Κάσος Κάσος - Έχει πάει κανείς;

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα!

Λοιπόν, αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο φόρουμ.
;)

Φεύγω αύριο απόγευμα από Σητεία με προορισμό την Κάσο. Σκοπεύω να μείνω έως και την Τρίτη.

Κάτι να προτείνετε; Δε βρήκα ανάλογο θέμα στο φόρουμ. Στην επιστροφή θα ανεβάσω φωτογραφίες και εντυπώσεις.

Ευχαριστώ!;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Φυσικά, τρείς φορές, δίπλα είναι. Καλά, πάς Κάσο 3 μέρες; Η Κάρπαθος είναι 1 ώρα απ'την Κάσο ή αντί να βγείς Κάσο, κάθεσαι στο πλοίο ακόμη μια ώρα ή στο αεροπλάνο μέχρι την επόμενη στάση για Κάρπαθο. Καμία σχέση (ελπίζω να μη βρεθεί κανείς Κασιώτης εδώ...).
Άν πάντως πάς, έχει ένα ωραίο μαγαζάκι στο Καρνάγιο απο πάνω, με πίτσα με σιτάκα, υπέροχη. Έχει έναν μικρό ζωολογικό κήπο. Λίγο πολύ αυτά... :D
 

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
:)

Είναι πολλές οι 3 ημέρες για Κάσο; Και σκεφτόμουν να καθήσω και άλλες τρεις. Λοιπόν, αν υπάρχει ευχέρεια θα πεταχτούμε μετά μέχρι Κάρπαθο. Αν και, από αυτά που διαβάζω, η Κάρπαθος θέλει περισσότερες μέρες από τρεις. Ευτυχώς, μένω στην Ανατολική Κρήτη, οπότε δε θα είναι άπιαστο όνειρο! Επιφυλλάσσομαι!

Πάντως, παρατηρώ ότι είσαι πολύ αντικειμενικός με την Κάρπαθο ... Σωστά; ;) Μόνο εγώ θα πάω Κάσο φέτος; :clap:

Χαιρετώ και ευχαριστώ και πάλι!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
:)

Είναι πολλές οι 3 ημέρες για Κάσο; Και σκεφτόμουν να καθήσω και άλλες τρεις. Λοιπόν, αν υπάρχει ευχέρεια θα πεταχτούμε μετά μέχρι Κάρπαθο. Αν και, από αυτά που διαβάζω, η Κάρπαθος θέλει περισσότερες μέρες από τρεις. Ευτυχώς, μένω στην Ανατολική Κρήτη, οπότε δε θα είναι άπιαστο όνειρο! Επιφυλλάσσομαι!

Πάντως, παρατηρώ ότι είσαι πολύ αντικειμενικός με την Κάρπαθο ... Σωστά; ;) Μόνο εγώ θα πάω Κάσο φέτος; :clap:

Χαιρετώ και ευχαριστώ και πάλι!
Είναι πάρα πολλές!
Μια μέρα καλή είναι! Αλλά έτσι δεν θα χει πλοίο την επόμενη να'ρθεις Κάρπαθο, εκτός να έρθεις με αεροπλάνο (η εκτός αν ακυρώσεις εντελώς την Κάσο και έρθεις Κάρπαθο 3+3 που έλεγες να επεκτείνεις το ταξίδι).

Να σου πώ, προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός. Όπως κάθε μέρος έχει μερικά θετικά και κάποια αρνητικά. Για διακοπές όμως πιστεύω ότι είναι φοβερά!!
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
εγω λεω οτι ειναι καλη η κασος.
να πας στην παραλια που ειναι σε καποιο νησακι απεναντι αρμάθια λεγεται (ή καπως ετσι)
μικρη μαζεμενη γραφικη.
καρπαθος εχει καποιες ξακουστες παραλιες που ειναι οντως καλες.
αν εισαι απο σητεια ειναι πραγματικα ευκολο να ξαναπας αλλη φορα καρπαθο.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
εγω λεω οτι ειναι καλη η κασος.
να πας στην παραλια που ειναι σε καποιο νησακι απεναντι αρμάθια λεγεται (ή καπως ετσι)
μικρη μαζεμενη γραφικη.
καρπαθος εχει καποιες ξακουστες παραλιες που ειναι οντως καλες.
αν εισαι απο σητεια ειναι πραγματικα ευκολο να ξαναπας αλλη φορα καρπαθο.
Ναι βρε, δεν είπε κανείς ότι δεν είναι καλή, αλλά για 1 μέρα! Μετά είναι κακή! :D

Απέναντι στα Αρμάθια, είναι πολύ καλά, αλλά πρώτον πρέπει να βρεί καμιά βάρκα να πάει που ίσως να μη βρεί δηλαδή και δεύτερον δεν είναι πιο καλή η παραλία αυτή απο τις παραλίες της Καρπάθου-δεν το συζητάμε!!
 

travelpassion

Member
Μηνύματα
14
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΙΛΑΝΤΣ ΣΚΩΤΙΑΣ
Καλησπέρα παιδιά, μόλις επέστρεψα απο Κάσο. Παραθέτω μερικά σχολια.
Ειναι μικρό νησί , πετρώδες με ελάχιστη βλάστηση. Οι επιλογές νυχτερινής ζωής , μηδαμινές εώς ανύπαρκτες. Το οδικό δυκτιο δεν ειναι ανεπτυγμένο με αποτέλεσμα να μην υπάρχει πρόσβαση στις περισσότερες παραλίες εάν δεν έχεις σκάφος.
4 ειναι όλες κι όλες. Χαλατρος, λιμάνι , εμπορειος , αμμουα.
μου έκαναν εντύπωση οι μαγαζάτορες. Στις ταβέρνες το φαγητό ειναι κάτω του μέτριου και όλα κατεψυγμένα. Φάγαμε λίγο καλύτερα στις καθιστρες στην Αγία μαρίνα λίγο ντόπιο κρέας και στου κικη στον εμπορειο. Όλα τα αλλα ήταν τραγωδία. Μηναμε 4 ημέρες, ειναι υπεραρκετές για το μέγεθος του νησιού. Το επισκεφτήκαμε Αύγουστο και παρουσίαζε θλιβερή κατάσταση με κλειστά και απεριποίητα μαγαζιά. Ευχάριστη εξαίρεση αποτέλεσε το ξενοδοχείο που μείναμε. Ήταν καθαρό και ο ιδιοκτήτης διέθεσε το Kasos prince , σκάφος που κάνει δρομολόγια σε μια όμορφη παραλία που λέγεται αρμαθιά και ειναι κοντά στη Κάσο.
Νομίζω ότι τα σχολια που θα βρείτε στο internet περί φαγητού κ φιλοξενείας ειναι υπερεκτιμημενα.

Να προσθέσω ακόμη ότι οι ταβέρνες εκτός απο αισθητικό πρόβλημα έχουν και πρόβλημα καθαριότητας. Για ενα κέρασμα ούτε λόγος. Λείπει το πράσινο, το χρωμα οι γλάστρες απο τον περίβολο των σπιτιών.
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αντί να εκτιμήσουν το χρόνο και το χρήμα να φτάσει κάποιος στο νησί τους συνεχίζουν στη λογική της αρπαχτής.
 

Μπαλουξής

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Φυσικά, τρείς φορές, δίπλα είναι. Καλά, πάς Κάσο 3 μέρες; Η Κάρπαθος είναι 1 ώρα απ'την Κάσο ή αντί να βγείς Κάσο, κάθεσαι στο πλοίο ακόμη μια ώρα ή στο αεροπλάνο μέχρι την επόμενη στάση για Κάρπαθο. Καμία σχέση (ελπίζω να μη βρεθεί κανείς Κασιώτης εδώ...).
Άν πάντως πάς, έχει ένα ωραίο μαγαζάκι στο Καρνάγιο απο πάνω, με πίτσα με σιτάκα, υπέροχη. Έχει έναν μικρό ζωολογικό κήπο. Λίγο πολύ αυτά... :D
Αφου δεν σαρεσε γιατι ηρτες τρεις φορες? Και γιατι δεν μηλας για το σπηλαιο της Στυλοκαμαρας με τους σταλακτιτες, την Ελληνοκαμαρα, τα νησακια Μακρα και Αρμαθια που εχει τακτικα δρομολογια με σκαφος ιδιωτη, τις παραλιες της Χελατρου και το Αυλακι, τα ομορφα μοναστηρια του Αη Γιωργη στις Χαδιες και του Αη Μαμα?
Προσωπικα παρατηρω μια απεγνωσμενη προσπαθεια απο μερους σου να μαζευεις τουριστες.Πολυ ωραια η Καρπαθος δεν λεω αλλα αυτο που κανεις δεν ειναι και οτι καλυτερο καθως δεν τιμα ιδιαιτερα και τους κατοικους του νησιου. Και παρακαλω μην ξανασβησετε το μηνυμα οσο προσβλητικα ειναι τα σχολια των αο πανω ειναι και τα ικα μου.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αφου δεν σαρεσε γιατι ηρτες τρεις φορες? Και γιατι δεν μηλας για το σπηλαιο της Στυλοκαμαρας με τους σταλακτιτες, την Ελληνοκαμαρα, τα νησακια Μακρα και Αρμαθια που εχει τακτικα δρομολογια με σκαφος ιδιωτη, τις παραλιες της Χελατρου και το Αυλακι, τα ομορφα μοναστηρια του Αη Γιωργη στις Χαδιες και του Αη Μαμα?
Προσωπικα παρατηρω μια απεγνωσμενη προσπαθεια απο μερους σου να μαζευεις τουριστες.Πολυ ωραια η Καρπαθος δεν λεω αλλα αυτο που κανεις δεν ειναι και οτι καλυτερο καθως δεν τιμα ιδιαιτερα και τους κατοικους του νησιου. Και παρακαλω μην ξανασβησετε το μηνυμα οσο προσβλητικα ειναι τα σχολια των αο πανω ειναι και τα ικα μου.
Αρχικά, ζητώ συγνώμη από τους moderator, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να απαντήσω, καθώς απευθύνεται σε εμένα.

Ήρθα τρεις φορές, γιατί ποτέ δεν είμαι της μιας ευκαιρίας. Πάντα δίνω σε όλα τα θέματα δεύτερη ευκαιρία. Αν υπάρξει και κάποιος ιδιαίτερος λόγος, δίνω και τρίτη ευκαιρία. Μέχρι εκεί όμως...
Στο φόρουμ αυτό, είμαι χρόνια μέλος και θα ήταν τουλάχιστον ανεύθυνο από τη στιγμή που έχω πάει στην Κάσο και από τη στιγμή που σχεδόν ξέρω τι ζητούν και οι υπόλοιποι εδώ, να μη δώσω τις συμβουλές που εγώ θεωρώ σωστές ή να μην καταθέσω την άποψη μου. Μην αγχώνεσαι όμως, δεν είναι και νόμος το ότι γράψει καθένας εδώ... Κατά τη δική σου γνώμη, είναι λανθασμένες.
Ίσως λοιπόν σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, να νομίζεις ότι εγώ έχω πρόβλημα με την Κάσο και ότι προσπαθώ εγώ (που δεν έχω απολύτως καμία σχέση με τον τουρισμό), να μαζέψω κόσμο στην Κάρπαθο... Να σε ενημερώσω ότι η Κάρπαθος δεν έχει ιδιαίτερη ανάγκη από κόσμο, τόσο ώστε να καθίσω να μαζεύω με το καλάμι έναν έναν δυνητικό επισκέπτη. Πραγματικά, δεν είχα σκοπό να απαντήσω καν, αλλά απαντώ περισσότερο για αυτήν την τελευταία πρόταση: στη θέση σου θα με ανησυχούσαν περισσότερο τα σχόλια των υπολοίπων ανθρώπων που έχουν ταξιδέψει στο νησί σου και έχουν γράψει όσα έχουν γράψει, παρά τα σχόλια ενός κομπλεξικού Καρπάθιου...
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Βρε παιδία λίγη κατάθλιψη την έπαθα με τα σχόλια για Κάσο.Έλεγα να πάω ένα τριήμερο (μένω Κρήτη) μιας και είναι πολύ οικονομικά τα ακτοπλοικά αλλά το ξανασκέφτομαι.Δεν βρίσκω πληροφορίες φρέσκες φρέσκες!!Αν κάποιος μπορεί ας βοηθήσει
 

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να πας στην Κάσο! Είναι κοντινός προορισμός, ειδικά από Σητεία. Οικονομικό δεν τον λες. Μέχρι 3 μέρες που είχα μείνει εγώ ήταν καλά... πήγαμε και σε ένα πανηγύρι, όπου μας προσφέρανε όλα τα καλά οι άνθρωποι. Μην έχεις όμως υπερβολικές αξιώσεις... πχ θα βρεις να κάνεις μπάνιο, αλλά δεν θα σε θαμπώσουν οι παραλίες (Εμπορειός με άμμο -πολλά παιδάκια και οικογένειες, κοντά στο Φρυ, Χέλατρος με λίγες πέτρες και λίγη άμμο-πιο μακριά), θα βρεις να φας αξιοπρεπώς (στον Κίκη στον Εμπορειό και στην περιοχή Πόλι στην ενδοχώρα), θα πιεις και το καφεδάκι σου στην Μπούκα στο Φρυ (εύχομαι ακόμα να ζει εκείνη η υπέργηρη γιαγιούλα για να στον φτιάξει).... να κάνεις και τη βόλτα σου με το αυτοκίνητο.. πολύ εντυπωσιακή η θέα από τον Άγιο Μάμα και κοιτάζοντας προς Κάρπαθο. Δεν είναι ένα νησί ακραία αξιοποιημένο τουριστικά, αλλά για κάποιον που πάει να χαλαρώσει, είναι καλή περίπτωση... λίγες μετακινήσεις, λίγες επιλογές, αλλά οκ... μπορείς να ανακαλύψεις πολλές ομορφιές. :)
(Θα κάνω μια προσπάθεια να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες από το 2011 που πήγα).
376536_10151123038618974_1030890579_n.jpg
380617_10151123040018974_1873990856_n.jpg
484062_10151123039298974_1634324800_n.jpg
539578_10151123038938974_2133303363_n.jpg
556365_10151123039563974_909810605_n.jpg
558203_10151123039828974_336210172_n.jpg
561225_10151123037768974_789342505_n (1).jpg
599971_10151123039008974_1488481550_n.jpg
380617_10151123040018974_1873990856_n.jpg
484062_10151123039298974_1634324800_n.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom