Ισπανία Μαδριτη

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Θα ειμαι Μαδριτη τελος Μαη για 5 βραδυα.Εχω ξαναπαει για αλλα τοσα και προσωπικα με ενδιαφερουν μονο το Πραδο και το Ρεινα Σοφια.Οι αλλες 2 θα θελουν μια ματια στην πολη.Στο σχεδιο ειναι μια ημερησια Τολεδο και μια αλλη ισως Σεγκοβια,αλλα βλεπω πως ειναι 2 και μιση ωριτσες με τρενο..Τι λετε,βγαινει χωρις να βγουν οι γλωσσες η ισως καπου πιο κοντα κι εξισου ομορφα και που?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.756
Εμένα δε μου άρεσε το Αλκαλά. Η Σεγκόβια καλύτερη, αν πας και Άβιλα (ειδικά βράδυ) ακόμη καλύτερα. Μπράβο για το βράδυ στο Τολέδο.
Μάλιστα. Προφανώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, άλλά αν είναι τόσο αδιάφορη δεν πάω και καθόλου. Έλεγα αν είναι καλά για ένα χαλαρό απόγευμα ( αφού το ιστορικό της κέντρο είναι Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO, πόσο χάλια να 'ναι πια;. Θα ανάψω και το κεράκι μου στα κόκαλα του Θερβάντες)
Χρόνος για τους προορισμούς που λες δεν υπάρχει, με τους περιορισμούς που θα ταξιδέψω.

η ισως καπου πιο κοντα κι εξισου ομορφα και που?
Δεν πας Αλκαλά σε μισή ωρίτσα να πεις εντυπώσεις;
Συνήθως στέλνω τον @jimp πρώτα, αλλά έχει χαλαρώσει πολύ τελευταία....
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα ειμαι Μαδριτη τελος Μαη για 5 βραδυα.Εχω ξαναπαει για αλλα τοσα και προσωπικα με ενδιαφερουν μονο το Πραδο και το Ρεινα Σοφια.Οι αλλες 2 θα θελουν μια ματια στην πολη.Στο σχεδιο ειναι μια ημερησια Τολεδο και μια αλλη ισως Σεγκοβια,αλλα βλεπω πως ειναι 2 και μιση ωριτσες με τρενο..Τι λετε,βγαινει χωρις να βγουν οι γλωσσες η ισως καπου πιο κοντα κι εξισου ομορφα και που?
Η Σεγκόβια είναι προσβάσιμη σε περίπου 1 ώρα από τη Μαδρίτη με το λεωφορείο. Επίσης με τα γρήγορα τρένα είναι γύρω στο μισάωρο, απλά κάνουν στάση σε ένα σταθμό κάποια χιλιόμετρα εκτός πόλης, από τον οποίο χρειάζεται να πάρετε ένα αστικό λεωφορείο που διαρκεί περί τα 15 λεπτά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.756
Κι εμένα το rome2rio μου το εβγαζε στις 2 ωρες ανά διαδρομή με το τρένο και μια ώρα με το λεωφορείο. Θα το ξαναδώ το θέμα.
Έχεις site για λεωφορείο; Η Alsa δε μου βγάζει τη διαδρομή.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Ευχαριστω και τους 2,καλη η λυση για Σεγκοβια αφου δεν θα κουβαλαμε αποσκευες,θα τσεκαρω δρομολογια και οτι αλλο βρω.Η Αλκαλα ισως στριμωχτει αν φτασουμε νωρις στη Μαδριτη απο Σεβιλλη.Αν κατσει,σιγουρα θα δωσω ανταποκριση.

Αντε μπραβο,και οτι βρεις δωστο και σε μας...ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ να ψαχνω ρενφε...
 
Last edited by a moderator:

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
Έχει βρεθεί κανείς στη Μαδρίτη 21 Ιουνίου (ημέρα της μουσικής) και να έχει πετύχει κάποια ενδιαφέρουσα συναυλία/δρώμενο κλπ? πχ όπως σε εμάς στην Πνύκα με τη φιλαρμονική που είναι μαγικά
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Το εψαξα λιγο,υπαρχει γρηγορο απο Σαμαρτιν σταθμο για Σεγκοβια,κανει 10 ε και φευγει καθε ωρα..Δεν λεει κατι για λεωφορειο στη συνεχεια ..θα το ψαξω κι αλλο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.756
Απ΄ότι βλέπω το τρένο σε αφήνει Segovia Guiomar και μετά έχει λεωφορείο για το κέντρο της πόλης,
Αν χτυπήσει 40άρια η θερμοκρασία όταν πάω, θα το σκεφτώ αν θα ξεκινήσω. Είναι λίγο ταλαιπωρία όλο αυτό.....
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
@paefstra
Σεγκόβια είχα πάει πριν 3 χρόνια και συνδυασμό με Μαδρίτη.

Είναι φυσικά πολύ όμορφη και αξίζει επίσκεψη. Εκεί βρίσκεται και το Αλκάθαρ το οποίο έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Δεν το συζητώ, πρέπει να πας.

Εγώ είχα πάει με Ρένφε, και αν δεν κάνω λάθος το ταξίδι κράτησε μόλις μισή ώρα. Όσο περίπου και για Τολέδο. Μην σε πάρω και στο λαιμό μου με τους χρόνους. Πάντως είναι πολύ κοντά και αξίζει τον κόπο.

Αααα τώρα είδα και το άλλο μήνυμα σου. Όντως το τρένο σταματάει έξω από την Σεγκόβια. Μετά υπάρχει λεωφορείο που σε πάει στο κέντρο. Η διαδρομή του λεωφορείου είναι μικρή. Κανένα τέταρτο.
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Απ΄ότι βλέπω το τρένο σε αφήνει Segovia Guiomar και μετά έχει λεωφορείο για το κέντρο της πόλης,
Αν χτυπήσει 40άρια η θερμοκρασία όταν πάω, θα το σκεφτώ αν θα ξεκινήσω. Είναι λίγο ταλαιπωρία όλο αυτό.....
Ακριβώς, εδώ και η ιστοσελίδα της εκεί συγκοινωνίας:
http://www.urbanosdesegovia.com/mapas-de-lineas-y-horarios/lineas/plano-general
Γενικά θεωρώ ότι το λεωφορείο ίσως βολεύει καλύτερα, αν προσθέσει κανείς όλη τη διαδικασία με το τρένο + λεωφορείο.
Να ξέρεις πάντως ότι έχει πιο δροσία από τη Μαδρίτη. Πέρυσι τον Ιούλιο που την επισκεφθήκαμε η ζέστη εκεί ήταν αρκετά πιο υποφερτή.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Απ΄ότι βλέπω το τρένο σε αφήνει Segovia Guiomar και μετά έχει λεωφορείο για το κέντρο της πόλης,
Αν χτυπήσει 40άρια η θερμοκρασία όταν πάω, θα το σκεφτώ αν θα ξεκινήσω. Είναι λίγο ταλαιπωρία όλο αυτό.....
Με το λεωφορείο να πας, από Moncloa στη Μαδρίτη, κάνει μία ώρα και σε αφήνει 500 μέτρα από το Aqueducto. Η εταιρία λέγεται Sepulvedana όπως ειπώθηκε και πιο πάνω. Πρόσεχε μόνο μην κάνεις τη βλακεία που έκανα εγώ, που είδα τον κόσμο να κατεβαίνει και νόμιζα ότι φτάσαμε, και τελικά ήταν η προηγούμενη στάση, κανα 2 χιλιόμετρα πιο πριν (είχα πάρει και το semi diretto).
Αξίζει πολύ η Segovia, ειδικά το κάστρο και ο καθεδρικός, και φυσικά και το υδραγωγείο. Για μισή μέρα δεν είναι, αλλά δες μήπως μπορέσεις να πας. Εμένα μου άρεσε περισσότερο από το Τολέδο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom