Ταξίδι με ανήλικο (που δεν είναι τέκνο σου)

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το θέμα. Θέλω να κάνω ένα ταξίδι στην Ευρώπη με τον ανηψιό και τον βαφτισιμιό μου που είναι και οι δυο ανήλικοι, 11 και 10 ετών αντίστοιχα. Έχουν και οι δυο διαβατήρια γιατί έχουν ταξιδέψει με τους γονείς τους πριν λίγα χρόνια. Εκτός από το διαβατήριο όμως, δεν θα πρέπει να έχω και κάποιο έγγραφο πως η αδερφή μου και η κολλητή μου μου επιτρέπουν να συνοδεύσω τα παιδιά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Η αδερφή σου και η κολλητή σου δεν έχουν ίδιο επώνυμο με τα παιδιά, εκτός αν άλλαξαν επώνυμο και πήραν του συζύγου μετά τον γάμο. Θεώρησέ το αδύνατο να αποδείξεις ότι αυτή που σου τα παραχώρησε είναι η μητέρα τους στον έλεγχο διαβατηρίων.
Οπότε θα φανεί ότι μεταφέρεις 2 άγνωστά σου παιδιά στο εξωτερικό, πράγμα πολύ επικίνδυνο.
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εννοείς πως αν έχουν (που έχουν) το ίδιο επίθετο με τα παιδιά, γνωρίζεις αν υπάρχει απαραίτητο έγγραφο/εξουσιοδότηση που να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε; Γιατί αυτό ρωτάω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Θα επισκευτούν οι οι μητέρες το αστυνομικό τμήμα και θα τις κατατοπίσουν σχετικά.
Αν υπάρχει πατέρας για τα παιδιά, πρέπει να υπογράψει κι αυτός.
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει δηλαδή αυτή η διαδικασία; Κάποιου τύπου εξουσιοδότηση σε αστυνομικό τμήμα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Όπως σου είπα, είναι μια διαδικασία που υπάρχει και τη διεκπεραιώνουν η μητέρα και ο πατέρας του παδιού στο αστυνομικό τμήμα μαζί.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ταξιδεψα και εγω με το ανηψιο μου στο Παρισι και το επιθετο ηταν εντελως διαφορετικο απο το δικο μου και του ανδρος μου (που ειναι αδελφος της μητερας του μικρου) Λοιπον πηγαν στη αστυνομια και οι δυο γονεις, μας εκαναν μια εξουσιοδοτηση αναφέροντας τα δικα μας ονοματα , στοιχεια διαβατηριου η ταυτοτητας ...Λοιπον δεν μας τα ζητησε κανεις..και το λεω και το φωναζω απο τοτε..Στο αεροδρομιο στο ελεγχο ετυχε καποια στιγμη το μικρο να περασει μονο του απο το μηχανημα και εγω στο διπλα ο δε θειος παραδιπλα που τον εβαλαν να βγαλει τα παπουτσια του.. Του ανοιξαν το σακκιδιο γιατι βρηκαν ενα ζελε μαλιων του μιλουσαν στα γαλλικα και παρα τις προσπαθειες μου απο τη διπλα σειρα να παρεμβω δεν εδωσαν σημασια, οπως δεν εδωσαν σημασια που ενα 8χρονο βρεθηκε μονο του να περνα το ελεγχο........
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Έχω αντιμετωπίσει καχυποψία στο Λονδίνο και το Όσλο. Όχι παντού και φυσικά όχι στην Ελλάδα. Στο Λονδίνο ήταν ιδιαίτερα έντονη, μου ζήτησαν και πιστοποιητικό γεννήσεως για να αποδείξω ότι είμαι η μητέρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom