Ίος Ίος κανείς;

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
καλησπέρα θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με την Ίο. Καταρχάς να πω ότι είμαστε φοιτητές και θα πάμε με σκοπό να διασκεδάσουμε! Οπότε θέλω να μάθω σε πια περιοχή προτείνετε να μένουμε, έχω ακούσει οτι η Χώρα μαζεύει τον κόσμο αλλά επειδή θέλουμε κάτι οικονομικό κοιτάζουμε και στις γύρω περιοχές. Γνωρίζετε το πόσο μακριά είναι ο γιαλος και ο μυλοπότας απο την χώρα?? επίσης χρειαζόσαστε σιγκινονια αν είμαστε σε αυτές τις περιοχές για να πάμε στην χωρα?αυτά προς το παρόν αν πιστευτέ οτι πρέπει να γνωρίζω κάτι άλλο πειτετο ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!
Όπως λένε και τα κορίτσια νωρίτερα, θα μείνεις στη χώρα και αν μπορείς εδώ http://www.booking.com/hotel/gr/flo...dcid=4;checkin=2015-06-09;checkout=2015-06-12

Θα είσαι δίπλα αλλά όχι μέσα στη βαβούρα αλλά θα έχεις την περαντζάδα για την παραλία και διαγώνια και αριστερά όπως θα βγαίνεις από το ξενώνα και το κλαμπάκι, που πάλι γίνεται χαμός εντός εκτός με όμορφες παρουσίες;)
 

thanos.4

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ευχαριστώ για της απαντήσεις σας. Καταρχάς φίλε jimp το ξενοδοχείο πολύ καλό και τέλειες τιμές αλλά δεν έχει την περίοδο που ψάχνουμε, συγκεκριμένα θέλουμε 23 με 28 ιουλίου! Στην αναζήτηση που έχω κάνει βλέπω ότι τα περισσότερα είναι κατηλιμένα και οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες, το πόσο που διαθέτουμε είναι μέχρι 27 ευρώ διανικτερευση έχετε να προτείνετε τίποτα?
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
στο κάμπινγκ Far Out στο Μυλοπότα! Έχει και δωμάτια! Για ρίξε μια ματιά! Πάντως δε νομίζω να βρεις δωμάτιο σε τέτοια τιμή. Εκτός κανένα ενοικιαζόμενο από σπόντα!
 

thanos.4

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
27 ευρώ το άτομο εννοώ είναι λίγα? Πέρσι σκιαθο δίναμε 23 ευρώ ίδια ημερομηνία.. Για το camping που λες αξίζει? πόσο απέχει από την χώρα? και σε θέμα καθαριότητας?
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Όπως είπε και η giannoula μείνετε στο κάμπινγκ. Έχει χαβαλέ, γίνονται πάρτυ, γίνεσαι μια παρέα με τον υπόλοιπο κόσμο. Στην ηλικία που είσαστε λογικά θα σας αρέσει. Ο γιος μου με την παρέα του πήγαν πέρσι και πέρασαν πολύ καλά. Πηγαινοέρχεσαι με τα πόδια στη χώρα.
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας! Φετος είναι η πρώτη χρονιά που εγω και δύο φίλες μου αποφασίσαμε να παμε διακοπές (και βολεψε αναλογα με προγραμματα, χρηματα κτλ). Καταληξαμε στην Ιο. Θα εκτιμούσα ότι πληροφορίες έχετε να μου δώσετε, αν και εχω διαβάσει αρκετά στο forum και μου ακούγεται μια χαρά. Συγκεκριμένα θα ήθελα να ρωτήσω για την διαμονή. Έχουμε κλείσει στο ολγα κοντα στο λιμανι (ξερετε λεπτομέρειες για το ξενοδοχείο?) που το booking εμφανιζει συνεχεια στο προτινομενα και τα σχολια φαινονται ενθαρρυντικα. Μας προβληματίζει όμως αν βολεύει η διαμονή στο λιμάνι κυριώς για το βράδυ όπου θα θέλουμε να πηγαίνουμε στην χώρα. Στην αρχή δεν μας φαινόταν μακρια, τώρα αναρρωτιόμαστε. Δεν εχουμε και ιδέα πως ειναι οι αποστασεις εκει, ή αν είναι "φρόνιμο" να γυρίζουμε το βράδυ με τα πόδια. Η αληθεια είναι ότι προτιμάμε κάτι που να έχει ευκολη πρόσβαση σε παραλία και νυχτερινή διασκέδαση χωρις να ειμαστε εξαρτημένες από τα μέσα. Τέλος πάντων, αρκετά μονολόγισα :p Ότι πληροφορία/πρόταση έχετε θα ήμουν ευγνώμων.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα σας! Φετος είναι η πρώτη χρονιά που εγω και δύο φίλες μου αποφασίσαμε να παμε διακοπές (και βολεψε αναλογα με προγραμματα, χρηματα κτλ). Καταληξαμε στην Ιο. Θα εκτιμούσα ότι πληροφορίες έχετε να μου δώσετε, αν και εχω διαβάσει αρκετά στο forum και μου ακούγεται μια χαρά. Συγκεκριμένα θα ήθελα να ρωτήσω για την διαμονή. Έχουμε κλείσει στο ολγα κοντα στο λιμανι (ξερετε λεπτομέρειες για το ξενοδοχείο?) που το booking εμφανιζει συνεχεια στο προτινομενα και τα σχολια φαινονται ενθαρρυντικα. Μας προβληματίζει όμως αν βολεύει η διαμονή στο λιμάνι κυριώς για το βράδυ όπου θα θέλουμε να πηγαίνουμε στην χώρα. Στην αρχή δεν μας φαινόταν μακρια, τώρα αναρρωτιόμαστε. Δεν εχουμε και ιδέα πως ειναι οι αποστασεις εκει, ή αν είναι "φρόνιμο" να γυρίζουμε το βράδυ με τα πόδια. Η αληθεια είναι ότι προτιμάμε κάτι που να έχει ευκολη πρόσβαση σε παραλία και νυχτερινή διασκέδαση χωρις να ειμαστε εξαρτημένες από τα μέσα. Τέλος πάντων, αρκετά μονολόγισα :p Ότι πληροφορία/πρόταση έχετε θα ήμουν ευγνώμων.
Η αλήθεια είναι πως δεν θα πρέπει να είστε καθόλου φρόνιμες στις διακοπές σας και να κλείσετε άλλο μέρος να μείνετε, στη χώρα και όχι στο λιμάνι, για να είστε κοντά σε όλα όπως λες. Διάβασε μερικά μηνύματα παραπάνω και θα έχεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Συμφωνώ με τον @jimp. Ακυρώστε το Όλγα, είναι πολύ μακριά από τη Χώρα και η παραλία που είναι κοντά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, λίγο οικογενειακή κατάσταση μου έκανε. Καλύτερα να μείνετε στη Χώρα ή τέλος πάντων πιο κοντά. Εμείς είχαμε μείνει σε αυτό http://www.booking.com/hotel/gr/blu...19a6d524b884fc9d6eeb97fX41;type=total;ucfs=1&
πέρυσι και μας βόλεψε από άποψη αποστάσεων: με τα πόδια Χώρα, αλλά και Μυλοπότα για μπάνιο (υπάρχει μονοπάτι με το οποίο κόβεις δρόμο, η ανηφόρα είναι κάπως βάρβαρη, αλλά βγαίνει). Τα δωμάτια του δεν είναι τέλεια: μερικά έχουν θέμα, μερικά είναι ok και με τέλεια θέα. Ψάξε εκεί γύρω.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Λιμάνι για Χώρα και πόσο μάλλον Μυλοπότα (far out) χρειάζεται όχημα. Μεγάλες οι ανηφόρες. Εμείς νοικιάσαμε μηχανάκι αλλά ήμασταν δύο. Υπάρχει και λεωφορείο βέβαια αλλά δεν είμαι σίγουρος αν βολεύουν τα δρομολόγια.

Αν πάντως θέλετε ξεφάντωμα all day θα μείνετε Χώρα. Και χαμός γίνεται εκεί (υπερβολικός για μένα αλλά οκ) και κοντά στο Μυλοπότα είναι.

Αν είστε τυχερές (!) μπορεί να πετύχετε και τον Καραμανλή. Συχνάζει εκεί με τα της Νατάσας και των διδύμων.
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστω. Λογικα θα το ακυρωσουμε και κοιταμε για κατι μεσα στην πολη. Ετσι και αλλιως δεν εχουμε προβλημα να περπαταμε για την παραλια και φαινεται οτι τα δρομολογια λεωφορειων ειναι συχνα.

Φυσικα δεν θελω τιποτα παραπανω στις διακοπες μου απο το να δω τον καραμανλη (!!!!) :p
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το καλό με την Ιο είναι ότι οι συγκοινωνίες της χαρακτηρίζονται εξαιρετικές για δεδομένα Κυκλάδων!
Απο κει και πέρα η χώρα είναι η καλύτερη επιλογή διαμονής. Με τα πόδια 3 λεπτά απόσταση απο όλα. Και το βράδυ δεν είναι για περπάτημα ούτε για σκαλιά, πιστέψτε με...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom