Αυστρία Γενικές Εντυπώσεις από Βιέννη

taver

Member
Μηνύματα
12.485
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
OK, μπορεί. Δεν έψαξα τη χρονολογία έκδοσής του γιατί δεν μ' ενδιέφερε (αν έχεις κάποια σύνδεση με τον πιο πρόσφατο χάρτη του δικτύου, γιατί δεν την παραθέτεις για να βοηθηθούμε όλοι; ). Αυτό που ήθελα να δείξω ήταν ότι είναι εύκολο να πάει εκεί με τα μέσα μεταφοράς και ότι με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο μπορούσε να βρει τις απαντήσεις. Αλλά, και επί της ουσίας: Ήταν λάθος η πληροφορία που έδωσα; Αν ναι, συγγνώμη. Αν όχι, τι σημασία έχει πόσο παλιός ήταν ο χάρτης;
Για την πληροφορία που έδωσες, όχι δεν υπήρχε λάθος. Ούτε σχολίασα το παραμικρό. Απλώς συχνά ο κόσμος πέφτει πάνω σε μια πληροφορία που δίνεται με ένα Χ σκοπό, και τη χρησιμοποιεί διαφορετικά. Θεώρησα λοιπόν καλό να υπάρχει λίγο πιο κάτω η διευκρίνιση για το μελλοντικό αναγνώστη. Κακό είναι?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για την πληροφορία που έδωσες, όχι δεν υπήρχε λάθος. Ούτε σχολίασα το παραμικρό. Απλώς συχνά ο κόσμος πέφτει πάνω σε μια πληροφορία που δίνεται με ένα Χ σκοπό, και τη χρησιμοποιεί διαφορετικά. Θεώρησα λοιπόν καλό να υπάρχει λίγο πιο κάτω η διευκρίνιση για το μελλοντικό αναγνώστη. Κακό είναι?
Κein Schaden, kein Problem, alles gut! Gute Nacht
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Δηλαδη 400 το ατομο ολα μεσα η μονο το ξενοδοχειο ειναι αυτη η τιμη?Πηγαινεις 26 με 30 Δεκ η Ιαν??
420 (για την ακριβεια ανεβηκαν 20ευρω τα πακετα τις τελευταιες μερες) το ατομο στο intercity εχει τοσο ,για 5μερες 4 βραδυα 26-30δεκεμβρη ,πακετο ειναι αεροπορικα και ξενοδοχειο μαζι .

Εμεις δωσαμε 480 to ατομο για 26-30/12 (ολα μεσα ξενοδοχειο +αεροπορικα + ξεναγηση ) και θα μεινουμε εδω.

Austria Trend Hotel Savoyen Vienna in Wien - Special Internet Rates



:xmas_biggrin:
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Εμείς τα κλείσαμε μόνοι μας, δώσαμε 440 το άτομο (αεροπορικά Austrian+ξενοδοχείο) για να αλλάξουμε χρονιά στη Βιέννη (30/12-3/1) και θα μείνουμε στο Hotel Kunsthof. Πολύ ακριβά βρήκα τα ξενοδοχεία, ειδικά στο κέντρο αν και θα μου πεις...Πρωτοχρονιά είναι αυτή...!!! Άντε να περάσουν οι μέρες.... :xmas_biggrin:
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
H βιεννη πανεμορφη !!!

Τελικα καναμε την καλυτερη επιλογη που πηγαμε 26-30 γιατι ηταν ολα ανοιχτα ενω χριστουγεννα και πρωτοχροια ειναι κλειστα μας ειπαν εστιατορια κτλ....

Την επομενη φορα θα παω ανοιξη να δουμε και τους κηπους του στα παλατια !!

Πανεμορφη πολη , και το ξενοδοχειο ηταν υπεροχο δεν το συζητω.
Να το προτιμησετε αν πατε sayvoen.:clap:
 

vaggelakas

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
6 νύχτες στήν Βιέννη, εκ τών οποίων μία μέρα στήν Μπρατισλάβα και μία στο Σάλτσμπουργκ, μάς κάνουν 4 μέρες στήν πρωτεύουσα τής Αυστρίας. Είναι πολύ λίγο λέτε;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
6 νύχτες στήν Βιέννη, εκ τών οποίων μία μέρα στήν Μπρατισλάβα και μία στο Σάλτσμπουργκ, μάς κάνουν 4 μέρες στήν πρωτεύουσα τής Αυστρίας. Είναι πολύ λίγο λέτε;
Στο όριο είσαι.Πάντως παίρνεις μια καλή εικόνα της πόλης με αρκετό τρέξιμο.Με 1-2 μέρες ακόμη θα ήσουν πιο άνετος.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
@vaggelakas Το κάνεις άνετα. 4 μέρες ακούν για να πάρεις πολύ καλή γεύση από την πρωτεύουσα. Μιλάμε πάντα για ότι βρίσκεται εντός του ring.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Για να μην ανοίξω νέο θέμα γράφω εδώ... Το Wiener Rathauskeller (εστιατόριο) το ξέρετε; Είναι καλό; Θέλω να κάνω πρόταση στην κοπέλα μου και θέλω κάτι εγγυημένα καλό! Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; Μέχρι 120€.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.888
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Για να μην ανοίξω νέο θέμα γράφω εδώ... Το Wiener Rathauskeller (εστιατόριο) το ξέρετε; Είναι καλό; Θέλω να κάνω πρόταση στην κοπέλα μου και θέλω κάτι εγγυημένα καλό! Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; Μέχρι 120€.
Δύο φορές το επισκέφτηκα. Αρκετά καλό φαγητό, αλλά κάπως σκοτεινό και κλειστοφοβικό σαν υπόγειο που είναι.
 
Μηνύματα
39
Likes
23
Εχει δίκιο ο Taver, περιέγραψα το Terminal 2 όπου βγαίνουν συνήθως οι low-cost. Γύρισα πριν λίγες μέρες (7η φορά η ίδια διαδρομή για τις βαλίτσες, σε 16 μήνες). Είναι όντως πολύ απλό.

axinos, ναι εντάξει για το Donauinselfest τέλος Ιούνιου. Αλλά όπως περιέγραψα στο "περίπατο στο Δούναβη"
http://www.travelstories.gr/42066-post26.html
το Donauinsel είναι ένα must-visit όποτεδήποτε τον ΜΑΙ-ΣΕΠ. Συνιστώ να είναι κανείς προετοιμασμένος όχι μόνο για κρουαζιέρα στο Δούναβη με πλοίο για Bratislava (1 ώρα) η μια περιήγηση-tour απο το κανάλι στην Schwedenplatz , αλλά και για μιά βαρκάδα (ατομική με βάρκα με μηχανή για 1 ώρα, για 2 άτομα) που νοικιάζεται στο Donauinsel. Δυστυχώς σε άλλους μήνες, όπως και στο Prater (ΝΟΕ-ΜΑΡ) ο κόσμος απλά δεν πάει εκεί, ο αέρας μόνο σφυρίζει (η ξυρίζει...).
Μήπως θυμάσαι τιμές από κρουαζιέρα και βαρκάδα?
Επίσης αν άξιζε η επιλογή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom