ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τι να μην αγχωθώ που κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα τώρα! !Το άγχος υπάρχει γιατί αλλάζω αεροπορική στην ανταπόκριση και θα πρέπει να μαζέψω τις βαλίτσες και να τις ξαναπαραδόσω ενώ αν ταξιδεύεις με μια εταιρεία το αναλαμβάνουν εκείνοι αυτό.. Και δεν νομίζω η Aegean να μπορεί να με βοηθήσει σε κάτι ...
myrt.aki καλησπέρα απ'την Ν.Υ.! Πέρσι ήρθα με aegean και virgin (επιστροφή με virgin και british) και είχαμε 4 ώρες αναμονή στο πήγαινε και μιάμιση στο γύρνα. Όλα ήταν μια χαρά και μην αγχώνεσαι γιατί όπως σου λένε και οι προηγούμενοι οι βαλίτσες πάνε κατευθείαν ΝΥ. Σε περίπτωση καθυστέρησης σας βάζουν σε επόμενη πτήση. Καλό ταξίδι!
 

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού !
myrt.aki καλησπέρα απ'την Ν.Υ.! Πέρσι ήρθα με aegean και virgin (επιστροφή με virgin και british) και είχαμε 4 ώρες αναμονή στο πήγαινε και μιάμιση στο γύρνα. Όλα ήταν μια χαρά και μην αγχώνεσαι γιατί όπως σου λένε και οι προηγούμενοι οι βαλίτσες πάνε κατευθείαν ΝΥ. Σε περίπτωση καθυστέρησης σας βάζουν σε επόμενη πτήση. Καλό ταξίδι!
Καλημέρα από Ελλάδα! Αχ ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε και με καθησυχάσατε γιατί εχθές ήμουν για να με κλαίνε οι ρέγγες :confused::cry: :twisted:
Προσπαθώ να μιλήσω και με το πρακτορείο αλλά με έχουν στην αναμονή.. πάντως για το ίδιο πράγμα μιλάμε ( εκτός του ότι εγώ έχω μιάμιση ώρα στο πήγαινε και τεσσεράμιση στο έλα) οπότε βασίζομαι στην εμπειρία σου !! Μα θα τρελαινόμουν αν χρειαζόταν να πάρουμε τις βαλίτσες ενδιάμεσα εφόσων έκανα ενιαία κράτηση...!
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
καλησπέρα . μιας και βρίσκεσαι NY μπορείς να μου πεις αν βγαίνοντας από το jfk βρήκες εύκολα taxi και αν πηγες με taxi από jfk σε manhattan ποσο σου κόστισε? για 50 dollars μου έχουν πει οι πιο πολλή.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Έχει μία ενιαία ουρά με σήμανση για taxi και περιμένεις στην σειρά σου. Είναι πολύ εύκολο.
Δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό (είναι flat rate), αλλά μαζί με το tip μου πήγε γύρω στα 70. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα μετά από πολύωρη πτήση.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
αυτο με το φιλοδορημα (tip) ειναι υποχρεωτικο να δωσεις? και αν ναι ποσο και που δινεις φιλοδορημα? και στα taxi πρεπει? για πειτε μου τι παιζει οσοι ξερετε.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
μάλιστα κατάλαβα.το tip στο βάζουν στην τελική τιμή η στο ζητάνε να το πληρώσεις χωρια.δηλαδή αν ζητήσω στο ξενοδοχείο να μου καλέσει taxi θα μου ζήτηση tip , η από μονος μου πρεπει να τους δώσω? sorry αλλα μου φαίνεται λίγο αστείο:D
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Στα εστιατόρια πολλές φορές έχει ήδη αναγραφεί το ελάχιστο (15%) και το προσαρμόζεις κατά βούληση. Σε ένα αχθοφόρο προφανώς το δίνεις εσύ στο χέρι. Για τις καθαρίστριες στο ξενοδοχείο, σε εμένα είχε ειδικό φακελάκι που έγραφε TIPS.
Άσχετα από το πως μας φαίνεται και τι θα κάνεις, έτσι είναι η λογική εκεί.
 

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
Γεια σας και πάλι παιδιά!! μιας που στα τελευταία 4 ταξίδια μου με σώσατε ακομη και την τελευταία στιγμή...και έχοντας διαβάσει σχεδόν ό,τι αφορά τη "Διαμονή στην Νεα Υόρκη"...θέλω τη βοήθειά σας. Θα πάω με το φίλο μου για 12 μέρες και επειδή είμαστε φοιτητές δεν υπάρχει δυνατότητα να μείνουμε Μανχάταν...οι περισσότεροι έμπειροι αναφέρετε οτι αν δεν μείνεις κέντρο δεν μπορείς να ζήσεις τον παλμό της πόλης και ταλαιπωρείσαι και με έξτρα συγκοινωνίες..Αλλά στην περίπτωση μας το Μπρούκλιν ειναι η πιο βατή λύση..έκλεισα λοιπόν μέσω Βooking αυτό
https://www.booking.com/hotel/us/ma...d1c7feb32f59218136X1;highlight_room=131870006
δεν έχει κριτικές, αλλά απο οτι είδα βρίσκεται κοντα στο μετρό...οποτε σε ένα μισάωρο θα είμαστε Μανχάταν! δεθ επιστρεφουμε πολυ αργα...έχετε κάποια εμπειρία επι τούτου η γενικά για την ευρύτερη περιοχή?
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
δεν έχει κριτικές, αλλά απο οτι είδα βρίσκεται κοντα στο μετρό...
Κοντά στο μετρό βρίσκεται αλλά σε ποιο μετρό? Δυστυχώς από τον σταθμός που βρίσκεται κοντα περνάει μόνο η γραμμη J,Z πράγμα που σημαίνει ότι πλην του Lower Manhattan σε όλες τις υπόλοιπες περιοχές θα πρέπει να κάνεις μετεπιβίβαση, δεν είναι και ότι πιο βολικό και κυρίως είναι πολύ χρονοβόρο. Ακόμη και για μέρη εντός Brooklyn με σχετικό ενδιαφέρον, όπως Grand Army Plaza και Brooklyn Botanical Garden, Coney Island, Brooklyn Bridge Park θα πρέπει να κάνει μετεπιβίβαση. Μία περιοχή που είσαι κοντά και από ότι διαβάζω έχει ανέβει πολύ είναι το Williamsburg.
Τρομερά bars, εστιατόρια και πολυχώροι τέχνης και όχι μόνο. Μην παραλείψεις να επισκεφτείς το ίσως καλύτερο Steakhouse της πόλης: Peter Luger Steak House (http://peterluger.com/) και το Maison Premiere (http://www.maisonpremiere.com/).
Κάνε καλή προετοιμασία έτσι ώστε να μην χάνεις χρόνο στα πήγαινε έλα.
 

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
Κοντά στο μετρό βρίσκεται αλλά σε ποιο μετρό? Δυστυχώς από τον σταθμός που βρίσκεται κοντα περνάει μόνο η γραμμη J,Z πράγμα που σημαίνει ότι πλην του Lower Manhattan σε όλες τις υπόλοιπες περιοχές θα πρέπει να κάνεις μετεπιβίβαση, δεν είναι και ότι πιο βολικό και κυρίως είναι πολύ χρονοβόρο. Ακόμη και για μέρη εντός Brooklyn με σχετικό ενδιαφέρον, όπως Grand Army Plaza και Brooklyn Botanical Garden, Coney Island, Brooklyn Bridge Park θα πρέπει να κάνει μετεπιβίβαση. Μία περιοχή που είσαι κοντά και από ότι διαβάζω έχει ανέβει πολύ είναι το Williamsburg.
Τρομερά bars, εστιατόρια και πολυχώροι τέχνης και όχι μόνο. Μην παραλείψεις να επισκεφτείς το ίσως καλύτερο Steakhouse της πόλης: Peter Luger Steak House (http://peterluger.com/) και το Maison Premiere (http://www.maisonpremiere.com/).
Κάνε καλή προετοιμασία έτσι ώστε να μην χάνεις χρόνο στα πήγαινε έλα.
αχχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ που με καθησύχασες και μου βρήκες επιπλέον επιλογές...εμεις βασικά προς κεντρο νέας υόρκης θέλουμε να κινούμαστε, άλλα σίγουρα θα δούμε και ό,τι πρότεινες απο Brooklyn. Το οικονομικότερο ξενοδοχείο κέντρο Νέας Υόρκης που βρίσκω ειναι chinatown και κοστιζει 1500 ευρω...έναντι των οχτακοσίων του άλλου..επειδή απο ό,τι βλέπω γνωρίζεις απο Brooklyn έχεις να προτείνεις κάποιο που να έχει καλύτερη σύνδεση για Μανχάταν?
Σε ευχαριστω και παλι!
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Καλησπέρα και πάλι. Λόγω κάποιου προβλήματος που υπήρξε, άλλαξαν οι ημερομηνίες που θα πάμε στο μήλο. Ετσι έχουμε από 12/6 έως 20/6 (8 διαν.).
Για το ξενοδοχείο είμαστε στο εύρος από την 35 έως 44 (Manhattan).
1. Τι λέτε για την περιοχή?
2. Υπάρχει καμία πρόταση (αν είναι δυνατόν με όνομα ή ακόμα καλύτερα και με αρ. δωματίων για θέα κ.λ.π.). Με πρωινό καλύτερα?
3. Οτιδήποτε άλλο σχετικά με την διανομή.
4. Το φαγητό μας έχει καλύψει από πριν ο φίλος tol_pap που πόσταρε τα πάντα και τον ευχαριστούμε.
5. Πρόγραμμα 8-μέρου+1/2 θα αρχίσουμε να το ετοιμάζουμε αλλά κάθε βοήθεια δεκτή.
Να είστε όλοι καλά....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom