Και αν σκάσει λάστιχο στο ταξίδι? τι κάνω?

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δικαιωμα του καθενος να βοηθα οποιον γουσταρει. Ξερει δεν ξερει, αν δεν σε παει αν δεν του αρεσει η φατσα σου, αν εχει προηγουμενα μαζι σου κλπ ειναι στο χερι του αν θα σε βοηθησει ή οχι. Δεν θα του ζητησουμε και το λογο γιατι δεν το κανει.

Δεν εχουν το ταλεντο ολοι σε τουτο τον κοσμο να βοηθουν ανιδιοτελως. Ο Ηλιας Φιλιππου το λεει εξαιρετικα : "Γιατι υπαρχει αποσταση πολυ απ' το να δηλωνεις ανθρωπος μεχρι να εισαι"
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Βέβαια από την άλλη , σε ένα περίπτερο ή ακόμη και τουλάχιστον σε ένα ελληνικό σούπερ μάρκετ δύσκολα θα βρεις αλλαγή λαδιών, αέρα, πλύσιμο και μια πλήρη μπουτίκ ειδών αυτοκινήτου. Το θέμα δεν είναι αν σου αρνηθεί ο πρώτος τυχαίος στο δρόμο να σε βοηθήσει (που και αυτό είναι απαράδεκτο, πόσο μάλλον για μια μόνη γυναίκα) αλλά ένας επαγγελματίας που ζει από το αυτοκίνητο και γι'αυτόν όλη η υπόθεση είναι λιγότερο από 5 λεπτά.
Είναι αδύνατο να κατανοήσω τη λογική σου και το απαρέγκλιτα ειρωνικό στυλ γραφής που έχεις, οπότε δε συνεχίζω...μόνο μια πληροφορία, όλα τα μεγάλα supermarkets έχουν πλήρες τμήμα με είδη αυτοκινήτου...ή έχεις μεγάλο χρονικό διάστημα να επισκεφτείς κάποιο ή όταν πηγαίνεις οι αγορές σου περιορίζονται αποκλειστικά στο τμήμα με τα οινοπνευματώδη.
 

triple_sec

New Member
Μηνύματα
4
Likes
16
Θα συνεχίσω σε on/off topic mode:

Στην επιστροφή από το Kruger Park προς το αεροδρμόμιο του Johannesburg, το GPS τρελάθηκε και αντί να μας στείλει στην κύρια αρτηρία που συνδέει το Gauteng με την Μοζαμβίκη (N4), μας έστειλε απ' τα βουνά (όπου "βουνά", τα υψίπεδα του Limpopo).

Υπό άλλες συνθήκες απλά θα απολαμβάναμε την διαδρομή, αλλά:

(1) είχαμε να προλάβουμε την πτήση μου (τα αυτοκίνητο είχε ενοικιαστεί απευθείας από το αεροδρόμιο OR Tambo)
(2) η Νότια Αφρική δεν είναι η ασφαλέστερη χώρα για τυχαίες ερημικές διαδρομές (όταν πάνω στην εθνική οδό έχει πινακίδες "Attention! Frequent hijacking point here" και εσύ περιδιαβαίνεις το επαρχιακό δίκτυο, μια μικρή ανησυχία υπάρχει)
(3) το οδικό δικτυο ήταν σχεδόν κατεστραμμένο και απροσπέλαστο ανά σημεία, πράγμα που μας καθυστερούσε ενόψει πτήσης, κατέστρεφε περαιτέρω το ήδη χτυπημένο αυτοκίνητο και μας καθιστούσε πιθανούς στόχους hijacking.

Όσο οδηγούσαμε ακόμα στο Limpopo λοιπόν, σε ημιορεινούς δρόμους, σχετικά καλής ποιότητας (αργότερα βρήκαμε τις τάφρους) με ελάχιστη κυκλοφορία, ήταν πολύ βολικά σταματημένα ανά 4-5 χιλιόμετρα διάφορα "χαλασμένα" αυτοκίνητα, και το άτομο που έγνεφε για να ζητήσει βοήθεια ήταν -φυσικά- πάντα θυληκού γένους. Εννοείται ότι δεν σταματήσαμε σε καμμία περίπτωση, και θα ήμουν περίεργος να γνωρίσω κάποιον που θα το έκανε, απλά αναφέρω την ιστοριούλα αυτή σαν θεωρητική προσθήκη στο δίλημμα "βοήθεια ή όχι".

Μια άλλη αντίστοιχη, αλλά όχι τόσο παρεμφερής εμπειρία, θα ζούσε κάποιος αν οδηγούσε στο Νομό Έβρου, βορείως της Αλεξαδρούπολης, με ομάδες από εξαθλιωμένους μετανάστες να ζητάν βοήθεια από κάθε διερχόμενο όχημα. Πάλι, η βοήθεια δεν συνίσταται, και για λόγους ασφαλείας, αλλά και επειδή στην πρό φράχτη περίοδο ο αριθμός ήταν τόσο μεγάλος που ποιον να πρωτοβοηθούσες;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ανεξαρτήτως λοιπόν "πολιτικών πεποιθήσεων" (μιας και η συγκεκριμένη ιστορία τέτοιες προεκτάσεις έχει), αν έχεις την δυνατότητα και δεν είσαι μαλάκας βοηθάς, τόσο απλό είναι και δεν θα έπρεπε καν να το συζητάμε.
Δηλαδή αν δούλευες σε πρατήριο και σου ερχόταν ο Κασιδιάρης με λάστιχο θα τον βοηθούσες;

Έλα τώρα,να είμαστε λίγο ειλικρινείς.Μιλάμε για γνωστά πρόσωπα κι όχι για κάποιον τυχαίο που βλέπεις στον δρόμο και ασφαλώς δεν του ζητάς πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων για να τον βοηθήσεις.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Δηλαδή αν δούλευες σε πρατήριο και σου ερχόταν ο Κασιδιάρης με λάστιχο θα τον βοηθούσες;

Έλα τώρα,να είμαστε λίγο ειλικρινείς.Μιλάμε για γνωστά πρόσωπα κι όχι για κάποιον τυχαίο που βλέπεις στον δρόμο και ασφαλώς δεν του ζητάς πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων για να τον βοηθήσεις.

Φυσικά, δεν είναι κόπος να τον βοηθήσεις να βιδώσει 5 μπουλόνια. Στο κεφάλι του.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή αν δούλευες σε πρατήριο και σου ερχόταν ο Κασιδιάρης με λάστιχο θα τον βοηθούσες;

Έλα τώρα,να είμαστε λίγο ειλικρινείς.Μιλάμε για γνωστά πρόσωπα κι όχι για κάποιον τυχαίο που βλέπεις στον δρόμο και ασφαλώς δεν του ζητάς πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων για να τον βοηθήσεις.
Πριν σε διαβάσω, σκεφτόμουν αν θα βοηθούσα π.χ. το Βενιζέλο... ή τη Βίκυ Σταμάτη. Το παρα΄δειγμα με τον Κασιδιάρη είναι μάλλον γλαφυρότερο.

Πριν από λίγα χρόνια ήμουν με τη μηχανή στη γειτονιά μου, φτάνει κατά πάνω μου ένας μπάτσος (νεότατος) που κυνηγούσε κάποιον μέσα στη λαϊκή και μου λέει "σε παρακαλώ, βοήθησέ με να τον πιάσω", τον βάζω από πίσω και ξεκινάμε την "καταδίωξη" ήταν και στα χρόνια που ήμουν παπασούζας. τον φτάνουμε με ένα φοβερό σλάλομ ανάμεσα στα λάχανα, ο τύπος είχε σταματήσει να τρέχει, νόμιζε ότι τον είχε χάσει ο μπάτσακλας, κατεβαίνει αυτός και του ρίχνει ένα βρωμόξυλο με το γκλομπ φωνάζοντας "γιατί τρέχεις ρε μ...κι, δεν ακούς που σου φωνάζω να σταματήσεις;". Εγώ νόμιζα ότι ήταν κανένας πορτοφολάς της λαϊκής, από αυτούς που είχαν ξεσκίσει τη γιαγιά μου στις κλοπές. Ρωτάω τον μπάτσο "τι τον βαράς, τι έκανε;" και μου λέει (χωρίς να σταματήσεινα χτυπάει τον άλλο τον κακομοίρη που είχε κουλουριαστεί) "ε, Αλβανός είναι, δε βλέπεις;".

Πας δηλαδή να βοηθήσεις και βρίσκεσαι και συνεργός στην καφρίλα του καθενός. Στην Ελλάδα τουλάχιστον, δε θα σταματούσα πουθενά. Στην Κούβα που σταματάνε όλοι και ξέρω ότι δεν υπάρχει και κίνδυνος, θα σταματούσα. Για τον ίδιο λόγο που παίρνω ωτοστόπερ στην Κούβα, αλλά δε θα έπαιρνα στην Ελλάδα. Δεν είναι θέμα ρατσισμού (κατά των Ελλήνων, που λέει και ο Κασιδιάρης), αλλά χώρου και του τι σου βγάζει αυτός. Η μια χώρα σου εμπνέει αλληλεγγύη, ασφάλεια, ειλικρίνεια. Στην άλλη και 2-3 φορές που πήγα να κάνω το καλό (υπάρχουν και άλλα παραδείγματα και δεν έχουν να κάνουν με αστυνομικούς), βρέθηκα να συμμετέχω σε πράγματα που δεν ήθελα.

Υποχρεωμένος πάντως να βοηθήσει δεν είναι κανείς. Αν βοηθήσει μπράβο του, αλλά είναι σαν την εθελοντική αιμοδοσία. Μπράβο σε όσους πάμε και δίνουμε αίμα, αλλά δε θα βρίσουμε κι όσους δεν πάνε.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά με θλίβει το γεγονός ότι δεν σπεύδετε να βοηθήσετε τους συνανθρώπους σας. Πραγματικά με θλίβει. Το επίπεδό σας νόμιζα ότι ήταν ανώτερο. Κρίμα για το travelstories.
Δηλαδή μόνο εγώ βοηθάω ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ όλες τις ξανθιές με μίνι και τακούνια χωρίς να κάνω διακρίσεις? Δηλαδή έλεος. Εγώ τι είμαι, κορόιδο? Λίγη αλληλεγγύη δεν βλάπτει!

Τώρα on topic (μπορεί και off, ποιος ξέρει) η προσπάθεια αποδόμησης της νυν κυβέρνησης με ιστοριούλες σαν της Ζωίτσας, ή για το αν έκανε 10 χρόνια να τελειώσει ο Άλεξ το πανεπιστήμιο (άσχετο αν είναι αληθινές), είναι τουλάχιστον αστείες.
Ας κατέβει η ομάδα αλήθειας από το κτίριο της Συγγρού κάτω στον ομώνυμο δρόμο και ας ρωτήσει τα παιδιά εκεί που είναι και της πιάτσας (και κυριολεκτικά), για καμιά καλύτερη ιδέα. Στάνταρ θα τους πουν τίποτα πιο έξυπνο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πριν από λίγα χρόνια ήμουν με τη μηχανή στη γειτονιά μου, φτάνει κατά πάνω μου ένας μπάτσος (νεότατος) που κυνηγούσε κάποιον μέσα στη λαϊκή και μου λέει "σε παρακαλώ, βοήθησέ με να τον πιάσω", ...
Ρε συ ελεος. Βοηθανε μπατσο;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Αφου ξεχωριζουμε τους ανθρωπους σε επαγγελματικες κατηγορίες, βάλε και τους υδραυλικους μέσα στους "αβοηθητους". Την προηγουμενη εβδομαδα εσκασα 100 ευρω για μια απλη διαρροη και 1 ωρα δουλειά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom