Τσεχική Δημοκρατία Πράγα - Δρέσδη - Κάρλοβυ Βάρυ - Κούτνα Χόρα Δεκέμβρης 2014

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τσάμπα τα λεφτά που δώσαμε! Αλλά τι να περιμένεις? Εβραίοι είναι... Είναι γνωστοί σε αυτόν τον τομέα... :p
Απαραδεκτα και ρατσιστικα τετοια σχολια. Να επανορθωσεις αν δεν σου αρεσει να σε αποκαλουν "βρωμερο και κλεφτη" οπως εκαναν σε ομοεθνεις μας αλλου.
Θυμιζω οτι δεν υπαρχει εισητηριο μονο για το νεκροταφειο αλλα περιλαμβανει 6 χωρους, με το μουσειο και τις συναγωγες οποτε δεν αντιλαμβανομαι γιατι το βρισκετε ακριβο. Οποιον δεν ενδιαφερει η εβραικη κουλτουρα και ιστορια ας μην παει.
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Απαραδεκτα και ρατσιστικα τετοια σχολια. Να επανορθωσεις αν δεν σου αρεσει να σε αποκαλουν "βρωμερο και κλεφτη" οπως εκαναν σε ομοεθνεις μας αλλου.
Θυμιζω οτι δεν υπαρχει εισητηριο μονο για το νεκροταφειο αλλα περιλαμβανει 6 χωρους, με το μουσειο και τις συναγωγες οποτε δεν αντιλαμβανομαι γιατι το βρισκετε ακριβο. Οποιον δεν ενδιαφερει η εβραικη κουλτουρα και ιστορια ας μην παει.
Συγγνώμη αν σε προσέβαλα με τα λεγόμενα μου και δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Απλά από την εμπειρία μου και σε όποια μέρη έχω επισκεφτεί τα εισιτήρια τους είναι αρκετά ακριβά για αυτά που σου δείχνουν...Δεν λέω περιλαμβάνει 6 χώρους το εισιτήριο αλλά και πάλι δεν αξίζει τα τόσα λεφτά κατά τη γνώμη μου. Ίσως να μην κατανοώ εγώ το λόγο που είναι τόσο ακριβά ή ίσως όντως να αξίζει η τιμή τους, δεν ξέρω. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί τους και ούτε είμαι ρατσιστής αλλά κυκλοφορεί μια φήμη για τα οικονομικά τους όπως μάλλον θα ξέρεις! Όπως κυκλοφορεί μια φήμη για τους Σκωτσέζους ότι είναι κάπως σφιχτοχέρηδες, για τους Ιρλανδούς ότι πίνουν πολύ και μεθάνε και πολλά άλλα για πολλούς άλλους λαούς... Οπότε δεν το ανέφερα κακοπροαίρετα ούτε ρατσιστικά. Απλά είναι ένα γεγονός για εμένα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Τα μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς και ειδικά αυτά που δεν διαχειρίζονται από ιδιώτες πρέπει να είναι προσβάσιμα στο ευρύ κοινό σε προσιτές τιμές, διαφορετικά γίνονται εμπόρευμα προς πλουτισμό και δεν ανταποκρίνονται στον εκπαιδευτικό τους ρόλο. Για αυτό το λόγο υπάρχει ακόμη ανοιχτή η διαμάχη αν πρέπει να υπάρχει εισιτήριο στα δημόσια Μουσεία. Μερικά από τα μεγαλύτερα και σπουδαιότερα Μουσεία του κόσμου συνεχίζουν να είναι με δωρεάν είσοδο.
Η μόνη λογική λύση που μπορώ να σκεφτώ για την περίπτωση της Πράγας είναι ότι απλά δεν θέλουν επισκέπτες, σε διαφορετική περίπτωση μάλλον έχουν χάσει την αίσθηση του μέτρου.
 
Μηνύματα
8
Likes
5
Την επόμενη φορά μην ξεχάσεις να επισκεφτείς το chesky krumlov. Απίστευτα όμορφο τοπίο, παραμυθένιο. Πολύ διαφορετικό από το karlovy vary. Εγώ στην τρίτη μου επίσκεψη στην Τσεχία (ήδη έχω κάνει 2) θα επισκεφτώ ένα νέο μουσείο κέρινων ομοιόμάτων, το δωμάτιο με τους καθρέφτες και την kutna hora. Ίσως και την εβραική συνοικία. 2 φορές που πήγα Τσεχία πάντως έκανα διαφορετικά πράγματα.
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Την επόμενη φορά μην ξεχάσεις να επισκεφτείς το chesky krumlov. Απίστευτα όμορφο τοπίο, παραμυθένιο. Πολύ διαφορετικό από το karlovy vary. Εγώ στην τρίτη μου επίσκεψη στην Τσεχία (ήδη έχω κάνει 2) θα επισκεφτώ ένα νέο μουσείο κέρινων ομοιόμάτων, το δωμάτιο με τους καθρέφτες και την kutna hora. Ίσως και την εβραική συνοικία. 2 φορές που πήγα Τσεχία πάντως έκανα διαφορετικά πράγματα.
Θέλαμε να πάμε και Chesky Krumlov αλλά δεν μας έφτασαν οι μέρες! Πάντως θα το έχουμε στα must για την επόμενη φορά! Την καλύτερη δουλειά έκανες που είδες διαφορετικά πράγματα! Αν είναι να πας να δεις τα ίδια καλύτερα πήγαινε σε έναν προορισμό που δεν έχεις ξαναπάει!
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.590
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Πραγματικά το cesky krumlov είναι από τα αγαπημένα μου μέρη στον κόσμο.. Έχουμε πάει 5 φορές μέχρι τώρα. Τον χειμώνα, ρομαντικο, ησυχο, ειδικότερα με τα χιονια ειναι πανεμορφο. Το καλοκαίρι είναι πολύ τουριστικο αλλα μπορεις να κανεις κάποια σπορ. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. :)

Ξέχασα να προτείνω και το olomouc...
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αφού καταρχήν ξεκαθαρίσω ότι δεν κριτικάρω, επικρίνω ή απαντώ σε κάποιον, ίσως δεν είναι ευρέως γνωστό ότι κατά τη διάρκεια του Β' παγκ. πολέμου, οι Εβραίοι δεινοπάθησαν και από άλλους λαούς πλην των Ναζί, και ξέρετε γιατί? Λίγο πριν τον πόλεμο υπήρχε οικονομική κρίση και όλοι ψάχνανε κάπου να τη φορτώσουν (εκτός από τους εαυτούς τους φυσικά ,σας θυμίζει κάτι?) .Οι Εβραίοι είχαν και τότε τη φήμη του τσιγκούνη εμπόρου Σάιλοκ που κρύβει στο σεντούκι όλα τα πλούτη και έτσι αποτέλεσαν το εξιλαστήριο θύμα, έγιναν "κόκκινο πανί" τα ήθη και έθιμά τους, το ντύσιμό τους , ακόμη και η διατροφή koser, η αντιπάθεια έγινε μίσος και νομίζω όλοι ξέρουμε που οδήγησε...ίσως είναι άδικο και μερικές φορές επικίνδυνο να χαρακτηρίζουμε συλλήβδην ένα λαό τσιγκούνη, μέθυσο, σπάταλο κλπ. Και για το on topic , δεν είναι μόνο το εβραικό νεκροταφείο, νομίζω ότι τα πιο πολλά μουσεία στην Πράγα είναι λίγο ακριβά πάντα σε σχέση με αυτά που προσφέρουν στον επισκέπτη.
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παιδιά είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνετε για τα πάντα! Θα ήθελα τη βοήθειά σας για ακόμη μια φορά! Έχω κλείσει για Πράγα 21 Δεκέμβρη. Φτάνω στο αεροδρόμιο της Πράγας στις 11 το πρωί! Έχουμε κανονίσει ωστόσο να φύγουμε απευθείας Δρέσδη για ένα βράδυ. Και εδώ χρειάζομαι τη γνώμη σας. Είδα ότι το δρομολόγιο το κάνουν και λεωφορεία και τρένα. Για παράδειγμα είδα ότι υπάρχουν διάφορα λεωφορεία όπως το travel agency, orangeways κτλ. Τι να επιλέξω τρένο ή λεωφορείο; Και πόση ώρα θα χρειαστώ για να φτάσω (στο περίπου πάντα) από το αεροδρόμιο στον αντίστοιχο σταθμό τρένων ή λεωφορείων ώστε να προλάβω! Ευχαριστώ πολύ!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Η ποοσωπικη μου εμπειρια λεει να προτιμησεις τρενο γυρω στα 20 ευρω με πολυ ομορφη διαδρομη..Περσι που ειχα κλεισει με orangeways ακυρωσαν το δρομολογιο τελευταια στιγμη.
Αν θυμαμαι καλα το λεωφορειο μεχρι το σταθμο κανει μιση ωρα περιπου.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.590
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Σε αυτή την πλευρά του πλανήτη εχω μείνει υπερ-ευχαριστημενος με τα λεωφορεία της Student agency bus. .. Καλή βόλτα :)
 

enlamineur

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΦΡΙΚΗ
Καλησπερα. Ετοιμαζομαι κι εγω για Πραγα 12-16 Δεκεμβρη! Ας ελπισουμε οτι θα εχει ηλιολουστες μερες ή τουλαχιστον μη βροχερες! Σκεφτομουν για μονοημερη στη Δρεσδη στις 13 με τρενο. Οσες σελιδες βρισκω στο ιντερνετ για να κλεισω εισητιρια ειναι πανακριβες σε σχεση με αυτα που εχω ακουσει απο το να τα κλεισω στην Πραγα. Ξερετε κατι σχετικα με αυτο;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλησπερα. Ετοιμαζομαι κι εγω για Πραγα 12-16 Δεκεμβρη! Ας ελπισουμε οτι θα εχει ηλιολουστες μερες ή τουλαχιστον μη βροχερες! Σκεφτομουν για μονοημερη στη Δρεσδη στις 13 με τρενο. Οσες σελιδες βρισκω στο ιντερνετ για να κλεισω εισητιρια ειναι πανακριβες σε σχεση με αυτα που εχω ακουσει απο το να τα κλεισω στην Πραγα. Ξερετε κατι σχετικα με αυτο;
Το καλοκαίρι πήγα απο Δρέσδη Πράγα με λεωφορείο. https://bustickets.studentagency.eu/?3
Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες εταιρίες λεωφορείων. Λίγότερο απο 2 ώρες έκανε για να φτάσουμε. Πηγαινε έλα περιπου 50 ευρω τα 2 ατομα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom