
Σε ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια :) Και εσύ βέβαια δεν πας πίσω στη συγγραφή!!! :)

Ηταν πολυ εκτρωμα το κτιριο...
Άσε βρε παιδί μου, 3 μέρες τώρα άνοιξε ο ορίζοντας :p
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το καθολικό Πάσχα εδώ στην Αγγλία είναι γενικά αδιάφορο...Περνάει και δεν ακουμπάει. Στην ουσία είναι μια ακόμη ευκαιρία των Άγγλων να κάνουν διακοπές στα Κανάρια νησιά ή να κάνουν διάφορα citybreaks...

Γιατί πραγματικά, τη μεγάλη εβδομάδα τους μέχρι τη Δευτέρα του Πάσχα τους όλα υπολειτουργούν. Ούτε τα σκουπίδια την Τρίτη δεν μας μάζεψαν άκουσον-άκουσον. Και έψαχνα απεγνωσμένα ψιλοάδειους κάδους άλλων σπιτιών να χώσω κρυφά τα σκουπίδια μου γιατί ο δικός μας είχε γεμίσει και δεν υπήρχε καμία περίπτωση να αφήσω σακούλα δίπλα στον κάδο...Θα έκανα έτσι ανοιχτή πρόσκληση σε όλα τα ποντικάκια της περιφέρειας :p

Τελικά, ίσως το μόνο που μου άφησε το καθολικό Πάσχα είναι λίγο ζάχαρο το οποίο απέκτησα τρώγοντας όλα τα σοκολατένια αυγά που μου έφερναν με μανία οι μαθητές μου...και δεν θέλω να ξαναδώ άλλα μπροστά μου.

Και το δικό μας Πάσχα δεν το κατάλαβα σχεδόν καθόλου. Για μένα όλη η μεγάλη εβδομάδα, ήταν μια εβδομάδα με πολύ δουλειά...Ακόμη και την Κυριακή του Πάσχα δούλευα κανονικά. Αυτό ήταν λίγο σκληρό. Γιατί έβλεπα τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης να έχουν πλημμυρίσει με φωτογραφίες από σούβλες, κοντοσούβλια, κοκκορέτσια, αρνάκια που στριφογυρίζουν και ξεροψημένες πετσούλες τόσο αληθινές που τις ένιωθα να κάνουν κρατς στο στόμα μου.

Φέτος είναι η δεύτερη χρονιά που περνάω το Πάσχα στην Αγγλία ως μόνιμος κάτοικος και ομολογώ ότι μου έλειψε λιγάκι όλη αυτή η αναμονή, οι προετοιμασίες και εορτασμοί όπως τους έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα. Γενικά είμαι από εκείνους που δεν τους ενδιαφέρει το θρησκευτικό περιεχόμενο της γιορτής του Πάσχα, αλλά το παραδοσιακό και το βιωματικό κομμάτι του...

Όλη την εβδομάδα σκεφτόμουν τις οικογενειακές στιγμές στο νησί, τη θάλασσα, τις μυρωδιές, τους όμορφους ύμνους της Μ. Παρασκευής, τις απεγνωσμένες προσπάθειες να βρούμε σουβλατζίδικο τη Μεγάλη εβδομάδα, το αρνάκι που τσιμπούσαμε το Μ. Σάββατο, τα βαρελότα της Ανάστασης και πολλά άλλα.

Το περασμένο Πάσχα έζησα αρκετούς από τους τοπικούς εορτασμούς της Ελληνικής και Κυπριακής κοινότητας εδώ στο Λέστερ. Την περιφορά του Επιταφίου, την Ανάσταση στη 1:00 το βράδυ τοπική -δηλαδή 3:00 ώρα Ελλάδος-, καθώς και το Κυριακάτικο τσιμπούσι στον προαύλιο χώρο του ελληνικού σχολείου και της εκκλησίας. Φέτος δεν κατάφερα να πάω σε τίποτα λόγο δουλειάς! Έστειλα βέβαια το Μι στο τσιμπούσι της Κυριακής, να μη μείνει μόνος του ο καημένος, ο οποίος πήρε μαζί του έναν φίλο του Ιταλό και έναν Ταιλανδό. Ο Ιταλός πέρασε την περισσότερη ώρα χαλβαδιάζοντας με γκομενάκια και ο γλυκούλης Ταϊλανδός ενθουσιάστηκε με το έθιμο του τσουγκρίσματος αυγών. Έβγαζε συνέχεια φωτογραφίες με το τάμπλετ του και γέμιζε των τοίχο των φίλων του στην Μπανγκόγκ με εικόνες από το τσιμπούσι. Στο τρελό παρεάκι προστέθηκε και ο @kakos21 μετά της συζύγου, εκλεκτό μέλος του φόρουμ μας και γείτονας και φίλος εδώ στο Λέστερ :)
Φυσικά από ότι ενημερώθηκα, χωρίς το δικό μου τσαμπουκά και χώσιμο το παρεάκι δεν κατάφερε να αρπάξει σχεδόν καθόλου κρέας από τις αδηφάγες ορδές και περιορίστηκε στις σαλάτες και στις πατάτες.

Μερικές φωτογραφίες από το περσινό και φετινό Πάσχα.

Στολισμός επιταφίου:
IMG_20140417_232139420.jpg


Στιγμιότυπο από την Ανάσταση:
4f0fd33f85c144ebb7dadc73054c9d5af6551a57825d8f390d9e79b03333d533.jpg


Το Κυριακάτικο τσιμπούσι και τα παιχνίδια που ακολούθησαν:
10256214_10203460666654710_8302796341832467505_n.jpg


11159490_10203414894127513_3501651317631812608_n.jpg

3e5be0647242b917254b5390e22ce424084ef9df7e93d255e3ec8cdf6495cb7d.jpg

10999686_10203414892927483_851205321319107277_n.jpg


Έτσι λοιπόν μετά από μια εβδομάδα γεμάτη δουλειά και κούραση αποφασίσαμε να κάνουμε δώρο στον εαυτό μας, μια διήμερη κοντινή Πασχαλιάτικη εκδρομούλα στο Λονδίνο. Δεν χρειάζεται να πω τίποτα για αυτήν την πόλη. Πέσαμε και σε δυο υπέροχες μέρες με ήλιο και ζέστη, κάναμε αμέτρητες βόλτες στον Τάμεση τον οποίο δε χορταίνω και κάναμε λουκούλλεια γεύματα.

Το κλου του ταξιδιού είναι το εξής. Επειδή αυτή η εκδρομή κανονίστηκε σχετικά πρόσφατα δεν είχαμε καμιά όρεξη ούτε εγώ ούτε ο Μί να πληρώσουμε τα μαλιοκέφαλα μας σε ξενοδοχείο. Θέλαμε κάτι κεντρικό καθαρό και πολύ φτηνό χωρίς να είναι Χόστελ και να έχει δικό του μπάνιο. Όταν εννοώ φτηνό, εννοώ κάτω από 50 λίρες τη βραδιά. Πολλά ζητώ ε;

Έτσι είπαμε να δοκιμάσουμε τα EasyHotels. Βρήκαμε λοιπόν δίκλινο με δικό του μπάνιο στην περιοχή του Earls Court με 30 λίρες τη βραδιά και το κλείσαμε αμέσως. Για όσους δεν γνωρίζουν, τα συγκεκριμένα ξενοδοχεία είναι του ομίλου της Easy Group και προσφέρουν φθηνή διανυκτέρευση σε τύπου καμπίνα δωμάτια. Τα δωμάτια είναι πραγματικά πολύ μικρά, με δικό τους μπάνιο, πετσέτες, είδη μπάνιου και δυο μικρές κρεμάστρες. Τίποτε άλλο. Ακόμη υπάρχει και η επιλογή δωματίου χωρίς παράθυρο που σου ρίχνει και άλλο την τιμή.

Προσοχή όμως! Οτιδήποτε έξτρα, όπως τηλεόραση, αργά τσεκ ιν και τσεκ άουτ, ίντερνετ, πρωινό, τακτικός καθαρισμός δωματίου αν μείνετε πολλές μέρες έχουν επιπλέον χρέωση. Στη δική μας περίπτωση που χρησιμοποιήσαμε το δωμάτιο για λίγες ώρες ύπνου και ένα ντουζάκι ήταν ότι έπρεπε. Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και το δωμάτιο πεντακάθαρο. Γενικά αν ψάχνετε κάτι πολύ πολύ φθηνό και καθαρό και δεν έχετε πρόβλημα κλειστοφοβίας βρήκατε την υγεία σας. Στοιχίζει πραγματικά περίπου όσο ένα κρεβάτι σε κοιτώνα.

Easy Hotel:
IMG_20150413_161250225_HDR.jpg


IMG_20150413_161327426.jpg


Λονδίνο:
IMG_20150413_181204539_HDR.jpg


IMG_20150413_184423893.jpg


Κινέζικο στη China town. (Επιβάλλεται!!!)
IMG_20150413_171502582_HDR.jpg


Υ.Γ.1. Πολλοί θα ρωτήσετε και δικαίως γιατί η Ανάσταση γίνεται στη 1:00 τοπική; Υπάρχει απάντηση και την έμαθα πρόσφατα. Για να την προλάβουν τα εκλεκτά μέλη της κοινότητας, χωρίς να κλείσουν νωρίτερα τα εστιατόρια τους :p

Υ.Γ.2 Ο Ταϊλανδός βουδιστής φίλος μας χάρηκε τόσο πολύ με τα έθιμα και τα φαγητά, που μας προσκάλεσε στο σπίτι του στη Μπανγκόκ να μας ξεναγήσει στα δικά του μονοπάτια...Μη ζηλεύετε, δεν το επιδιώξαμε :D
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Σε ευχαριστουμε Κανελιτσα που μοιραζεσαι μαζι μας,στιγμες απο τη ζωη σου εκει και για ολες τις πληροφοριες...ευχομαι του χρονου να μπορεσεις να εισαι εδω.:)
(χμμ...και αλλοι δουλευαν ολες τις μερες του πασχα:()
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σε ευχαριστουμε Κανελιτσα που μοιραζεσαι μαζι μας,στιγμες απο τη ζωη σου εκει και για ολες τις πληροφοριες...ευχομαι του χρονου να μπορεσεις να εισαι εδω.:)
(χμμ...και αλλοι δουλευαν ολες τις μερες του πασχα:()
Είναι μεγάλη μου χαρά να τα μοιράζομαι μαζί σας :)
Και εσύ βρε Καρφιτσούλα μου δούλευες ε;
@Kanel28 θες να σου φέρω κανένα κοντοσούβλι την επόμενη φορά που θα έρθω ή κανένα μπούτι αρνί να φας να ηρεμήσεις;
Που σαι ρε @jimp άρχοντα...Παϊδάκια προβατίνας θα ήθελα please. Σε περιμένω :p
Του χρονου @Kanel28 κανονισε να μην δουλευεις και θα βαλουμε σουβλα !!
Σούβλα στην αυλή σου εννοείς έτσι; Γιατί αν τη βάλουμε στο σχολείο θα πρέπει να τη φρουρούμε με καλάζνικοφ, αν θέλουμε να φάμε κρεατάκι. :p
 

almond*

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Πριν λιγο καιρο επισκεφτηκα το Λεστερ και με τη βοηθεια αυτου του θεματος εκανα την εξυπνη στην παρεα μου "να, εδω,πισω απο τις λαμαρινες ηταν το δημαρχειο,πολυ ασχημο κτιριο,ετυχως που το κατεδαφισαν. Ναι ναι θα σας δειξω και τα βιντεακια " :innocent:
Ευχαριστω κανελ :D
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πριν λιγο καιρο επισκεφτηκα το Λεστερ και με τη βοηθεια αυτου του θεματος εκανα την εξυπνη στην παρεα μου "να, εδω,πισω απο τις λαμαρινες ηταν το δημαρχειο,πολυ ασχημο κτιριο,ετυχως που το κατεδαφισαν. Ναι ναι θα σας δειξω και τα βιντεακια " :innocent:
Ευχαριστω κανελ :D
Χαχα πολύ χαίρομαι...Δεν έστελνες κανένα πμ να πάμε και για καμιά μπύρα; :p
Πως σου φάνηκε το Λέστερ;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Χαχα πολύ χαίρομαι...Δεν έστελνες κανένα πμ να πάμε και για καμιά μπύρα; :p
Πως σου φάνηκε το Λέστερ;
Δεν ξέρω πως της φάνηκε το Λέστερ αλλά να ξέρεις πως βλέπω πολλά εισιτήρια με 0 λίρες με την megabus για το Λονδίνο. Για Φεβρουάριο κοιτάω εγώ.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν ξέρω πως της φάνηκε το Λέστερ αλλά να ξέρεις πως βλέπω πολλά εισιτήρια με 0 λίρες με την megabus για το Λονδίνο. Για Φεβρουάριο κοιτάω εγώ.
Χαχα ναι το είδα και εγώ...από εκεί που φεύγει όμως το mega bus (εξω από την πόλη) θέλω 8 λίρες ταξί η 5 λίρες αστικό λεωφορείο!!!
Οπότε χίλιες φορές National express! Mε 5 λίρες με πάει Λονδίνο σε 2 ώρες και 20, φεύγει σχεδόν δίπλα από το σπίτι μου και έχει πιο φυσιολογικές ώρες :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom