Γαμήλιο σε Ταϊλάνδη Koh Samui

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ακριβά τα βρίσκω τα αεροπορικά, στο 700άρι είναι πιο λογική τιμή.
 

mgtsiak

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
καλημερα σε ολους! λεμε για γαμηλιο ταξιδι τελη Αυγουστου 4 μερες Μπανκογκ, 2 μερες Σιγκαπουρη και 5 μερες Μπαλι! εχω βρει γενικα μονη μου αρκετα οικονομικα εισητηρια και ξενοδοχεια. Τι προτεινετε? Παω μονη μου ή μεσω πρακτορειου? γνωριζετε καποιο αξιοπιστο Link που να μου δινει επιλογες για ξεναγους?
 

kate_k

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Γεια σας! Παντρευόμαστε τέλος Ιουλίου και θέλουμε να πάμε κάπου γαμήλιο ταξίδι για να χαλαρώσουμε, σε καλό ξενοδοχείο με θάλασσα, μασάζ κτλ. αλλά να έχει να κάνουμε και εκδρομούλες να δούμε δυο πράγματα. Μετά από ψάξιμο καταλήξαμε στην Ταϋλάνδη και συγκεκριμένα στο Κο Σαμούι. Το ερώτημα είναι: μένουμε μόνο Κο Σαμούι ή επιλέγουμε 4-5 μέρες Κο Σαμούι και 2 Μπανγκόκ; Υπάρχουν και τα 2 αυτά πακέτα και δεν ξέρουμε τι να επιλέξουμε. Αξίζουν οι 2 μέρες στην Μπανγκόκ για να δουμε πεντε πράγματα ή απλά θα είναι μόνο κούραση από την πτήση και την αλλαγή ξενοδοχείου; Επίσης, είναι καλή εποχή για Ταϋλάνδη τέλος Ιουλίου που θέλουμε;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Φυσικά και αξίζουν οι 2 μέρες στη Μπανγκόκ. Υπάρχουν πάρα πολλά που έχετε να δείτε και αν είστε λίγο στο τρέξιμο θα δείτε αρκετά από αυτά. Αν μπορείτε προσθέτε και κανα 2 μέρες Κο Πανγκάν ή Κο Τάο που είναι κοντά στο Σαμούι. Τέλος Ιουλίου είναι η περίοδος των μουσώνων στην Ταϋλάνδη αλλά από τη μεριά που θα πάτε εσείς Κο Σαμούι είναι πολύ καλύτερα. Μπάνιο τουλάχιστον θα κάνετε μια χαρά.. Τώρα για τις βροχές δε εγγυώμαι!! Εμάς στο Πούκετ Ιούλιο έβρεχε σχεδόν 3 μέρες ασταμάτητα!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Συμφωνώ με τα σχόλια της giannoula, απλά το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι οτι είναι πολύ λίγες οι μέρες για τόσο μακρινό ταξίδι..βάλτε μερικές ακόμα να είστε πιο άνετα και να δείτε και κανένα άλλο νησάκι εκεί κοντά.
 

kate_k

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Γεια σας και πάλι! Τελικά αποφασίσαμε να μείνουμε 4 βράδια στο Κο Σαμούι, 3 βράδια στο Κο Πανγκάν και 3 στην Μπανγκόκ.
Το ερώτημα είναι το εξής: πού να μείνουμε στο Κο Σαμούι; Αρχικά λέγαμε για Chaweng αλλά η κοπέλα από το ταξιδιωτικό γραφείο μας λέει ότι τέλος Ιουλίου που θα είμαστε εκεί τα νερά θα έχουν τραβηχτεί και ότι είναι καλύτερα να κλείσουμε στην choeng mon. Ισχύει κάτι τέτοιο;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Γεια σας και πάλι! Τελικά αποφασίσαμε να μείνουμε 4 βράδια στο Κο Σαμούι, 3 βράδια στο Κο Πανγκάν και 3 στην Μπανγκόκ.
Το ερώτημα είναι το εξής: πού να μείνουμε στο Κο Σαμούι; Αρχικά λέγαμε για Chaweng αλλά η κοπέλα από το ταξιδιωτικό γραφείο μας λέει ότι τέλος Ιουλίου που θα είμαστε εκεί τα νερά θα έχουν τραβηχτεί και ότι είναι καλύτερα να κλείσουμε στην choeng mon. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Για ρίξε μια ματιά εδώ...
http://www.kosamui.com/cheong-mon/
http://www.kosamui.com/cheong-mon/
Με λίγα λόγια και από προσωπική εμπειρία: Η συγκεκριμένη περιοχή είναι για "ΑΙ" (all inclusive) πακέτα, μένεις, τρως, πίνεις στο 5άστερο και ελάχιστα πέρ'απ'αυτό. Για τις μετακινήσεις σου θα θες πάντα ταξί. Το φαγητό σ'αυτά τα ξενοδοχεία είναι πολύ μεν αλλά γενικά αδιάφορο, προσπαθεί να καλύψει όλα τα γούστα. Συνεπώς, αν θέλεις να ψάξεις ή να ψαχτείς λιγάκι, καλύτερα να μείνεις στην Chaweng. Και καλά ξενοδοχεία έχει, και μπάνιο θα κάνεις (από τη μέση και κάτω), και τζέρτζελο έχει και θα φας, πιεις, διασκεδάσεις καλύτερα. Από την άλλη, αν είστε μόνο για γούτσου-γούτσου, κλείστε σ'αυτήν που σας είπαν.
 

touristgirl

Member
Μηνύματα
26
Likes
81
Για τα νερά δεν ξέρω να σου πω, αλλά για τα άλλα είναι λίγο πολύ όπως τα λέει ο babaduma. Βρέθηκα Σεπτέμβριο 2011 Σαμουι και έμεινα 4 ημέρες chaweng και 4 choeng mon. Είναι πιο ήσυχα, πιο απομονωμένα, έχει σούπερ μάρκετ, μερικά εστιατόρια και στο δρόμο και πάνω στη θάλασσα, μαγαζάκια και παμπ αλλά καμία σχέση με chaweng. Ανάλογα τι ζητάτε. Αν θες ρομαντικό εκεί, αλλιώς είναι κρίμα να χάσεις τον παλμό της chaweng.
Εμείς πάντως από τις 4 ημέρες εκεί, τα 2 βράδια ξαναβγήκαμε chaweng και ακόμα θυμάμαι την επιστροφή μες στα σκοτάδια και ο οδηγός να τρέχει σαν τρελός.
 

mallias

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.Σκεφτόμαστε για ταξίδι στο κο σαμούι για τέλος Νοέμβρη.Γενικά για άραγμα περισσότερο και όχι πολλές εκδρομές γύρω-γύρω οπότε κλείνουμε περισσότερο να μείνουμε chaweng.Έχω κάποιες ερωτήσεις να σας κάνω αν μπορείτε να με βοηθήσετε:
1)Συμφέρει απο οικονομικής άποψης να τα κλείσω όλα μόνος μου ή να βρώ πακέτο σε ταξιδιωτικό?
2)Απο οτι κατάλαβα ο Νοέμβρης δεν είναι καλός μήνας λόγο πολλών βροχών,αν το πάμε λίγο πιο μετά για τις πρώτες μέρες του Δεκέμβρη θα είναι καλύτερα ή δεν αλλάζει κάτι;Η θάλασσα θα είναι χάλια;
3)Πόσες μέρες πιστεύεται οτι είναι αρκετές να μείνουμε έχοντας υπόψιν πάντα το οικονομικό;Αν μπορείτε να μου δώσετε μια ιδέα περίπου πόσο θα βγει στο άτομο(τα σταναρ έξοδα εννοείται...)αν μείνουμε σε ένα ας πούμε τριάστερο κατάλυμα;
Ευχαριστώ πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom