Ισπανία Πληροφορίες για καναρια νησια.!!!

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Και εγω θα προσθεσω οτι τα Καναρια με απογοητευσαν πληρως!!!Αν και το ξενοδοχειο που εμενα ηταν αρκετα καλο (το Botaniko) ηταν ολα πληκτικα.Το μονο που με συγκινησε ηταν οτι σε καποια διαδρομη ειδα για πρωτη φορα το δεντρο -δρακαινα-,σπανιο και ιδιαιτερο (γραφουν γιαυτο hydronetta kai babaduma στην ιστορια τους για την Σοκοτρα).Κατα τα αλλα στην διατροφη τους περιλαμβανεται πολυ το κουνελι,το οποιο και μαγειρευουν πολυ καλα με σαλτσα κρασιου και οχι μονο.Δεν θα ξαναπηγαινα και δωρο να μου το εκαναν!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όλοι εσείς που λέτε ότι τα Κανάρια είναι ένα μαύρο χάλι, πόσα και ποιά από τα νησιά επισκεφθήκατε; Πώς και τι επισκεφθήκατε; Γιατί τα επισκεφθήκατε; Αν πήγατε ψάχνοντας εξωτικές παραλίες τύπου ΝΑ Ασίας, μάλλον λάθος πληροφόρηση είχατε και δικαίως απογοητευτήκατε.

Αλλά το να συγκρίνεις το απόλυτο τίποτα [τις Μαλδίβες, δηλαδή, όπου εκτός από τις παραλίες και τα resorts (βλέπε εκτροφεία σαπιοκοιλιάδων) των απελπιστικά ίδιων ατολλών] όπου αν δεν έχεις σκοπό να καταλήξεις "φυτό" από την απραξία και το πολύ φαΐ, τότε σίγουρα θα γίνεις δολοφόνος μετά από 4-5 μέρες, με ένα σύμπλεγμα νήσων που και μόνο ημερήσιες εκδρομές να κάνεις για να επισκεφθείς το καθένα δε σου φτάνει μια βδομάδα, είναι πράγματι ιεροσυλία...

awww.surftrip.com_image_maps_canary_islands_map.gif
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ας αναλωθουν οι υπολοιποι!!Δεν βρηκα τιποτα να με συγκινησει ιδιαιτερα,εκτος απο το δεντρο που εβλεπα για πρωτη φορα.Τελεια και παυλα.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
το απόλυτο τίποτα [τις Μαλδίβες, δηλαδή, όπου εκτός από τις παραλίες και τα resorts (βλέπε εκτροφεία σαπιοκοιλιάδων) των απελπιστικά ίδιων ατολλών] όπου αν δεν έχεις σκοπό να καταλήξεις "φυτό" από την απραξία και το πολύ φαΐ, τότε σίγουρα θα γίνεις δολοφόνος μετά από 4-5 μέρες,
Έχω ακριβώς την ίδια άποψη για τις Μαλδίβες. :cool:
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Ίσως να έγραφα τα παρακάτω σε ιστορία? Τέσπα....

Πριν από 1-1,5 μήνα πήγαμε με φίλους, για να γιορτάσουμε τα γενέθλια ενός φίλου, στο Gran Canary Island. Το αρχικό σχέδιο ήταν να πάμε Αίγυπτο, απλά για να ζεσταθούμε (Hurghada). Πέσαμε πάνω στις ημέρες που γινόταν χαμός στην Αίγυπτο οπότε αναγκαστικά έπρεπε να ακυρώσουμε. Οι περισσότεροι φίλοι μου είχαν ξαναπάει και δεν τους άρεσε η ιδέα αλλά παράλληλα δεν ήθελαν Μαρόκο. Επίσης συζητήθηκε για Eliat αλλά δεν θυμάμαι γιατί στράβωσε αυτή η ιδέα. Είχα γράψει ότι η αλλαγή έγινε πολύ εύκολα από την easyjet για τα εισιτήρια και το booking για άλλη μια φορά φάνηκε εξαιρετικό.

Ξενοδοχεία:
Δυσκολευτήκαμε αρχικά να βρούμε ξενοδοχείο που να μας αρέσει (όλα kitsch). Καμία σχέση με τα 5* της Αιγύπτου/Μαρόκο. Και σίγουρα πολύ πιο ακριβά. Χάλια απόδοση για την τιμή. Τελικά κλείσαμε μέσω booking στο Lopesan Baobab resort που φάνηκε να έχει τα καλύτερα δωμάτια από όλα. Την επόμενη μέρα αφού το έκλεισα, είδα ότι το Venere είχε το δωμάτιο -30% σε σχέση με το booking. Οπότε ακυρώνω το booking και κλείνω στο venere, τους οποίους μέχρι και τηλέφωνο πήρα για να το επιβεβαιώσω (κάτι μέσα μου δεν μου καθόταν καλά). Ε λοιπόν το συναίσθημα μου βγήκε σωστό. Όταν φτάσαμε μας είπαν ότι θα μας έδιναν τα μισά δωμάτια απο αυτά που έκλεισα και οτί η τιμή δεν ήταν σωστή. Το κακό δεν ήταν ότι έγινε μπέρδεμα αλλά ο τρόπος που μου μίλησαν και με έκαναν να φανώ σαν απατεώνας. Και αντί αυτοί να μιλήσουν με την εταιρία, αναγκάστηκα εγώ (που πλέων μου είχε ανέβει το αίμα στο κεφάλι και ήμουν έτοιμος να αρχίζω να βρίζω) να πάρω τηλέφωνο το Venere και να κάνω πάσα το κινητό στο front desk clerk. Μας έκαναν την χάρη (το 19χρόνο Τσέχο αγοράκι) να μας κάνουν όλους check in σε διαφορετικούς ορόφους, king size bed δεν πήραμε που θέλαμε μερικοί, και αντιστοίχησαν τις λάθος πιστωτικές σε λάθος δωμάτια (το δικό μου χρεωνόταν σε κάρτα φίλου, το κλειδί μου είχε το όνομα άλλου φίλου και η κάρτα μου και το όνομα μου ήταν σε άλλο δωμάτιο). Το επόμενο πρωί πήγα μόνος μου (μιας και εγώ είχα αναλάβει τις κρατήσεις) να ξεκαθαρίσω την ιστορία. Ακριβώς η ίδια ιστορία. Πάλι απατεώνας εγώ (btw μου χτύπαγαν συνέχεια την ακύρωση μου στο booking που φαινόταν στο σύστημα τους). Ακόμα και η manager ήταν εριστική. Τελικά κατάλαβαν ότι έφταιγε το σύστημα τους αλλά συγνώμη δεν ζήτησαν ποτέ.

Το κακό με αυτή την ιστορία είναι ότι θεωρητικά αυτό είναι το καλύτερο ξενοδοχείο του νησιού. Πιο χάρτινο μέρος δεν έχω ξαναδεί. Παγωμένες πισίνες, προσωπικό που δεν ενδιαφέρετε, ανύπαρκτο turn down service, χάλια χάλια χάλια.


Περιοχή-Αξιοθέατα:
Η περιοχή ήταν οκ. Είχε πολλά μαγαζιά για ψώνια και μπορούσες να κάνεις ωραίες βόλτες. Φτιαγμένη βέβαια απο 2 εταιρίες ξενοδοχείων. Λίγο πιο κάτω υπάρχουν τα διάσημα sand dunes και μια παραλία γυμνιστών. Υπήρχε ένα μουσείο τεχνολογίας στο νησί και επίσης ένα πάρκο με δελφίνια που για ηθικούς λόγους δεν πήγαμε.

Στο Yumbo Center (μερικά ευρώ ταξί μακριά) είχε το ΑΠΟΛΥΤΟ decadance. Εάν σε κάποιον αρέσει το ΑΠΟΛΥΤΑ lowest of the low - low brow (σε σημείο που να γίνεται high brow) τότε αξίζει. Βασικά είναι ένα (όπως λέμε στην Αμερική) strip mall γεμάτο gay μαγαζιά. Eίχε μια απίστευτη camp
αισθητική, σχεδόν απερίγραπτη. Το κακό ήταν ότι οι φίλοι μου έψαχναν να βρούν σοβαρό μαγαζί...ενώ έπρεπε να ενδώσουν στο uber kitsch (drag queens απο το Devon, πελάτες από το Blackpool, gay 60-70ρήδες Γερμανοί να χορεύουν Waltz κτλ). Πλην ενός Γερμανού που μου έσπασε τα νεύρα, πέρασα υπέροχα. Η μοναδική καλή στιγμή του ταξιδιού.

Το χωριό Puerto de Morgan (Μικρή Βενετία) αξίζει για μια βόλτα. Το Teror αξίζει να το δεις ένα απόγευμα και να βολτάρεις στο σοκάκια του επίσης. Το Cenobio de Valerón (σπηλιές) στο βόρειο άκρο του νησιού (εμείς ήμασταν στο νότιο) και αυτό αξίζει να το δει κάποιος και όντως έχει πολύ μεγάλο ανθρωπολογικό ενδιαφέρον.

Φαγητό:

Εξαιρετικό σε πάρα πολύ καλές τιμές. Πήγαμε σε 3-4 εστιατόρια που πρότεινε το tripadvisor και φάγαμε τέλεια. Ακόμα και το Tex-Mex + Jap fusion εστιατόριο στο promenade κοντά στο ξενοδοχείο μας ήταν πάρα πολύ καλό (παρότι αρχικά δεν ήθελα να πάω και τελικά πήγα για να γελάσω). Highlight ένα Αργεντίνικο μπριζολάδικο που όταν το βλέπεις λες θεέ μου που ήρθα και πραγματικά τρως υπέροχα. Καταπληκτικά και φτηνά tapas επίσης.

Οπότε ναι, δεν πέρασα άσχημα αλλά μόνο απο το γεγονός ότι ήμουν έτοιμος να γελάσω και να δώ το μέρος για αυτό που είναι. Ίσως και τελικά να μου άρεσε το πόσο ψεύτικο (resorts) και αληθινό (Yumbo Center) είναι παράλληλα.

Δεν νομίζω να πάω ακόμα για πολύ καιρό...
 

giannhs

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
δ τ εχω ονειρευτει ακομα
τωρα μαλιστα. κατι γινεται.
Δηλαδη ουτε η las palmas δεν αξιζει? τα εθνικα παρκα, το ηφαιστειο κτλ?
Θα ειμαι για 7 μερες και σε ενα αλλο νησι. Υποτιθεμενα το λιγοτερο τουριστικο. λεγεται Λα παλμα (μεγαλη ποικιλια με τα ονοματα αυτοι οι ισπανοι...). ξερει κανεις κατι γ αυτο?
Ευχαριστω!!!!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
τωρα μαλιστα. κατι γινεται.
Δηλαδη ουτε η las palmas δεν αξιζει? τα εθνικα παρκα, το ηφαιστειο κτλ?
Θα ειμαι για 7 μερες και σε ενα αλλο νησι. Υποτιθεμενα το λιγοτερο τουριστικο. λεγεται Λα παλμα (μεγαλη ποικιλια με τα ονοματα αυτοι οι ισπανοι...). ξερει κανεις κατι γ αυτο?
Ευχαριστω!!!!
Δεν έχω πάει, φυσικά, όμως ένας καλός μου φίλος που πήγε μου είπε ότι του άρεσε περισσότερο από τ'άλλα, αν κατάλαβα καλά.

Πάρε αυτό: Canary Islands Travel Information and Travel Guide - Lonely Planet
Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, γράψε στο bar επάνω αριστερά ''canary islands la palma'' και παρακολούθησε τις συζητήσεις του εκεί φόρουμ για το νησί. Σίγουρα, θα βρεις αξιόλογες πληροφορίες. Επίσης, έχεις τη δυνατότητα να αγοράσεις με πολύ λίγα ευρώ την ηλεκτρονική μορφή του κεφαλαίου για το Λα Πάλμα.
 

giannhs

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
δ τ εχω ονειρευτει ακομα
ναι εχς ασχολη8ει με το λονελυ πλανετ (ΧΑΧΑΧΑ) αλλα ηλπιζα πως καποιος 8α μ εδινε πιο σιγουρες πληροφοριες
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
ναι εχς ασχολη8ει με το λονελυ πλανετ (ΧΑΧΑΧΑ) αλλα ηλπιζα πως καποιος 8α μ εδινε πιο σιγουρες πληροφοριες
το lonely planet είναι πολύ σίγουρο. Δεν χρειάζεσαι καλύτερες πληροφορίες. Το μόνο που ίσως χρειάζεσαι είναι πιο προσωπικές πληροφορίες και γι'αυτό υπάρχει και το travelstories (!). Φαντάζομαι, θα σε συνδράμουν όσοι έχουν πάει.
Παρόλ'αυτά, σου προτείνω να κάνεις έναν λογαριασμό και στο lonely planet και να ρωτήσεις και κάποιον από το δικό τους φόρουμ, εφόσον οι πληροφορίες από εδώ δεν επαρκούν. Φυσικά, αν δεν το έχεις ήδη κανει.
 

giannhs

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
δ τ εχω ονειρευτει ακομα
ευχαριστω πολυ
 

r@f

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κανάρια νησιά
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Κανάρια νησιά

Καλησπέρα παιδιά,

Εγώ ήθελα πάντα να πάω Κανάρια νησιά και τώρα επιτέλους έκλεισα τα εισιτήρια!!!
Έχετε καμιά ιδέα για το τι αξίζει να δω εκεί; ποιο απ όλα τα νησιά; και γενικά θέλω συμβουλές :)
 

MariaMoSam

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Εγώ θέλω να πάω μόνο για το Loro Parque στην Τενερίφη και το Siam Park. Θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν πάει Τενερίφη εάν ενδείκνυται για παιδιά το νησί και πόσο εύκολο είναι στις μετακινήσεις με αστικά κτλ. Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom