Basketball

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μεγάλη νίκη Ολυμπιακού, μακάρι να περάσει για το μπάσκετ, αλλά καλύτερα να αποκλειστεί μη χάσω τα λεφτά μου, χαχα.

Στα σοβαρά, φαβορί εξακολουθεί να είναι η Μπαρτσελόνα, είναι καλύτερη ομάδα και είναι πάρα πολύ δύσκολο να την κερδίσει κανείς 3 φορές σερί. Αυτή τη στιγμή η σειρά είναι στο 55-45% υπέρ της και πάει στο 50-50 αν χάσει την Τρίτη. Δυστυχώς δεν μπόρεσα ούτε το live να παρακολουθήσω για να δω τι έγινε ακριβώς, αλλά το φύλλο της στατιστικής είναι άκρως ενδιαφέρον, μπράβο στον Ολυμπιακό.
αλλά και πάλι με Ιβάνοβιτς δεν ήταν και τόσο σίγουρο...νοσταλγώ τον Άρτζι δηλαδή...κατάντια!
Κατάντια είναι να νοσταλγείς το Σαμαρά, όχι τον Αργύρη. Ο Ανάργυρος με μπάτζετ ανάλογο του Ιβάνοβιτς έπαιρνε την ταυτότητα του Ζοτς (και το έχει κάνει κι άλλες φορές...με το Περιστέρι και μάλιστα μέσα στο ΟΑΚΑ), πήρε 2 νταμπλ, δυο φορές αποκλείστηκε στο πέμπτο ματς από ομάδες που ο ο 8ος παίκτης τους θα ήταν ο καλύτερος του Παναθηναϊκού και για να μας κερδίσει ο οποιοσδήποτε έφτυνε αίμα. Τώρα περνάνε και μας κάνουν και πλάκα...

Εξυπακούεται ότι στους τελικούς φαβορί είναι ο Ολυμπιακός, λογικά πλεονέκτημα θα έχει και τα περί ψυχολογικών τα ακούω τσάμπα και βερεσέ, παίζουν οι παίκτες και ο προπονητής και στα δύο είναι ελαφρώς καλύτερος. Εκτός κι αν το θαυματουργό ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού σακατέψει άλλους 4-5, πράγμα καθόλου απίθανο, τύφλα να χει ο Δάρας.

Από τα επόμενα ματς όλα τα λεφτά είναι βέβαια στο ΣΕΦ, αλλά εγώ αν μπορούσα θα έβλεπα την Εφές, ελπίζω πως θα την πάρει τη Ρεάλ και θα πάρει φωτιά η σειρά.

@@Yorgos είσαι απαράδεκτος ρε που έβγαλες λεφτά έτσι...σκύλευση νεκρού!:twisted:
Τα παίρνω από τους στοιχηματατζήδες και τα δίνω στους Βιρμανούς. Αυτό είναι σοσιαλισμός, όχι τα ΠΑΣΟΚοσάντουιτς του Φωτόπουλου.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Η Φενερ με δικαίωσε και νίκησε και στο Ισραήλ.
Ο Παναθηναϊκός με διέψευσε και αν κάνει το 2 2 θα έχει φθάσει στο ταβάνι του.
Η ομάδα μου αύριο επειδή δύσκολα θα έχει την ευστοχία της Παρασκευής πρέπει να πρέπει να προσέξει ακόμη περισσότερο το αμυντικό ριμπαουντ και αν βρει ευκαιρία να τρέξει κάποιες φορές.
Ξέρει κανείς αν παίξει ο Ολεσον γιατί προσωπικά τον θεωρώ σημαντική απώλεια για την Μπαρτσα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Φενερ με δικαίωσε και νίκησε και στο Ισραήλ.
Ο Παναθηναϊκός με διέψευσε και αν κάνει το 2 2 θα έχει φθάσει στο ταβάνι του.
Η ομάδα μου αύριο επειδή δύσκολα θα έχει την ευστοχία της Παρασκευής πρέπει να πρέπει να προσέξει ακόμη περισσότερο το αμυντικό ριμπαουντ και αν βρει ευκαιρία να τρέξει κάποιες φορές.
Ξέρει κανείς αν παίξει ο Ολεσον γιατί προσωπικά τον θεωρώ σημαντική απώλεια για την Μπαρτσα.
Όντως ο Όλεσον δίνει άλλη διάσταση, αλλά από την άλλη άμα είσαι αυτή η Μπαρτσελόνα κια ποκλειστείς από αυτόν τον Ολυμπιακό, δε γίνεται να σου φταίει η απώλεια ενός μη βασικού καν.
Μίνι έκπληξη για μένα η νίκη της Φενέρ, που μάλιστα βρέθηκε και νωρίς πίσω σε ένα γήπεδο που κατηφορίζει, δείχνοντας χαρακτήρα. Πάντως από τις δυο ισπανικές και την αρκούδα είναι λιγότερο ποιοτική.

Πανδύσκολο να κάνει το 2-2 δε θα έχει 16/31 τρίποντα κάθε μέρα και δεν έχει και το ροτέισιιον να ξεκουράσει παίκτες, χώρια ότι είναι μιάμιση κλάση κάτω από τη... δεύτερη πεντάδα της ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα και που βρέθηκε στους 8 υπέρβαση είναι και μπράβο της, με όλα τα κουσούρια που έχει. Μπράβο και τον κόσμο που χειροκρότησε τον Ιτούδη , αντίθετα στις βουλές του Γκρέμλιν που μετά το ματς πάλι σε κατάσταση... θολούρας μάγεψε με τις δηλώσεις του. Είναι καλτ πια.

Περιμένω την Εφές να προβάλλει σοβαρή αντίσταση, μη μας στερήσει τέταρτο ματς.

Ο Ολυμπιακός θα χρειαστεί υπερπροσπάθεια. Δυστυχώς το γεμάτο ΣΕΦ δεν είναι το ίδιο ωθητικό με το γεμάτο ΟΑΚΑ, δεν είναι μπασκετογήπεδο. Προ κρίσης είχαν γίνει δηλώσεις για απόκτηση ιδιόκτητου, αλλά τέτοια κρίση τέτοια λόγια...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Μια νίκη έμεινε και φύγαμε και για Μαδρίτη.
Στο τέλος δεν ξέρω τι μπλακ άουτ ήταν αυτό και αν οφείλεται σε άγχος ή κούραση.
Πάντως νομίζω ότι κερδίσαμε δικαια. Στην άμυνα είμαστε σχεδόν σουπερ, ριμπαουντ χάσαμε μόνο 10.
Τελοσπάντων 40 λεπτά έμειναν.
Yorgo δεν ξέρω αν θα περάσουμε αλλά νομίζω ότι η ομάδα μου αξίζει να πάει στο f4 όσο και η Μπαρτσα. Μαζί με Τσσκα Φενερ και Ρεαλ είναι συνολικά οι 5 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Για τον Παο μακάρι να το πάρει αύριο αλλά όχι και υπέρβαση η πρόκριση έναντι Άλμπα Γαλατα Ζαλγκιρις και Ερυθρό Αστέρα. Να απέκλειε Εφές Αρμάνι και Κουτσά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
.
Πάντως νομίζω ότι κερδίσαμε δικαια. Στην άμυνα είμαστε σχεδόν σουπερ, ριμπαουντ χάσαμε μόνο 10.

Διαφωνώ, νομίζω ότι η άμυνα ήταν άθλια. Είναι απλά απίστευτος ο αριθμός των ελεύθερων σουτ που έχασε η Μπαρτσελόνα. Ακόμη και στα κρίσιμα σημεία δυο πέναλτι μόνος του έχασε ο Όλεσον. Σε κάποια φάση είχε 5/18 τρίποντα και από τα χαμένα 10-12 ήταν ξεμαρκάριστα. Πολύ καλός οργανωτικά ο Σπανούλης και οι ψηλοί σας έριξαν το απαραίτητο ξύλο σε μια ομάδα πολύ πιο ταλαντούχα, αλλά βιτάμ. Η φάση όπου ο Τόμιτς συγκρούεται με το Λαφαγέτ και κατεδαφίζεται ο... Τόμιτς είναι ενδεικτική. Ο Ολυμπιακός το ήθελε, έπαιξε με ψυχή, αλλά το ματς το έχασε η Μπαρτσελόνα, δε χάνονταν αυτά.


Μαζί με Τσσκα Φενερ και Ρεαλ είναι συνολικά οι 5 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.
Συμφωνώ, μαζί και η Εφές που έκανε εξαιρετική προσπάθεια και νομίζω θα το πάει στο 5ο ματς αν και σήμερα έκανε ό,τι μπορούσε για να χάσει στο τελευταίο δίλεπτο.
Για τον Παο μακάρι να το πάρει αύριο αλλά όχι και υπέρβαση η πρόκριση έναντι Άλμπα Γαλατα Ζαλγκιρις και Ερυθρό Αστέρα. Να απέκλειε Εφές Αρμάνι και Κουτσά.
Γιατί μας έχεις για καλύτερους της Άλμπα; Με τέτοιο ρόστερ εδώ που φτάσαμε είναι Η υπέρβαση.

Αλλά η πραγματική είδηση της βραδιάς είναι ότι το γκρέμλιν τώρα τραμπουκίζει και εκτός συνόρων. Διάβασε φύλλο αγώνα...

 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Για την άμυνα μας θα διαφωνήσω.
Ο Σφαιρόπουλος ορθώς επέλεξε πρώτα από όλα να θωρακίσει την ρακέτα, να περιορίσει τον Τόμιτς και γενικά να ελέγξει τα ριμπάουντ. Αυτό το νόημα είχε και η επιλογή Παπαπέτρου στο 4ο δεκάλεπτο.
Η Μπαρτσελόνα λοιπόν πήρε τα λιγότερα επιθετικά στην σειρά (10) και στο σύνολο των ριμπάουντ είχε μόνο 2 παραπάνω από εμάς.
Επίσης έκλεισε πολύ καλά τον Ναβάρο που σούταρε μόλις 4 τρίποντα.
Πήρε λοιπόν το ρίσκο να χάσει από τον Σατοράνσκι που είχε 2/3, τον προερχόμενο από τραυματισμό Όλεσον που είχε 1/5 και τον Ντόλεμαν που επίσης προερχόταν απο τραυματισμό και δεν toν λες και σουπερ σουτερ (και αυτός 1/5).

Καλά το φινάλε Εφες Ρεάλ ήταν τρελό.

ΥΓ 1. Τι έγινε μονο οι δυο μας βλέπουμε τα πλει οφ;

ΥΓ.2. Καλά για τον Γιαννακόπουλο ειλικρινά δεν έχω σχόλιο
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Ο Σφαιρόπουλος aka Bullet έχει φτιάξει -σημειωτέον χωρις να είναι δικές του επιλογές- μια πολύ συμπαγή ομάδα που δαγκώνει σε κάθε σχεδόν άμυνα. Μην ξεχνάμε πως η Μπάρτσα είναι η καλύτερη ομάδα επιθετικά στο μισό γήπεδο σε σετ παιχνίδι. Είχαμε πει από την αρχή οτι έπρεπε να περιορίσει την δημιουργία του παιχνιδιού και να ωθήσει την Μπάρτσα σε δύσκολα σουτ. Ο Σπανούλης δουλεύει άριστα το pnr και αυτό βοηθά και στην φθορά των αντίπαλων ψηλών.
Η αλήθεια είναι οτι η Μπάρτσα βρήκε πολλά ελεύθερα σουτ οπώς σωστά παρατήρησε ο Γιώργος τα οποία δεν εκμεταλλέυθηκε. Ο Ολυμπιακός στοχευμένα προτίμησε -εντός εδρας- να καταστήσει το ζωγραφιστό ναρκοπέδιο από το να του ξεριζώσει την καρδιά η Μπάρτσα μέσα στη ρακέτα.
Ο Bullet γνωρίζει οτι οι Ισπανοί είναι light. Τζόγαρε σε ένα βαθμό το σουτ μέσα σε μια έδρα που κοχλάζει σε συνδυασμό με το ανύπαρκτο τσαγανό των Ισπανών εξαιρουμένου του La Bomba.

Το αυριανό ματς είναι do or die...Ο Ολυμπιακός έχει πολλές πιθανότητες αλλά το ένστικτο της επιβίωσης θα κάνει την εμφάνισή του και ο La Bomba θα δώσει -ίσως μια μεγάλη τελευταία?- παράσταση στην Αθήνα.Είναι τα ματς που οι προσωπικότητες "βγαίνουν" μπροστά όπως ο Kill Bill και υπογράφουν τα ματς.

ΥΓ1 Παρακαλάω να πάει το Ρεαλ-Εφες σε πέμπτο ματς αφου η σειρά είναι απολαυστική!Αμα κιολας καταφέρει ο σοφός να τους αποκλείσει...Εκστασιάζομαι και μονο με την σκέψη.
ΥΓ2 Ο ζάκιας είναι απαράδεκτος και εχει καταφέρει δύο χρόνια τώρα μας κανει να τον σιχτιρίζουμε...
ΥΓ3 Τελικά οι πιο φασαριόζικες έδρες στην Ευρώπη είναι κατά σειρά :
Χάλα Πιονίρ-Αμπντί Ιμπεκτσί-Γιαντ Ελιάου-ΟΑΚΑ-ΣΕΦ. Δεν μπορούσα από την βαβούρα χτες να ακούσω ούτε τα σφυρίγματα στο Εφες-Ρεαλ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε νομίζω ότι θα τη γλιτώσει ξανά ο Ολυμπιακός δίνοντας τόσα σουτ σε τέτοιους σουτέρ. Αλλά ναι, επιλογή ήταν να ταμπυρώσει την άμυνα και ορθώς έριξε ξύλο στον Τόμιτς, που θα πρέπει να το σκεφτεί δυο φορές αν θα πάει στο ΝΒΑ γιατί εκεί δέρνουν πολύ πιο άσχημα από τον Χάντερ.

50-50 το τέταρτο ματς και θα είναι έπικ.

Συμφωνώ για το Εφέ-Ρεάλ, ΜΑΤΣΑΡΕΣ.

Ο Τράκης είναι ντροπή για το σύλλογο. Ειλικρινά το λέω, προτιμάω να μας πάρει ο Τσάκας και να γυρίσουμε στον Τάφο του Ινδού με κόουτς το Σκροπολίθα από το να έχουμε αυτό το ορκ για πρόεδρο. Α ρε Ράτζα που του χρειάζεται...
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Απορία : Γιατί δεν ξεκινάτε ένα τοπικ για euroleague ή για ευρωπαικό μπασκετ γενικότερα κ κάνετε τη συζητηση κατω απτο NBA 2014-15 !!!
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Έχεις δίκιο mod , έχω όμως την εντύπωση πως ξεκίνησε από την αρχή στραβά το topic αφού με τον τίτλο αυτό σχολιαζόταν το μουντομπάσκετ και μετα μοιραία όταν ξεκίνησαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των ομάδων συνεχίστηκε.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Απλά κάποιος που βλέπει NBA και δεν πολυασχολειται (εγω πχ) φαντάζεται οτι μιλάνε εδω ολη την ώρα για τον Αντετοκούμπο :) και δεν βλέπουν οτι συζητάμε για το θρύλο :clap::cool:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Απορία : Γιατί δεν ξεκινάτε ένα τοπικ για euroleague ή για ευρωπαικό μπασκετ γενικότερα κ κάνετε τη συζητηση κατω απτο NBA 2014-15 !!!
Για να μην χαλάσουμε την παράδοση.
Εδω και χρόνια στο τοπικ του NBA συζητάμε για Ευρωλίγκα, Ευρωμπάσκετ κλπ.

Στα σοβαρά τώρα μάλλον θα πρέπει να ανοίξουμε ένα τοπικ περί μπάσκετ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom