Ισπανία Μαδριτη

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Παιδιά, πάω με το βλαστάρι μου που ο μόνος λόγος που πάει Μαδρίτη είναι η Real, η Atletico και τα γήπεδα. Το Τολέδο και καναδυο μουσεία στη Μαδρίτη είναι ήδη υπέρβαση. Το επιχείρημα για τον Καθεδρικό της Σεγκόβια και το υδραγωγείο δεν θα έχει καμιά ανταπόκριση...
Μιλούσα μόνο για μια χαλαρή βολτούλα σε μια διπλανή πόλη. Με βλέπω για Alcala και εκείνο με ερωτηματικό... Ευχαριστώ για τις προτάσεις πάντως.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Παιδιά, πάω με το βλαστάρι μου που ο μόνος λόγος που πάει Μαδρίτη είναι η Real, η Atletico και τα γήπεδα. Το Τολέδο και καναδυο μουσεία στη Μαδρίτη είναι ήδη υπέρβαση. Το επιχείρημα για τον Καθεδρικό της Σεγκόβια και το υδραγωγείο δεν θα έχει καμιά ανταπόκριση...
Μιλούσα μόνο για μια χαλαρή βολτούλα σε μια διπλανή πόλη. Με βλέπω για Alcala και εκείνο με ερωτηματικό... Ευχαριστώ για τις προτάσεις πάντως.
Το κάστρο πάντως έχει και πανοπλίες και σπαθιά και και... http://www.alcazardesegovia.com/visita-alcazar-de-segovia/la-sala-de-armas

Α και το Υδραγωγείο είναι τεράστιο κι έχει κάτι "τρύπες" πάνω στις πέτρες, που λένε ότι είναι σημάδια από τα δάχτυλα του Διαβόλου την ώρα που το έχτιζε... :D
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Α και το Υδραγωγείο είναι τεράστιο κι έχει κάτι "τρύπες" πάνω στις πέτρες, που λένε ότι είναι σημάδια από τα δάχτυλα του Διαβόλου την ώρα που το έχτιζε... :D
Eπίσης σε κάποια σημεία που είναι πιο σκούρες οι πέτρες είναι επειδή κατούρησε ο Ντιέγο Σιμεόνε και νομίζω έριξε κι ένα γρήγορο στις τουαλ΄τες η Κριστίνα Ρονάλντο σε κάποια μοντέλα. Μπας και τονώσω το ενδιαφέρον του παιδιού για το μέρος...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Eπίσης σε κάποια σημεία που είναι πιο σκούρες οι πέτρες είναι επειδή κατούρησε ο Ντιέγο Σιμεόνε και νομίζω έριξε κι ένα γρήγορο στις τουαλ΄τες η Κριστίνα Ρονάλντο σε κάποια μοντέλα. Μπας και τονώσω το ενδιαφέρον του παιδιού για το μέρος...
Πόσο χαμηλά να πέσω ακόμη, πόσο; Λες και δε φτάνει ο πόνος που το σπλάχνο μου αντί για ένας μικρός Καστοριάδης, είναι ένας μικρός Γεωργίου Να ξεπέσω στα ψέμματα;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τωρα να πω οτι εγω ,ηλικιωμενη και τα ρεστα,τρελλαθηκα με το Σαντιαγκο Μπερναμπεου αν και το ειδα αμεσως μετα Το Καμπ Νου ...Πραγματικος ναος,το παιδι εχει δικηο.Τελεια τα αποδυτηρια και η αιθουσα Τροπαιων,ψιλοχαλια και φτωχη η μπουτικ(καλο για σενα)Εχω κατι φωτο απο κει...καμαρια.τοτε επαιζε και Μπεκαμ και Ζινταν(ΑΧ) και Ρομπερτο Καρλος...τελεια.Να το πας το παιδι,να χει να θυμαται...Το μετρο κανει σταση απεναντι...
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Το παιδί πρέπει να πάει και στο Μπερναμπέου και στο Καμπ νου.
Το Βιθέντε Καλντερόν δε το θεωρώ απαραίτητο...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Πόσο χαμηλά να πέσω ακόμη, πόσο; Λες και δε φτάνει ο πόνος που το σπλάχνο μου αντί για ένας μικρός Καστοριάδης, είναι ένας μικρός Γεωργίου Να ξεπέσω στα ψέμματα;
Αντι για το alcazar της segovia να το φερεις στο Αλκαζαρ ντε Λαρισα, να γινει ΑΕΛ και να μοιασει τον Καραπιαλη, αντε τον Μητσιμπονα.

Αχ κοπελια που θα τρεχεις στα αγνωστα μερη χωρις να εχω κανει αναγνωριση πρωτα εγω και ν` αποφυγεις τις δυσκολιες μεσα στο λιοπυρι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
21 Ιουνίου (ημέρα της μουσικής) και να έχει πετύχει κάποια ενδιαφέρουσα συναυλία/δρώμενο κλπ? πχ όπως σε εμάς στην Πνύκα με τη φιλαρμονική που είναι μαγικά
Ήσουν κι εσύ πέρσι εκεί; Μικρός που είναι ο κόσμος.....
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Ναι, και αποφάσισα ότι θα πηγαίνω κάθε χρόνο! Αλλά φέτος παίζει ταξίδι σε Μαδρίτη και καθότι η αγαπημένη μου μέρα (μεγαλύτερη μέρα, ημέρα μουσικής) θέλω να ψαχτώ στο τι θα παρακολουθήσω εκεί!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Σεγκόβια είναι προσβάσιμη σε περίπου 1 ώρα από τη Μαδρίτη με το λεωφορείο. Επίσης με τα γρήγορα τρένα είναι γύρω στο μισάωρο, απλά κάνουν στάση σε ένα σταθμό κάποια χιλιόμετρα εκτός πόλης, από τον οποίο χρειάζεται να πάρετε ένα αστικό λεωφορείο που διαρκεί περί τα 15 λεπτά.
Το οποίο αστικό κοστίζει €1,03 και ο οδηγός δεν έχει ρέστα....

Κι εμένα το rome2rio μου το εβγαζε στις 2 ωρες ανά διαδρομή με το τρένο και μια ώρα με το λεωφορείο. Θα το ξαναδώ το θέμα.
Έχεις site για λεωφορείο; Η Alsa δε μου βγάζει τη διαδρομή.
Τα δρομολόγια των γρήγορων τρένων δε φορτώνονται στο site του RENFE παρά μόνο ~1,5-2 μήνες πριν το δρομολόγιο. Τα δρομολόγια των αργών τρένων, όμως, είναι διαθέσιμα 3 μήνες και πλέον πριν την ημερομηνία του ταξιδιού...
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εμένα δε μου άρεσε το Αλκαλά. Η Σεγκόβια καλύτερη, αν πας και Άβιλα (ειδικά βράδυ) ακόμη καλύτερα. Μπράβο για το βράδυ στο Τολέδο.
Η αγάπη σου για τη Μαδρίτη επεκτείνεται και στα περίχωρα, τι δεν σου άρεσε? μέχρι και αρχαία έχει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom