Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Στην Ουγγαρία η γλώσσα διδασκαλίας είναι τα αγγλικά. Οπότε δε θα χεις θέμα ;)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Έχεις πάει εκει για Erasmus? Εγώ ταξίδεψα πρόσφατα Βουδαπέστη και την λάτρεψα :D Aλλά και το Μιλάνο μου άρεσε πολύ. Βέβαια η Βουδαπέστη είναι πιο φθηνή και έχει πολλές επιλογές για εξόδους. Το μόνο που με φοβίζει είναι η γλώσσα. Αν κάποιος έχει εμπειρια,ας απαντήσει ή ας στείλει πμ!
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Δεν έχω πάει εκεί εράσμους, άλλα όταν ήταν να κάνω αίτηση -το σκεφτόμουν γιατί η γλώσσα διδασκαλίας είναι τα αγγλικά. Πάντως φίλη μου που πήγε για χρόνο, αγγλικά μιλούσε μόνο. Αν μπεις στο σάιτ του πανεπιστημίου υποδοχής, λογικά, θα έχει πληροφορίες για τους εράσμους. Αλλά δε νομίζω να λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που σου λέω τώρα :p
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!!
Erasmus!!!! Αχχχχχχχχ ..... όσες φόρες και αν προφέρω αυτή την λέξη... πάντα θα χαμογελάω και θα αναπολώ συγχρόνως !
Απο τις ωραιότερες εμπειρίες που έχω ζήσει μέχρι στιγμής στην ζωή μου !
Έκανα erasmus το 2010 στο πανέμορφο Porto .... Δυστυχώς πήγα ουσιαστικά στο τέλος της σχολής μου.... με 2 μαθήματα μόνο και έτσι δεν μπορούσα να καθίσω όλοκληρο τον χρόνο... Είναι το μοναδικό πράγμα που μετανιώνω .....
Όσα χρόνια και αν περάσουν .... αυτές οι αναμνήσεις θα μένουν πάντα ζωντανές !
Θυμάμαι για κανένα χρόνο και ακόμα και τώρα βέβαια .... νιώθω σαν τούς άντρες όταν ξεκινάνε να μιλάνε για τον στρατό...χεχεχε....
Δεν ήθελα να σταματήσω να διηγούμαι... βέβαια είναι φυσικό και επόμενο ότι γινόμουν βαρετή σε κάποια φάση ..... αλλά αν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να καταλάβεις αυτή την υπέροχηηηηηηη αίσθηση !!!!
Για αυτό λοιπόν όσοι έχετε την ευκαιρία.... μην την χάσετε !
Αξίζει και με το παραπάνω !!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ερασμους με πήραν στη Σαραγόσα.
Το σκέφτομαι αν θα πάω γιατί για κάποιο λόγο το γνωστικό αντικείμενο στο mail μου έλεγε "Mechanics and Metal work"(ιιιιχ!) και πρώτον δε μπορώ να βρω το τμήμα εκεί ( μάλλον οι μηχανολόγοι είναι) και δεύτερον δε ξέρω αν θα έχω κοινά μαθήματα.
Καλή μου επιτυχία!
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Για το Budapest University of Technology & Economics έχει κανείς κάποια γνώμη; Ενδιαφέρομαι για Ιταλία,Ουγγαρία... Ξερω πολύ καλά αγγλικά,μαθαίνω και ιταλικά αυτή την περίοδο, αλλά στην Ουγγαρία φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να συννενοηθώ :p Αν και γενικά θα έλεγα ότι το'χω με τις γλώσσες,ίσως αντιμετωπίσω πρόβλημα στην αρχή... Επίσης,το καλό με την Ουγγαρία θα ήταν ότι θα μπορούσα να ταξιδέψω όπου θέλω,επειδή είναι στην κεντρική Ευρώπη.. Τι πιστεύετε εσείς;
Πήγα Εράσμους στην Ουγγαρία το 2003 στο Πετς (είναι νότια). Τα μαθήματα ήταν όλα στα αγγλικά οπότε δε θα έχεις πρόβλημα. Το πρόβλημα με τα ούγγρικα είναι ότι είναι πάρα πολύ δύσκολη γλώσσα, δεν μπορείς να τη συνδέσεις καθόλου με κάποια άλλη ώστε να διευκολυνθείς γιατί δε μοιάζει με καμία. Ίσως αν ξέρεις τούρκικα να σε βοηθήσουν. Επίσης για μένα ήταν δύσκολη και η προσφορά πολλών γραμμάτων γιατί εμείς δεν έχουμε παρόμοιους ήχους. Για τους Γερμανούς θυμάμαι ήταν πιο εύκολο. Αυτά τα ολίγα. Πάντως σαν χώρα είναι όμορφη, τότε ήταν και πολύ οικονομική και το καλύτερο: είναι στο κέντρο της Ευρώπης! Καλά να περάσεις όπου κι αν πας.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Ερασμους με πήραν στη Σαραγόσα.
Το σκέφτομαι αν θα πάω γιατί για κάποιο λόγο το γνωστικό αντικείμενο στο mail μου έλεγε "Mechanics and Metal work"(ιιιιχ!) και πρώτον δε μπορώ να βρω το τμήμα εκεί ( μάλλον οι μηχανολόγοι είναι) και δεύτερον δε ξέρω αν θα έχω κοινά μαθήματα.
Καλή μου επιτυχία!
Kαι μένα Σαραγόσα -μάλλον, θα με πάρουν, αλλά για πρακτική! Ψάξε τα μαθήματα να βρεις αν υπάρχουν αντιστοιχίες! ;)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αααα τέλεια!Για ποιό εξάμηνο;
Μίλησα με φίλο που ειναι τώρα Βαρκελώνη και με είπε πως μπορώ να στείλω μέηλ στο πανεπιστήμιο και εφ'όσον υπάρχει τμήμα ηλεκτρολόγων να με πάρουν εκεί. Περισσότερη συνεννόηση βέβαια αλλά άμα τα καταφέρω θα είναι το ιδανικό.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Τι δηλαδή; Να σε πάρουν Βαρκελώνη;; Μα έχει συμφωνία το Πανεπιστήμιό σου με το Πανεπιστήμιο εκεί; Γιατί αν δεν έχει, πας ως free mover, δε θα δικαιούσαι υποτροφία από το πρόγραμμα.

Το εαρινό πάω!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Όχι, Βαρκελώνη είναι ο φίλος μου. Εγώ για Σαραγόσα μιλάω.Απλά στη Σαραγόσα έχει και τμήμα ηλεκτρολόγων και μάλιστα συμβεβλημένο με εμάς απλά δε ξέρω γιατί δε με πήραν σε αυτό. Οπότε θα ρωτήσω αν γινεται να πάρω από εκεί μαθήματα.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Γεια σας και από μένα !! τρελαίνομαι στην ιδέα του εράσμους και έτσι έχω αποφασίσει να κάνω πρακτική του χρόνου το εαρινό .(οι αιτήσεις θα ανοίξουν μέσα στο μήνα). είμαι ανάμεσα στα :Φλωρεντία,Βαρκελώνη(ίσως και κανάρια νησιά),Άμστερνταμ και Πόρτο χωρίς να αποκλείω και τίποτα άλλο εννοείται!!
Έχει κάνει κάποιος πρακτική με εράσμους? Αληθεύει το ότι επιλέγεις και πας όπου μα όπου θες? (δηλ,μπορώ να κάνω πρακτική σε ένα μουσείο στη Φλωρεντία πχ?) Περιμένω εμπειρίες και γνώμες!!
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Θες να φύγεις το εαρινό του 2016; Νομίζω δεν προλαβαίνεις, οι αιτήσεις κοντεύουν να κλείσουν. Αυτό που κάνεις στην πρακτική είναι να βρεις τον φορέα που σε ενδιαφέρει, να στείλεις εκεί αίτηση κι αν σε δεχτούν καλώς. (Σημειωτέον, πρέπει να έχει συνάφεια με αυτό που σπουδάζεις. Αν δηλαδή δεν σπουδάζεις Μουσειολογία ή Ιστορία/Αρχαιολογία, η πρακτική σου στο μουσείο δε θα εγκριθεί). ΑΝ σε δεχτούν από το εξωτερικό, κάνεις τα χαρτιά σου εδώ και περιμένεις την τελική έγκριση από το πανεπιστήμιό σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom