Ιταλία Μπέργκαμο- Κόμο

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
εγώ θα πάω 30 Μαίου.. βροχές ; ε; μου κάνει εντύπωση τέτοια εποχή. υποτίθεται ότι είναι καλοκαίρι! μάλλον οι καιρικές συνθήκες διαφέρουν πολύ εκεί σε σχέσημε ελλάδα. ελπίζω πάντως να την γλιτώσουμε απο βροχές για να μπορούμε να το ευχαριστηθούμε.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλησπέρα παιδιά! τον Μαίο εχω κλείσει εισητήρια για Μπέργκαμο. έχουμε τρεις διανυχτερεύσεις στην διάθεση μας και έχω κλείσει ένα κεντρικό ξενοδοχείο στο Μπέργκαμο. Θα ήθελα την βοήθεια σας για το πρόγραμμα μας. την πρώτη μέρα σκεφτόμουν να μείνουμε μπέργκαμο. Μετά έλεγα να νοικιάζαμε αυτοκίνητο και να αφιερώσουμε μια μέρα στις λίμνες και την επόμενη για να πάμε Βερόνα. Πως σας φαίνεται σαν πλάνο; εφικτό; θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δηλαδή θα διανυκτερεύσεις και τα τρία βράδια στο Μπέργκαμο και θα κάνεις αυθημερόν εκδρομές; Αν ναι, δεν το συνιστώ με τίποτα. Προσωπικά θα άφηνα έξω τη Βερόνα για άλλη φορά και θα έβαζα οπωσδήποτε μια διανυκτέρευση σε κάποιο χωριό της λίμνης. Δεν υπάρχει λόγος να είσαι στην τρεχάλα.
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Δηλαδή θα διανυκτερεύσεις και τα τρία βράδια στο Μπέργκαμο και θα κάνεις αυθημερόν εκδρομές; Αν ναι, δεν το συνιστώ με τίποτα. Προσωπικά θα άφηνα έξω τη Βερόνα για άλλη φορά και θα έβαζα οπωσδήποτε μια διανυκτέρευση σε κάποιο χωριό της λίμνης. Δεν υπάρχει λόγος να είσαι στην τρεχάλα.
ναι κάπως έτσι με αυθημερόν εκδρομές το σκεφτόμουν. Λές να πέσει πολύ τρέξιμο έτσι ; η αλήθεια σε αυτό προβλημάτιζόμουν. να αφήσω την Βερόνα και να αφιερώσουμε 2 μέρες σε εκδρομές γύρω απο τις λίμνες; εχω κλείσει ξενοδοχείο μπεργκαμο (βέβαια έχω δυνατότητα ακύρωσης ) γιατί σκέφτηκα ότι απο εκεί μπορούσαμε να κάνουμε διάφορες εξορμίσεις. πέρα το ότι απο όσα έχω διαβάσει λένε ότι είναι όμορφη πολη.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλημέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Βασικά ή θα πάω Βερόνα ή Μιλάνο δεν νομίζω να βγάινουν και τα δυο από άποψη χρόνου . Σκέφτομαι καλύτερα Βερόνα λόγω του ότι έχω ακούσει ότι έχει πιο Μεσαιωνικό στύλ το οποίο προτιμώ σε σχέση με το κλίμα πρωτεύουσας που έχει το Μιλάνο.
Όντως η Βερόνα είναι πανέμορφη και μεσαιωνική, αξίζει να πας, δεν είναι μακριά, εντούτοις όπως λέει η και η emouli δεν είναι άσχημη ιδέα να κάνετε και μια διανυκτέρευση στις λίμνες.Ούτε βέβαια το Μιλάνο είναι αδιάφορο και σίγουρα είναι το πιο κοντινό στο Mπέργκαμο.
Ίσως είναι λίγες οι μέρες, χρειάζεστε μια διανυκτέρευση επιπλέον.
Τώρα εφόσον δεν μπορείτε, κατά τη γνώμη μου πηγαίνετε Βερόνα, με λίγο τρέξιμο και εφόσον σας βοηθήσει και ο καιρός θα γυρίσετε τα βασικά αξιοθέατα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
@eua9 Το Μπέργκαμο "τα σπάει", δεν είναι εκεί το θέμα. Άνετα περνάς ένα ΣΚ εκεί. Εγώ από παρόμοιο ταξίδι επέστρεψα πριν 2 βδομάδες, αλλά είχα προγραμματίσει 1 δ/ν Βερόνα, 2 δ/ν Μπελλάτζιο και 1 δ/ν στο Μπέργκαμο. Βερόνα και Μπέργκαμο άνετα θα έβαζα από μία δ/ν ακόμα.
Απλά δεν βρίσκω το λόγο να κάνεις εκδρομές αυθημερόν. Σου λέω και πάλι πως για 3 βράδια προσωπικά θα άφηνα κάτι απ' έξω. Εσύ ξέρεις αν σε ενδιαφέρει περισσότερο να δεις λίμνη και χωριά ή μια πόλη όπως η Βερόνα.
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Όντως η Βερόνα είναι πανέμορφη και μεσαιωνική, αξίζει να πας, δεν είναι μακριά, εντούτοις όπως λέει η και η emouli δεν είναι άσχημη ιδέα να κάνετε και μια διανυκτέρευση στις λίμνες.Ούτε βέβαια το Μιλάνο είναι αδιάφορο και σίγουρα είναι το πιο κοντινό στο Mπέργκαμο.
Ίσως είναι λίγες οι μέρες, χρειάζεστε μια διανυκτέρευση επιπλέον.
Τώρα εφόσον δεν μπορείτε, κατά τη γνώμη μου πηγαίνετε Βερόνα, με λίγο τρέξιμο και εφόσον σας βοηθήσει και ο καιρός θα γυρίσετε τα βασικά αξιοθέατα.

δυστυχώς δεν εχουμε έξτρα διανυχτέρευση στην διάθεση μας. θα πρέπει να περιοριστούμε στις τρεις. Από ότι φαίνεται αυτές τις μέρες που έχουμε θα πάρουμε μια γεύση λίγο απόλα . Μιλάνο σίγουρα δεν προλαβαίνουμε. Εδώ και την Βέρόνα το σκέφτομαι αν ο χρόνος θα επαρκεί αν και είμαι σίγουρη ότι θα μου αρέσει πολύ σε σχέση με φωτογραφίες που έχω δει.

@eua9 Το Μπέργκαμο "τα σπάει", δεν είναι εκεί το θέμα. Άνετα περνάς ένα ΣΚ εκεί. Εγώ από παρόμοιο ταξίδι επέστρεψα πριν 2 βδομάδες, αλλά είχα προγραμματίσει 1 δ/ν Βερόνα, 2 δ/ν Μπελλάτζιο και 1 δ/ν στο Μπέργκαμο. Βερόνα και Μπέργκαμο άνετα θα έβαζα από μία δ/ν ακόμα.
Απλά δεν βρίσκω το λόγο να κάνεις εκδρομές αυθημερόν. Σου λέω και πάλι πως για 3 βράδια προσωπικά θα άφηνα κάτι απ' έξω. Εσύ ξέρεις αν σε ενδιαφέρει περισσότερο να δεις λίμνη και χωριά ή μια πόλη όπως η Βερόνα.
καταλαβαίνω τι λες. Ίσως έχεις δίκιο για αυτό ήθελα και εγώ την άποψη σας. Ναι μεν είναι καλό να βλέπουμε αρκετά πράγματα αλλα δεν είναι και αυτοσκοπός του ταξιδιού . δεν θέλω να νιώθουμε κυνηγημένοι. Πάμε τρεις μέρες να αλλαξουμε λίγο παραστάσεις.

Αν κοίταγα για μια διαμονή στις λίμνες έχετε να προτείνετε κάτι;
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αν πετάτε με ράυαν από Αθήνα, ουσιαστικά η τελευταία μέρα θα μείνει ανεκμετάλλευτη αφού η πτήση επιστροφής από Μπέργκαμο είναι στις 11:45. Εκτός κι αν επιστρέφετε Τρίτη - Πέμπτη - Σάββατο που απ' ότι είδα έχει και απογευματινές πτήσεις. Όπως και να 'χει θα σου πρότεινα το τελευταίο βράδυ να μείνεις στο Μπέργκαμο.
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Αν πετάτε με ράυαν από Αθήνα, ουσιαστικά η τελευταία μέρα θα μείνει ανεκμετάλλευτη αφού η πτήση επιστροφής από Μπέργκαμο είναι στις 11:45. Εκτός κι αν επιστρέφετε Τρίτη - Πέμπτη - Σάββατο που απ' ότι είδα έχει και απογευματινές πτήσεις. Όπως και να 'χει θα σου πρότεινα το τελευταίο βράδυ να μείνεις στο Μπέργκαμο.
Απογευματινή είναι η πτήση μας. Έτσι και αλλιώς την έχω υπολογίσει για Bergamo την τελευταία μέρα για να μην τρέχουμε.
Έχεις να προτείνεις τοποθεσία διαμονής στις λίμνες; ή και κάποιο ξενοδοχείο συγκεκριμένα; έτσι να έριχνα μια ματιά μήπως εκλεινα μια διανυχτέρευση εκεί μιας και έχω δυνατότητα ακύρωσης στην προηγούμενη κράτηση μου.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εμείς μείναμε στο Μπελλάτζιο στο ομώνυμο ξενοδοχείο http://www.hotelbellagio.it/
αλλά είχαμε αυτοκίνητο. Αν δεν πάρετε αυτοκίνητο θα έλεγα πως σας βολεύει να μείνετε στο Κόμο που μάλλον οι τιμές στα ξενοδοχεία είναι πιο χαμηλές κι από κει να πάρετε καραβάκι για να δείτε διάφορα παραλίμνια χωριά. Αν έχετε αμάξι μπορείτε να μείνετε σε κάποιο χωριό και να κάνετε το γύρο της λίμνης.
Μερικές πληροφορίες μπορείς να βρεις στην ιστορία που γράφω εδώ: http://www.travelstories.gr/community/threads/italia-per-sempre.51556/
Επίσης με μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες και ιδέες. :)
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Εμείς μείναμε στο Μπελλάτζιο στο ομώνυμο ξενοδοχείο http://www.hotelbellagio.it/
αλλά είχαμε αυτοκίνητο. Αν δεν πάρετε αυτοκίνητο θα έλεγα πως σας βολεύει να μείνετε στο Κόμο που μάλλον οι τιμές στα ξενοδοχεία είναι πιο χαμηλές κι από κει να πάρετε καραβάκι για να δείτε διάφορα παραλίμνια χωριά. Αν έχετε αμάξι μπορείτε να μείνετε σε κάποιο χωριό και να κάνετε το γύρο της λίμνης.
Μερικές πληροφορίες μπορείς να βρεις στην ιστορία που γράφω εδώ: http://www.travelstories.gr/community/threads/italia-per-sempre.51556/
Επίσης με μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες και ιδέες. :)

Καλημέρα . Ακολουθώντας την πρόταση σου έκλεισα μια διανυχτέρευση κοντά στην λίμνη για να μην έχουμε το πέρα δώθε απο το Bergamo. Έκλεισα ένα δωμάτιο με θέα λίμνη εδώ Hotel IL Perlo Panorama, Via Valassina, 180, 22021 Bellagio CO. Θα ήθελα την άποψη σου ως προς τον δρόμο που να ακολουθήσουμε από το αεροδρόμιο. Στο Google maps μου προτείνει να πάω μέσω ένος περιφερειακού που περναέι απο το Leco και φτάνει bell;agio. Από όσο καταλαβαίνω δεν είναι εθνική μιας και δεν έχει διόδια . Είναι οκ να πάμε απο εκεί;
έχω σκοπό να κλείσω και αμάξι αυτές τις μέρες. Εσείς απο πιο Site νοικιάσατε; Μπήκα στο Site της Avis αλλά εκεί είχε παραλαβή και παράδοση μόνο απο αεροδρόμιο αλλά εγώ θέλω να κάνω την παραδοση στο Μπέργκαμο μιας και πιστεύω ότι δεν θα μου χρειαστεί την τελευταία μέρα που θα την περάσουμε εκεί.
Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλημέρα . Ακολουθώντας την πρόταση σου έκλεισα μια διανυχτέρευση κοντά στην λίμνη για να μην έχουμε το πέρα δώθε απο το Bergamo. Έκλεισα ένα δωμάτιο με θέα λίμνη εδώ Hotel IL Perlo Panorama, Via Valassina, 180, 22021 Bellagio CO. Θα ήθελα την άποψη σου ως προς τον δρόμο που να ακολουθήσουμε από το αεροδρόμιο. Στο Google maps μου προτείνει να πάω μέσω ένος περιφερειακού που περναέι απο το Leco και φτάνει bell;agio. Από όσο καταλαβαίνω δεν είναι εθνική μιας και δεν έχει διόδια . Είναι οκ να πάμε απο εκεί;
έχω σκοπό να κλείσω και αμάξι αυτές τις μέρες. Εσείς απο πιο Site νοικιάσατε; Μπήκα στο Site της Avis αλλά εκεί είχε παραλαβή και παράδοση μόνο απο αεροδρόμιο αλλά εγώ θέλω να κάνω την παραδοση στο Μπέργκαμο μιας και πιστεύω ότι δεν θα μου χρειαστεί την τελευταία μέρα που θα την περάσουμε εκεί.
Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Γεια σου και χρόνια πολλά! Αν θέλετε από το αεροδρόμιο να πάτε κατευθείαν στο Μπελλάτζιο τότε αυτή τη διαδρομη που δίνει το google maps θα ακολουθήσετε. Από το Λέκκο ως το Μπελλάτζιο είναι παραλίμνια και πολύ όμορφη διαδρομή. Εναλλακτικά, αν θέλετε να πάτε από αυτοκινητόδρομο, μπορείτε να σπάσετε την απόσταση στα δύο πηγαίνοντας πρώτα στο Κόμο και από εκει πάλι παραλίμνια στο Μπελλάτζιο, όμως είναι σαφώς πιο χρονοβόρα αυτή η επιλογή. Αυτό σας συμφέρει να το κάνετε σε περίπτωση που θέλετε να επισκεφτείτε πρώτα το Κόμο (μαζί με το Μπρουνάτε) οπότε και θα είστε σε φάση εκδρομής κι όχι "παίρνω το αμάξι και πάω κατευθείαν στο ξενοδοχείο". It' s up to you. ;)
Εμείς αυτοκίνητο νοικιάσαμε μέσω του σάιτ http://www.autoeurope.eu/ που συνεργάζεται με πολλές εταιρίες, συμπεριλαμβανομένης της AVIS, και το παραλάβαμε από την εταιρία SICILY BY CAR, η οποία βρίσκεται ακριβώς έξω από το αεροδρόμιο του Μπεργκάμου. Αν θες να το παραδώσεις σε διαφορετικό μέρος από το μέρος παραλαβής θα πρέπει να δεις πρώτα απ' όλα αν σε συμφέρει οικονομικά καθώς υπάρχει πάντα έξτρα χρέωση σε αυτήν την περίπτωση. Κάνε δοκιμές στο σάιτ που αναφέρω, δες τι τιμές σου δίνει για κάθε περίπτωση και πράξε αναλογα. Αν έχεις κι άλλες απορίες, εδώ είμαστε! :)
 

sosi

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικό ταξίδι στην Τοσκάνη
Καλησπέρα παιδιά! τον Μαίο εχω κλείσει εισητήρια για Μπέργκαμο. έχουμε τρεις διανυχτερεύσεις στην διάθεση μας και έχω κλείσει ένα κεντρικό ξενοδοχείο στο Μπέργκαμο. Θα ήθελα την βοήθεια σας για το πρόγραμμα μας. την πρώτη μέρα σκεφτόμουν να μείνουμε μπέργκαμο. Μετά έλεγα να νοικιάζαμε αυτοκίνητο και να αφιερώσουμε μια μέρα στις λίμνες και την επόμενη για να πάμε Βερόνα. Πως σας φαίνεται σαν πλάνο; εφικτό; θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
To πλάνο σου είναι πολύ εφικτό και καλό.Σ
Καλησπέρα παιδιά! τον Μαίο εχω κλείσει εισητήρια για Μπέργκαμο. έχουμε τρεις διανυχτερεύσεις στην διάθεση μας και έχω κλείσει ένα κεντρικό ξενοδοχείο στο Μπέργκαμο. Θα ήθελα την βοήθεια σας για το πρόγραμμα μας. την πρώτη μέρα σκεφτόμουν να μείνουμε μπέργκαμο. Μετά έλεγα να νοικιάζαμε αυτοκίνητο και να αφιερώσουμε μια μέρα στις λίμνες και την επόμενη για να πάμε Βερόνα. Πως σας φαίνεται σαν πλάνο; εφικτό; θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εφικτό το πλάνο σου.Στην Βερόνα δεν έχω πάει και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
Στις λίμνες είναι πολύ όμορφα και το Μπέργκαμο επίσης είναι πολύ όμορφο.
Θα μπορούσατε αν ξεκινήσετε νωρίς τη μια μέρα να ''στριμώξετε'' και το Μιλάνο
το απόγευμα.Έτσι για να πάρετε μια γεύση, και να τριγυρίσετε πέριξ του Duomo.
Επίσης όλες τις διαδρομές σας μπορείτε να τις κάνετε και με τα τρένα χωρίς να χρειάζεται να νοικιάσετε αυτοκίνητο.Αρκεί να αγαπάτε το περπάτημα.Καλά να περάσετε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom