Ανάφη Φολέγανδρος Φολέγανδρος-Ανάφη

thrasheri21

Member
Μηνύματα
126
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα.Οργανώνω ένα ταξιδάκι για τις 5 Ιουλίου με 12.
Στην αρχη σκεφτόμουν να επισκεφτώ μόνο την Φολέγανδρο αλλά επειδή είναι και μεγάλο το διάστημα και δύσκολα θα βρω και δωμάτιο με τέτοια διαθεσιμότητα,σκέφτηκα να επισκεφτώ κάπου στα μισά(δηλ. στις 10 Ιουλίου)και την Ανάφη.Αξίζει τον κόπο?
Υπάρχει κάποιος που να έχει επισκεφτεί και τα 2 νησιά ώστε να μπορέσει να με κατατοπίσει?
-Να σημειώσω πως όπου πηγαίνω θέλω να τα εξαντλώ τα μέρη οπότε με βαση αυτο αξίζει ή ειναι για περισσότερες μέρες παράδειγμα η Φολέγανδρος?
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλησπέρα.Οργανώνω ένα ταξιδάκι για τις 5 Ιουλίου με 12.
Στην αρχη σκεφτόμουν να επισκεφτώ μόνο την Φολέγανδρο αλλά επειδή είναι και μεγάλο το διάστημα και δύσκολα θα βρω και δωμάτιο με τέτοια διαθεσιμότητα,σκέφτηκα να επισκεφτώ κάπου στα μισά(δηλ. στις 10 Ιουλίου)και την Ανάφη.Αξίζει τον κόπο?
Υπάρχει κάποιος που να έχει επισκεφτεί και τα 2 νησιά ώστε να μπορέσει να με κατατοπίσει?
-Να σημειώσω πως όπου πηγαίνω θέλω να τα εξαντλώ τα μέρη οπότε με βαση αυτο αξίζει ή ειναι για περισσότερες μέρες παράδειγμα η Φολέγανδρος?
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Έχω πάει και στα δύο νησιά. Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα να βρεις ένα δωμάτιο για 7 μέρες στην Φολέγανδρο.
Εφόσον λες ότι θέλεις να εξαντλείς τα μέρη, καλύτερα να πας μόνο σε ένα. 5 μέρες είναι οκ για να δεις Φολέγανδρο (& παραπάνω να μείνεις δεν νομίζω να βαρεθεις), αλλά θεωρώ ότι σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να πας Ανάφη μόνο για 2 μέρες. Καταρχήν είναι πολύ μακρινό ταξίδι, οπότε αφού θα φτάσεις ως εκεί, δεν αξίζει να πας για τόσο λίγο.
Τέλος η γνώμη μου είναι ότι αυτά τα νησιά, που είναι έτσι μικρά κ χαλαρά, θέλουν τον χρόνο τους για να μπεις στο κλίμα.
Πάντως αν θες να το συνδυασεις...κλασσικός συνδυασμός είναι με Σίκινο (αλλά δεν έχω πάει για να σου δωσω πιο πολλές λεπτομέρειες)
 
Last edited:

thrasheri21

Member
Μηνύματα
126
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Σ'ευχαριστω παρα πολυ!Ηταν κατατοπιστικότατο το σχόλιο σου.Θελει λίγη σκέψη οπότε το πράγμα!Να σαι καλα καλή σου μέρα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Συμφωνώ με την coco_. Μεγάλος μπελάς να πας Ανάφη για 2 μέρες από Φολέγανδρο. Αν είσαι του χαλαρού, σκέψου Σίκινο. Προσωπικά μου άρεσε πολύ - πιο πολύ από Φολέγανδρο.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
καταρχήν για την Ανάφη θα πρέπει να ψάξεις λίγο τα δρομολόγια καθότι δεν υπάρχουν κάθε μέρα. Εκείνη την εποχή έχει η ΑΝΕΚ και η NEL lines αλλά νομίζω ότι μία μέρα συμπίπτουν μαζί. Έχω πάει και στα 2 αλλά λατρεύω την Ανάφη με διαφορά. 2 μέρες είναι ελάχιστες το νησί χρειάζεται μέρες για να νιώσεις. Την εποχή εκείνη θα βρεις δωμάτια με το τσουβάλι, τέτοια εποχή πήγα και γω πέρσι. Αν δεν έχεις μεταφορικό μέσο όμως να ξέρεις ότι το λεωφορείο που συνδέει τη χώρα με το λιμάνι και τον Ρούκουνα έχει λίγα δρομολόγια μέσα στην ημέρα και ταξί δεν υπάρχουν στο νησί. Τα πολλά δρομολόγια μπαίνουν μετά τις 10 Ιουλίου
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλησπέρα.Οργανώνω ένα ταξιδάκι για τις 5 Ιουλίου με 12.
Στην αρχη σκεφτόμουν να επισκεφτώ μόνο την Φολέγανδρο αλλά επειδή είναι και μεγάλο το διάστημα και δύσκολα θα βρω και δωμάτιο με τέτοια διαθεσιμότητα,σκέφτηκα να επισκεφτώ κάπου στα μισά(δηλ. στις 10 Ιουλίου)και την Ανάφη.Αξίζει τον κόπο?
Υπάρχει κάποιος που να έχει επισκεφτεί και τα 2 νησιά ώστε να μπορέσει να με κατατοπίσει?
-Να σημειώσω πως όπου πηγαίνω θέλω να τα εξαντλώ τα μέρη οπότε με βαση αυτο αξίζει ή ειναι για περισσότερες μέρες παράδειγμα η Φολέγανδρος?
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Καταρχάς απ' ευθείας δρομολόγια δεν έχει ή αν έχει από το ένα στο άλλο θα κάνει πολλές στάσεις και μπορεί οι ώρες της μετακίνης σου να είναι περίεργες οπότε καλύτερα να αφήσεις την Ανάφη για συνδυασμό με Σαντορίνη, Ιο ή Νάξο. Επίσης, οι δύο ημέρες για Ανάφη είναι πολύ λίγες!!!!

Για Φολέγανδρο μένοντας 5 ημέρες θα είσαι ικανοποιημένος, με 6 θα δεις τα πάντα και θα πας και 2 φορές σε κάποιες παραλίες με άνεση, πιστεύω. Την εποχή που θα πας μπορείς να βρεις άνετα δωμάτια μην ανησυχείς.

Ο καλύτερος συνδυασμός για τη Φολέγανδρο είναι η Κίμωλος ή η Σίκινος με τη δεύτερη επιλογή να κερδίζει πιστέυω. Εγώ έμεινα 3 ημέρες Σίκινο και είχα δει τα πάντα άνετα (οι παραλίες εύκολα προσβάσιμες είναι λίγες).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Ο ιδανικός συνδυασμός κατ εμέ είναι 5 μέρες Φολέγανδρο - 2 μέρες Σίκινο.
Θα λατρέψεις και τα 2 νησιά, και αφού το σχεδιάζεις απο τώρα θα βρεις και καλές τιμές θεωρώ.
Για Κίμωλο δεν έχω άποψη. Θέλω να πάω πολύ και έχω ακούσει τα καλύτερα από φίλους μου.
Τσέκαρε το κι εδώ είμαστε για βοήθεια!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Σου έχω βρει και τα δρόμολογια:

Επιλογή 1η:
Κυ 5/7
Πειραιάς --> Φολέγανδρος
- 07:10 --> 13:55 με Αδαμάντιος Κοραής (εάν έχεις όχημα)
- 07:00 --> 10:45 με Sea Jet 2 (χωρίς όχημα - πολύ πιο ακριβό)

Πα 10/7
Φολέγανδρος --> Σίκινος
14:30 --> 15:15 με Αδαμάντιος Κοράης

Κυ 12/7
Σίκινος --> Πειραιάς
15:00 --> 22:30 με Αδαμάντιος Κοραής


Επιλογή 2η:
Κυ 5/7
Πειραιάς --> Σίκινος
07:10 --> 14:50 με Αδαμάντιος Κοραής

Τρ 7/7
Σίκινος --> Φολέγανδρος
09:15 --> 10:00 με Αδαμάντιος Κοράης

Κυ 12/7
Φολέγανδρος --> Πειραιάς
- 09:30 --> 14:00 με Sea Jet Consortium (παίρνει και όχημα)
- 15:55 --> 22:30 με Αδαμάντιος Κοραής
- 20:10 --> 23:30 με Sea Jet 2 (δεν παίρνει οχήματα)

Κατά τη γνώμη θα έκανα το δεύτερο γιατί αν και φτάνει αργά στη Σίκινο δεν έχεις πρόβλημα το νησί δεν έχει πολλά να δεις και να κάνεις (όσο η Φολέγανδρος), και την Τρίτη θα φτάσεις πολύ νωρίς στη Φολέγανδρο και θα έχεις όλη την ημέρα μπροστά σου.
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
126
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ωραία οπότε θα το κοιτάξω και για Σίκινο...Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και ειδικά τον ''tol_pap '' για όλο τον κόπο που έκανε.Να είστε καλά.
Καλοδεχούμενες κι άλλες προτάσεις.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Ωραία οπότε θα το κοιτάξω και για Σίκινο...Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και ειδικά τον ''tol_pap '' για όλο τον κόπο που έκανε.Να είστε καλά.
Καλοδεχούμενες κι άλλες προτάσεις.
Όχημα θα έχετε?
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Όχι είναι απαραίτητο?
Όχι δεν είναι και στα δύο νησιά έχει αρκετή συγκοινωνία αλλά με το όχημα ειδικά μηχανάκι το απολαμβάνεις πολύ καλύτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom