Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
παιδια έχει πάει κανείς wroclaw;
Γενικά τι πλάο θα ακολουθούσατε:
Κρακοβία-Βροτσλεφ-κατοβιτσε
ή Γκνασκ και κανα δυο πολεις εκει γύρω που δε γνωρίζω?
Βαρσοβία έχω πάει για να σας προλάβω.
Ευχαριστώ!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.321
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ποσες μερες θα ειναι το ταξιδι?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
3 με 4 ακομη δεν ξερω, σε κάθε πολη θα δωσω 1 καθαρη μερα όπως παντα δεν εχω το χρονο για περισσοτερες.Ευχαριστώ!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.321
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Με το χρονο που διαθετεις,στη θεση σου θα διαλεγα μια πολη Κρακοβια η Γκντανσκ.Η Κρακοβια με τις εκδρομες στα περιξ θελει 4 μερες σιγουρα.Στο Γκντανσκ με 3 μερες καλυπτεσαι νομιζω.Το Βροτσλαβ ειναι επισης πολυ ομορφη πολη,απεχει 3 ωρες απο Κρακοβια,αλλα θελει κι αυτο 2 μερες.Ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα περισσοτερο:)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Με "ανάγκασες" να ανεβασω τον αριθμό των ημερών..
Τι λες/λετε για Γκνανσκ-Τορούν-Λονζ-Wroclaw-katowice-krakow-warsaw?
Αν δεν φτασουν οι μερες τι να αφαιρεσω?
7-8 συνολο.
Υπάρχει καμια κάρτα για τρένα που εξυπηρετεί;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
@nena δεν έχω πάει ακόμα στην Πολωνία, αλλά εξαιτίας του επικείμενου ταξιδιού μου στη χώρα που θα πραγματοποιηθεί τον Ιούλιο έχω κάνει βαρβάτη έρευνα. ;)Λοιπόν το δικό μου πρόγραμμα έχει ως εξής: Πετάω για Βαρσοβία (Μοντλιν) και από το ίδιο αεροδρόμιο σε 3 ώρες ξαναπετάω για Γκντανσκ (3 δ/ν), μετά πάλι με εσωτερική πτήση κατεβαίνω στην Κρακοβία (3 δ/ν), από κει με αυτοκίνητο Ζακοπάνε (2 δ/ν) και τέλος επιστρέφω το αμάξι Κρακοβία και με τρένο καταλήγω στην Βαρσοβία (2 δ/ν). Οι εσωτερικές πτήσεις στην Πολωνία είναι πάμφθηνες τόσο με την Ryanair όσο και με τη LOT. Επίσης έχουν ξεκινήσει την λειτουργία τους τα καινούρια τρένα INTERCITY PREMIUM και αν κλείσεις εισιτήρια 1 μήνα πριν πετυχαίνεις φοβερές τιμές. Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.intercity.pl/en/ και κάνε δοκιμές για δρομολόγια και τιμές. Ακόμα πιο οικονομική -αλλά χρονοβόρα- λύση είναι τα Polski Bus http://www.polskibus.com/en που συνδέουν πολλές πόλεις μεταξύ τους. Για τις πόλεις που ενδιαφέρεσαι ενδεχομένως να σε εξυπηρετήσουν και τα Modlin bus https://www.modlinbus.com/ καθώς συνδέουν και το κέντρο -αλλά και τα δυο αεροδρόμια- της Βαρσοβίας με Lodz και Torun.
Πάντως νομίζω πως για 7-8 μέρες έχεις βάλει πολλές πόλεις.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
@emouli βαζεις Ζακοπανε 2 διανυκτερευσεις...ειναι ωραιο μερος,αλλα περισσοτερο χειμερινο θερετρο....αξιζει,λες,για 2 βραδια;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
@emouli βαζεις Ζακοπανε 2 διανυκτερευσεις...ειναι ωραιο μερος,αλλα περισσοτερο χειμερινο θερετρο....αξιζει,λες,για 2 βραδια;
Βρε φιλενάδα, είναι όλα υπολογισμένα! Θα φτάσουμε αργά το απόγευμα στο Ζακοπάνε και την επόμενη μέρα θα κάνουμε εκδρομή στην ευρύτερη περιοχή που θα περιλαμβάνει επίσκεψη στο κάστρο Niedzica http://en.wikipedia.org/wiki/Niedzica_Castle, βόλτα στη λίμνη Czorsztyn και στο φράγμα, κατάβαση του ποταμού Dunajec με σχεδίες. Όλο και κάποιο χωριό θα μας γεμίσει το μάτι ωστε να κάνουμε καμια στάση κι επιπλέον δεν θα υπάρχει εκεί και καμιά εκκλησία να δούμε; :p Αλίμονο! Η ξύλινη εκκλησία του αρχάγγελου Μιχαήλ στο Debno Podhalanskie βρίσκεται στις λίστες της Ουνέσκο οπότε, όπως καταλαβαίνεις, η επίσκεψη σ' αυτήν είναι μονόδρομος. :D (και όχι -για να σε προλάβω- ο καλός μου δεν έχει ιδέα)
Με τούτα και με εκείνα την φάγαμε και την δεύτερη μέρα. Κάπως έτσι λοιπόν βγήκε το πρόγραμμα για 2 δ/ν στο Ζακοπάνε. ;)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ενταξει...ωραιο φαινεται το προγραμμα.Κρατα σημειωσεις γιατι περιμενουμε ιστορια :)
υγ.δεν χρειαζεται,να τα ξερει ολα ο καλος σου...φανταζομαι,θα εχει και κανενα νεκροταφειο εκει γυρω...:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.210
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom