Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

elinadima

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας! οι πληροφοριες σας ηταν πολύ χρησιμες διαβαζοντας όλα τα posts... συνεχιζω βεβαια να χω δυο αποριες.. πρωτον εβγαλα το visa support από το site που προταθηκε εδώ.. εκει δεν ειχε το ξενοδοχειο μου και ελεγε ότι μπορω να επιλεξω ένα στην τυχη.. στην αιτηση που πρεπει να συμπληρωσω ηλεκτρονικα(πλεον) χρειαζεται να γραψω το ονομα του ξενοδοχείου? και αν ναι, πρεπει να γραψω το ιδιο για να συμπιπτουν η να γραψω αυτό που οντως θα μεινω? και τελευταιο..τελικα που πρεπει να παμε? προξενειο η κεντρο βιζας? γνωριζω για την διαφορα στην τιμη αλλα πηγα στο προξενειο τις προαλλες και ηταν αγενέστατοι :(:shock: και το σκέφτομαι..
 

Meliti

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Diabase to thread, 8a breis ena site apo to opoio mporeis na agoraseis to invitation letter
σ'ευχαριστώ για την απάντηση, θα το ψάξω ξανά, το είχα διαβάσει πριν καιρο και τότε είχα στο μυαλό μου για ξενοδοχείο, οπότε μάλλον δεν είχα δώσει και πολλή σημασία.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
108
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ρε πως μπλέκω κάθε φορά με τις Βίζες,πρόπερσι για Μυανμάρ φέτος για Ρωσία. Διαβάστε φίλοι συφορμίτες και συμφορμίτησσες πώς κατάφερα να συλλέξω και να καταθέσω τα χαρτιά μου στο προξενείο της Ρωσίας για την εκδοση βίζας. Τον Μάϊο σκοπεύουμε να πάμε με την γυναίκα μου 4 ημέρες Αγία Πετρούπολη,και απο 2-3 στις πρωτεύουσες των χωρών της Βαλτικης,δηλ. Ταλίν,Ρίγα,Βίλνιους. Καθώς καταλαβαίνεται για την Ρωσία έπρεπε να βγάλουμε Βίζες. Για να βγει βίζα χρειάζε ται α) Διαβατήριο που να θέλει 6 μήνες ακόμα για να λήξει και κενές σελίδες
β)Πρόσκληση απο Ρωσία.
γ)ασφάλιση για τις μέρες που θα είσαι εκεί
δ)Φωτογραφία ταυτότητας.
ε) 56 ευρώ και την άλλη εβδομάδα πάω να την πάρω.
δ) Την αίτηση ηλεκτρονικά εκτυπωμένη.
Πρίν ασχοληθώ ρώτησα ένα γραφείοπου αναλαμβάνει μου είπε γύρω στα 120 ευρώ.
Την πρόσκληση μου την έστειλε με email το Ξενοδοχείο που έχω κλείσει για να μείνουμε στην Αγία Πετρούπολη για 3 βραδιές με άμεση χρέωση 800 Ρούβλια το άτομο (περίπου 12 ευρώ) .Την ασφάλεια την έκλεισα σε ασφαλιστική εταιρία που την δέχονται.(Δεν δέχονται σχεδόν καμία γνωστή ασφαλιστική.) Και αυτόμέσω Email.
Στη συνέχεια το πακέτο με τα έγγραφα τα έστειλα με Email για έλεγχο στο προξενείο
και αφού χρειάστηκαν κάποιες διορθώσεις στις αιτήσεις τα διόρθωσα και πήγα και τις κατέθεσα.
ΣΗΜΕΊΩΣΗ Απορία Ενώ τουριστική Βίζα μπορείς να πάρεις για 30 ημέρες θα μου δώσουν μόνο για τις 4 ημέρες που εχω κλείσει στο Ξενοδοχείο. Και στο ερώτημά μου αν μου αρέσει και θέλω να παρατείνω την διαμονή μου εκεί για 2-3 ημέρες ακόμη; η απάντηση που πήρα ήταν οτι δεν ΓΙΝΕΤΑΙ,και αν μου αρέσει να ξαναπάω άλη φορά.Για να είμαι ειλικρινείς μου την έδωσε,γιατί πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα κι από μένα! Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό το visa support. Είναι μια πρόσκληση από το ξενοδοχείο που θα μείνεις σε Ρωσία; και γιατί παρέχεται με πληρωμή από τα ξενοδοχεία; Το δικό μου για παράδειγμα, για να μου παρέχει visa support μου ζητάει 20 δολάρια...!!!! Δηλαδή θα πληρώσω ό,τι είναι να πληρώσω για τη βίζα + 20 δολάρια;; (ημαρτον..)
Είναι απαραίτητη διαδικασία εν τελη για την έκδοση βίζας;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.546
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα κι από μένα! Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό το visa support. Είναι μια πρόσκληση από το ξενοδοχείο που θα μείνεις σε Ρωσία; και γιατί παρέχεται με πληρωμή από τα ξενοδοχεία; Το δικό μου για παράδειγμα, για να μου παρέχει visa support μου ζητάει 20 δολάρια...!!!! Δηλαδή θα πληρώσω ό,τι είναι να πληρώσω για τη βίζα + 20 δολάρια;; (ημαρτον..)
Είναι απαραίτητη διαδικασία εν τελη για την έκδοση βίζας;
Ναι. Διάβασε εδώ, από το μενού στα αριστερά θα έχεις ό,τι πληροφορία χρειάζεσαι:
http://www.vhs-greece.com/main.php?id=general-information&lang=gr
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
108
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλησπέρα κι από μένα! Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό το visa support. Είναι μια πρόσκληση από το ξενοδοχείο που θα μείνεις σε Ρωσία; και γιατί παρέχεται με πληρωμή από τα ξενοδοχεία; Το δικό μου για παράδειγμα, για να μου παρέχει visa support μου ζητάει 20 δολάρια...!!!! Δηλαδή θα πληρώσω ό,τι είναι να πληρώσω για τη βίζα + 20 δολάρια;; (ημαρτον..)
Είναι απαραίτητη διαδικασία εν τελη για την έκδοση βίζας;
Ναι πρέπει να έχεις πρόσκληση,αλλά 20 δολάρια είναι πολλά ,το πολύ 10 τόσο ζητάνε τα περισσότερα Ξενοδοχεία,αν είναι πάρε πρόσκληση απο άλλο ξενοδοχείο ,αφού κλείσεις και μετά το ακυρώσεις.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ για την απάντηση..

Τελικά αποφάσισα να πάω στο Mouzenidis travel στη Θεσσαλονίκη. Τουλάχιστον με αυτούς θα είμαι σίγουρη πως δεν θα γίνει κάποιο λάθος και δεν θα χω πρόβλημα με τα χαρτιά μου, γιατί λένε πώς οι Ρώσοι είναι πιο δύσκολοι στη visa απ'ό,τι οι κινέζοι. Βέβαια, θα μου κοστίσει 100Ε (συμπεριλαμβανομένων των 2Ε ανα ημέρα παραμονής.)

Κι έρχομαι κι απορώ... και ρωτάω το αυτονόητο... αφού υπάρχει προξενείο, γιατί δεν μπορείς να κάνεις όμορφα τη δουλειά σου εκεί, και για ποιο λόγο δεν σε εξυπηρετούν, με αποτέλεσμα μια διαδικασία που θα την έκανες με 35Ε να σου κοστίζει τελικά 100Ε; Για ποιο λόγο τα προξενεία να εξυπηρετούν όπως φαίνεται μ'αυτό τον τρόπο τα συμφέροντα των τουριστικών πρακτορείων;;;;
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.881
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ευχαριστώ για την απάντηση..

Τελικά αποφάσισα να πάω στο Mouzenidis travel στη Θεσσαλονίκη. Τουλάχιστον με αυτούς θα είμαι σίγουρη πως δεν θα γίνει κάποιο λάθος και δεν θα χω πρόβλημα με τα χαρτιά μου, γιατί λένε πώς οι Ρώσοι είναι πιο δύσκολοι στη visa απ'ό,τι οι κινέζοι. Βέβαια, θα μου κοστίσει 100Ε (συμπεριλαμβανομένων των 2Ε ανα ημέρα παραμονής.)

Κι έρχομαι κι απορώ... και ρωτάω το αυτονόητο... αφού υπάρχει προξενείο, γιατί δεν μπορείς να κάνεις όμορφα τη δουλειά σου εκεί, και για ποιο λόγο δεν σε εξυπηρετούν, με αποτέλεσμα μια διαδικασία που θα την έκανες με 35Ε να σου κοστίζει τελικά 100Ε; Για ποιο λόγο τα προξενεία να εξυπηρετούν όπως φαίνεται μ'αυτό τον τρόπο τα συμφέροντα των τουριστικών πρακτορείων;;;;
Επειδή πρόκειται αυτές τις μέρες να απευθυνθώ κι εγώ στο ίδιο πρακτορείο στην Αθήνα τα κόστη έχουν ως εξής. Στο προξενείο θέλουν 56 (35+21) χωρίς την ασφάλεια και την πρόσκληση. Συνολικά με αυτά βγαίνει κάπου 75-80 ανάλογα με το πόσα θα σε χρεώσει το ξενοδοχείο σου. Στο πρακτορείο ζητάνε 101 ΕΥΡΩ.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
108
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
[Q
Επειδή πρόκειται αυτές τις μέρες να απευθυνθώ κι εγώ στο ίδιο πρακτορείο στην Αθήνα τα κόστη έχουν ως εξής. Στο προξενείο θέλουν 56 (35+21) χωρίς την ασφάλεια και την πρόσκληση. Συνολικά με αυτά βγαίνει κάπου 75-80 ανάλογα με το πόσα θα σε χρεώσει το ξενοδοχείο σου. Στο πρακτορείο ζητάνε 101 ΕΥΡΩ.
Εγώ πήγα στο προξενείο μου στοίχισε μαζί με ασφάλεια για 5 ημέρες και την πρόσκληση απο ξενοδοχείο της Αγίας Πετρούπολης 140 ευρώ για 2 άτομα.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Πωπω παιδια τα νευρα μου με ολη αυτή τη διαδικασια και αναθεμα και αν εχω καταλαβει τιποτα. Τι να κανω πρωτα? να κλεισω αεροπορικα? να βρω ξενοδοχεια μοσχα και αγια πετρουπολη που λεμε να παμε, και μετα να βγαλω βιζες? Χανια μενουμε, μας βλεπω να πηαγαινουμε ρεθυμνο στο προξενειο. εν τω μεταξυ, θα χρειαστεί βιζα και για τον μικρο μου που θα είναι 2 χρονων τοτε?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.698
Πωπω παιδια τα νευρα μου με ολη αυτή τη διαδικασια και αναθεμα και αν εχω καταλαβει τιποτα. Τι να κανω πρωτα? να κλεισω αεροπορικα? να βρω ξενοδοχεια μοσχα και αγια πετρουπολη που λεμε να παμε, και μετα να βγαλω βιζες? Χανια μενουμε, μας βλεπω να πηαγαινουμε ρεθυμνο στο προξενειο. εν τω μεταξυ, θα χρειαστεί βιζα και για τον μικρο μου που θα είναι 2 χρονων τοτε?
Θα πρέπει να έχεις κλείσει αεροπορικά γιατί η βίζα (τουλάχιστον μέχρι πριν δυο χρόνια) δεν είναι μεγάλης διάρκειας π.χ τρίμηνη, αλλά όσο διαρκεί το ταξίδι, έτσι δεν χρεώνεσαι περισσότερο για την ασφάλεια. Ζήτησε μια μέρα περισσότερο από το προγραμματισμένο για κάθε περίπτωση που συμβεί κάτι. Υπάρχουν ξενοδοχεία, όπως το Ιζμαίλοβο που σου στέλνουν την πρόσκληση δωρεάν ή με χαμηλή χρέωση.
Τέλος νομίζω ότι για μας που δεν ζούμε στην Αθήνα το τουριστικό γραφείο για την διαδικασία είναι μονόδρομος, τους δίνεις ημερομηνίες ταξιδιού και τα υπόλοιπα τα κάνουν αυτοί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.692
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom