Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλησπερα σε ολους! ειμαι καινουριος εδω και προσπαθω να αποφασισω που να παω erasmus!
Οι επιλογες μου ειναι Μπολονια, Πραγα και Βαρσοβια. Καποια γνωμη για τη ζωη εκει η κατι παρομοιο? αν εχει παει και καποιος erasmus εκει ακομη καλυτερα!
ευχαριστω πολυ!
Mπολόνια φοιτητούπολη, ωραίο φαγητό, κοντά σε πάρα πολλά ενδιαφέροντα και φοβερή ζωή. Οι άλλες δύο είναι για να πας κανά ΣΚ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Mπολόνια φοιτητούπολη, ωραίο φαγητό, κοντά σε πάρα πολλά ενδιαφέροντα και φοβερή ζωή. Οι άλλες δύο είναι για να πας κανά ΣΚ...
Σωστος. Υπαρχει μονο το θεμα κοστος. Ειδικα σε διαμερισμα. Γκαρσονιερα πχ σε εξωπραγματικες τιμες για μας...(400+)
 

john chris

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας,ειμαι καινουργιο μελος στο φορουμ,διαβασα μερικα παλαιοτερα ποστ και ηταν πολυ ενδιαφεροντα!
Ηθελα να σας ρωτησω επειδη ειμαι φοιτητης και ηρθε η ωρα να διαλεξω χωρα για το ερασμους,αν εχετε παει η ξερετε καποιες απο τις επιλογες που εχω καταληξει:
  • Μαδριτη(Ισπανια)
  • Οστραβα(Τσεχια)
  • Οντενσε(Δανια)
  • Λενς(Γαλλια)
  • Δουβλινο(Ιρλανδια)(δυσκολο να επιλεχθω)

Δεν σκευτομαι τοσο το οικονομικο θεμα ετσι ωστε να διαλεξω π.χ Τσεχια, απλα θα ηθελα να μαθω αν εχετε επισκευτει η ξερετε καποιον που να εχει παει για το ερασμους σε καποια απο αυτες τις πολεις.Τι θα μου προτινατε?Σπουδαζω πληροφορικη.Ολες οι αποψεις δεκτες! :D:D:D
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Το Erasmus δεν είναι τουριστικό.Το επιλέγεις με άλλα κριτήρια.Θα σου πρότεινα Δουβλίνο αλλά είναι δύσκολο να επιλεχθείς .Καθώς είχα μια απο τις καλύτερες περιόδους της ζωή μου στο Plzen-Τσεχία θα σου πρότεινα Οστράβα.Μικρή πόλη,διάσημη για τα πάρτυ,φθηνές μπύρες-ποτά κλπ

Στο Εράσμους μεγαλύτερο ρόλο παίζει η παρέα και το group των ανθρώπων που είναι στην ίδια κατηγορία φοίτησης. Σε μεγαλούπολεις θα χαθείς.
Εναλλακτικά μπορείς να πας και στο Lens ,στους τρελούς τους ΒορειοΓάλλους.
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ

argiris21

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα παιδια θα παω ερασμους αλλα εχω διλημμα! μπορω να παω Ελσινκι , Γκρατς και Μπιλεφελντ! υπαρχει καποιος που να εχει παει σε καποιο απο αυτα ? ποιο μου προτεινετε ??
 

giouli@@

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Γεια :) κανω τα χαρτια μου για ερασμους.... οι δυο πρωτες επιλογες μου ειναι στο πανεπιστήμιο Picardie Jules Verne για 5 μηνες ή στο πανεπιστήμιο της Λωρραινης για 10 μηνες. Θα ήθελα να με συμβουλεψετε και να μ πειτε τις εντυπωσεις σας εαν εχετε παει σε αυτα τα πανεπιστημια!!
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Kοίτα, δεν έχω πάει -αλλά είναι παρεμφερείς οι επιλογές σου. Θέλω να πω πως και τα δύο είναι βόρεια, σε πόλεις σχεδόν ίσου μεγέθους και στη Γαλλία. Πάντως φίλη μου έκανε το εράσμους της (10μηνο κι αυτή) στο Νανσύ και πέρασε πάρα πολύ ωραία!
Οπου και να πας, καλά θα περάσεις ;)
 

IoYo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Η Αναποφάσιστη

Γεια σας! Γεια σας! :)
Μόλις είδα τη συζήτηση και είπα να χωθώ κι εγώ. :bleh: Εδώ και καιρό σκέφτομαι αρκετά εώς πολύ το erasmus και το πού να πάω;! Άλλαξα πολλές φορές άποψη... Και βασικά, ακόμη είμαι ανοιχτή σ` αυτό... Τώρα, λοιπόν, είμαι ανάμεσα στην Πορτογαλία και στην Πολωνία. Ρίξτε γνώμες please! Θα με βοηθήσετε!
Ευχαριστώ πολύ! :):):):)

ΥΓ: Ξέχασα να αναφέρω... Μιλάω για porto και olsztyn
 
Last edited by a moderator:

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
ΤΙ ΤΕΛΕΙΟΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΙ!!! Πολωνία πάμφθηνη, στο κέντρο της Ευρώπης, άπειρες επιλογές για ταξίδια. Βέβαια δεν ξέρω την πόλη και το μέγεθός της...
Από την άλλη Πορτογαλία, επίσης φθηνή, πολύ όμορφη, θα γυρίσεις την Ιβηρική χερσόνησο... Και το Πόρτο είναι σχετικά μεγάλο και φοιτητούπολη οπότε κομπλέ!
Σε ζηλεύω....
 

IoYo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ΤΙ ΤΕΛΕΙΟΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΙ!!! Πολωνία πάμφθηνη, στο κέντρο της Ευρώπης, άπειρες επιλογές για ταξίδια. Βέβαια δεν ξέρω την πόλη και το μέγεθός της...
Από την άλλη Πορτογαλία, επίσης φθηνή, πολύ όμορφη, θα γυρίσεις την Ιβηρική χερσόνησο... Και το Πόρτο είναι σχετικά μεγάλο και φοιτητούπολη οπότε κομπλέ!
Σε ζηλεύω....
Χαχα! Σίγουρα θα `ναι ωραία! Μακάρι να τα καταφέρω!!!
 

Lefteris Gr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αν και βοηθήθηκα αρκετά από βασικές απόψεις για διάφορες πόλεις στην Ευρώπη από προηγούμενα θέματα, θα ήθελα να πάρω λίγο πιο συγκεκριμένες πληροφορίες. Καταρχάς είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στο ΤΕΙ Αθήνας ως Ηλεκτρονικός Μηχανικός και θα ήθελα να πάω το εαρινό εξάμηνο 2015-2016 για erasmus. Οι επιλογές μου είναι οι εξής:

1. Λισαβόνα, Πορτογαλία

2. Παρντουμπίτσε, Τσεχία

3. Ζάγκρεμπ, Κροατία

Τι θα μου προτείνατε; Αυτά που φοβάμαι είναι ότι το Παρντουμπίτσε είναι μικρή πόλη, βέβαια είναι κοντά σε πολλές άλλες πόλεις αλλά και χώρες. Στην Λισαβόνα δεν ξέρω το κατά πόσο θα μπορώ να ανταπεξέλθω με την γλώσσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom