Εξωτικό Γαμήλιο ταξίδι!

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Γιά Μπαλί έτοιμάζομαι κι' εγώ το καλοκαίρι. Εχω κλείσει μία "βίλα" δηλ. ανεξάρτητο σπίτι μέ κήπο καί ιδιωτική πισίνα με 40 ευρώ με πρωϊνό καί αυτοκίνητο με 35 ευρώ. Η ενοικίαση περιλαμβάνει αυτοκίνητο, οδηγό, βενζίνη καί φόρους γιά 10 ώρες την ημέρα γιά όπου θέλεις εσύ. Καί το νησί έχει πάρα πάρα πολλά να δείς καί να κάνεις.
Το μόνο τσουχτερό είναι το αεροπορικό εισιτήριο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
H Καραϊβική το καλοκαίρι είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ!!! είναι η περίοδος των τυφώνων από εκείνη την πλευρά μπορεί κάποιος να πάει, μόνο Τομπάγκο – Τρινιδάδ ή Αρούμπα (τα νησάκια πάνω από Βενεζουέλα).
Μην είσαι τόσο κάθετος. Για Κούβα ας πούμε η πιθανότητα για τυφώνα τον Αύγουστο είναι μικρή.
 
Μηνύματα
12
Likes
0
Eυγενια μου, εχε υποψιν οτι η "καθοδηγηση" που πιστευεις οτι θα λαβεις απο τα ταξιδιωτικα πρακτορεια θα ειναι κατα 99% απο υπαλληλους που μονο στην φαντασια τους εχουν επισκεφθει τους προορισμους που σε ενδιαφερουν. Παπαγαλιζουν καποια πραγματα που τους εχουν μαθει, "σπρωχνουν" τα ξενοδοχεια που θα εχουν μεγαλυτερο κερδος και ολα μια χαρα.
Πιο εγκυρες και ακριβεις πληροφοριες θα λαβεις απο διαφορα φορουμ (travelstories και αλλα του εξωτερικου) δηλαδη απο ανθρωπους που οχι μονο εχουν προσωπικη εμπειρια αλλα και δεν εχουν τιποτα να κερδισουν συμβουλευοντας σε.
Οσον αφορα στο ερωτημα σου αν εχω παει σε καποιον απο αυτους τους προορισμους, εχω παει Μαλδιβες. Το 5ημερο που περασα ηταν μια χαρα, δεν προλαβα να βαρεθω καθολου, ισα-ισα ξεκουραστηκα πραγμα που ειχα και πολυ αναγκη την περιοδο που πηγα. Σχετικα με τον καιρο, πηγα Αυγουστο, εριξε μεν καποιες μπορες οι οποιες, μεσα στον καυσωνα, ηταν και πολυ ευπροσδεκτες μπορω να πω.
Αν ξεφυγουμε απο Μαλδιβες και Σευχελλες, θα σου προτεινα Καραιβικη δαγκωτο.
Μαλδιβες που είχατε μείνει;; Πρεπει να λάβω υπόψιν μου νότια κ βόρεια πλευρά;; Ψάχνω στο booking ξενοδοχεία... Φανταστικά δείχνουν!!! ☺ Συμφέρει να παρουμε all-inclusive;;

H Καραϊβική το καλοκαίρι είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ!!! είναι η περίοδος των τυφώνων από εκείνη την πλευρά μπορεί κάποιος να πάει, μόνο Τομπάγκο – Τρινιδάδ ή Αρούμπα (τα νησάκια πάνω από Βενεζουέλα).

Το Μπαλί για μένα είναι εκπληκτικός προορισμός για την εποχή που θες, με όμορφες εικόνες που θα δεις, ράφτινγκ σε τροπικό περιβάλλον κλπ, με την καλύτερη παραλία να είναι η Νούσα Ντούα. Όντως δεν θα τρελαθείς με το πλήθος από παραλίες που θα τρελαθείς στην Ελλάδα, αλλά οι εικόνες και η ατμόσφαιρα θα σε αποζημιώσουν. Εγώ είχα συνδυάσει το Μπαλλί με το Λόμποκ (γειτονικό νησάκι) είχαμε πάει με ένα μικρό αεροπλάνο και μείναμε 4 μέρες (παρθένο από τπυριμό που έχει το Μπαλί με πολλές παραλίες. Για Αύγουστο είναι πολύ καλός ο καιρός, φθηνότερος προορισμός από πολλούς άλλους.
Έχε στο μυαλό σου ότι την διαύγεια και το χρώμα των νερών που βλέπεις σε Ιόνιο και Αιγαίο δεν θα το βρεις πουθενά.
Όμορφες παραλίες με άσπρη άμμο και φοίνικες με τροπικές εικόνες, πολύ μασάζ, είναι που θα σου κάνουν την διαφορά στα τροπικά μέρη.
Εισαι παρα πολυ κατατοπιστικος αλλα ψάχνοντας για Σεϋχέλλες δεν ξερω σε ποιο νησάκι απο ολα να κοιτάξω ξενοδοχεία!
 
Last edited by a moderator:

taksidiotis

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σευχέλλες ή Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ζανζιβάρη
Μην είσαι τόσο κάθετος. Για Κούβα ας πούμε η πιθανότητα για τυφώνα τον Αύγουστο είναι μικρή.
Στην Κούβα έχω πάει Μαίο και ήταν έξοχα. Απέναντι από την Κούβα (με γυμνό μάτι την βλέπεις) είναι η Φλώριδα και έχουνε σπίτι εκεί τα ξαδέρφια μου, οπότε καταλαβαίνεις ότι μίλησα από εμπειρία για τον καιρό στην περιοχή την συγκεκριμμένη εποχή. Ειλικρινά ναααισθάνεσαι τυχερός που πήγες Κούβα (Καραιβική) Αύγουστο μήνα και είχες καλό καιρό. Εύχομαι να είσαι πάντα έτσι τυχερός παντού!!!

Μαλδιβες που είχατε μείνει;; Πρεπει να λάβω υπόψιν μου νότια κ βόρεια πλευρά;; Ψάχνω στο booking ξενοδοχεία... Φανταστικά δείχνουν!!! ☺ Συμφέρει να παρουμε all-inclusive;;


Εισαι παρα πολυ κατατοπιστικος αλλα ψάχνοντας για Σεϋχέλλες δεν ξερω σε ποιο νησάκι απο ολα να κοιτάξω ξενοδοχεία!
Το ταξίδι για Σευχέλλες τωρα αρχίζω να το ψαχνω και να το οργανώνω (για Οκτώβριο μάλλον) και σε πληροφορώ μπορείς να πάρεις από το παρακάτω link πολλές πληροφορίες http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Αφρική.59/?prefix_id=89
το ελληνικό γραφείο που εξιδεικεύεται στα τουριστικά πακέτα της emirates είναι το http://www.hydratravel.gr/ μπορείς να πάρεις μια γεύση αλλά στο ξαναλέω είναι εύκολο να το οργανώσεις μόνη σου
 
Last edited by a moderator:

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
ψάχνοντας για Σεϋχέλλες δεν ξερω σε ποιο νησάκι απο ολα να κοιτάξω ξενοδοχεία!
Για πόσες μέρες μιλάμε;

La Digue οπωσδήποτε... και μην το ξεπετάξεις με μονοήμερη. Είναι επίγειος παράδεισος! Νοικιάζεις ποδήλατο, χάνεσαι στη φύση κ γυρίζεις εύκολα όλο το νησί.

Το Praslin είναι και αυτό πανέμορφο. Έχει κ την Vallée de Mai το δάσος με τους κοκοφοίνικες που προστατεύεται από την UNESCO.

Το Mahe είναι η πρωτεύουσα και μιας θα προσγειώθεις και απογειωθείς από εκεί μείνε και εκεί... δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα 2 νησιά... όταν το έψαχνα οι περισσότεροι έλεγαν να μην αφιερώσεις χρόνο σ'αυτό το νησί... αλλά επειδή είναι η πρωτεύουσα αφιερώσαμε λίγο χρόνο και εκεί.

Για ο,τι σχετικό είμαι στη διάθεσή σας! Απλώς να τονίσω πως οι φωτογραφίες που έχω στην ιστορία μου απέχουν πολύ από την πραγματικότητα!!! Είναι απίστευτο μέρος!
 
Μηνύματα
12
Likes
0
Για πόσες μέρες μιλάμε;

La Digue οπωσδήποτε... και μην το ξεπετάξεις με μονοήμερη. Είναι επίγειος παράδεισος! Νοικιάζεις ποδήλατο, χάνεσαι στη φύση κ γυρίζεις εύκολα όλο το νησί.

Το Praslin είναι και αυτό πανέμορφο. Έχει κ την Vallée de Mai το δάσος με τους κοκοφοίνικες που προστατεύεται από την UNESCO.

Το Mahe είναι η πρωτεύουσα και μιας θα προσγειώθεις και απογειωθείς από εκεί μείνε και εκεί... δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα 2 νησιά... όταν το έψαχνα οι περισσότεροι έλεγαν να μην αφιερώσεις χρόνο σ'αυτό το νησί... αλλά επειδή είναι η πρωτεύουσα αφιερώσαμε λίγο χρόνο και εκεί.

Για ο,τι σχετικό είμαι στη διάθεσή σας! Απλώς να τονίσω πως οι φωτογραφίες που έχω στην ιστορία μου απέχουν πολύ από την πραγματικότητα!!! Είναι απίστευτο μέρος!
Σκέφτομαστε για 7 διανυκτερεύσεις κ προτιμω να μείνουμε σε ενα νησί. Τα υπόλοιπα σε εκδρομές. Όπως επίσης ψάχνω κ για all-inclusive ξενοδοχεία. Θα μπω στο προφίλ σου να δω τις φωτο!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.962
H Καραϊβική το καλοκαίρι είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ!!! είναι η περίοδος των τυφώνων από εκείνη την πλευρά μπορεί κάποιος να πάει, μόνο Τομπάγκο – Τρινιδάδ ή Αρούμπα (τα νησάκια πάνω από Βενεζουέλα).

Το Μπαλί για μένα είναι εκπληκτικός προορισμός για την εποχή που θες, με όμορφες εικόνες που θα δεις, ράφτινγκ σε τροπικό περιβάλλον κλπ, με την καλύτερη παραλία να είναι η Νούσα Ντούα. Όντως δεν θα τρελαθείς με το πλήθος από παραλίες που θα τρελαθείς στην Ελλάδα, αλλά οι εικόνες και η ατμόσφαιρα θα σε αποζημιώσουν. Εγώ είχα συνδυάσει το Μπαλλί με το Λόμποκ (γειτονικό νησάκι) είχαμε πάει με ένα μικρό αεροπλάνο και μείναμε 4 μέρες (παρθένο από τπυριμό που έχει το Μπαλί με πολλές παραλίες. Για Αύγουστο είναι πολύ καλός ο καιρός, φθηνότερος προορισμός από πολλούς άλλους.
Έχε στο μυαλό σου ότι την διαύγεια και το χρώμα των νερών που βλέπεις σε Ιόνιο και Αιγαίο δεν θα το βρεις πουθενά.
Όμορφες παραλίες με άσπρη άμμο και φοίνικες με τροπικές εικόνες, πολύ μασάζ, είναι που θα σου κάνουν την διαφορά στα τροπικά μέρη.
Λευκες παραλιες στο Μπαλι?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.962
Μαλδιβες που είχατε μείνει;; Πρεπει να λάβω υπόψιν μου νότια κ βόρεια πλευρά;; Ψάχνω στο booking ξενοδοχεία... Φανταστικά δείχνουν!!! ☺ Συμφέρει να παρουμε all-inclusive;;
!
Εγω ειχα μεινει σε νησι κοντινο στο Μαλε (αν θες να σου στειλω πμ σε ποιο) αλλα αν ειχα περισσοτερο χρονο θα απομακρυνομουν αρκετα και θα πηγαινα σε ενα απο τα νησια που πας με υδροπλανο... σε αυτα εχεις την αισθηση της πληρους απομονωσης... Δεν ξερω αν συμφερει το Α.Ι. γιατι δεν ξερω ποσο τρωτε!! :haha:
Εμεις ειχαμε ημιδιατροφη και ημασταν σουπερ γιατι το πλουσιο πρωινο μας κραταγε μεχρι το απογυεμα οποτε και σερβιριζοταν το δειπνο.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επειδή αναφέρθηκαν οι τυφώνες να πω και εγώ. Όντως το καλοκαίρι είναι περίοδος των τυφώνων στην Καραιβική. Η σεζόν μάλιστα είναι μεγάλη. Τυπικά ξεκινά από τον Μάιο και φτάνει μέχρι το Σεπτέμβρη. Δηλαδή η μισή χρονιά. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να αποκλείσεις την Καραιβική λόγω αυτού του θέματος.

Στην πραγματικότητα για να πετύχεις τυφώνα, και την περίοδο που θα είσαι, και στο νησί που θα είσαι, η πιθανότητα είναι μικρή. Τώρα για να πετύχεις και καταστροφικό τυφώνα ε προφανώς μικραίνει και άλλο η πιθανότητα. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν νομίζω ότι πρέπει να είναι αποτρεπτικό.

Εγώ ταξίδεψα αρχές Σεπτέμβρη Κούβα, και ήταν Ω-ΡΑΙ-Ο-ΤΑ-ΤΑ! Μάλιστα και οι θερμοκρασίες ήταν κάπως πεσμένες (λέμε τώρα) και μπορούσες να αντέξεις την ζέστη.

Μην μασάς πάντως. Και εγώ ανησυχούσα πάρα πολύ για τυφώνες πριν πάω αλλά μάλλον ήμουν υπερβολικός.
 
Μηνύματα
12
Likes
0
Εχω στρέψει την αναζήτηση μου για Σεϋχέλλες. Διαβάζω ομως οτι ειναι πολυ ακριβός προορισμούς. Με ενα budget της τάξεως των 5000€ κ οι δυο πετυχαίνεις πολυ καλο ξενοδοχείο;;
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Εχω στρέψει την αναζήτηση μου για Σεϋχέλλες. Διαβάζω ομως οτι ειναι πολυ ακριβός προορισμούς. Με ενα budget της τάξεως των 5000€ κ οι δυο πετυχαίνεις πολυ καλο ξενοδοχείο;;
Απάντησα εδώ για να είναι όλες οι πληροφορίες μαζεμένες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.186
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom