ΗΠΑ Άρνηση visas και τρόπος για...

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
μα καλά, θα εμπιστευτείς ένα τουριστικό πρακτορείο αντί την Πρεσβεία πχ; :/
Μία φορά εμπιστεύτηκα την πρεσβεία και το μαρτυράω..τα παρουσιάζει όλα πολύ θετικά:αν θες να μείνεις πάνω από 90μερες βγαλε τουριστική βίζα,τοσο απλά,ούτε σε προειδοποιεί για τους κινδύνους που εγκυμονεί αυτό ή έστω ότι ζητούν ''υποχρεωτικά'' έγγραφα για ν αποδείξεις την επιστροφή σου στη χώρα.πλέον πληρώνεις και όλα τα χρήματα προκαταβολικά 128ευρώ!! Αγύριστα!!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Δηλαδή με συμβουλεύετε αν όλα πάνε καλά,να γραψω οτι θα μείνω στο φίλο μου;;θα με αφήσουν να περάσω;;το σκέφτηκα γιατι ετσι κι αλλιως θα πάω στη θεία μου κ μενουν σχετικα κοντα
Οι τρεις κανόνες σχετικά είναι:
* Να λες πάντα την αλήθεια, και να μην φοβάσαι να πεις "Δεν ξέρω" αν δεν ξέρεις την απάντηση σε κάποια ερώτηση.
* Να καταλαβαίνεις ακριβώς τι σε ρωτούν, και να ρωτάς για δευκρινήσεις αν δεν καταλαβαίνεις την ερώτηση.
* Να απαντάς μόνο σε αυτό που σε ρωτούν και τίποτα περισσότερο. Υπάρχουν δυο μόνο δυνατές απαντήσεις στην ερώτηση "Μήπως ξέρεις τι ώρα είναι;" και καμία από αυτές δεν είναι η τρέχουσα ώρα.
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Αυτό πάντοτε συνέβαινε.
Συγνωμη αν κάνω λάθος αλλά πριν 2μηνες που εψαχνα στην πρεσβεια ελεγε προκαταβολικα ενα ποσο που θες καταθετεις κ μετα την εγκριση τα υπόλοιπα.ετυχε να στειλω ιμειλ στην πρεσβεια κ μου απαντησαν οτι πλεον πληρωνεις 136ευρω απ την αρχη που τωρα εγιναν 128!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Συγνωμη αν κάνω λάθος αλλά πριν 2μηνες που εψαχνα στην πρεσβεια ελεγε προκαταβολικα ενα ποσο που θες καταθετεις κ μετα την εγκριση τα υπόλοιπα.ετυχε να στειλω ιμειλ στην πρεσβεια κ μου απαντησαν οτι πλεον πληρωνεις 136ευρω απ την αρχη που τωρα εγιναν 128!
Δεν ίσχυε ποτέ αυτό, πάντοτε πλήρωνες το ίδιο ποσό είτε εγκριθεί η βίζα είτε όχι. Η τιμή αλλάζει ανάλογα με τις διακυμάνεις στην ισοτιμία ευρώ δολαρίου.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Συγνωμη αν κάνω λάθος αλλά πριν 2μηνες που εψαχνα στην πρεσβεια ελεγε προκαταβολικα ενα ποσο που θες καταθετεις κ μετα την εγκριση τα υπόλοιπα.ετυχε να στειλω ιμειλ στην πρεσβεια κ μου απαντησαν οτι πλεον πληρωνεις 136ευρω απ την αρχη που τωρα εγιναν 128!
Και δεν χαίρεσαι;
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Οι τρεις κανόνες σχετικά είναι:
* Να λες πάντα την αλήθεια, και να μην φοβάσαι να πεις "Δεν ξέρω" αν δεν ξέρεις την απάντηση σε κάποια ερώτηση.
* Να καταλαβαίνεις ακριβώς τι σε ρωτούν, και να ρωτάς για δευκρινήσεις αν δεν καταλαβαίνεις την ερώτηση.
* Να απαντάς μόνο σε αυτό που σε ρωτούν και τίποτα περισσότερο. Υπάρχουν δυο μόνο απαντήσεις στην ερώτηση "Μήπως ξέρεις τι ώρα είναι;" και καμία από αυτές δεν είναι η τρέχουσα ώρα.
Ευχαριστω και πάλι για τις συμβουλες σας,θα τις εχω υπ' οψιν μου.Ας μου εγκρινουν το ESTA κ δ εχω προβλημα να τους πω ό,τι θελουν αρκει να δω τον ανθρωπο μου,που χλωμο το βλέπω..σκεφτομουν αν εβρισκα δουλεια κ ξανακανα αιτηση για βιζα αν θα ηταν αρκετο γι αυτους να μου δωσουν εστω 2βδομαδες τις γιορτες
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ευχαριστω και πάλι για τις συμβουλες σας,θα τις εχω υπ' οψιν μου.Ας μου εγκρινουν το ESTA κ δ εχω προβλημα να τους πω ό,τι θελουν αρκει να δω τον ανθρωπο μου,που χλωμο το βλέπω..σκεφτομουν αν εβρισκα δουλεια κ ξανακανα αιτηση για βιζα αν θα ηταν αρκετο γι αυτους να μου δωσουν εστω 2βδομαδες τις γιορτες
Δοκίμασε το ESTA πρώτα και ας τις βίζες. Να μην την ξαναπατήσεις δεύτερη φορά. Ακόμα και αν κάνεις αίτηση για ESTA και απορριφθεί, μπορείς να ξανακάνεις μετά από μερικούς μήνες.

Το πρόβλημα που βλέπω ότι έχεις είναι ότι θέλεις να κάνεις τα απλά δύσκολα, και γι αυτό δημιουργούνται και τα προβλήματα.
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Δοκίμασε το ESTA πρώτα και ας τις βίζες. Να μην την ξαναπατήσεις δεύτερη φορά. Ακόμα και αν κάνεις αίτηση για ESTA και απορριφθεί, μπορείς να ξανακάνεις μετά από μερικούς μήνες.

Το πρόβλημα που βλέπω ότι έχεις είναι ότι θέλεις να κάνεις τα απλά δύσκολα, και γι αυτό δημιουργούνται και τα προβλήματα.
Όχι,δεν το διευκρινησα,εννοειται να κανω πρωτα το ESTA κ μετα αιτηση για βιζα ξανα.6μηνες είναι οι μερικοι μηνες που εννοειτε;;βασικα ψάχνω κ για μεταπτυχιακο αλλά αν ξεκινησω το εαρινο εξαμηνο ειναι απο φλεβαρη-μαρτη αν κ τα περισσοτερα που μ ενδιαφερουν ξεκινουν σεπτεμβρη,αυτο ειναι αλλη κουβεντα βεβαια..
 

kdriidis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum. Ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει να με κατατοπισει στο Εξης θεμα μου. Τον Οκτωμβριο εφυγα για αμερικη και συγκεκριμενα στην Αλασκα εχω θειους εκει και ξαδερφια αδερφια της μανας μου. Εκει εμεινα 3 μηνες με το προγραμμα Esta. Γυρισα τον Ιανουαριο και μετα απο 35 μερες εκανα αιτηση στη πρεσβεια για χορηγηση βιζας Β1/Β2 για εξαμηνο . Το αποτελεσμα ηταν ενω τους πληρωσα κιολας να μην μου χορηγησουν τη βιζα γιατι δεν εχω και καλα ισχυρους δεσμους εδω για να γυρισω πισω , ενω εχω επιχειρηματικη εδρα στην Ελλαδα και εχω και 2 παιδια ανηλικα. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει 'η τουλαχιστον να μου πει τι να κανω. Ευχαριστω
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.032
Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum. Ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει να με κατατοπισει στο Εξης θεμα μου. Τον Οκτωμβριο εφυγα για αμερικη και συγκεκριμενα στην Αλασκα εχω θειους εκει και ξαδερφια αδερφια της μανας μου. Εκει εμεινα 3 μηνες με το προγραμμα Esta. Γυρισα τον Ιανουαριο και μετα απο 35 μερες εκανα αιτηση στη πρεσβεια για χορηγηση βιζας Β1/Β2 για εξαμηνο . Το αποτελεσμα ηταν ενω τους πληρωσα κιολας να μην μου χορηγησουν τη βιζα γιατι δεν εχω και καλα ισχυρους δεσμους εδω για να γυρισω πισω , ενω εχω επιχειρηματικη εδρα στην Ελλαδα και εχω και 2 παιδια ανηλικα. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει 'η τουλαχιστον να μου πει τι να κανω. Ευχαριστω
Να απευθυνθεις σε δικηγορο που ειδικευεται σε μεταναστευτικα θεματα.
Το οτι πληρωσες,δεν σημαινει οτι θα σου την δωσουν...
Εδω και καποιο θεμα που ειχε ανοιχτει..
http://www.travelstories.gr/community/threads/Άρνηση-Βιζας-και-Εστα.34099/
Υ.Γ.γιτι ζητησες βιζα,αφου μπορουσες με την εστα να πηγαινοερχεσαι;
 

kdriidis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Να απευθυνθεις σε δικηγορο που ειδικευεται σε μεταναστευτικα θεματα.
Το οτι πληρωσες,δεν σημαινει οτι θα σου την δωσουν...
Εδω και καποιο θεμα που ειχε ανοιχτει..
http://www.travelstories.gr/community/threads/Άρνηση-Βιζας-και-Εστα.34099/
Υ.Γ.γιτι ζητησες βιζα,αφου μπορουσες με την εστα να πηγαινοερχεσαι;
απλα ηθελα περισσοτερο χρονο περα των 90 ημερων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom