Κίνα Μόσχα-Πεκίνο

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα σας. Το ταξίδι που προγραμματίζω αυτή τη φορά περιλαμβάνει Μόσχα και Πεκίνο (Ιούνιος 2015) και θα θελα να κάνω ορισμένες ερωτήσεις σ' αυτούς που έχουν τη σχετική εμπειρία. Ελπίζω να μην σας κουράσω με τα ερωτήματα. Λοιπόν,
1. Σκέφτομαι να κλείσω με την airservia για Μόσχα (μέσω Βελιγραδίου) κι από κει Πεκίνο με την airflot. Το ερώτημα είναι πώς 20.45 φτάνω Μόσχα και η πτήση από το ίδιο αεροδρόμιο για Πεκίνο αναχωρεί στις 21.35. Είναι παρακινδυνευμένο ή θεωρείτε πώς θα προλάβω την επόμενη πτήση άνετα;
2. Λέω να αφιερώσω 6 μέρες Μόσχα και 15 Πεκίνο. Είναι ισορροπημένη αναλογία ή μήπως σε Μόσχα θα χρειαζόμουν περισσότερες μέρες.
3. Αν πράγματι μείνω 15 μέρες Πεκίνο, θα με συμβουλεύατε να αφιερώσω και κάποιο 5ημερο σε κάποια άλλη γειτονική χώρα, ή είναι παρατραβηγμένο;
4. Γνωρίζετε αν τα τουριστικά πρακτορεία εξυπηρετούν με τη βίζα αν δεν ταξιδέψεις μαζί τους οργανωμένα. Κι αν ναι, πόσο σε χρεώνουν συνήθως. (γιατί ίσως δυσκολευτώ λόγω δουλειάς να ταξιδέψω αυτό το διάστημα έως την Αθήνα)

Ελπίζω στη βοήθειά σας κι ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
15 Πεκίνο αδιανόητα πληκτικό… θα πρέπει να κινηθείς κι εκτός που σημαίνει αποστάσεις μεγάλες
6 μέρες Μόσχα, εγώ θα έβαζα παραπανω αν σε ενδιαφέρει να δεις και τις πόλεις του χρυσού τριγώνου
Εξαρτάται τι σε ενδιαφέρει περισσότερο
Δεν προλαβαίνεις τη πτήση. Καλύτερα να κλείσεις εισιτήριο πολλαπλών διαδρομών με την Aeroflot (ATH-MOW, MOW-PEK, PEK-ATH via ΜΟW) ή να πάρεις την επόμενη αν δεν έχει τεράστια αναμονή
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το ερώτημα είναι πώς 20.45 φτάνω Μόσχα και η πτήση από το ίδιο αεροδρόμιο για Πεκίνο αναχωρεί στις 21.35.
Μη το κάνεις αυτό για κανένα λόγο!! Ακόμα και χωρίς καθόλου καθυστέρηση στην πρώτη πτήση μέχρι να πάρεις την βαλίτσα σου και να πας θα εχει κλείσει η άλλη πύλη. Αν το εισιτηριο δεν είναι ενιαίο είναι ρίσκο να κλείνεις ακόμα και με 2 ώρες διαφορά, όχι 50 λεπτά που σκέφτεσαι.
6 μέρες στην Μόσχα μου φαίνονται μια χαρά..
 
Last edited:

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
hydronetta και echo2011 ευχαριστώ για την απάντηση!! Το σκεφτόμουν πώς ίσως δεν είναι αρκετός ο χρόνος μετεπιβίβασης, αλλά χρειαζόμουν μια επιβεβαίωση. Οπότε άκυρη αυτή η σκέψη. Απλά σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να περιμένω πολλές ώρες στο αεροδρόμιο.

hydronetta, 15 είναι πολλές για Πεκίνο λες, ε; Αν επιχειρούσα μέσα σ' αυτές κι ένα 6ημερο Ιαπωνία θα ήταν μεγάλη ταλαιπωρία; Κι αν Ιαπωνία σε ποια πόλη; πρωτεύουσα;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αν δε σε βολεύουν οι πτήσεις στο πήγαινε, δες μήπως βολεύουν στην επιστροφή. Οπότε να έμενες στο πήγαινε Μόσχα, αν η επιστροφή σου έβγαζε πιο βολικές ώρες ανταπόκρισης. Δες το.

Δεν έχω πάει Μόσχα, οπότε δε μπορώ να σου πώ. Προσωπικά θα διέθετα όσες μέρες είχα, πχ τις 5-6 και θα έτρεχα να προλάβω να δώ όσα μπορώ. Όσο για το Πεκίνο... επίσης δεν έχω πάει, φυσικά οι 15 όμως μόνο για την πόλη είναι πολλές. Αν όμως μιλάς για Κίνα και όχι μόνο για Πεκίνο, οι 15 δε φτάνουν ούτε για ζήτω (επειδή το είχα ψάξει). Επίσης προσωπικά, θα πήγαινε σε 1-2 άλλα μέρη εντός Κίνας (έστω αεροπορικώς, αν διαθέτεις το χρήμα). Αν οι εσωτερικές πτήσεις σου βγαίνουν ακριβότερα απο το να πάς πχ Τόκυο ή Σεούλ, τότε πήγαινε εκεί. Εγώ πάντως θα το πάλευα να δώ όσα περισσότερα μπορώ στην ίδια χώρα, ιδίως σε αυτήν που έχει τόσα πολλά...
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
ειδα απο θεσσαλονικη την ellinair για μοσχα με 200 euro. μετα παρε υπερσιβηρικο και υπερμογγολικο για πεκινο .βιζα μπορεις να βγαλεις απο πρακτορεια που πανε ρωσια αλλα ειναι πιο ακριβη εαν ταξιδευεις μεμονομενα απο οτι με γκρουπακι με αυτους . περιπου 90 euro νομιζω για ρωσια απο πρακτορειο στην θεσσαλονικη που παει ρωσια .
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
hydronetta και echo2011 ευχαριστώ για την απάντηση!! Το σκεφτόμουν πώς ίσως δεν είναι αρκετός ο χρόνος μετεπιβίβασης, αλλά χρειαζόμουν μια επιβεβαίωση. Οπότε άκυρη αυτή η σκέψη. Απλά σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να περιμένω πολλές ώρες στο αεροδρόμιο.
hydronetta, 15 είναι πολλές για Πεκίνο λες, ε; Αν επιχειρούσα μέσα σ' αυτές κι ένα 6ημερο Ιαπωνία θα ήταν μεγάλη ταλαιπωρία; Κι αν Ιαπωνία σε ποια πόλη; πρωτεύουσα;
Η Κίνα είναι τεράστια και δεν εξαντλείται σε 15 μέρες, εκτός αν σε ενδιαφέρει να κινηθείς στον κλασσικό τουριστικό άξονα. Το ενδιαφέρον της αν είσαι περιπετειώδης τύπος είναι στην επαρχία πράγμα που σημαίνει χρόνος για μετακινήσεις. Το Πεκίνο είναι μια μεγαλούπολη
Εγώ ή θα έμενα Ρωσία ή θα πήγαινα αντί Κίνας Ιαπωνία που σε 15 μέρες βλέπεις κάμποσα (έχουμε πρόγραμμα που είχαμε φτιάξει μέρα μέρα). Εφόσον όμως σε ενδιαφέρει η Ιαπωνία εξίσου με τη Κίνα.
.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Καί εγώ Μόσχα Πεκίνο έχω κλείσει γιά τον Ιούνιο, εδώ καί τρείς μήνες, με Aeroflot στά 630 ευρώ το εισιτήριο. Εκλεισα Αθήνα Μόσχα, παραμονή γιά πέντε μέρες στην Μόσχα, Μόσχα Πεκίνο, παραμον ή μία βδομάδα Πεκίνο καί επιστροφή Πεκίνο Αθήνα μέσω Μόσχας.
Οί βίζες γιά Ρωσία καί Κίνα μού στοίχησαν 212 ευρώ μαζί με την υποχρεωτική ταξιδιωτική ασφάλεια πού θέλει η Ρωσία.
Επίσης φρόντησε γιά το συνάλλαγμα σε ρούβλια γιατί το ρούβλι συνέχεια ανεβαίνει.
Τό έκανα πρίν ένα μήνα με ονομαστική αξία 1 προς 77 καί τώρα έχει 1 προς 65.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Η Κίνα είναι τεράστια και δεν εξαντλείται σε 15 μέρες, εκτός αν σε ενδιαφέρει να κινηθείς στον κλασσικό τουριστικό άξονα. Το ενδιαφέρον της αν είσαι περιπετειώδης τύπος είναι στην επαρχία πράγμα που σημαίνει χρόνος για μετακινήσεις. Το Πεκίνο είναι μια μεγαλούπολη
Εγώ ή θα έμενα Ρωσία ή θα πήγαινα αντί Κίνας Ιαπωνία που σε 15 μέρες βλέπεις κάμποσα (έχουμε πρόγραμμα που είχαμε φτιάξει μέρα μέρα). Εφόσον όμως σε ενδιαφέρει η Ιαπωνία εξίσου με τη Κίνα.
.
:) Περιπετειώδης τύπος είμαι, αλλά επειδή θα ταξιδέψω εντελώς μόνη μου (ο σύντροφος δυστυχώς δεν μπορεί να συνοδέψει), λέω να κινηθώ σε πιο mainstream καταστάσεις. Έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα μάλλον θα αφιερώσω 1 βδομάδα Πεκίνο και 1 βδομάδα Ιαπωνία (ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιες πόλεις) Πάντως, μου κάνει εντύπωση πως ο ταξιδιωτικός οδηγός που έχω για Πεκίνο είναι σε όγκο ο μισός (και περιλαμβάνει μέσα και τη Σανγκάη) απ' ό,τι της Μόσχας...

Καί εγώ Μόσχα Πεκίνο έχω κλείσει γιά τον Ιούνιο, εδώ καί τρείς μήνες, με Aeroflot στά 630 ευρώ το εισιτήριο.

Κι εγώ πάνω κάτω τόσο υπολογίζω πως θα μου βγει. Γύρω στο 600ρι για Θεσσ-Μόσχα, μόσχα-Πεκ, Πεκ-Μόσχα, Μόσχα-Θεσσ.

Οί βίζες γιά Ρωσία καί Κίνα μού στοίχησαν 212 ευρώ μαζί με την υποχρεωτική ταξιδιωτική ασφάλεια πού θέλει η Ρωσία.
Τόσα πολλά στοιχίζουν;; Δεν το φανταζόμουν... Είχα διαβάσει για λιγότερα κάπου. Τις έβγαλες από την Πρεσβεία ή απευθύνθηκες σε κάποιο πρακτορείο;

ειδα απο θεσσαλονικη την ellinair για μοσχα με 200 euro. μετα παρε υπερσιβηρικο και υπερμογγολικο για πεκινο .βιζα μπορεις να βγαλεις απο πρακτορεια που πανε ρωσια αλλα ειναι πιο ακριβη εαν ταξιδευεις μεμονομενα απο οτι με γκρουπακι με αυτους . περιπου 90 euro νομιζω για ρωσια απο πρακτορειο στην θεσσαλονικη που παει ρωσια .
χαχα.. Είχε περάσει φευγαλέα μόνο από τη σκέψη μου αυτή η ιδέα για υπερσιβηρικό, αλλά δεν νομίζω να το κάνω. Θα μου φύγει σχεδόν μια βδομάδα πάνω στο τραίνο.. Πάντως δεν αμφιβάλλω πως θα ναι πανέμορφη διαδρομή...
 
Last edited by a moderator:

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
έκανα αίτηση Μ. Δευτέρα για κινεζική βίζα, την πήρα Μ. Πέμπτη, κόστος 30ευρώ. Είχα ρωτήσει σε διάφορα κεντρικά πρακτορεία Αθήνα, μόνο 1 αναλάμβανε χωρίς να κλείσεις εισιτήρια από αυτούς με κόστος 80 ευρώ. μένω Κόρινθο, οπότε προτιμησα να πάω μόνη μου να το κάνω.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
έκανα αίτηση Μ. Δευτέρα για κινεζική βίζα, την πήρα Μ. Πέμπτη, κόστος 30ευρώ. Είχα ρωτήσει σε διάφορα κεντρικά πρακτορεία Αθήνα, μόνο 1 αναλάμβανε χωρίς να κλείσεις εισιτήρια από αυτούς με κόστος 80 ευρώ. μένω Κόρινθο, οπότε προτιμησα να πάω μόνη μου να το κάνω.
Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Στη θεσσαλονίκη που μένω εγώ, αναλαμβανουν την εκδοση βιζας καποια πρακτορεια, αλλά όπως είπες, ζητανε γυρω στο 90άρι. Βρηκα όμως ενα που θα με εξυπηρετησει με 60, οπότε μόνο το παν-έλα να υπολογισω θεσσαλονικη-αθηνα, νομιζω πως με συμφερει. Για τη ρωσία ευτυχώς υπάρχει προξενείο θεσσ, οπότε αυτό θα το κάνω μόνη μου. Συνολικά υπολογίζω να μου βγει γύρω στα 110Ε για βίζα κλινας κ ρωσίας μαζί.
 

PamePantou

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Γιατι δεν απευθυνεσαι απευθειας στην κινέζικη πρεσβεια? Για βιζα που ηθελα για Μογγολία και δεν υπάρχει πρεσβεια στην Ελλάδα εστειλα το διαβατηριο και μου το έστειλαν πισω. Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάποιος τρόπος και εδω. Στην κινεζική πρεσβεια υπάρχει ελληνιδα που εξυπηρετεί.
Για τη Μόσχα ειναι μια χαρά οι 5 μέρες. Για το Πεκινο είναι πολλες αλλα υπαρχουν απειρα μερη να πας οχι πολυ μακρια. Καταρχην οργάνωσε οπου μεινεις για το τι θα δεις γιατι ενω είναι αρκετα τουριστικα τα παντα ειναι χρονοβόρα ακομα κ η πιο απλή μετάβαση απλα και μονονλογω αποστασης. Περαν του Πεκίνου μπορεις μα βρεις αρκετα ευκολα εσωτερική πτηση για xian να δεις τους terracota warriors, ή να κανεις κάτι πιο απλό να πας μερικες μερες Σαγκάη, ή κατι πιο πρωτότυπο (αν θεωρησεις ότι Κίνα θα ξαναπας) και να κατεβεις στο chengdu στο Σετσουαν να δεις το εθνικό παρκο με τα παντα.. οπως ειπαν ολοι οι επιλογες ειναι αμετρητες για την κινα. Το μόνο που μπορω να σου πω από οσο εμεινα εκει ειναι οτι δεν έχεις λογους να φοβασαι αν πας μόνη σου γιατί γενικά ειναι παρα πολυ ασφαλής χωρα! Προβλήματα επικοινωνίας μπορει να εχεις αν δεν μιλας τη γλωσσα αλλα δεν θα σε απαγαγουν να σου παρουν το νεφρο (οπως φοβοταν η αδερφη μου όταν ηρθε να με επισκεφτει_χαχα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom