Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, χαίρομαι που μιλάω με 'ντόπιους' μιας και για μένα όταν πηγαίνω σε ενα προορισμό με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη τους. αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να είναι γραφικό και όχι πολύ τουριστικό, θα είμαστε συνεχως στους δρόμους για εξερέυνηση οπότε θέλω να μένω κάπου που να προσφέρεται για ένα ποτάκι και βολτούλα στα στενά όχι υπερβολική βαβούρα αλλά ούτε και απόκοσμα. :)
καλημερα και απο μενα, που αγαπω Λευκαδα και παω το καλοκαιρι 3-4 σαββατοκυριακα. Οι πιο ωραιες παραλιες βρισκονται στη δυτικη πλευρα του νησιου. Ξεχωριζω ευκολα προσβασιμες Πευκακια, Αγ.Νικητας-πολυ γραφικα, ειναι σαν σε νησακι - Καθισμα "το αγαπημενο μου" τις γραφω με τη σειρα οπως τις συναντας. Αφου θα μεινεις αρκετες μερες θα πας σε ολες. Πορτο Κατσικι και Εγκρεμνοι λιγο πιο κατω, αρκετα τα χιλιομετρα αλλα αποζημιωνουν. Καθε χρονο μια φορα θα παω τουλαχιστον. Στην ανατολικη πλευρα υπαρχει η Λυγια, Το Νυδρι, Ο Πορος και τελος η Βασιλικη που σιγουρα θα πας. Εγω ηθελα παντα να μεινω αναμεσα σε Αγ.Νικητα εως Καθισμα γιατι ηθελα να μην κανω πολλα χιλιομετρα αλλα να βρισκομαι και κοντα στην πολη το βραδυ για πολλες βολτες κ.α Δυστυχως δεν τα καταφερνα και εμενα στη Λυγια που ειναι κοντα σε ολα, στην πολη, στο Νυδρι αλλα και στο Καθισμα. Υπαρχουν πολλα ενοικιαζομενα δωματια αλλα και ξενοδοχεια. Αν θελεις να σου συστησω στειλε μου μηνυμα γιατι δεν θελω να το θεωρησουν διαφημιση, απλα εγω μιλαω για την προσωπικη μου εμπειρια.
 

despinav

Member
Μηνύματα
60
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Ταϋλάνδη
Δεν θα σου πω για τη διαμονή αλλά θα σου πω ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ και να πας Οπωσδήποτε σε αυτό το εκπληκτικό cafe/μεζεδοπωλείο στο χωριό Εξάνθεια όπου λέγεται Ράχη. Είναι ακριβώς όπως το περιγράφει "κρεμασμένο" στο βουνό και όλο το Ιόνιο μπροστά σου! Να πας για φαγητό και πίστεψέ με θα ξαναπάς και θα ξαναπάς!!!!
http://www.rachi.gr/inner.php?menu_id=1&language_id=1
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Στην "Ράχη" που αναφέρθηκε από πάνω, αν θες να φας, πάρε τηλέφωνο μια μέρα πριν να κλείσεις τραπέζι. Απλά και ξεκάθαρα, μην πας περιμένοντας να αδειάσει κάποιο τραπέζι.

Αν πας απλά για βόλτα και τις φωτογραφίες χωρίς να καθίσεις για φαγητό, κανένα πρόβλημα.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δίκιο έχει ο Panos84 για τη Ράχη. Και γενικώς η περίοδος που θα πας είναι χάι σίζον οπότε τη βαβούρα και τον κόσμο δε θα τα "γλιτώσεις" πουθενά. Τα τελευταία χρόνια στη Λευκάδα λόγώ εύκολης πρόσβασης γίνεται χαμός με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην μπορείς να ευχαριστηθείς καθόλου. Διακοπές είναι όμως, μια χαρά θα περάσετε.
Γραφικά που είπες είναι στον Άγιο Νικήτα, το οποίο βέβαια είναι πολύ μικρό χωριό και αρκετά ακριβά τα δωμάτια πιστεύω εκείνη την περίοδο αλλά κοντά στην πόλη (9-10 χλμ), δίπλα στο Κάθισμα και σε άλλες ωραίες παραλίες (Πευκούλια, Μύλος, Καλαμίτσι). Μια καλή εναλλακτική είναι το χωριό Τσουκαλάδες που είναι πριν τον Άγιο νΙκήτα. Δεν είναι γραφικό αλλά έχει αρκετά δωμάτια (κυρίως καινούρια), πιο οικονομικά από Αγ. Νικήτα και 5 χλμ από την πόλη. Υπόψιν δεν είναι παραθαλάσσιο. Αλλιώς όπως είπαν και πριν οι φίλοι βολική είναι η Λυγιά, Νικιάνα και οι Καρυώτες (αυτά στην ανατολική πλευρά). Αλλά και μέσα στη Λευκάδα στην περιοχή Αγιος Ιωάννης-Κάμπος έχει πολλά δωμάτια μέσα στο πράσινο, με κήπους κλπ όπου δεν καταλαβαίνεις ότι είσαι μέσα στην πόλη και στη βαβούρα.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για όποιον δεν έχει χρόνο να πάρει τα όρη, προτάσεις για καλό φαγητό μέσα στην πόλη της Λευκάδας? με λογικές τιμές ασφαλώς(10-15 το άτομο).
 

dimpep

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Μέσα στους καλοκαιρινούς προορισμούς σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου και τη Λευκάδα, για 6 μέρες. Οι παραλίες έχω ακούσει είναι υπέροχες αλλά θέλουμε να έχει ο προορισμός και νυχτερινή ζωή και κόσμο στην ηλικία μας (27). Μη φανταστείτε φάση Ιο και Μύκονο. Απλά μια μέση κατάσταση, αυτό που λέμε "καλό κόσμο". Δε θέλουμε στην παραλία μόνο οικογένειες και...Αιδηψό :)p). Τι λέτε; Προτείνεται η Λευκάδα για αυτό που θέλουμε;
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Μια χαρά είστε. Και τις περατζάδες σας θα κάνετε στους πεζόδρομούς της και τις βόλτες σας στην παραλιακή της οδο με τα μπαράκια.
Αρκεί να μην κλείσετε κατάλυμα πολύ μακριά από την Λευκάδα γιατι θα σας φάνε τα χιλιόμετρα
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά. Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου για Λευκάδα φέτος και πιο συγκεκριμένα γα Αγ. Νικήτα. Έχετε να προτείνετε κανένα δωμάτιο μέχρι 50€ το βράδυ? (όποιος έχει μείνει στην περιοχή φυσικά). Σας ευχαριστώ!
 

gko17

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα και απο μενα!Φιλε tziminhio και γω ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση με σενα και ψαχνω για Λευκαδα διακοπες με την κοπελα μου.Απ'αυτα που εχω δει παντως δε νομιζω να βρεις σε καμια περιπτωση τοσο φθηνο δωματιο στον Αγ.Νικήτα.Εμενα οι ερωτησεις μου ειναι αλλες αν μπορει καποιος να βοηθησει:
Αρχικα στον Αγ.Νικητα εχει καθολου νυχτερινη ζωη ή εστω στην γυρο περιοχη?Δε ψαχνουμε τιποτα τρελο,απλα καποιο μπαρ για κανενα κοκτειλακι και καμια βολτα ή θα αναγκαζόμαστε να πηγαινουμε καθε βραδυ στην πολη?
Σκεφτομαστε να νοικιασουμε μηχανακι.Θα βολεψει ή οι αποστασεις ειναι τεραστιες?Και επισης στον Αγ.Νικητα υπαρχουν ενοικιαζομενα ή θα πρεπει να το νοικιασουμε απτην πολη? (γιατι αποτι ειδα το χωριο ειναι πολυ μικρο)
Η αλλη επιλογη μας ειναι διαμονη στον Αγ.Ιωαννη που ειναι πιο κοντα στην πολη αλλα πιο μακρια απο παραλιες και Βασιλικη.Τι προτεινετε?
Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα οπως καταλαβενετε οι αποριες ειναι πολλες :p
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπερα και απο μενα!Φιλε tziminhio και γω ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση με σενα και ψαχνω για Λευκαδα διακοπες με την κοπελα μου.Απ'αυτα που εχω δει παντως δε νομιζω να βρεις σε καμια περιπτωση τοσο φθηνο δωματιο στον Αγ.Νικήτα.Εμενα οι ερωτησεις μου ειναι αλλες αν μπορει καποιος να βοηθησει:
Αρχικα στον Αγ.Νικητα εχει καθολου νυχτερινη ζωη ή εστω στην γυρο περιοχη?Δε ψαχνουμε τιποτα τρελο,απλα καποιο μπαρ για κανενα κοκτειλακι και καμια βολτα ή θα αναγκαζόμαστε να πηγαινουμε καθε βραδυ στην πολη?
Σκεφτομαστε να νοικιασουμε μηχανακι.Θα βολεψει ή οι αποστασεις ειναι τεραστιες?Και επισης στον Αγ.Νικητα υπαρχουν ενοικιαζομενα ή θα πρεπει να το νοικιασουμε απτην πολη? (γιατι αποτι ειδα το χωριο ειναι πολυ μικρο)
Η αλλη επιλογη μας ειναι διαμονη στον Αγ.Ιωαννη που ειναι πιο κοντα στην πολη αλλα πιο μακρια απο παραλιες και Βασιλικη.Τι προτεινετε?
Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα οπως καταλαβενετε οι αποριες ειναι πολλες :p
Φίλε μου τελικά βρήκα δικλίνο με 40€ στον Αγ. Νικήτα. Έχει αρκετά. Πήρα 5-6 τηλ και μου είπαν μέχρι και με 35€. Θα βρείς μην αγχώνεσαι. Η περιοχή μου έχουν πει οτι είναι πολύ ωραία και πιο ήσυχα απο πολη Λευκάδας φυσικα. Γι' αυτο ήθελα να πάω εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom